29 دلو 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پروژه تاپی سبب دگرگونی اقتصادی وپیشرفت اجتماعی افغانستان

شهرهرات 29 دلو باختر زنان درولایت هرات به این باوراند که...

ورزشکاران ننگرهار قوانین والیبال را فرا گرفتند

ورزشکاران ننگرهار قوانین والیبال را فرا گرفتند

شهرجلال آباد 29 دلو باختر کارگاه آموزش شیوه ها ی بازی...

آغاز عملیات تصفیوی نیرو های اردوی ملی در کنر و لغمان

کابل ۲۹ دلو باختر درنتیجه عملیات افراد کماندو اردوی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتشهرهرات 29 دلو باختر
زنان درولایت هرات به این باوراند که آغاز کارعملی پروژه تاپی درافغانستان سبب دگرگونی اقتصادی وپیشرفت اجتماعی خواهد شد.
شمارزیادی اززنان فعال درعرصه های اجتماعی وفرهنگی،زنان شاغل ومقامات دولتی دیروز ضمن دیداربامحمد آصف رحیمی والی هرات خواهان استفاده ازتوانمندی زنان دربخش های  پروژه تاپی گردیدند.
درین دیدارکه درتالارغازی امان الله برگزارشد ،بانوان شرکت کننده درین همایش اعلام کردند که  بدون سهیم ساختن بانوان درپروژه های زیربنایی ،تکمیل همچو طرح های کلان ناممکن است .
محمد آصف رحیمی والی هرات نیز ازپروژه تاپي به عنوان مهم ترین اهميت طرح اقتصادی منطقه یاد کرد وافزود:" اجرای پروژه تاپی  میتواند معادلات منظقوي را تغيير ومنطقه را باهم پيوست دهد".
وی بااشاره به موضع گیری های جدی جامعه روحانیت وشخصیت های مطرح سیاسی درجهت حمایت ازپروژه تاپی گفت :" جاي خوشي است كه قبل ازين علماي كرام دين نيز ازين پروژه حمايت كردند .
به گفته والی هرات،اجرای این پروژه سبب تامين انرژي پايدار بخش هاي توليدي درشهرك صنعتي ودسترسي آسان مردم به انرژي ارزان،ايجاد اشتغال وكمك به توسعه اقتصادي میگردد  .
درین میان سكينه حسيني وجهانتاب طاهری اعضای شورای ولایتی ،سوسن بهبود زاده، ماريا بشير،ثريا پاكزاد وعزيزه كريمي سرپرست رياست امور زنان نيز ازحمایت رهبری هرات وهمکاری مقامات درجهت تطبیق این پروژه ابرازقدردانی نمودند .
ختم/سیدحبیب

شهرجلال آباد 29 دلو باختر
کارگاه آموزش شیوه ها ی بازی وقوانین ورزش والیبال درولایت ننگرهاربرگزارشد.
این کارگاه که در آن  بیست و دو ورزشکار و مربی باشگاه های والیبال شرق کشورشرکت داشتند به  همکاری دانشگاه خصوصی خراسان برای سه روز درشهرجلال آباد راه اندازی شده بود.
یوسف صادقی آموزگار این کارگاه به آژانس باخترگفت که دراین کارگاه وی شیوه بازی و قوانین نوین ورزش والیبال را به اشتراک کننده ها آموزش داد.
احمد طارق کمال مسوول فدراسیون والیبال درشرق کشور راه اندازی این گونه کارگاه ها را در بلدیت ورزشکاران به شیوه وقوانین جدید والیبال ارزنده خواند.
دانشگاه خصوصی خراسان قراراست کارگاه های آموزش ورزش والیبال و آگهی ازقوانین آن را در سرتاسرکشور راه اندازی کند.ختم/ابوی

کابل ۲۹ دلو باختر
درنتیجه  عملیات افراد  کماندو اردوی ملی دیروز درمربوطات ولایت کاپیسا یک هراس افگن  کشته و(2) تن دیگرآنها بازداشت گردیده است.
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر خبر داد ،  منسوبان کندک اول صاعقه کماندودر ساحه  ملایان ولسوالی تگاب ولایت کاپیسایک عملیات قاطع را اجرانمودند که درنتیجه یک هراس  افگن کشته و(2)تن دیگرآنها گرفتار و یک  حلقه ماین ریموت کنترول رانیز کشف وخنثی نموده است.
همچنان افراد اردوی ملی دیروز  (3) حلقه ماین های ضدوسایط وضدپرسونل  را درمربوطات ولسوالی های خوگیانی وچپرهار ولایت ننگرهارو(1) حلقه ماین را درمربوطات ولسوالی چپه دره ولایت کنرجابجا نموده بودند که قبل ازانفجارتوسط تیم های تطهیرلوا دوم ولواچهارم پیاده کشف وخنثی گردیده است.
طبق یک خبر دیگر،عملیات مشترک محاربوی وتصفیوی تحت نام سیلاب(2)نمبر(69)در مربوطات ولسوالی وته پور ولایت های لغمان و کنر صبح امروزآغازگردیده است. عبدالخالق

يكشنبه ، 29 دلو 1396 ، 07:17

فی انس طلا 1347 دالر عرضه میگردد

کابل ۲۹ دلو باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1347 دالرعرضه میگردد.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر امروز ۲۹ دلو به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست ویک عیار 880 مصری مبلغ 3000افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2850افغانی،
سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2900 افغانی، عربی  790 مبلغ 2450 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2400، ایرانی 705 مبلغ 2250افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1950افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید.  ختم/نالان

شنبه ، 28 دلو 1396 ، 14:05

مقرری پنج والی جدید

کابل باختر 28 دلو
یک منبع خبری ارگان های محلی به آژانس باختر خبرداد،به اساس پيشنهاد اداره مستقل ارگانهاي محلي و منظوري رياست جمهوري اسلامی افغانستان،
انور خان اسحاق زي،  به حيث والي لوگر، داكتر شاه جهان،  به حيث والي ميدان وردك، عبدالجبار نعيمي، به حيث والي كندز ، عبداللطيف ابراهيمی، به حيث والي سمنگان و محمد آصف ننگ، به حيث والي لغمان  مقرر شده اند.
عبدالخالق

کابل باختر/ 28/ دلو
به اساس پیشنهاد ارگانهای مستقل محلی ومنظوری ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، روح الله نیازی به حیث معین مالی و اداری آن اداره مقرر گردیده است.
ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 28 دلو
دفتر شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه با تاکید گفته است که موضوع آمدن نیروهای کشور چین به افغانستان اصلأ مطرح نشده است.
به گزارش آژانس باختر، از چند هفته به اینسو معلومات نادرستی در رسانه ها به نشر میرسد که گویا دولت جمهوری چین میخواهد یک پایگاه نظامی را در بدخشان بسازد و یا هم حضورنظامی پیدا نماید. برای معلومات رسانه ها و همکاران محترم باید تصریح بداریم که این گونه همکاری نظامی از سوی کشورهای خارجی بدون تایید شورای ملی و جلالتماب رییس جمهور کشور صورت گرفته نمی تواند.
جمهوری چین و مردم آن کشور نیز مانند دیگر کشورهای منطقه قربانی تروریزم بوده و آن کشور همکار افغانستان و دیگر کشورهای منطقه به هدف مبارزه در برابر تروریزم میباشد. همکاری ها میان افغانستان و چین ابعاد وسیع دارد، اما موضوع آمدن نیروهای چینی به افغانستان تاکنون اصلاٌ مطرح نشده است. نالان

 

کابل باختر 28 دلو
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسمی که به مناسبت سال‌روز شکست و خروج قشون شوروی سابق از افغانستان، در قصر سلام خانۀ ارگ برگزارشده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس‌ جمهوردرسخنرانی خود گفت: ویژگی جهاد افغانستان در این بود که نه دشمن و نه حامی، توقع موفقیت اش را داشت. این جهاد را مردم افغانستان به کامیابی رساندند و افتخارش از مردم افغانستان است.
وی افزود: مردم افغانستان با اتکا به دین مبین اسلام، هدایات قرآن‌کریم، شریعت محمدی، عقیدۀ خود را پیروز ساخت.
رئیس‌جمهور گفت : ریشۀ قوت ما در عقیده، وحدت، تمرکز و باور ما بر این است که می توانیم برخلاف توقعات، چیزی را که غیر ممکن جلوه داده می شود، ممکن بسازیم.
رئیس‌جمهور غنی گفت: این روز تنها به ما تعلق ندارد، بلکه به جهان اسلام نیز متعلق است، هیچ کسی به اندازۀ ملت افغانستان در راه اسلام قربانی نداده و کسی برای ما درس اسلام را داده نمی تواند.
محمد اشرف غنی تصریح کرد: جهاد افتخار ملی و تاریخی ماست و ملت ما تا ابد بالای آن افتخار می کند. باید اجماع وجود داشته باشد و هر کسی که از این اجماع بیرون می شود، از افغانیت و اسلامیت بیرون شده است.
وی اضافه کرد که امروز ارگ جای تحمل و بحث های ملی است و ما این تحمل را پیدا کرده ایم که در رابطه به مسایل ملی خویش صحبت کنیم.
رئیس جمهور گفت : افغانستان در انحصار هیچکس نیست و به تمام ملت تعلق دارد و مسئله بنیادی ساختار قدرت را قانون اساسی ما حل کرده است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما باور به برگزاری یک انتخابات شفاف و به وقت داریم، گفت که به نمایندگی از حکومت وحدت ملی بالای تمام اقشار سیاسی صدا می‌کنم که بخاطر برگزاری انتخابات شفاف با ما همکاری کنند.
وی با اشاره بر اینکه هیچ فردی در اینجا در پی تداوم قدرت نیست، گفت که مردم تصمیم خواهند گرفت که چه کسی را به خدمت‌ گاری شان انتخاب می‌کنند.
رئیس جمهور، شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را مورد ستایش قرارداده، گفت: همانگونه که در زمان تجاوز شوروی مردم به این باور نبودند که جهاد افغانستان پیروز می‌شود، پس از انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز این تصور وجود داشت که این نیروها توان دفاع و مقاومت را نخواهند داشت، اما دیدیم که چنین نشد و قربانی نیروهای امنیتی و دفاعی ما در سنگر و تعهد شان به بیرق و قانون اساسی کشور، مایۀ افتخار ماست.
رئیس جمهور از خانواده های شهدای جهاد مردم افغانستان تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود که در ۲۴ ماه آینده تمام مهاجرین دوباره به کشور عودت کنند.
رئیس جمهور با تاکید گفت که افغانستان حق ملت‌ بودن را درسنگر جهاد کمایی کرد و ما را هیچ کسی حق ملت بودن را نبخشیده و نه هم موجودیت ملت ما نتیجه کدام موافقۀ بین المللی است، ما خود را ملت ساختیم و بالای آن افتخار می کنیم.
محمد اشرف غنی تصریح کرد : افغانستان وابسته و نوکر هیچ کسی شده نمی تواند، دولت ما مستقل است و منحیث یک دولت مستقل ایستادگی می کند. وی افزود: هدف این است که با تمام کشورهای منطقه و جهان به اتفاق و اتحاد بسر بریم.
رئیس جمهور گفت که ما برای کمایی کردن استقلال اقتصادی افغانستان و ایجاد شرایط صلح، رفاه و امنیت دوامدار، تمام انرژی خود را متمرکز می‌سازیم.
وی گفت که در نشست قریب الوقوع پروسۀ کابل، حکومت افغانستان طرح صلح خویش را پیشکش خواهد کرد و علمای کرام نیز در قطعنامه خود در رابطه به صلح تصریح کردند که صلح امر الهی، وجیبۀ دینی و ضرورت ملی است، اما صلحی که مقدمۀ یک جنگ وخیم منطقوی نباشد.
رئیس جمهور گفت : وظیفه اساسی ما ختم بحران های ۴۰ و ۱۰۰ سال اخیر است و ما این بحران ها را ایجاد نکرده ایم، بلکه برای ما به میراث مانده اند.
وی افزود: ما در شرایطی قرار داریم که امیدواریم آرزوهای ۴۰ سالۀ مردم افغانستان از نگاه سیاست خارجی، اقتدار ملی و آزادی عملی شده بتواند و در این مرحله به تمرکز نیاز است.
رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش گفت : زمان توقف کرده نمی تواند. اگر ما می خواهیم پیشرفت کنیم و مشکلات مردم را حل بسازیم، پس ضرور است که فیصله کنیم. این به معنی آن نیست که تصامیم را اتخاذ نکرده و فیصله نکنیم، زیرا امنیت، انتخابات، اقتصاد، مدیریت آب، برگشت مهاجرین و سایر مسایل عمده، نیاز به فیصله دارد.
در این مراسم قانونپوه سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نیز صحبت کرده، گفت : ما پیروزی در عرصه جهاد را نتوانستیم با سیاست پیوند دهیم و از ثمرۀ جهاد استفاده مطلوب نماییم، کشور به عقب برگشت و آثار آن تا هنوز دامنگیر ملت ماست.
وی افزود که یکی از دلایل اصلی رهبران جهادی در آن زمان، نداشتن تصمیم بر انتخابات و تعیین نظام سیاسی بود. اما پس از طالبان، قانون اساسی به وجود آمد و ما یک دوره جدید نظام مردم‌سالار را تجربه می‌کنیم.
استاد دانش گفت : ما باید تمام  مشکلات  خود را درچارچوب قانون، در تفاهم  و از راه  معقول حل نماییم و هرنوع تصمیم‌گیری احساساتی و حزبی، کشور را به بحران می‌برد، زیرا دولت درگیر یک جنگ تحمیلی با تروریستان است.
در این مراسم داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در سخنرانی اش، جهاد را افتخار و ارزش مردم افغانستان دانسته، گفت که  جهاد در افغانستان تغییراتی را رونما نمود که نه تنها آزادی را برای مردم افغانستان آورد، بلکه الهامی بود برای آزادی کشورهای منطقه.
وی با اشاره بر اینکه جهاد افغانستان به یک گوشه و حزب سیاسی تعلق نداشت، گفت : ما باید در حفظ ارزش های جهاد تلاش نموده و به خانواده های شهدا و به وضعیت مهاجرین و بیجاشدگان توجه نمائیم و زمینۀ برگشت باعزت مهاجرین را فراهم کنیم.
داکتر عبدالله عبدالله تاکید کرد: نباید اجازه داده شود که به ارزش های جهاد توهین صورت گیرد و آنچه را که جهاد افغانستان ثابت ساخت، اصل پایدار برای تغییر می‌باشد.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز در این مراسم صحبت کرده، گفت که ۲۶ دلو یکی از روزهای تاریخی و بزرگ است که در این روز، قشون سرخ شوروی با سرافگندگی و نا‌امیدی از افغانستان مجبور به اخراج شد. از شکست شوروی باید درس گرفت که هیچ کسی افغانستان را برای همیش اشغال کرده نمی تواند. وی افزود که جنگ کنونی افغانستان نیز مانند جنگ شوروی، برنده ندارد، پس همۀ ما باید بپذریم که راه حل بحران جاری، تداوم جنگ نیست.
حکمتیار خاطرنشان کرد : برای پایان دادن به جنگ باید آغوش خویش را به مخالفین باز کنیم و آنان را اطمینان دهیم که یک صلح پایدار امکان پذیر است. وی افزود: هدفم از مخالفین این است که به صلح باور دارند و از جنگ خسته و مجبور به گرفتن اسلحه شده اند و هدف من کسانی نیست که از خارج گماشته شده اند و به جنگ تاکید می کنند.
در اخیر این مراسم فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نیز صحبت کرد و ضمن یادآوری از شجاعت و پایمردی ملت افغانستان در برابر قشون سرخ شوروی، بر منافع ملی کشور تاکید کرده، گفت که حکومت بر تطبیق قانون و فراهم نمودن زندگی آرام و مرفه به مردم مکلف است.
در این مراسم، برعلاوۀ رئیس‎ جمهورکشور، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، سید ‎یوسف حلیم قاضی‎القضات و رئیس ستره محکمه، گلبدین حکمتیار و شمار دیگری از رهبران و شخصیت های جهادی و سیاسی، فرید حمیدی لوی‎څارنوال، انجنیر محمدخان معاون اول ریاست اجرائیه، فضل‌ هادی مسلمیار رئیس مشرانوجرگه، هیات اداری و شماری از اعضای مجلسین شورای ملی، شماری از وزرای کابینه، رئیس و تعدادی از اعضای شورای سراسری علمای افغانستان، مشاورین ریاست‌جمهوری، شماری از اعضای شورای عالی صلح و اعضای کوردیپلوماتیک کشورهای خارجی مقیم کابل و تعدادی از جنرلان و منسوبین قوای مسلح،  اشتراک داشتند.# نالان

کابل باختر 28 دلو
تورنجنرال دولت "وزیری" سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید که او به کارش همچنان ادامه میدهد و استعفی نداده است.
به گزارش آژانس باختر، اخیراً در شبکه های اجتماعی خبر به نشر رسیده که گویا، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی استعفای خود را به وزیر دفاع ملی ارایه کرده است .
جنرال وزیری به آژانس باختر گفت که این خبر  کاملاً نادرست می باشد، و طبق معمول به کار خود ادامه می دهد. شوخک

کابل باختر/ 28/ دلو
اتاق جدید خبر ، خبرگزاری باختر امروز توسط پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، این اتاق که مجهز با وسایل تخنیکی عصری میباشد به هزینه بیشتر از چهارونیم میلیون افغانی در تعمیر سابق این خبرگزاری ساخته شده است .
مراسم افتتاح که به اشتراک فاضل سانچارکی معین امور نشرات روسا وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شد ، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ در صحبت مختصر گفت که اتاق برای خبرگزاری باختر یک ضرورت مبرم بود .
پوهاند باوری آرزونمودکه با افتتاح این اتاق مشکلات درعرصه خبررسانی برطرف گردد.
او گفت : آژانس باختر ، اولین منبع خبررسانی درکشور بود و اکنون سعی میگردد تا این خبرگزاری اولین خبرگزاری باشد که اخبار دولتی  واطلاعات مربوط به آن را نشرکند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افتتاح اتاق خبررا گام نخست درراستای تجهیز این خبرگزاری با وسایل عصری دانست .
همچنان دراین مراسم ماری نبردآئین سرپرست خبرگزاری باختر نیز صحبت کرد و خواهان توجه بیشتر مقامات این خبرگزاری شد.
ختم/ علم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL