04 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

کابل باختر 4 حوت وزارت تحصیلات عالی به منظور تطبیق بهتر...

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

کابل باختر 4 حوت اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با انجنیر...

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

کابل باختر 4 حوت تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 4 حوت
وزارت تحصیلات عالی به منظور تطبیق بهتر مقرره منع آزار و اذیت جنسی در نهاد های تحصیلی کشور برنامه های جدیدی را در سال نو تحصیلی روی دست دارد.
این مطلب در نشستی که دیروز پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی با خانم مارسی مشاور جندر برنامه حمایت پوهنتون ها و انکشاف نیروی بشری، داشت  مطرح گردید.
به گزارش آژانس باختر، وزیر تحصیلات عالی ضمن شنیدن نتیجه بررسی بخش جندر دفتر متذکره با اظهارامتنان از همکاری دفتر (USWDP) درزمینه های مختلف علمی، به خصوص حمایت ازبرنامه های جندر با وزارت تحصیلات عالی گفت:هئیت رهبری وزارت تحصیلات عالی به رعایت جندردرنهادهای تحصیلی متعهد است وبرای توانمند سازی زنان درعرصه رهبری ومدیریت، برنامه های مشخصی را در سال جدید تحصیلی به ویژه آموزش های دوره ی را روی دست دارد.
در بررسی که از جانب بخش جندر USWDPاز چهار پوهنتون مرکز صورت گرفته است فعالیت های وزارت تحصیلات عالی در راستای مبارزه بخاطر منع آزار و اذیت زنان در نهاد های تحصیلی مثبت خوانده شده است.
دراین نشست خانم مارسی ایجاد دفاتر مشاورتی و تدویر کورس های آمادگی قبل از آغاز دروس را برای محصلان دختر مثمر خوانده آنرا گام نیکی در راستای رفع مشکلات دختران در نهاد های تحصیلی خواند.
وزیر تحصیلات عالی ضمن تاکید بر جدیت هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی در تطبیق مقرره منع آزار و اذیت جنسی در نهاد های تحصیلی، روی فعالیت های انجام شده در زمینه روشنی انداخته، ابراز امیدواری کرد تا با کمک و همکاری USWDP امکانات بهتر تحصیل و محیط سالم تحصیلی را برای بانوان در نهاد های تحصیلی بیشتر از قبل آماده سازد.

کابل باختر 4 حوت
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با انجنیر نصیر احمد درانی، وزیر احیأ و انکشاف دهات و سید سعادت منصور نادری، وزیر شهر سازی و مسکن بطور جداگانه ملاقات نمود.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت مالیه به آژانس باختر: در این ملاقات ها در رابطه به پلانهای مالی و تدارکاتی، تطبیق پروژه های انکشافی، مصرف بودجه ملی، انتقال پروژه های ساختمانی وزارتخانه ها و ادارات دولتی به وزارت شهر سازی و دیگر مسایل مهم و ذیعلاقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
قابل تذکر است که وزارت مالیه به منظور مصرف بودجه و تطبیق پروژهای انکشافی به گونه موثر، تسهیلات زیادی برای واحد های بودجه یی فراهم نموده است و در صورت مشکل، با آنها همکاری تخنیکی مینماید.

کابل باختر 4 حوت
تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، جلسۀ شورای امنیت ملی عصر دیروز در ارگ دایر شد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این جلسه وزرای بخش های دفاعی و امنیتی در مورد وضعیت امنیتی کشور به‌ویژه ولایات هلمند، ننگرهار، ارزگان، فراه، قندهار، غور، فاریاب، بادغیس و کندز گزارش ارائه نمودند. شورای امنیت ملی بعد از بررسی همه جانبه تهدیدات امنیتی، هدایات لازم را به منظور بهبود وضعیت امنیتی کشور، به نهادهای ذیربط صادر نمود.
شورای امنیت ملی پس از استماع گزارش کمیسیون تطبیق کنندۀ موافقتنامۀ صلح با حزب اسلامی افغانستان، با تأکید بر توجه هرچه بیشتر در تطبیق مفاد این موافقتنامه مخصوصاً در قسمت آزادی زندانیان، ادغام مجدد، آتش‌بس و ایجاد مناطق صلح، به ادارات ذیربط هدایت داد تا تلاش های خویش را درین راستا بیشتر سازند.
در اخیر، شورای امنیت ملی با بررسی گزارش اجراآت نهادهای دفاعی و امنیتی در تطبیق اولویت های کارزار زمستانی ۱۳۹۵ و پلان چهار ساله تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی کشور،  به نهادهای ذیربط هدایت داد تا در راستای تطبیق مؤثر پلان های زمستانی و چهار ساله ، اقدامات لازم نمایند.

کابل باختر4 حوت
رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در نشستی چالش‌ها و مشکلات صنعت‌کاران کشور به ویژه تجار ولایت قندهار را بررسی و حل کرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی ریاست اجراییه به آژانس باختر: در این نشست که در کاخ سپیدار برگزار شد، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع، محمد یونس مومند معاون اتاق‌های تجارت و صنایع، صدیق‌الله دلاوری رییس شرکت برشنا، شیرزاد کمین‌زاده رییس اتحادیۀ‌ صنعت‌کاران و شماری از صنعت‌کاران ولایت قندهار اشتراک داشتند.
نخست، محمد یونس مومند معاون اتاق‌های تجارت و صنایع از چالش‌های صنعت‌کاران کشور به ویژه تجار ولایت قندهار یاد کرد.
او گفت که از دو هفته به این طرف فعالیت فابریکه‌های صنعتی ولایت قندهار به دلیل نبود تیل متوقف شده است.
اما قدرت‌الله دلاوری رییس عمومی شرکت برشنا گفت که به ‌زودی 4,2 میلیون لیتر تیل برای پارک صنعتی این ولایت خریداری می‌شود.
سپس، همایون رییس وزیر تجارت و صنایع گفت که با تکمیل شدن پروژۀ برق آفتابی در ولایت قندهار مشکل صنعت‌کاران حل خواهد شد.
او دربارۀ پروژه 10 میگاوات برق آفتابی پارک صنعتی ولایت کندهار گفت: این موضوع را با وزارت انرژی و آب در میان گذاشته و قرار است در سال آینده کار آن آغاز شود.
شیرزاد کمین‌زاده رییس اتحادیۀ صنعت‌کاران کشور اظهار داشت: صنعت‌کاران، از حکومت وحدت ملی می‌خواهند که مالیات را کاهش دهد و برای رشد صادرات کالاها، مبلغ تکس میدان‌ هوایی را لغو و یا به حداقل برساند.
رییس اجراییه کشور پس از شنیدن مشکلات و چالش‌های صنعت‌کاران و ارزیابی وضعیت، به شرکت برشنا هدایت داد که به زودی 300000 لیتر تیل برای پارک صنعتی ولایت قندهار تدارک ببیند و همچنان مدت برق را از 8 ساعت به 10 ساعت افزایش بخشد تا صنعت‌کاران این ولایت فعالیت‌شان را از سر بگیرند.
داکتر عبدالله عبدالله افزود که وزارت انرژی و آب وظیفه دارد تا سال آینده پروژۀ 10 میگاوات انرژی آفتابی این ولایت را تکمیل کند.
رییس اجراییه کشور دربارۀ کاهش مالیات صنعت‌کاران گفت که این موضوع را با معاون دوم ریاست جمهوری مطرح می‌کند تا در کمیتۀ قوانین با حضور صنعت‌کاران دربارۀ آن بحث همه‌‌جانبه صورت گیرد.
داکتر عبدالله عبدالله گفت: وزارت‌های تجارت و صنایع و ترانسپورت و هوانوردی وظیفه دارند که در یک نشست مشترک موضوع کاهش تکس میدان هوایی را بررسی کنند و برای آن یک راه حل اساسی پیدا کنند.

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 07:07

فی انس طلا 1234دالر عرضه میگردد

کابل 4 حوت باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1234 دالرعرضه میگردد.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر امروز 4 حوت به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست ویک عیار 880 مصری مبلغ 2700 افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2700افغانی، سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2250 افغانی، عربی 790 مبلغ 2200 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2250، ایرانی 705 مبلغ 1950افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1750افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید. 

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 07:03

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل باختر/ 4/ حوت
ارزش مواد اولیه دربازار های کابل امروز 4  حوت از این قرار است.
یک بوری برنج باریک اعلی 50 کیلویی 3800 افغانی .
هفت کیلو برنج شوله یی وطنی 320 افغانی .
هفت کیلوماش وطنی 350 افغانی.
یک پیپ روغن 16 لیتره 1140افغانی .
یک بوری آرد گندم 50 کیلو یی قزاقی 1150 افغانی.
هفت کیلو شکر 340 افغانی .
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 800 افغانی .
هفت کیلو نخود خام وطنی 750 افغانی .
همچنان یک کیلو گاز مایع 60 افغانی، یک لیتر پترول 46 افغانی و یک لیتر دیزل به 44 افغانی به فروش میرسد.

کابل باختر 3 حوت
به سلسلۀ نظارت از روند کار وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دولتی، امروز احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب، به وزارت زراعت و آبیاری رفته و روند پیشرفت کار و عملی شدن برنامه‌های اصلاحی را در این وزارت، شخصا به بررسی گرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی نماینده فوق العاده رییس جمهور، به آژآنس باختر، در آغاز نماینده فوق العاده رییس جمهور، در صحبتی گفت که اکثریت مردم افغانستان مصروف کار کشاورزی اند و تولیدات کشاورزی در پهلوی صنعت، در هر کشوری به ویژه کشور ما که نیاز جدی به مواد اولیه داریم، اساسی است و رشد این بخش به صورت مستقیم بر زندگی مردم، تأثیر مثبت می‌گذارد.
همچنان نماینده فوق العاده رییس جمهور، علاوه کرد که نیاز است تا از نظر تولید مواد زراعتی به خودکفایی برسیم تا زمینۀ صنعتی شدن کشور مساعد شود، چون خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است.
وی علاوه کرد که لازم است تا وزارت زراعت آمار دقیق از نیازمندی‌های مواد اولیه غذایی در کشور، با تفکیک مقدار تولید داخلی و واردات از جمله گندم، برنج، روغن تهیه نموده و طرحی را برای خود کفایی در این بخش، آماده سازد که ما بتوانیم در چند سال آینده به این هدف برسیم.
احمد ضیا مسعود گفت که وزارت زراعت باید اولویت های کاری خود را بخاطر تقویت زراعت کشور مشخص نماید و از آنان خواست تا برنامه های آینده شان را برای چگونگی خودکفایی تولید زراعتی ارائه کنند تا دورنمایی آینده اقتصادی خوبتر برای کشور ترسیم شود.
نماینده فوق العاده رییس جمهور، گزارش کاهش تولید محصولات زراعتی در سال 1395 و افزایش کشت کوکنار در کشور را نگران کننده خوانده، گفت که باید زراعت برای رشد تولید محصولات زراعتی برنامۀ دقیق و روشنی روی دست گیرد.
اسدالله ضمیر وزیر زراعت در مورد کاهش رشد زراعت کشور معلومات داده گفت که آمار کاهش در بخش تولید مواد زراعتی ناشی از آمارهای نادقیق گذشته است، چون در سال‌های گذشته معلومات بخش زراعت بر اساس تخمین و گمان بود؛ اما از دو سال به این سو وزارت زراعت تلاش کرده است تا راهبرد آمارگیری از همه بخش های تولید زراعت را، منظم و دقیق بسازد که از این پس آمارها دقیق خواهد بود.
وزیر زراعت در توضیح برنامه‌های عملی این وزارت گفت که ما در سال پیش رو، برنامه های توزیع تخم‌های اصلاح شده، جلوگیری از ضایعات گندم، ارائه ارقام دقیق زراعتی، رشد باغداری، ایجاد سردخانه‌ها، رشد مالداری،  تغییر نسل در مالداری را عملی می کنیم که رشد چشمگیری را در بخش زراعت به وجود خواهد آورد.
به گفتۀ وزیر زراعت، این وزارت در قسمت احیای جنگل‌های پسته و تولید زعفران نسبت به سال های قبلی دستاوردهای زیادی داشته است.

کابل باختر 3 حوت
از روز جهانی زبان مادری امروز از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ وهمکاری دفتر نمایندگی سازمان علمی و فرهنگی یونسکو درکابل تجلیل به عمل آمد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در آغاز پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط ملالی شینواری مشاور امور اجتماعی رئیس جمهور خوانده شد.
درپیام  افهام وتفهیم از  وظایف مهم زبان دانسته شده و نیزبه  وظایف دیگر زبان اشاره شده است .
درپیام تصریح گردیده است که قانون اساسی افغانستان برای تمام اتباع کشور این حق را داده است که وظایف شان را به زبان مادری خود بیاموزند.
بعداً پوهنوال محمد رسول باوری معین فرهنگی وزارت ا طلاعات وفرهنگ صحبت کرد گفت که زبان مادری درجهان از اهمیت بلند برخوردار ا ست واین اهمیت سبب گردیده است تا از این روز در سراسر جهان تجلیل گردد.
به گفته وی هیچ زبانی بر زبان دیگر وهیچ انسانی به انسان دیگر برتری ندارد ، یک تعداد اشخاص می خواهند که با استفاده از زبان میان مردم بذر نفاق کنند .
او گفت که تنها با حفظ وحدت ملی می توان جلو این توطیه را گرفت.
بعداً عبدالرحمن رودوال ، اسدالله ولولجی ، زمان کلمانی ، فرید الله نوری و نور آغا شیندند وال ، پیرامون اهمیت زبان مادری به تفصیل صحبت کرده اند .
درپیان اشتراک کننده گان این  نشست قطعنامه ای را پیرامون گسترش وتوسعه  هرچه بیشتر آموزش به زبان های مادری درکشور درچند فقره صادر کردند.
محفل با اجرای کنسرت موسیقی محلی به زبان های مختلف ملی توسط هنرمندان ریاست موسیقی وزارت اطلاعات وفرهنگ پایان یافت.

کابل باختر 3 حوت
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با تعدادی از سناتوران امریکایی دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این دیدار که در ارگ انجام شد، رئیس جمهور کشور از حمایت سناتوران امریکایی و همچنان همکاری های دولت ایالات متحدۀ امریکا در بخش های مختلف با افغانستان، تشکر کرد.
دوطرف روی موضوعات مختلف به ویژه مسایل امنیتی، اقتصادی، سرمایه گذاری و معارف صحبت و تبادل نظر کردند.
این سناتوران امریکایی که برای چندمین بار به افغانستان سفر نموده‌اند، گفتند: "در این سفر ما شاهد پیشرفت های خوب افغانستان در عرصه های مختلف می باشیم و اقدامات انجام شدۀ حکومت افغانستان در همه بخش ها قابل ستایش می باشد."
در این دیدار داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، احمدنادر نادری مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک، فرخنده زهرا نادری مشاور رئیس جمهور در امور ملل متحد و عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی ادارۀ امور نیز حضور داشتند.

شهرقندهار3 حوت باختر
جنرال عبدالرازق قوماندان پولیس ولایت قندهار درواکنش به تحرکات اخیر مرزی پاکستان به نیروهای تحت امرش دستور آماده باش داده است.
جنرال رازق که همچنان به عنوان قوماندان  کل پولیس در جنوب کشور کار می کند ، به نیروهای امنیتی ازجمله نیروی مرزی دستور داده تا هر گونه تحرکات مرزبانان پاکستان در نوار دیورند را پاسخ دهند.
نظامیان پاکستانی دراین اواخر دست به یک رشته تحرکات در نوار دیورند زده اند.
حمله های راکتی و توپ خانه یی یکی ازاین اقدامات بوده است.
از سویی هم دربرخی نقاط نوار دیورند گزارش شده که نیروهای مرزی پاکستان در بخش هایی ازخاک کشور اقدام به ساخت تاسیسات نظامی کرده اند.
با این حال مقامات نظامی کشور در واکنش به این تحرکات گفته اند که به هرگونه تحرکات پاسخ خواهند داد.
وزارت خارجه کشور درواکنش به اوج گیری راکت پراکنی و نیز تحرکات مرزی از سوی مرزبانان پاکستان، سفیر این کشور در کابل را فراخواند و مراتب اعتراض افغانستان دراین زمینه را ابراز کرد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL