05 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

بامیان / باختر/ 4/ دلو یک پسر نوجوان بامیانی در ابتکار...

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

فیروزکوه / باختر/ 4/ دلو شهروندان ولسوالی های غربی ولایت غور...

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

پل علم / باختر/ 4/ دلو موظفان ریاست امنیت ملی لوگر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبامیان / باختر/ 4/ دلو
یک پسر نوجوان بامیانی در ابتکار تازه، دستگاهی ساخته است که از امواج رادیویی انرژی برق تولید میکند.
این دستگاه کوچک میتواند 5/ 3 ولت برق تولید کند.
این جوان مبتکر بامیانی حسین داد نام دارد و شاگرد صنف یازدهم مکتب است.
او پنج سال است که دست به اختراعات زده و تاکنون توانسته  طیاره های بدون سرنشین ، موشک  و  اسکواتور بسازد.
طیاره های ساخته دست او حدود دوازده کیلو متر پرواز میکند و قابل کنترول است .
حسین داد میگوید، برای ساخت دستگاه کوچک اش حدود یک و نیم هفته کارکرده و تلاش کرده است تا دراین نوآوری اش از میان هزاران منبع برای تولید انرژی فقط از امواجی کارگیرد که آزاد بودن آن ها در فضا ضرر زیادی به صحت انسان ها دارد.
این مخترع نوجوان بامیانی میگوید، هدف او ساخت دستگاه بزرگتر از این بوده اما نیاز مندی های او در بامیان و حتی برخی هایشان در افغانستان در دسترس نیست .
او می افزاید که تلاش دارد تا روزی نور برق را به تمام خانه های مردم افغانستان برساند.
حسین داد از بررسی های تازه اش که درباره شناسائی منابع انرژی انجام داده است، میگوید: منابع زیادی به ویژه انرژی گرمای زمین دربامیان فراوان است و قرن هاست که ازآن استفاده نشده است.
او می افزاید که اگر ازاین انرژی ها کارگرفته شود توان تامین برق تمامی بامیان را دارد.
حسین داد از برنامه های تازه اش میگوید، او تلاش دارد تا برای مشکل بی برقی درکشور نقطه پایان بگذارد و راهی راجستجو کند که افغانستان دیگر نیازمند کشورهای دیگر نباشد .
این مخترع نوجوان بامیانی از حکومت میخواهد که زمینه را برای جوانان مانند او فراهم سازند تا بتوانند با استفاده از ذهن خلاق شان دربخش های گونه گون اختراعاتی داشته باشند.   ختم/ ناجیه 

فیروزکوه / باختر/ 4/ دلو
شهروندان ولسوالی های غربی ولایت غور میگویند که به دلیل نبود قاضی و څارنوالی درمناطق شان اکثر کسانی که دعوای حقوقی یا جزایی دارند، به محاکم مخالفان مراجعه میکنند.
شهروندان شش ولسوالی غرب این ولایت از نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های شان به عنوان مهم ترین چالش یاد کرده وتاکید برحضور آنان دارند .
آنان میگویند که نبود مسوولان عدلی و قضائی در مناطق شان باعث شده تا مردم برای حل و فصل دعوای شان به محاکم طالبان مراجعه کنند.
درهمین حال عبدالبصیر قادری معاون شورای ولایتی غور میگوید که نبود مسوولان عدلی و قضائی درولسوالی ها باعث شده تا مردم مدت زیادی را برای حل قضایای شان منتظر بمانند و به همین دلیل مجبور میشوند تا به بزرگان محل و یا محاکم طالبان روی بیاورند.
ازسوی دیگر هم عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور ضمن تایید نبود قاضی و څارنوال درشش ولسوالی غرب این ولایت میگوید که اداره محلی دستورداده تا به زودی نماینده های نهادهای عدلی و قضایی به این ولسوالی ها فرستاده شود. ختم/ ناجیه

دوشنبه ، 4 دلو 1395 ، 12:41

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

پل علم / باختر/ 4/ دلو
موظفان ریاست امنیت ملی لوگر سه تن را به اتهام اخذ رشوه بازداشت نمود.
محمد سلیم صالح سخنگوی والی لوگر به آژانس باختر گفت ، سه تن از کارمندان مدیریت ثبت احوال نفوس از سوی موظفان امنیت ملی ولایت لوگر روز گذشته زمانی بازداشت شدند که از شخصی بنام عبدالرزاق دربدل توزیع تذکره مبلغ پانزده هزار افغانی رشوه خواسته بودند.
به گفته منبع، اشخاص بازداشت شده تحت نظارت نیروهای امنیتی قراردارند.  

دوشنبه ، 4 دلو 1395 ، 12:40

پیوستن هشت طالب به پروسه صلح

سرپل / باختر/ 4/ دلو
هشت طالب مسلح در دو ولسوالی سرپل صبح امروز به پروسه صلح پیوستند.
سمونوال عنایت الله حبیبی آمر امنیت و سرپرست قوماندانی امنیه ولایت سرپل به آژانس باختر گفت که این افراد به سرکردگی ملا تاج محمد با یک میل کلاشینکوف ،یک میل کارابین با نیروهای امنیتی یکجا شده و از فعالیت های تروریستی دست کشیده اند.
وی افزود که پولیس ملی سرپل دریک کمین یک تن از طالبان مسلح را درقریه قفلاتون ولسوالی صیاد این ولایت بازداشت نموده است.
این درحالیست که مقامات امنیتی درسرپل روز گذشته نیز از بازداشت یک عضو ارشد کمیسیون نظامی طالبان دراین ولایت خبرداده است.

کندز/ باختر/ 4/ دلو
شش طالب مسلح در جریان بیست وچهار ساعت گذشته ازاثر حملات هوایی نیروهای نظامی افغان درکندز کشته شدند.
این حملات هوایی بالای مواضع و مخفیگاه های طالبان مسلح در منطقه پوزقنداری و حضرت سلطان مرکز ولایت کندز انجام شده که افزون برشش کشته و دوازده طالب دیگر شدیداً زخمی شده اند.
مسوول دفتر مطبوعاتی فرقه 20 پامیر به آژانس باختر گفت که درجریان این عملیات یک میل دهشکه ، یک میل اس پی جی نو و یک واسطه نقلیه طالبان نیز تخریب شده است.
به گفته برید جنرال سید قربان موسوی، رییس فرقه بیست پامیر این عملیات در ساحات یاد شده الی نابودی کامل طالبان مسلح ادامه دارد.

فیروزکوه / باختر/ 4/ دلو
یک دختر پانزده ساله درولایت غور به صورت مرموز به قتل رسید.
این دختر خاور نام داشته و پانزده ساله میباشد و از باشنده های قریه خرسنگ ولسوالی شهرک است .
عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور با تایید این خبر میگوید که احتمال میرود که قتل این نوجوان از اثر اختلافات خانواد گی صورت گرفته باشد.
به گفته وی، جستجو به خاطر ردیابی عامل قضیه وچگونگی آن آغاز شده است.
تاکنون کسی درپیوند به این قضیه بازداشت نشده و ساحه که این رویداد رخ داد تحت تسلط طالبان میباشد.  ختم/ ناجیه

کابل 4 دلو باختر
بزرگان، متنفذین، و وکلای گذر شامل شورای مردمی پنجصد فامیلی شهر کابل مشکلات محیطی شان را با نماینده‌ فوق العاده‌ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب شریک ساخته، خواهان رسیده‌گی به آن شدند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی  نماینده فوق العاده‌ رییس جمهور به آژانس باختر ،شورای مردمی پنجصد فامیلی نداشتن آب‌آشامیدنی، مکاتب معیاری و مهجز، نداشتن کلینیک و شفاخانه‌های صحی، بیکاری جوانان و تحصیل‌کرده‌گان را از جمله مشکلات عمده محیطی شان عنوان کرده، خواهان رسیده‌گی به آن شدند.
سیداغا وکیل گذر ناحیه پانزدهم وعضو شورا  بیان داشت که نواحی فوق ذکر خواهان پخته شدن کوچه‌ها، حل مشکل شفاخانه چهار صد بستر که قبلا با تفاهم شهرداری کابل و وزارت صحت در مساحت 6 جریب زمین قرار بود اعمار شود، اما تا کنون هیچ‌گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است. همچنان آن‌ها خواهان ساختن تعمیر نو به مکتب عبدالقهار عاصی و ایجاد فرصت‌های کاری برای جوانان شدند.
احمدضیا مسعود، نماینده‌ی فوق العاده‌ی رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب با استماع مشکلات محیطی آن‌ها وعده داد که به مشکلات و پیشنهادهای آن‌ها از مراجع ذیربط رسیده‌گی صورت می‌گیرد.
طبق یک خبر دیگر، احمدضیا مسعود نماینده‌ فوق العاده‌ی رییس جمهور با بیجاشدگان  ولایت سمنگان در کابل دیدار نموده و مشکلات آن‌ها را استماع نمود.
مهاجرین ولسوالی دره صوف پایین ولایت سمنگان که بیش از 700 خانواده و 1500 کارگر می‌باشند در سال‌جاری نظر به مشکلات امنیتی خانه‌های شان را ترک کرده و به ولایت کابل مهاجر شدند. نماینده‌ی فوق العاده‌ی رییس جمهور به مهاجرین این ولسوالی وعده سپرد که برای حل مشکلات شان اقدام می شود.

کابل باختر/ 4/ دلو
خانواده که سه عضو خانه شان را در جنگ رویاروی با طالبان در ولایت قندهار ازدست داده اند از عملکرد مسوولان در انتقال اجساد شهدا به کابل گله دارند.
به گزارش آژانس باختر ، اخیراً سه عضو یک خانواده که در صفوف پولیس خدمت میکردند، در جنگ رویا روی با طالبان در ولسوالی میوند ولایت قندهار به شهادت رسیدند.
محمد ظاهر ، محمد امان و محمد جاوید که دریک خانواده فقیر به دنیا آمده بودند و به سرپرستی مامای شان بزرگ شدند، اهداف و اندیشه های بلندی درقبال کشور شان داشتند، مگر مظلومانه شهید شدند.
شهادت این سه عضو یک خانواده یک واقعه بی پیشینه است، با آنکه این سه نفر در یک سنگر و برای یک آرمان جان دادند مگر برای انتقال آنها به کابل کار لازم صورت نگرفت.
خانواده این شهید ادعا دارند که کسی برای انتقال اجساد همکاری نکرده است.
یک عضو این خانواده به رسانه ها گفت که آنها خود غرض انتقال اجساد شهدا به قندهار رفته و عزیزان شان را ذریعه موتر به کابل انتقال داده اند و هیچ کمک مالی با آنها صورت نگرفته حتا پول اکرامیه شان پرداخت نشده است.
اعضای این خانواده از عملکرد مسوولان شاکی اند، آنها میگویند: با آنکه سه فرزند شان را در دفاع از وطن از دست داده اند ، سه جوان دیگر این خانواده نیز مصروف خدمت در صفوف نیروهای امنیتی اند، دو برادر آنها درحال حاضر در ولایت فراه خدمت می نمایند، آنها نتوانستند تا درمراسم تشیع جنازه سه برادر شان شرکت نمایند، چون زمینه انتقال آنها به کابل مساعد نشده و آنها نتوانستند تا با برادر شان آخرین دیدار را داشته باشند.
شماری از فعالان جامعه مدنی میگویند که چنین عملکرد با خانواده های شهدا میتواند بر روحیه و روان عساکر اثر منفی گذارد، آنها تاکید دارندکه دولت متعهد به ارائه کمک ها و خدمات برای سربازان ارتش و پولیس درزمان خدمت و بعداز خدمت است، مگر این تعهد کمتر عملی شده است.
آنها میگویند، افراد زیادی را سراغ دارند که سالها در صفوف نیروهای امنیتی ودفاعی خدمت کردند، زخم برداشتند و معلول شدند و دیگر نتوانستند به خدمت شان ادامه دهند مگر هیچ کمکی با آنها صورت نگرفته است.
نمونه آن یک خانم است که در نیروی هوایی کشور کار کرد مگر حالا زندگی اسفبار دارد، به همین سان هستند عساکر سربازان و افسران که دربد ترین شرایط و اوضاع خدمت کردند مگر با معلول شدن و معیوب شدن فراموش شدند، همچنان شماری زیادی از خانواده ها و بازماندگان شهدا با همین سرنوشت روبرو اند.
این گفته ها درحالی بیان میشود که تاج محمد جاهد وزیر امور داخله شب گذشته غرض غم شریکی با خانواده این سه شهید به خانه آنها رفته و اظهار تسلیت کرد.
فعالان جامعه مدنی ازاین حرکت وزیر داخله استقبال میکنند، مگر تاکید دارند که نباید برای حمایت از خانواده های شهدا و معلولین و معیوبین در نهادهای دفاعی و امنیتی کابینه یی فکر کرد و تشریفاتی عمل نمود باید برای حل مشکلات خانواده های شهدا، معلولین و معیوبین نهادهای امنیتی ودفاعی یک میکانیزم عملی و کوتاه آماده گردد .

نیلی / باختر/ 4/ دلو
از اثر برفباری های سنگین دیشب سرک کابل دایکندی بروی ترافیک مسدود گردیده است .
انجنیر خداداد سیرت رییس فواید عامه دایکندی به خبرنگار آژانس باخترگفت که کوتل قوناق مربوط ولسوالی میرا مور که از اثر برف باری مسدود گردیده بود، برف پاکی از طرف ریاست فواید عامه درکوتل متذکره جریان داشته تا بعداز ظهر امروز این مسیر به روی ترافیک باز خواهند شد.
منبع علاوه کرد، کوتل قوناق کوتل جبلک ، کوتل سیاه غندی ولسوالی شهرستان و کوتل حذر که مسدود بوده، مامورین ریاست فواید عامه در کوتل های متذکره مصروف پاک سازی میباشند .
گفته میشود که ضخامت برف ازکوتل قوناق چهل تا هشتاد سانتی متر گزارش شده است و برفباری هنوزهم جریان دارد.

چاریکار/ باختر/ 4/ دلو
به دلیل ریزش برف و توفان شدید شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود شد.
جنرال عبدالرجب مسوول حفظ و مراقبت از سالنگ ها میگوید که به دلیل ریزش برف توام با توفان شدید دراین ساحات شاهراه سالنگ به روی تمامی وسایط نقلیه مسدود شده است.
جنرال رجب پیش از چاشت امروز به خبرنگارآژانس باختر گفت که توفان شدید همراه با ریزش برف از دیروز به این طرف دراین شاهراه جریان دارد و به دلیل انحراف وسایط از جاده در ساعت قبل این شاهراه را به روی ترافیک مسدود ساخته اند .
رجب میگوید: شدت توفان در سالنگ ها درحال افزایش است و ساحه دید نهایت محدود شده است و موتر های مسافر بری و باربری دردو سمت تونل  سالنگ توقف داده شده است.
او گفت که ارتفاع برف درسالنگ شمالی 40 سانتی متر و در سالنگ جنوبی پنجاه سانتی متر است و اکنون هم برف باری دراین ساحات جریان دارد.
آمرحفظ و مراقبت سالنگها میگوید که درحال حاضر وسایط این نهاد در حال پاک کاری سرک ازبرف هستند و درصورت رفع مشکلات ترافیکی شاهراه به روی وسایط باز خواهد شد.  ختم/ ناجیه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL