07 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شورای‌عالی اقتصادی: قرارداد اعمار فابریکۀ سمنت جبل‌السراج دوباره به اعلان سپرده‌شود

کابل باختر 6 ثور جلسۀ شورای‌عالی اقتصادی امروز به ریاست محمداشرف...

پروسه صلح افغانستان و افزایش نیرو در این کشور محور بحث نشست ناتو!

صدای امریکا – باختر6 ثور افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث...

تیم کریکت افغانستان با تیم کریکت ویست اندیز مسابقه می دهد

صدای آزادی – باختر6 ثور شورای بین‌المللی کریکت امروز در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 6 ثور
جلسۀ شورای‌عالی اقتصادی امروز به ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، روی پلان تطبیقی پالیسی ملی حمایت از مستهلک، طرح ایجاد فابریکه پروسس لبنیات و پروسه داوطلبی اعمار فابریکه سمنت جبل‌السراج بحث نمود.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، ابتدا پلان تطبیقی پالیسی ملی حمایت از مستهلک توسط فیروزخان مسجدی معین انکشاف سکتور خصوصی و صنایع وزارت صنعت و تجارت ارائه شد.
وی گفت که هدف این پلان تطبیق پالیسی حمایت از مستهلک، ارتقای آگاهی مستهلکین و متشبثین در مورد حقوق، مسئولیت‌ها، مکلفیت‌ها و موضوعات مربوط به حمایت از مستهلکین، سهیم‌ساختن جامعه‌مدنی در حمایت از مستهلکین، جلوگیری از عرضه اجناس غیرمعیاری و غیر مصئون، تنظیم امور اعلانات تجارتی و حمایت از مستهلکین در برابر اعمال فریب‌کارانه و تقلبی در معاملات تجارتی از طریق بررسی و رسیدگی شکایات مستهلک می‌باشد.
جلسه پس از بحث‌های همه‌جانبه، پلان تطبیقی پالیسی ملی حمایت از مستهلک را مورد تصویب قرار داد. رئیس‌جمهور گفت که یک میکانیزم تعقیبی از سوی وزارت صنعت و تجارت بخاطر پلان مذکور نیاز است و برای هر اداره باید یک ضرب‌الاجل واضح تعیین شود تا در زمان معین، پالیسی‌های خویش را تطبیق نمایند.
متعاقباً طرح ایجاد فابریکۀ پروسس لبنیات از سوی یک‌تن از مسئولین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به جلسه ارائه گردید.
وی در رابطه به‌پروژه انکشاف صنعت لبنیات، تاسیس فابریکه لبنیات، فراهم‌نمودن زمین برای فابریکۀ پروسس شیر، اداره و مدیریت فابریکه و مودل آن به جلسه معلومات داد.
در جلسه بر سپردن مدیریت فابریکۀ مذکور به سکتور خصوصی تاکید گردید، رئیس‌جمهور غنی ضمن اینکه بر تاسیس فابریکه مذکور موافقت خویش‌را ابراز کرده، گفت که ادارۀ اراضی در قسمت تهیه زمین برای فابریکه با وزارت زراعت همکاری کند و محل فابریکه در یک مکان مناسب انتخاب گردد.
وی گفت، ولایاتی که از آنجا شیر وارد می‌گردد، فاصله اندک داشته‌باشد و وزارت زراعت باید به سوالات تخنیکی که در این خصوص وجود دارد، پاسخ‌های قناعت‌بخش ارائه کند.
رئیس‌جمهور محمداشرف غنی افزود: نهادهای حکومتی که نیاز به لبنیات دارند، لبنیات خویش را از فابریکۀ مذکور خریداری خواهند کرد.
در اخیر جلسه پروسۀ داوطلبی اعمار فابریکۀ سمنت جبل‌السراج توسط یک‌تن از مسئولین وزارت معادن و پترولیم به جلسه ارائه گردید.
وی گفت که پروسۀ داوطلبی اعمار فابریکۀ مذکور را به کنسرسیوم خدمات لیگو افغانستان لوژستیک اعطا شده بود که پس از بررسی مجدد قرارداد از سوی وزارت معادن و پترولیم، مشکلاتی در آن تشخیص گردید، بناً  پیشنهاد می‌گردد تا پروسۀ دواطلبی مذکور فسخ گردد.
جلسه پس از بحث‌های جانبه، قرارداد متذکره را فسخ کرد و رئیس‌جمهور هدایت داد تا مطابق پیشنهاد وزارت معادن و پترولیم، قرارداد مذکور بخاطر داوطلبی دوباره به اعلان سپرده‌شود.#  

 

صدای امریکا – باختر6 ثور
افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث وزیران خارجۀ ناتو است.
نشست دو روزۀ وزیران خارجه ناتو در بروکسل پایتخت بلجیم امروز آغاز می‌شود.
قرار است ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو امروز ساعت یک و نیم به وقت کابل اجندای عمومی نشست را روشن سازد.
پیشاپیش، پیرز کزالی معاون سخنگوی ناتو به رادیو آزادی گفت، ناتو متعهد است تا نیروهای افغان را هر چه بیشتر یاری رساند تا آن‌ها در مبارزه و سرکوب تروریزم بین‌المللی بیشتر روی پای خود بایستند.
او افزود: "وزیران خارجۀ ناتو بر چشم‌انداز گفتگوهای صلح و مصالحه و هم‌چنین در مورد اصلاحات نهادها در افغانستان و مسایل منطقه ‌یی تمرکز خواهند کرد. ما تعهد خود را تجدید کرده‌ایم که افزایش چشم‌گیر نیرو از همه کشورهای عضو را در چوکات مأموریت حمایت قاطع در بر می‌گیرد که هدف از آن آموزش، مشوره‌دهی و کمک با نیروهای افغان است."
اندکی پیش ازین اظهارات، طالبان عملیات بهاری‌شان را زیر نام "خندق" آغاز کردند.
در اعلامیۀ آنلاین صبح چهارشنبه گروه طالبان آمده‌است که آنان عمدتاً حمله بالای امریکایان تمرکز خواهند کرد و در گام بعدی حامیان داخلی‌شان را هدف قرار خواهند داد.
در بحث‌های وزیران خارجۀ ناتو پیرامون افغانستان، قرار است فردا جمعه جنرال جان نیکلسن فرمانده مأموریت حمایت قاطع و نیز کورنلیوس سیمرمن نمایندۀ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان اشتراک کنند.خلیل

صدای آزادی – باختر6 ثور
شورای بین‌المللی کریکت امروز  در شهر کلکته در هند جلسه می‌کند.
در این جلسه روی احتمال مسابقه تیم ملی کریکت افغانستان با نیوزیلند بحث خواهد شد.
تیم ملی کریکت افغانستان به تاریخ ۱۴ جون در برابر تیم هند مسابقه می‌کند.
بعد، این دو تیم از سال ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۳ با هم مقابل نخواهند شد.
تیم ملی کریکت افغانستان در جریان چهار سال آینده با تیم‌های بریتانیا، آسترالیا، ویست اندیز و زیمبابوی مسابقه خواهد کرد.
تیم ملی کرکت افغانستان در ماه جون سال گذشته عضویت کامل شورای جهانی کرکت را حاصل کرد و یازدهمین تیم بازی‌های تست مچ این ورزش شد.
خلیل

منابع خبری بین المللی  – باختر6 ثور
تیم بایرن مونیخ بامداد پنجشنبه و درمرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا درعین شایستگی مغلوب رئال مادرید شد و صعودش به دیدار پایانی این رقابت ها به اما و اگر کشیده شد.
دردومین دیداررفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، شاگردان 'یوپ هاینکس' درورزشگاه آلیانس آره نا شهر مونیخ میزبان تیم رئال مادرید بودند مقابل این تیم با نتیجه 2 بریک شکست خوردند تا کارشان برای صعود به دیدار نهایی این رقابت ها سخت تر از گذشته شود.
ابتدا 'جاشوا کمیچ' دردقیقه 27 برای تیم بایرن مونیخ گلزنی کرد و تیمش را پیش انداخت اما درادامه 'مارسلو' دردقیقه 44 و 'مارکو آسنسیو' دردقیقه 57 نیز برای رئال مادرید گلزنی کرده و برتری تیمشان دراین دیدار را رقم زدند.
شاگردان 'یوپ هاینکس' درتیم بایرن مونیخ با به صدا درآمدن سوت آغاز این دیدار، به سرعت به دروازه 'کیلور ناواس' سنگربان تیم رئال مادرید رسیده و موقعیت باز کردن دروازه این تیم را پیدا کردند اما از این فرصت نتوانستند استفاده کنند.
دردقیقه پنج 'فرانک ریبری' مهاجم فرانسوی تیم بایرن مونیخ از سمت چپ وارد محوطه جریمه رئال مادرید شد و ضربه او به مدافعان برخورد و این موقعیت نیز از شاگردان 'هاینکس' گرفته شد و او به تصمیم 'کویپرس' داور این دیدار اعتراض داشت.
دردقیقه 8 ' آرین روبن' هافبک هلندی تیم بایرن مونیخ مصدوم شد وجای خود را به ' تیاگو آلکانترا' داد. 
مصدومیت روبن و خروج اواز زمین کیفیت فنی بایرن مونیخ را تحت تاثیر قرارداد واشتباه بازیکنان این تیم به ویژه 'آلکانترا' بازیکن تازه وارد این تیم شرایط ذهنی بازیکنان این تیم را بهم ریخت دراین شرایط شاگردان 'زین الدین زیدان' درتیم رئال مادرید با دراختیار گرفتن توپ ومیدان به دروازه حریف نزدیک شده و چندین موقعیت خوب بدست آوردند.
دردقیقه 27 و پس از ناکامی بازیکنان رئال مادرید دراستفاده از ضربه کرنر، در یک ضد حمله سریع بازیکنان بایرن مونیخ به پشت مدافعان حریف رسیدند و 'جاشوا کمیچ' مدافع پیش تاخته باوراریایی ها با شوتی سنگین توپ را درون دروازه رئال مادرید جای داد و تیمش را پیش انداخت.
براساس آمار، تیم بایرن مونیخ در این دیدار در 75 درصد از زمان بازی مالکیت توپ و میدان را دراختیار داشت.
براساس یک خبر دیگر: شب گذشته و در دیگر دیدار این مرحله تیم لیورپول با نتیجه پر گل 5 بر2 تیم آ.اس رم را شکست داد و گام بلندی برای صعود به دیدارپایانی این رقابت ها برداشت.خلیل

پنجشنبه ، 6 ثور 1397 ، 18:54

زیدان رکوردشکنی جدید کرد

منابع خبری بین المللی  – باختر6 ثور
'زین الدین زیدان' سرمربی تیم رئال مادرید با پیروزی شب گذشته در مقابل بایرمونیخ در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا ، از زمان پذیرش سمت سرمربی گری کهکشانی ها مجموعا 10 پیروزی در مرحله حذفی این رقابت ها کسب کرده است و توانست با این پیروزی رکورد تاریخی دیگری را به نام خود ثبت کند.
ویب سایت خبری گل روز چهارشنبه نوشت: اظهارات «یوپ هاینکس» سرمربی تیم بایرن مونیخ در مورد زیدان، شاید کوتاه ترین و در عین حال بی نقص ترین توصیف از ستاره افسانه ای دنیای فوتبال چه به عنوان بازیکن و چه در کسوت سرمربی باشد: 'زیدان یک بازیکن درخشان و یک مربی فاتح است'.
زیدان تنها دو بازی تا فتح سومین عنوان قهرمانی فاصله دارد و پیش از وی تنها 'آریگو ساکی' سرمربی اسبق تیم میلان موفق به کسب رکورد 11 برد در مرحله حذفی شده بود؛ در واقع در 25 سال اخیر هیچکدام از مربیان برتر اروپا از جمله فرگوسن، مورینیو، آنچلوتی و گواردیولا، نتوانستند چنین آمار قاطعانه ای را از خود بر جای بگذارند.
این موفقیت برای زیدان، از فصل 2015-2016 با شکست تیم رم و برتری در برابر ولفسبورگ در مرحله یک چهارم آغاز شد و با برد یک گله برابر منچسترسیتی در نیمه نهایی ادامه یافت و با ضربات پنالتی مقابل اتلتیکو مادرید به سرانجام رسید.
فصل گذشته نیز، کهکشانی ها با هدایت 'زیزو' موفق شدند با یک نمایش چشمگیر یوونتوس را شکست داده و مقام قهرمانی را از آن خود کنند.
امسال نیز، کاروان تحت رهبری این مرد فرانسوی که عنوان «آقای بی نقص» را نیز یدک می کشد، با شکست پاری سن ژرمن هولناک که به زعم خیلی ها شانس به مراتب بیشتری برای صعود داشت، بار دیگر حریف یوونتوس شد و برغم برتری قاطعانه در بازی رفت، در بازی برگشت با مشقت فراوان جواز صعود به نیمه نهایی را به چنگ آورد.
حال باید دید که آیا سرمربی سفیدپوشان می تواند با شکست بایرن مونیخ نام خود را در تاریخ باشگاه پرافتخار ریال مادرید جاودانه کند یا خیر.
خلیل

کابل باختر 6 ثور
تیم کریکت سن رایز حیدر آباد بر ممبی اندین پیروز شد.
به گزارش آژانس باختر، بازی را تیم کریکت سن رایز حیدر آباد آغاز کرد و در دوره 18 وبا از دست دادن تمام بازیکنان خویش 118 دوش انجام داد. کمترین دوش این تیم در رقابت های این دوره آی پی ایل.
توپ اندازان تیم سن رایز حیدر آباد به مقابله باالمثل پرداختند و بازیکنان رقیب را یکی پی دیگر از میدان بازی حذف کردند. راشید خان خوب درخشید ودر 4 دوره  دو بازیکن قدرتمند حریف را از میدان بازی سوزاند و از 24 توپ تنها به حریف 11 دوش داد.
راشید خان از سوی تیم تخنیکی این مسابقه به حیث بهترین بازیکن این رقابت شناخته شد و جایزه گرفت.خلیل

کابل باختر 6 ثور
تیم کریکت چینای از سد راجستان گذشت.
بگزاش آژانس باختر، در ادامه بازی های لیگ برتر هندوستان دیشب تیم های چینای سوپرکینگ به مصاف راجستان رایلز رفت. بازی را تیم را جستان آغاز کرد و در 20 دوره وبا از دست دادن 8 ویکت 205 دوش انجام داد. تیم چینای در دوره بیستم با 5 ویکت بر حریف پیروزشد.
یازدهمین دور بازیهای آی پی ایل میان 8 تیم از 8 ایالت از تاریخ 7 اپریل آغز و تا 27 می در شهر های مختلف هندوستان ادامه خواهد یافت.خلیل

کابل باختر 6 ثور
تیم حیدر آباد از پنجاب استقبال می کند .
بگزارش آژانس باختر، تیم کریکت سن رایز حیدر آباد که در ترکیب آن راشد خان  توپ انداز ومحمد نبی توپ انداز و توپ زن مشهورتیم ملی کریکت افغانستان  از تیم کریکت کینگز 11 پنجاب که در ترکیب آن توپ انداز مشهور تیم کریکت زیر نوزده سال افغانستان اشتراک دارند میزبانی می کنند. در بازی امشب  کریکت بازان افغانستان در مقابل هم قرار می گیرند و به نفع تیم های خویش هنرنمایی می کنند.این بازی جالب و دیدنی ساعت 7 شام به وقت کابل در ورزشگاه کریکت ایالت حیدر آباد برگزار می شود.
تیم کریکت سن رایز حیدر آباد در بازی رفت با بازی خوب کریست گایل مغلوب تیم کریکت پنجاب شد. آیا امشب بازیکنان حیدر آباد می توانند از پنجاب انتقام بگریند؟
تیم کریکت پنجاب با 5 برد ویک باخت در رده دوم جدول و تیم کریکت حیدر اباد با 4 برد ودو باخت در رده سوم حدول قرار دارند.خلیل

کابل باختر 6 ثور
در جلسه فوق العاده کمیته قوانین کابینه که امروز ، در قصر گلخانه صدارت به ریاست استاد دانش معاون رئیس جمهور و رئیس آن کمیته برگزا رشد، هشت مقرره مرتبط به قانون کار مورد بررسی قرار گرفته و راجع به آنها تصامیم لازم گرفته شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین جلسه طرح مقرره شورای عالی کار، طرح مقرره جبران خساره ضرر صحی مرتبط به کار، طرح مقرره شرایط کار کنان روز مزد، طرح مقرره حل اختلافات ناشی از کار، طرح مقرره مراقبت و رهنمایی ( تفتیش کار)، طرح مقرره توزیع البسه کار و وسایل تحفظی، طرح مقرره اضافه رخصتی مریضی با مزد و طرح مقرره تنظیم حقوق تقاعد کارکنان غیر دولتی و بخش خصوصی، مورد بررسی قرار گرفت.
این طرح ها برمبنای احکام قانون کار توسط وزارت کار و امور اجتماعی و همکاری وزارت عدلیه ترتیب شده است که حوزه های مختلف چون جبران خساره ضرر صحی ناشی از کار، شرایط کارکنان روز مزد، نحوه توزیع البسه کار و وسایل حفاظتی برای کار گر، اضافه رخصتی مریضی با مزد، نحوۀ تنظیم تقاعد کار کنان غیر دولتی، مراقبت و رهنمای و شورای عالی کار را شامل می گردد.
استاد دانش معاون رئیس جمهور، تهیه طرح های یاد شده را یک گام بزرگ در راستای قانونمند شدن نظام کار و ایجاد سهولت برای کار گر عنوان کرده و فرارسیدن روز جهانی کار گر رانیز تبریک گفت.
معاون رئیس جمهور گفت که حکومت افغانستان به منظور بررسی مشکلات نظام کار و تأمین حقوق کارگر، از چند ماه پیش برنامه های مختلف را به منظور برگزاری یک کنفرانس مهم ملی روی دست دارد که بررسی طرح این مقررات نیز در همان راستا انجام می شود.
وی گفت که یکی از مشکلات در این عرصه عدم موجودیت اسناد تقنینی به روز شده است؛ زیرا مقرارت مربوط به تنظیم امور کار و کارگر حدود چهل سال پیش تهیه شده و نمی تواند پاسخ گوی نیازهای کنونی باشد.
در نخست، طرح مقرره شورای عالی کار مورد بحث قرار گرفت. این طرح بر اساس ماده 145 قانون کار و به منظور تنظیم امور مربوط به تشکیل، وظایف و صلاحیت شورای عالی کار، فراهم شدن تسهیلات گفتمان اجتماعی میان حکومت و نمایندگان کار گر و کار فرما در مناسبات کار و ایجاد هماهنگی لازم دراین زمینه تهیه شده است. با بحثی که راجع به این طرح مقرره صورت گرفت، اعضای جلسه پیشنهادات خویش را مطرح نموده و این طرح مورد تأیید قرار گرفت.
بررسی طرح مقرره جبران خسارۀ ضرر صحی مرتبط به کار، موضع دیگری بود که در جلسه امروز کمیته قوانین بررسی شد. این طرح نیز به تأسی از حکم فقره 2 ماده 119 قانون کار وضع گردیده که تثبیت و تعیین اندازه جبران خسارۀ ضرر ناشی از کار، نحوۀ پرداخت جبران خساره، تعیین فیصدی جبران خساره و تعیین کاهش توانایی کارکن متضرر، اهداف اساسی آن را تشکیل می دهد.
کمیته قوانین طرح این مقرره را یک گام ارزشمند عنوان کرده و دیدگاه های خویش را به منظور غنا مندی بیشتر این طرح ابراز داشتند. ضمن آنکه این طرح مورد تأیید قرار گرفت، به وزارت عدلیه هدایت داده شد تا پیشنهادهای اصلاحی اعضای جلسه را در طرح بگنجاند.
طرح مقرره شرایط کارکنان روز مزد، به عنوان سومین سند دراین جلسه بحث شد. این مقرره نیز برمبنای حکم ماده 70 قانون کار راجع به شرایط کارکنان روز مزد تهیه شده است و تنظیم مکلفیت های کارفرما و کارکنان روز مزد، تعیین نحوۀ عقد قرار داد، پرداخت مزد اضافه کاری، پرداخت جبران خساره کار کن و بهبود شرایط کار کارگران، از اهداف این مقرره است.
اعضای جلسه ضمن ابراز دیدگاه های خود به لحاظ رعایت مقررات حقوقی و قانونی مرتبط به مقرره، طرح یاد شده را به تصویب رسانده وبه وزارت عدلیه وظیفه داد که دیدگاه های پیشنهادی اعضا شامل طرح این مقرره گردد.
طرح مقرره حل اختلافات ناشی از کار نیز که براساس حکم ماده 133 قانون کار تهیه شده است در جلسه امروز کمیته قوانین بررسی شد. این مقرره به منظور تنظیم امور مربوط به حل اختلافات ناشی از کار، تثبیت مراجع حل اختلاف وتنظیم امور مربوط به شیوه های حل اختلافات ناشی از کار وضع گردیده است.
چگونگی طرح مقرره حل اختلافات ناشی از کار به لحاظ شکل و محتوا توسط اعضای جلسه مورد بررسی قرار گرفته و پس ازطرح دیدگا های اصلاحی اشتراک کنندگان، طرح مقرره حل اختلافات ناشی از کار نیز به تصویب کمیته قوانین رسید.
در بخش دیگر جلسه امروز کمیته، بر سر چگونگی طرح مقرره مراقبت و رهنمایی( تفتیش کار) نیز بحث شد که این طرح بر مبنای حکم فقره 2 ماده 146 قانون کار و به منظور تنظیم فعالیت ها و نحوۀ اجراآت مفتشین کار، تفتیش و رهنمایی ادارات در عرصه کار، تفتیش و رهنمایی از نحوۀ پرداخت حقوق، امتیازات و مکلفیت های اداره و کار کنان، مراقبت از نحوۀ استخدام و امورذاتی کار کنان، مراقبت و رهنمایی از حفظ الصحه محیط کار و تأمین ایمینی کار گر، تنظیم شده است.
اعضای کمیته قوانین با حذف مواردی از این طرح و ایزاد نظریات اصلاحی خود، مقرره مراقبت و رهنمایی( تفتیش کار) را مورد تأیید قرار داده و به وزارت عدلیه نیز وظیفه داده شد که اصلاحات پیشنهادی اعضای جلسه دراین طرح، لحاظ گردد.
یکی دیگر از موضوعات که در جلسه امروز کمیته مورد بررسی قرار گرفته و به تصویب رسید، طرح مقرره توزیع البسۀ کار و وسایل حفاظتی بود که براساس ماده 112 قانون کار و به منظور کاهش میزان خطرات و خسارات ناشی از کار، حفاظت حیات، جسم و جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از کار در محیط کار وضع گردیده است.
همچنین درجلسه فوق العاده امروز کمیته قوانین، راجع به طرح مقرره اضافه رخصتی مریضی با مزد و طرح مقرره تنظیم امور حقوق تقاعد کارکنان ادارات غیر دولتی و سکتور خصوصی بحث شد. طرح مقرره اضافه رخصتی مریضی با مزد برمبنای حکم فقره 2 ماده 53 قانون کار و طرح مقرره تنظیم امور حقوق تقاعد کارکنان ادارات غیر دولتی و سکتور خصوصی برمبنای حکم فقره 2 ماده 5 قانون تنظیم شده است.
کمیته قوانین طرح این هردو مقرره را نیز مورد تأیید قرار داده؛ اما در خصوص مقرره تنظیم امور حقوق تقاعد کارکنان ادارات غیر دولتی و سکتور خصوصی فیصله کرد که وزارت عدلیه قبل از ارائه آن به کابینه در هماهنگی با ادارات ذی ربط، بررسی های بیشتری را دراین زمینه انجام دهد. جاوید

کابل باختر 6 ثور
محمد حنیف اتمر مشاورشورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیه نهمین نشست امنیتی مقامات بلند پایه با جنرال ناصر جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان دیدارنمود.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر، در این دیدار هردو طرف در باره پرانسیب های هفتگانه که هنگام سفر صدراعظم پاکستان به کابل روی آن توافق صورت گرفته بود، بحث همه جانبه نمودند.
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور تاکید نمود که برای عملی شدن توافقات و پرانسیب ها یک پلان عملی ساخته شود تا تمام اصول در زمان معین آن جنبه عملی را بخود بگیرد. وی همچنان گفت که اعتماد میان حکومت ها زمانی به میان آمده میتواند که در پهلوی گفتگوها اقدامات عملی صورت گیرد.
ناصر جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان از پیشنهادات مشارو امنیت افغانستان ملی استقبال نموده و به وی درباره گام های عملی در این زمینه اطمنیان داد.
پرانسیب های که در هنگام سفر نخست وزير پاکستان به کابل میان هردو طرف روی آن توافق شده است قرار ذیل می باشد:
۱. پاکستان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کند.
۲. هردو کشور اقدامات مؤثری را در برابر جنگجویان و عناصری که تهدیدهای امنیتی را متوجه هریک از دو کشور میسازند، روی دست گیرند.
۳. هردو کشور تعهد می ‌سپارند که به هیچ کشور، شبکه، گروه یا فردی اجازه استفاده از قلمرو‌های شان را برای فعالیت‌های ضد دولتی در برابر هریک از دو کشور ندهند.
۴. به منظور عملی شدن اقدامات توافق شده، هردو کشور میکانیزم را برای ارزیابی، همآهنگی و تأیید از طریق افسران ارتباطی، ایجاد نمایند.
۵. هردو کشور تعهد می ‌سپارند که از نقض حریم فضایی و ارضی همدیگر اجتناب نمایند.
۶. هردو کشور از شیوه ملامت‌ سازی همدیگر اجتناب نموده و به جای آن، برای رسیدگی به اختلافات و نگرانی‌های متقابل، از میکانیزم‌های همکاری در چهارچوب پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی استفاده نمایند، و
۷. به منظور تطبیق پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی و اصول حمایوی فوق‌الذکر، هردو کشور گروه‌های کاری و میکانیزم‌های لازم را به تأسی از پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی ایجاد نمایند.

جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL