28 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/۲۸ عقرب/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با قومندانان خیزش مردمی ننگرهار، در مقر آن ولایت دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار شاه محمود میاخیل والی ننگرهار و ملک مکی، حاجی معاون و میاگل حسن قومندانان خیزش مردمی آن ولایت، با ابراز خوش آمدید به رییس جمهوری، حمایت شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی ابراز داشتند و بر همکاری مشترک شان با آنان تاکید کردند و همچنان در مورد شجاعت و دلیری مردم و بزرگان ننگرهار در سرکوب داعش، صحبت کردند.
آنان گفتند که با استفاده از امکانات شخصی و اندک خویش، داعش را شکست دادند و باید حکومت در زمینۀ تمویل و تجهیز شان توجه کند و آنان دوشادوش نیروهای امنیتی و دفاعی در برابر گروه های تروریستی، مبارزه شان را ادامه می دهند.
قومندانان خیزش مردمی ننگرهار به رییس جمهوری گفتند که آنان نه تنها در ننگرهار بل در هر گوشه و کنار ولایت های دیگر آمادۀ مبارزه بر ضد دشمن اند و تا زمانی که در ننگرهار صلح و ثبات دایمی برقرار نشود، به عوض پروژه های انکشافی، تنها خواهان تمویل و تجهیز نظامی استند.
رییس جمهوری پس از استماع معلومات و خواست های قومندانان خیزش مردمی ننگرهار  تشکر از آنان، گفت: شجاعت و دلیری یی که شما در برابر داعش از خود نشان دادید، برضد این پدیدۀ شوم در سوریه، عراق و سایر کشورها صورت نگرفته است و من امروز به خاطر سپاسگزاری از شجاعت های شما به اینجا آمده ام.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: به رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی برای تمویل و تجهیز شما هدایت واضح داده ام و برای تان حداقل امکانات یک ساله را فراهم نموده و به جلب و جذب شما در اردوی محلی اولویت داده خواهد شد.
رییس جمهوری خطاب به قومندانان خیزش مردمی، گفت: بالای شما افتخار می کنم و توجه اساسی به شما می شود، زیرا یکبار دیگر با خون تان این وطن را کمایی کردید. وطن و رییس جمهوری مرهون شجاعت و پایمردی شما است و من شما را مانند نیروهای امنیتی و دفاعی مورد توجه قرار می دهم؛ به خانواده های شهدای خیزش مردمی و مداوای مجروحان تان نیز توجه صورت می گیرد.
رییس جمهور کشور از آنان خواست آنگونه که داعش را سرکوب کردند، دوشادوش نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در راستای سرکوب طالبان و سایر گروه های تروریستی مبارزه کنند.#/نالان

کابل/۲۸ عقرب/باختر
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و سر قومندان اعلی قوای مسلح در رأس یک هیئت عالی‌رتبۀ دولتی، صبح امروز به ننگرهار سفر کرد و با مسوولان ملکی و نظامی آن ولایت دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ ابتدا، شاه‌محمود میاخیل والی ننگرهار، تورن جنرال عبدالهادی ترین قومندان قول اردوی ۲۰۱ سیلاب، نظرعلی واحدی رییس امنیت و ایمل نیازی قومندان امنیه ننگرهار، گزارش شان را در رابطه به وضعیت عمومی امنیتی آن ولایت به رییس‌جمهوری ارائه کردند و از هماهنگی خوب میان نیروهای امنیتی و دفاعی اطمینان دادند.
آنان گفتند که در نتیجه‌ عملیات نظامی، هماهنگی خوب میان نیروهای امنیتی و دفاعی و همکاری نیروهای خیزش مردمی، کمر داعش شکسته است و ۲۴۳ جنگجوی این گروه با ۶۲۵ زن و کودک، به نیروهای افغان تسلیم شدند.
مسوولان تصریح کردند که در میان تسلیم‌شدگان اتباع پاکستان، ایران، تاجکستان، آذربایجان، قزاقستان، مالدیف و ازبکستان شامل هستند. برای زنان و کودکان این گروه محل سکونت، سهولت‌های صحی و غذایی فراهم شده است و از آنان تحقیق جریان دارد.
رییس‌جمهوری از والی ننگرهار و مسولان امنیتی و دفاعی به منظور رهبری و مدیریت خوب شان تشکر کرد و گفت : شکست‌دادن داعش در ننگرهار، نه تنها برای این ولایت و افغانستان، بل برای منطقه یک دست‌آورد بزرگ است؛ این دست‌آورد را برای نیروهای امنیتی و دفاعی، نیروهای خیزش مردمی و مردم ننگرهار، تبریک می‌گویم.
رییس‌جمهوری خاطر‌نشان کرد: با زنان و کودکان این گروه مطابق فرهنگ و عنعنه‌ ما، ترتیبات گرفته شود و در این مورد به والی ننگرهار هدایت مشخص داد. رییس‌جمهوری همچنان از مردم ننگرهار به ویژه از کسانی که داعشیان به آن‌ها صدمه رسانده اند، خواست که در رابطه به سرنوشت داعشیان پیشنهاد ها و نظریات شان را با وی شریک کنند.
رییس‌جمهوری گفت : نیروهای سرحدی باید در چوکات قول‌اردوها مدغم شوند  و در امتداد خط فرضی دیورند جابه‌جا شوند؛ تمویل و تجهیز نیروهای خیزش مردمی که برای دفاع از وطن قربانی‌های زیادی داده اند، از اولویت‌های ما است.
رییس‌جمهوری  فداکاری‌ها و تلاش‌های مردم ننگرهار را در زمینه‌ سرکوب داعش ستایش کرد و به مسوولان مربوط هدایت داد که به اقوام شینواری، مومند و دیگر اقوامی که در سرکوب داعش قربانی‌های زیادی متحمل شده اند، توجه خاص صورت گیرد.
رییس‌جمهوری به مسوولان ننگرهار هدایت داد که در مناطق تصفیه‌شده‌ ننگرهار، پروژه‌های انکشافی تطبیق شود و به نیازهای اولیه‌  مردم در آن مناطق، رسیدگی شود. وی افزود: پس از دسته‌بندی جنگجویان داعش که تسلیم شده اند، با کشورهای منطقه و جهان باید به نتیجه برسیم و آنان باید مسوولیت اتباع خویش را بپذیرند.
رییس‌جمهوری هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی  و مردم ننگرهار را مفید خواند و به منظور تقویت هرچه بیشتر این هماهنگی در تصفیه‌  مناطق باقی‌مانده و عملیات تصفیه یی، هدایات لازم صادر کرد.#نالان

 

کابل  باختر   ۲۸  عقرب
منابع وابسته به طالبان و رسانه های غربی اعلام داشتند که دو استاد پوهنتون امریکایی افغان که در اسارت طالبان بودند امروز آزاد شدند و به نیروهای امریکایی در زابل تسلیم داده شدند .
نیویارک تایمز گفته است که طالبان این دو استاد پوهنتون امریکایی افغان را  حوالی ساعت ده قبل از چاشت امروز در ولسوالی نوبهار زابل به نیروهای امریکایی تسلیم دادند.
ولسوال نوبهار ولایت زابل گفته است که به منظور تحویل گرفتن این استادان، نیروهای دولتی ۴۸ ساعت در ولسوالی‌های شملزوی، نوبهار و ارغنداب زابل آتش بس اعلام کرده بودند.
رهایی این دو استاد بعد از آن صورت گرفت که مقام های دولت افغانستان انس حقانی و دو عضوارشد دیگر طالبان را رها کرد و این سه نفر شام دیروز به قطر رسیدند .
دو استاد پوهنتون امریکایی افغان، کوین کینگ، آسترالیایی و تیموتی ویکس، امریکایی سه سال قبل ازشهر کابل ربوده شدند و تاکنون در بند گروه طالبان بودند.
پوهنتون امریکایی افغان نیز با نشر اعلامیه‌ یی از خبر رهایی دو استاد ابراز خرسندی کرده است.
یک مقام امریکایی گفته است که این دو استاد در حال حاضر در نزد نیروهای امریکایی هستند. صائم

کابل/۲۸ عقرب/باختر
جلسه شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضا ت ورییس ستره محکمه برگزار شد .
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر٬ شورا نخست گزارش اشتراک قاضی القضات ورییس  ستره محکمه در بیستمین کنفرانس بین المللی قاضی القضات های جهان منعقده هندوستان رااستماع کرد . قاضی القضات درمراسم  افتتاح کنفرانس به نمایندگی ازجمهوری اسلامی افغانستان بیانیه یی ایراد و درادامه درحالیکه ریاست بخش دوم کنفرانس را به عهده داشت ، درمورد پدیده تروریزم داخلی و خارجی و آسیب پذیری های آن صحبت کرد ودر برابر سوالهای مطروحه پاسخهای لازم ارائه کرد . درین کنفرانس که ازتاریخ 5 تا 13 نومبر ادامه داشت  برخی از روسای جمهور و صدراعظم ها ، قاضی القضات ها ، روسای ستره محکمه و حقوق دانان از 71 کشور جهان اشتراک داشتند .
بعداً به هدف جلو گیری از تفاوت سن وسال بازماندگان شهدا در وثایق مرتبه ، به امریت های وثایق کشور هدایت داده شد تا حین ترتیب وثایق مورد نظر ازدقت کامل کار گرفته شود و سن و سال بازماندگان شهدا را برویت اسناد اصولی و بارعایت تقییدات لازم قانونی درج وثیقه کنند تا مشکلات بعدی ایجاد نشود .
متعاقباً متکی به احکام قانون منع خشونت  علیه زن ، طرزالعمل کمیته مبارزه با آزار و اذیت زنان و اطفال در قوه قضائیه به منظور جلوگیری ازهرنوع خشونت ، آزار و اذیت زنان و اطفال درقوه قضائیه و ایجاد فضای مصئون ومطمئن  برای آنان و همچنان طرزالعمل نشر فیصله های قطعی و نهایی محاکم به هدف تنظیم نشر فیصله ها و قرار های قطعی و نهایی محاکم ، وضع معیار ها برای انتخاب فیصله ها و قرار های قابل نشر و تعیین وظا یف و مکلفیت های مرجع نشر کننده ، به تصویب رسید .
درادامه اجنداء بر مبنای گزارشهای تفتیشی و نظریات تدقیقی ناشی از بررسی اجراات محاکم ،  کار وفعالیت پنج تن از قضات محکمه استیناف تخار قابل  تحسین دانسته شد و برعکس پس از تشخیص تخطی های وظیفه یی به (6) تن از قضات محکمه استیناف نورستان متکی به احکام مقرره طرزرسیدگی به تخلفات قضایی ، جزا های لازم تادیبی تجویز شد .
به همین ترتیب استهداات واصله از محاکم استیناف پروان ، هلمند ، زابل و ریاست حقوق ستردرستیز وزارت دفاع ملی درخصوص اجرای مجدد یک وثیقه مجردی ،  چگونگی رسیدگی به قضایای کودکان حین تفویض صلاحیت و معضل مربوط به جرایم غفلت وظیفه یی و نقض مقررات عسکری که درکود جزاء مسکوت عنه اند ، مورد غور قرارگرفت و درمورد انها رهنمایی های لازم صورت گرفت .
برعلاوه پنج تقاضای تجدید نظر مدنی ، تبدیلی محکمه یکعده از قضایای مدنی و جزایی و یک موضوع تنازع صلاحیت نیز جزء اجنداء بود که درهرمورد تصامیم مقتضی گرفته شده و نیز با توجه به پیشنهاد اداره لوی حارنوالی صلاحیت ر سیدگی به  (403) دوسیه جزایی به محاکم  استیناف نورستان ، فاریاب ، تخار ، سرپل ،  بلخ ، هرات ، سمنگان ، خوست ، ننگرهار ، غور ، لغمان ،پکتیکا و قندهار تفویض شد .ختم/نالان

کابل/باختر/28 عقرب
وزارت دولت در امور شهدا ومعلولین، امروز در یک نشست خبری ازبرنامه ها و
فعاليت هایش در زمینه تطبيق اصلاحات وامضای تفاهمنامه ها در جریان سال مالی ۱۳۹۸ خبر داد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، لعل الدین آریوبی، وزیر دولت در امور شهدا ومعلولین در این نشست خبری از امضای ۲۸ تفاهمنامه با وزارت خانه ها و ادارات دولتی برای عرضه خدمات کاريابی، توانبخشی، بورسيه های تحصيلی وحمايت های اقتصادی وفرهنگی معلولين و ورثه شهدا؛ عقد تفاهم نامه با ۸ پوهنتون خصوصی مقيم کابل به منظور فراهم آوری زمينه تحصيل رايگان برای ورثه شهدا ومعلولين وعقد تفاهمنامه با ۱۱ مؤسسه DSCG که درعرصه حمايت از افراد دارای معلوليت فعاليت دارند، یاد آوری کرد.
بایومتریک ورثه شهدای نظامی در مرکز که حدود ۱۵ درصد اجرا شده است و تا حال ۱۹۰۰ نفر واجد شرایط شناخته نشده اند، ثبت وتوزیع کارت "ای تی ام"، برای ۱۵۰ هزار ورثه شهدا ومعلولین به منظور دسترسی آسان به حقوق شان و ارزیابی مجدد ۱۲۰ هزار حساب بانکی در ۲۰ ولایت؛ فعالیت های وزارت دولت در امور شهدا ومعلولین در عرصه خدمات حکومتداری الکترونیکی است.
آریوبی تأکید کرد که این وزارت اراده جدی برای مبارزه عليه فساد اداری، شناسایی متخلفان، تطبيق برنامه های ارتقای ظرفيت وايجاد اداره شفاف وپاسخگو دارد.
وزیر دولت در امور شهدا و معلولین افزود که تدقيق و بررسی ۷۰ درصد اسناد ووثايق ورثه شهدا ومعلولين ولايات ومرکز توسط کميته های موظف تدقيق وبررسی، سپردن ۱۰ تن از کارمندان متهم به فساد به سطح مرکز و ولايات به پنجه قانون ومحول ساختن ۹ دوسيه نسبتی به لوی څارنوالی، جلوگيری از پرداخت بيش از ۳۰ ميليون افغانی برای ورثه بالغ و معلولين فوت شده و بازگشت ۵ ميليون افغانی از اشخاص دارای دو کارت خيالی وتقلبی و انتقال آن به عوايد دولت، دست آوردهای این وزارت در زمینه مبارزه با فساد اداری است.
نازیلا عزیزی

کابل 28 عقرب / باختر
گلبدین حکمیتار رییس دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی امروز درنشست خبری درجمع هوادارانش با انتقاد ازکمیسیون انتخابات گفت : همه آرای غیر بایومتریک باید باطل شود و روند باز شماری آرا متوقف شود .
به گزارش آژانس باختر : رییس دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی همچنان دراین نشست خبری  تاکید کرد کسانی که درروند انتخابات مرتکب تقلب شده اند باید به محکمه معرفی شوند .
وی تصریح کرد از2.5 میلیون رای ، 1.2 میلیون رای تقلبی است وکسانی که درگیر تقلب درانتخابات هستند باید پاسخگو باشند.
حکمیتار افزود که کمیسیون مستقل انتخابات باید قبل از آغاز روند باز شماری آرا ، 300 هزار رای مورد اختلاف را از روند بازشماری خارج می کرد اما به تعهدات خود عمل نکرد.
او گفت ازسوی دیگر شرکت درملوک آلمانی تعهد کرده بود که نتایج انتخابات را پس از چند ساعت ازروز رای گیری اعلام می کند اما به وعده خود عمل نکرد .
حکمیتارتاکید کرد که  شرکت درملوک باید به محکمه معرفی شود زیرا این نهاد به تعهدات خود عمل نکرد ه است .
این درحالیست که هواداران دسته  انتخاباتی ثبات وهمگرایی وشماری از دسته های انتخاباتی دیگر درنه ولایت  مانع ازسرگیری روند تفتیش وبازشماری آرا شده اند ودرچندین ولایت دفترهای کمیسیون مستقل انتخابات را بسته اند .
درهمین حال اورنگ زیب عضو کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه ها گفته است که یک تیم فنی برای بررسی خواست های نامزدانی که مانع ازسرگیری روند بازشماری ارا شده اند  کار می کند وبه زودی در یک نامه  رسمی به نگرانی های این نامزدان پاسخ خواهد داد . جاوید روشان

کابل /۲۸عقرب/ باختر
پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر امروز درراس هیئت وزارت اطلاعات وفرهنگ به بلخ سفرکرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ،بلخ میزبان سمینار علمی - تحقیقی زیرنام آبدات دوره اسلامی دربلخ است .
دراین سمینار که باحضور شخصیت های فرهنگی ، ادبی ،شاعران ،محققان و نویسندگان برگزار می شود ٬ پیرامون جایگاه علمی ،فرهنگی ،اقتصادی میراث های باستانی و تاریخی بلخ بحث می  شود.
پوهاند محمد رسول باوری درسمینار سخنرانی خواهدکرد و روی ابعاد مختلف بلخ و تاریخ آن صحبت  خواهد کرد . ختم/ جلال ...ک..م

 شبرغان  باختر  28 عقرب
ریاست کار و امور اجتماعی جوزجان برای بیست و یک کار آموز وسایل کار  توزیع کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ،این افراد پس از هشت ماه آموزش در بخش های سیت دوزی و ترمیم موبایل از مرکز آموزش حرفه ها فارغ شدند .
عبدالرشید منصوری رییس کار و امور اجتماعی جوزجان می گوید که این برنامه به کمک مالی کمیته سویدن درشهر شبرغان تدویر یافته بود که درآن پانزده زن و شش مرد شرکت داشتند .
درسالروان اداره یاد شده سه صد و نود جوان شامل دختر و پسررا در بخش حرفه های مختلف آموزش داده است . لیلما

سه شنبه ، 28 عقرب 1398 ، 11:34

پنج طالب مسلح درزابل کشته شدند

شهرقلات/ ۲۸ عقرب/ باختر
پنج طالب مسلح در حمله های توپخانه یی نظامیان در زابل کشته شدند.
این طالبان پیش ازچاشت امروز در حومه بازار ولسوالی شاه جوی آماج قرارگرفتند.
قول اردوی اتل در جنوب کشوربا ارسال خبرنامه یی به آژانس باخترگفت که دراین حمله توپخانه یی نظامیان ، پنج عضو گروه طالبان کشته شدند.
اوگفت دراین حمله یک مخفیگاه طالبان باهمه تجهیزات جنگی آن باخاک یک سان شد.
به اساس گزارش ها نظامیان درجریان این حمله موفق به کشف یک انبار جنگ افزار گروه طالبان شدند.
این انبار دریک مخفیگاه طالبان در شاه جوی نگهداری می شد و از آن چندین جنگ افزار سبک وسنگین ازجمله بمب و ماین های دست ساز به دست آمد.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL