06 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر دیدار کرد

رییس جمهوری با راس ویلسون و جنرال اسکات میلر دیدار کرد

کابل/۶دلو/باختر محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با...

پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان

پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان

کابل/۶دلو/باختر پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان با تأسف فراوان...

پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت وفات میرصاحب گازرگاه هرات

پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت وفات میرصاحب گازرگاه هرات

کابل/ 6 دلو/باختر پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/۶دلو/باختر
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان و جنرال اسکات میلر، قومندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا جنرال اسکات میلر، در مورد سفرش به قطر که هفتۀ گذشته صورت گرفت، به رییس جمهوری معلومات داد.
جنرال میلر گفت: گفت وگوها میان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا و طالبان درقطر جریان دارد و در صورتی که پیش‌رفت‌ در مذاکرات انجام شود، خلیلزاد به کابل سفر می کند درمورد به حکومت افغانستان معلومات  ارائه خواهد کرد.
همین‌گونه، رییس جمهوری از تلاش های همه جانبۀ ایالات متحده امریکا در زمینۀ صلح افغانستان، ابراز امتنان کدد و بر ختم جنگ و برقراری آتش بس سرتاسری در کشور، تاکید ورزید. نالان

کابل/۶دلو/باختر
پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان
با تأسف فراوان اطلاع حاصل کردیم که میر محمد افضل میرصاحب گازرگاه هرات شخصیت علمی،روحانی و ملی کشور داعی اجل را لبیک گفت و به حق پیوست .
میر صاحب گازر گاه شخصیت بزرگ روحانی بود که عمر گران بهای خود را در راه خدمت به دین ووطن ، ارشاد ، رهنمایی و خیرخواهی مسلمانان سپری کرد .
اواز اعضای مؤسس و سابقه دار شورای سرتاسری علمای افغانستان بود٬ وفات ایشان ضایعه بزرگ علمی و ملی است٬ شورای سرتاسری علمای افغانستان از بارگاه خداوند متعال برای مرحومی بهشت برین برای خانواده ، دوستان ، مخلصان و مردم مجاهد هرات صبر جمیل واجر عظیم استدعا می کند . نالان

کابل/ 6 دلو/باختر
پیام تسلیت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ به مناسبت وفات میرصاحب گازرگاه هرات
رهبری وزارت اطلاعت وفرهنگ تاثرعمیق خویش را به مناسبت وفات میرمحمد افضل (میرصاحب گازرگاه ) هرات ابراز می کند.
میرصاحب گازرگاه هرات شخصیت روحانی وعالم شناخته شدۀ کشوربود و درحیات پربارش مصدرخدمات شایانی به مردم شد.
رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ به مناسبت وفات این شخصیت نام دار دینی به خانوادۀ گرامی وهمۀ دوستان وارادتمندانش تسلیت بیان می کند و از خداوند متعال برای وی بهشت برین و به بازماندگانش و جامعۀ روحانی وهمۀ مردم کشور به ویژه شهروندان هرات باستان صبرجمیل و اجر جزیل استدعا می کند. سادات

کندز/ 6 دلو/ باختر
مسوولان در کندز می گویند که مذاکرات میان افغانان زمینه برای صلح واقعی فراهم می‌ کند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به منظور ارائه فعالیت‌ها و دست‌آورد های موسسه برابری برای صلح و دموکراسی افغانستان در کندز
برگزار شد، شرکت کنندگان گفتند که از مدت‌ها به این سو کشور در آتش جنگ می‌ سوزد، بناً با توجه به شرایط فعلی برای هر افغان با درک لازم است که با استفاده از امکانات دست داشته شان برای خاموش کردن این آتش مسوولیت ایمانی و انسانی خود را اداء کنند و برای صلح و آرامش مردم بی‌اندیشد.
عبدالجبار نعیمی والی کندز، صلح و دموکراسی را بستر خوبی برای انکشاف و ترقی جامعه عنوان کرد و گفت: تا زمانی‌که طالبان به مذاکرات میان افغانان تن ندهند بعید خواهد بود که ما به یک صلح واقعی که به خیر و فلاح مردم افغانستان باشد٬ برسیم.
والی کندز، افکار منفی و مخرب را مانع اصلی تامین صلح و ثبات در کشور یاد کرد و از علمای دین، رسانه‌ها و معلمان خواست تا در راستای روشن کردن اذهان عامه و آگاهی مردم مسوولیت ایمانی و انسانی خود را ادا کنند و برای پایان جنگ، ظلم و استبداد بکوشند. احمد نعیم دوستی

کابل/ 6 دلو/باختر
هوا در سالنگ ها پاک و آفتابی است و شاهراه به روی تمام وسایط باز است.
عبدالظاهر محمدی، انجنیر ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها به آژانس باختر گفت که هوا در سالنگ ها پاک و آفتابی است و تمام وسایط می توانند با تجهیزات زمستانی و رعایت مقررات از این مسیر رفت و آمد کنند.
در حال حاضر ساحه دید در شاهراه ده کیلو متر، سرعت باد سه متر در فی ثانیه، رطوبت چهل و نه درصد، سردی هوا سیزده درجه زیر صفر و در ۲۴ ساعت آینده امکان برفباری در سالنگ ها وجود ندارد.  احمد نعیم دوستی

مزارشریف/ 6 دلو/ باختر
نقاشان و عکاسان شماری از ولایت های کشور به خاطر ترویج فرهنگ صلح، تبادل تجارب فرهنگی، تقویت روحیه همدلی و برادری برنامه را زیر نام (بیا گپ بزنیم) در مزار شریف دیروز برگزار کردند.
حمید صدرا، مسوول این برنامه به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که هدف از راه اندازی این برنامه تبادل و تجارب فرهنگی، ترویج فرهنگ صلح پروری از طریق نقاشی، تقویت روحیه همدلی و برادری بین جوانان و مردم است.
شماری از نقاشان و فرهنگیان کشور نیز از این برنامه استقبال کردند و گفتند که راه اندازی چینن برنامه ها سبب ترویج دوستی، برادری و از بین بردن دید منفی جوانان در جامعه و کسب تجارب هنرمندان ولایت های کشور می شود.
این نخستین برنامه فرهنگی نقاشی است که نقاشان و عکاسان ولایت های قندهار، بلخ، کابل، بامیان، هرات و ننگرهار به خاطر تقویت مرام صلح خواهی در کشور برگزار می کنند. احمد نعیم دوستی

يكشنبه ، 6 دلو 1398 ، 11:23

سی میلیون دالر لیلام می شود

کابل / ۶دلو/ باختر
بانک مرکزی مبلغ ۳۰میلیون دالر را روز دوشنبه ۷ دلو  سالروان به طور لیلام به فروش می رساند.
درنامه که از آن بانک به آژانس باختر مواصلت ورزیده آمده است: دافغانستان بانک اعلام می دارد به منظور اشتراک در این داوطلبی از عموم صرافان واجد شرایط و بانک های تجارتی که قبلاً مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را طور تضمین نزد آمریت عملیات بازار و مراکز زون های د افغانستان بانک تحویل کرده اند تقاضا می شود تا در این داوطلبی اشتراک کنند.
برند گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یک روزتصفیه کنند.
همچنان در این داوطلبی آنعده از صرافانی که تا اکنون مبلغ فوق الذکر را به منظور تضمین و اشتراک در پروسه لیلام اسعار به د افغانستان بانک تسلیم نکرده اند، می توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک ورزند ودر داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه به طور نقد و یا حواله در مدت زمان معین تحویل بانک کنند.ذبیح علم

کابل/۶دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا برگ نخست را با مطلب که شماری از سیاست ورزان مطرح برای صلح برنامه ریزی می کنند٬ آغاز کرده است و در همین صفحه زیر عنوان داعش هنوز هم برای افغانستان خطرناک است نوشته کرده است٬ وزارت دفاع امریکا «پنتاگون» در گزارشی از خطر گروه تروریستی داعش در افغانستان٬ جنوب آسیا و آسیای مرکزی هشدار داد.
ویسا ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است و آورده است؛ وزارت دفاع امریکا گزارش شش ماهه اش را تحت عنوان گسترش امنیت و ثبات در افغانستان به کانگرس آن کشور سپرد که طی این گزارش چگونگی اجراات امنیتی در افغانستان اعتبار از اول جون الی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹به تحریر گرفته شده و نیز استراتیژی ایالات متحده در افغانستان تذکر یافته که عبارت از حل و فصل چلنج ها از راه سیاسی می باشد.
به نوشته ویسا: پنتاگون به کانگرس می گوید؛ نیروهای امریکا با سربازان ائتلاف در افغانستان از نیروهای امنیتی در یک کارزار نظامی متمرکز علیه طالبان٬ داعش و القاعده حمایت کرده اند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است٬ اما در صفحه اول از قول ضمیر کابلوف عنوان کرده است: طالبان در قدرت سهیم می شوند.
به نوشته این روزنامه؛ نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای گفته است که پاکستان در روند صلح با چین و روسیه همراه است و هند نفوذی بر طالبان ندارد.
به نوشته ویسا؛ ضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای با سرویس خبری پزت می گوید که تنها آن دسته از کشورها در روند صلح همراه هستند که در واقع بالای طالبان تاثیر دارند.
روزنامه ادامه مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است٬ اما در صفحه اول از قول طالبان عنوان کرده است که محمد اشرف غنی رییس جمهوری و دسته انتخاباتی وی مخالف صلح هستند و طرف دار جنگ هستند.
این روزنامه همچنان در همین صفحه از قول وزارت صحت عامه خبرداده است که افغانستان برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» آمادگی گرفته است.
روزنامه ویسا در صفحه آخر به اظهارات رییس مشرانوجرگه پاکستان توجه کرده است٬ و زیر عنوان ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیرمستقیم بر پاکستان است؛ نوشته کرده است: شبلی فراز رییس مشرانوجرگه پاکستان گفته است که ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیر مستقیم بر پاکستان است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان تعهد حکومت مبنی بر افزایش سهم ۳۰ درصدی زنان عملی نشد آغاز کرده است٬ و جزئیات در پیوند به عنوان فوق را در صفحه سوم نوشته کرده است. اما در همین صفحه زیرعنوان بیش از یک صد غیرحاضر نوبتی و هفت غیرحاضر دایمی در سال نخست مجلس هنوز هم نوشته کرده است٬ دریک سال نخست دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان هیچ روز نصاب مجلس تکمیل نبود و هیچ وکیل غیرحاضر مورد بازپرس قرار نگرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه خبرداده است فیصله مردمی درخوست به خانواده هایی که فرزندان شان را به مکتب نفرستند جریمه می شوند.
روزنامه هشت صبح به همین ترتیب در صفحه اول از حمایت بریتانیا از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان خبرداده و نوشته کرده است .
اندره استیفان ام پی٬ وزیر دولت بریتانیا در امور انکشاف بین المللی اعلام کرده است که کشورش از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان حمایت می کند و در این راستا آماده کمک و همکاری است.
سیاسون طرح خود برای صلح را هفته آینده نهایی می کنند عنوان مطلب دیگری است که این روزنامه در صفحه اول به نشر آن اقدام کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه مطلب را زیر عنوان چرا طالبان از آتش بس و حکومت از کاهش خشونت ها می ترسد؟ نشرکرده است.
صلح یا امارت مشارکتی، نگاهی به صلح و وضعیت زنان افغانستان عنوان های است که این روزنامه در صفحه چهارم نشرکرده است٬ هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های ماندگار و آرمان ملی در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

کابل/ ۶دلو/ باختر
پولیس دو تن را به اتهام انتقال موادمخدر در شهر کابل بازداشت کردند.
دفترمطبوعاتی وزارت امور داخله به آژانس باختر خبرداد٬ افراد متذکره متهم به انتقال موادمخدر از جمله چرس، تریاک و شیشه می باشند که از سوی پولیس در مربوطات ناحیه سیزدهم و نهم گرفتار شدند. شوخک

هرات / ۶دلو/ باختر
افراد مسلح ناشناس صبح امروز مدیر ارشاد حج و اوقاف ولسوالی پشتون زرغون هرات را به شهادت رساندند.
جیلانی فرهاد٬ سخنگوی والی هرات به آژانس باختر گفت که افراد مسلح ناشناس مولوی «عبدالرحیم احمدی» مدیرحج و اوقاف ولسوالی پشتون زرغون آن ولایت را در بازار آن ولسوالی هنگامی که به سوی وظیفه روان بود هدف تیر اندازی قرار دادند و به شهادت رساندند.
وی اضافه کرد که پولیس برای شناسایی عاملان رویداد تلاش می کند. خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL