24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/24/ میزان شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به...

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پلخمری 24 میزان با آغاز کار زار های انتخاباتی بازار شماری...

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

فاریاب 24 میزان باختر یک فرد ملکی در انفجار ماین ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/24/ میزان
شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند.
روزنامه افغانستان ما دربرگ نخست زیرعنوان " رییس جمهوربه مردم پروان برای ایجاد اردوی منطقه ای همکاری کنید " نوشته ، رییس جمهور دردیدار با بزرگان ولایت پروان از آنها خواسته است که درقسمت ایجاد اردوی منطقه ای همکاری و تلاش کنند. اقای غنی دیروز دوشنبه 23 میزان ، برای افتتاح چند پروژه انکشافی و دیدار با مردم و مقامات ملکی و نظامی به ولایت پروان سفر کرد . آقای غنی به بزرگان ولایت پروان گفته که این ولایت به عنوان دروازه صادراتی به آسیای میانه به شمار میرود ونیاز است امنیت دراین ولایت تامین شود.
اوگفته است که تونل فعلی سالنگ جوابگوی نیازمندی ها نیست و کار بالای سروی یک تونل جدید جریان دارد و به همین خاطر نیاز است که امنیت غوربند به عنوان راه بدیل تامین گردد.
روزنامه ماندگار درصفحه اول تحت عنوان آیا غزنی دوباره سقوط خواهد کرد نمایندگان مردم غزنی ، غنی به وعده های خود عمل نکرده است " نوشته محمد اشرف غنی ، رییس حکومت وحدت ملی درسفر هایش به غزنی وعده احیای مجدد وتجهیز نیروهای امنیتی و همچنان فراهم آوری امکانات ولایت درجه یک را به غزنی داده بود اقای غنی تاکید کرده بود که دولت مرکزی به وضعیت امنیتی غزنی توجه ویژه خواهد کرد.
روزنامه مطالبی دیگر تحت عنوان و گزارش گران بی مرز امنیت خبرنگاران درانتخابات تامین شود " نگاشته ، سازمان گزارش گران بی مرز درآستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان برتامین امنیت بیشتر آن شمار خبرنگارانی که رویداد های انتخاباتی را پوشش میدهند تاکید کرده است.
روزنامه 8 صبح درصفحه اول تحت عنوان سازمان ملل سهم گیری زنان برای اعتبار دهی انتخابات پارلمانی حیاتی است نوشته: نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفته است که مشارکت کامل زنان درانتخابات برای اطمینان از فراگیر و معتبر بودن انتخابات حیاتی است .
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست تحت عنوان سایه کمپاین های انتخاباتی برنشست های عمومی مجلس نمایندگان نگاشته، نشست عمومی روز دوشنبه 23 میزان مجلس نماینده گان به دلیل عدم حضور اعضای هیات اداری و بیشتر نمایندگان برگزار نشد.
این روزنامه های چاپی غیرحکومتی که بدسترس ما قرار گرفته نیز اخبار و گزارش های را در باره رویدادهای منطقه وجهان نشر کرده اند.
ختم/ شوخک

پلخمری 24 میزان
با آغاز کار زار های انتخاباتی بازار شماری از صنعت کاران در شهر پلخمری رونق یافته است.
به گزارش خبرنگار آژنس باختر: حفیظ الله نیکزاد یک تن از سابقه دارترین فلز کاران شهر پلخمری که مصروف چوکات بندی و نصب  فوتوهای خرد و کلان نامزادان در شهر پلخمری ومربوطات آن میباشد باخورسندی فراوان از رونق  کار و بارش میگوید به منظورپیشبرد کار هایم چهار نفر شاگرد جدید استخدام کردم تا باشد در کار هامرا یاری رسانند.
حفیظ الله تنها کسی نیست که از افزایش کار وبارش سخن میگوید بلکه هستند اصناف دیگری مانند عکاسان، لوحه نویسان ، آشپزها و افرادی که در نصب تصاویر و بیلبورد ها مصروف  شده اند درین روز ها از کار وبار زندگی شان خوشی می کنند. قیوم

فاریاب 24 میزان باختر
یک فرد ملکی در انفجار ماین  در فاریاب  به شهادت رسید و هشت فرد ملکی دیگر زخم برداشتند.
کریم یورش مسوول دفتر مطبوعاتی  قومندانی  امنیه فاریاب به خبرنگار  آژ انس باختر گفت: موتر حامل این افراد در منطقه جنگل  در مسیر ولسوالی دولت آباد فاریاب وولسوالی اندخوی  با ماین کنار جاده یی برخورد کرد که در نتیجه یک تن شان جان باخت و هشت تن دیگر آنها زخم برداشتند .
منبع گفت زخمی ها به شفاخانه انتقال شده ا ند. شکریه

غور 24 میزان باختر
یک متنفذ قومی  دیروز در ولایت غور از سوی طالبان به شهادت رسید.
سید ضیا حسینی آمر امنیت فرماندهی پولیس غوربه خبرنگار آژ انس باختر گفت که زرین یک متنفذ قومی در منطقه شرشرولسوالی  دولتیار  غوردر در گیری با طالبان به شهادت رسید .شکریه

سه شنبه ، 24 میزان 1397 ، 10:11

سی وشش هراس افگن کشته شدند

کابل باختر 24 میزان
36 تن هراس افگن در نقاط مختلف کشور توسط نیروهای ملی ودفاعی از پا دراورده شدندکشته شدند
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر:  نیرو های ملی دفاعی وامنیتی 11عملیات تصفیوی اجرا نموده که درنتیجه 36  هراس افگن کشته و  18 تن زخمی گردیده اند . 
این عملیات در ولایات نورستان، لغمان،غزنی، کندهار، هرات، کندز، بلخ ، هلمند ، نیمروز و ولسوالی سروبی ولایت کابل صورت گرفته است.
قریه های کنده، خسرو، گوگامنده، شرین کلی، مومند و دره حصار از وجود دشمن پاکسازی ویک دستگاه ریپیتر، یک باب کارخانه ماین سازی و 2 باب مخفیگاه دشمن از بین برده شده است .شوخک

پلخمری 24 میزان باختر
محفل مشاعره یی تحت عنوان  "یووالی دشعر په ژبه"  و"شعر از حنجره همدلی " از جانب اداره ولایت بغلان به حمایت اداره مستقل  ارگان های محل شب گذشته در آن ولایت بر گزار گر دید.
این محفل که در پوهنتون رویان برگزار شد تعدادی از فرهنگیان ، نویسندگان روسای ادارات دولتی ، استادان  پوهنتون وشعرا اشتراک داشتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: عبدالحی نعمتی والی بغلان همپو محافل  فرهنگی  راجهت تبادل  افکار، غنا مندی فعالیت های فرهنگی ، ادبی ، تفکیک و تشخیص  استعداد ها وبه صحنه آوردن آثار و تالیفات پر بهای  شعرای ناشناخته و فرصت مناسب برای قلم به دستان نسل جوان حایز اهمیت  تلقی نمود.
سپس شعرا سروده های شان را در وصف فدا کاری های منسوبان دفاعی و امنیتی،  وحدت و همدلی ، صلح و آ شتی ،هم دگر پذیری ونه گفتن به تعصبات قومی، زبانی و سمتی در قالب اشعار حماسی به زبان های دری و پشتوبه خوانش گرفتند.
محفل با توزیع تحایف و تقدیر نامه برای شعرای نخبه پایان یافت. قیوم

کندز/ باختر/ 24/ میزان
کشاورزان درولسوالی های خان آباد و امام صاحب ولایت کندز میگویندکه افراد مسلح غیر مسوول از محصولات آنان به زور عشر میگیرند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، باشندگان آن ولسوالی ها میگویند اگر دهقانان از اوامر آن تفنگد اران سرپیچی کنند با خطر لت و کوب وحتی مرگ مواجه میشوند.
آنان میگویند باوجود خشک سالی و کاهش درمحصولات زراعتی ، هنوز هم مورد تهدید آنها قرار میگیرند و پولیس به مشکلات شان توجه ندارد.
از سوی دیگر مسوولان محلی کندز میگویند که در آینده نزدیک خلع سلاح افراد مسلح غیر مسوول آغاز میشود و براساس برنامه نظامی این کار انجام خواهد شد.
عبدالباقی نورستانی قومندان امنیه کندز ، مشکلات دهقانان آن ولایت را می پذیرد و میگوید این افراد در قضایای اختطاف و دزدی های مسلحانه نیز دست دارند و تلاش ها جریان دارد تا افراد مسلح غیر مسوول خلع سلاح شوند.
ختم/ خالقیار

قلعه نو / باختر/ 24/ میزان
باشندگان ولسوالی جوند ولایت بادغیس به سبب نرسیدن مواد انتخاباتی دست به اعتراض زدند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، آنان میگویند در ساحات جلایی و الله یار جوند پانزده هزار نفر ثبت نام کردند ، ولی تاهنوز نماینده های کمیسیون انتخابات و مواد انتخاباتی در آن مناطق نرسیده است.
آنان گفتندکه درولسوالی جوند چهارده مرکز انتخاباتی در نظر گرفته شده است که چهار مرکز آن درمرکز جوند و ده مرکز دیگر درحومه آن ولسوالی قراردارد.
آنان گفتند ولسوالی جوند امن است و آنان امنیت کارمندان کمیسیون انتخابات را فراهم می سازند. ختم/ خالقیار

قلعه نو / باختر/ 24/ میزان
مسوولان محلی بادغیس میگویند که چهار مرد به ظن دست داشتن درقتل دو عالم دین در ولسوالی آبکمری آن ولایت دیروز بازداشت شدند.
نقیب الله امینی سخنگوی پولیس بادغیس به خبرنگار آژانس باختر گفت که این افراد چندی پیش دوعالم دین را پس از مشاجره لفظی برسر جمع آوری مواد سوختی از یک کوه، به قتل رساندند و از ساحه فرار کردند.
او افزود: تحقیقات بیشتر پولیس در زمینه جریان دارد. ختم/ خالقیار

سه شنبه ، 24 میزان 1397 ، 10:09

تبصره

کابل باختر/24/ میزان
باوجود تهدید های امنیتی ، مبارزات انتخاباتی درکشور ادامه داشته و مردم همچنان برای شرکت دراین روند ملی متعهد اند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: برای برگزاری انتخابات پارلمانی درکشور چهارروز دیگر باقی مانده است. این درحالیست که گروه های مسلح مخالف این روند را تهدید به حملات نموده اند مگر باوجود دغدغه های امنیتی ، مبارزات انتخاباتی درکشور ادامه یافت و اشتیاق مردم غرض شرکت درگردهمایی ها و مجالس نامزدان کاهش نیافت و مردم همچنان متعهد به شرکت دراین روند ملی اند.
این نشان میدهد که مردم نسبت به ارزش های ملی متعهد اند نه تنها آن را حفظ می نمایند بل آن را گسترش میدهند و از انتخابات به عنوان یک ارزش ملی و دموکراتیک پاسداری میشود و با وجود خلا ها و مشکلات که موجود است نباید دربرابر این بهانه ها وسدها به میان آید و با تاخیر مواجه گردد بل با هرامکان و هر فرصت که است برگزار گردد و اراده مردم تمثیل شود.
مردم با برگزاری انتخابات اراده و باور شان را نسبت به آینده ابراز میدارند مگر در اینجا یک مساله قابل بحث است و آن دقت درانتخاب است .
با تاسف نسبت به عملکرد و کارکرد پارلمان گذشته حرف های زیادی وجود دارد فراموش نشود که اعضای پارلمان گذشته هم محصول انتخاب مردم بوده است نتیجه کارپارلمان گذشته را تنها در کار کرد روز گذشته آنها میتوان قیاس کرد روزگذشته با آنکه مطابق به فیصله مجلس عمومی ، باید تمامی اعضای مجلس حاضر میبودند از 239 عضو مجلس تنها هشت عضو مجلس حاضر بودند حتا هیئت اداری غیاب بودند این نشان میدهدکه اعضای مجلس تا چه اندازه از مسوولیت های شان شانه خالی میکنند. درحالیکه شرایط و اوضاع کنونی به یک پارلمان کارا نیاز دارد که درکنار قوه اجرائیه ایستاده شد . و با ارائه مشوره های سودمند ، کشور را از حالت دشوار کنونی نجات دهد و حتا مردم را برای مدیریت بحران بسیج کند.
حرف مهم این است که مردم تاچهار روز دیگر به سوی صندوق های رای میروند باید درانتخاب شان دقیق باشند به شعار ها و حرف های کاذب فریب نخورند ورنه پشیمانی سود نخواهد داشت زیرا پارلمان آینده محصول انتخاب ما خواهد بود.
ختم/ صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL