02 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی : جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست بل ریشه های عمیق در منطقه دارد

کابل باختر 1 سنبله جلسه کابینة جمهوری اسلامی افغانستان، تحت...

ملاقات تودیعی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر اتحادیه اروپا در کابل

کابل باختر 1 سنبله معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز با...

سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان بزرگ افتتاح گردید

کابل باختر 1 سنبله سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (783)

کابل 30 اسد / باختر
دفتر هیئت معاونیت  سازمان ملل متحد(یونیما)  درکابل ،حادثه اخیر در دره میرزا اولنگ  را که باکشتار غیر نظامیان و افراد ملکی  همراه بود، یک جنایت جنگی به  دست گروه طالبان و داعش درافغانستان خواند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : درگزارش دفترسازمان ملل متحد یا یونیما  که دراین حادثه 36 نفر کشته شده اند  در میان کشته شدگان هفت تن از نیروهای خیزش مردمی، یک پولیس محلی و یک سرباز اردوی ملی موجود بوده اند؛ وی گفت که سایر کشته شدگان همه غیرنظامیان  اند. در میان کشته شدگان، یک زن و چهار کودک نیز شامل هستند .
یونیما گفته است که کشتار غیرنظامیان در میرزااولنگ که از سوی چندین منبع معتبر تائید شده  که یک جنایت جنگی  است و قابل توجیه نمی‌باشد.
این درحالیست که حادثه مرگ بار میرزا اولنگ حدود دوهفته پیش به وقوع پیوست که گروه طالبان مشترکأ با گروه داعش یکی پی دیگر مسوولیت این رویداد را به عهده گرفتند که گزارش های اولی حاکی ازآن بود که  طالبان پس از تصرف این منطقه دست به جنایات ضد بشری زدند و ۵۲ نفر  به شمول زنان و کودکان را در این منطقه به شکل بی‌ رحمانه‌ای کشته اند که برخی از کشته شدگان سرشان از تن جدا شده بود  و و تعداد دیگر را به اسارت گرفته بودند.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزا اولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل را جنایت علیه بشریت خواند و تاکید کرده  بود که این فاجعه باید به عنوان یک قضیه جنایت جنگی بررسی شود.
از سوی هم لوی څارنوال کشور با بیان اینکه تحقیقات گسترده پیرامون قتل عام میرزا اولنگ آغاز شده است، گفته است جنگ افغانستان یک جنگ تحمیلی است که جنایت اخیر نقض حقوق بشر محسوب می‌شود.
فرید حمیدی لوی څارنوال  با اشاره به حادثه میرزا اولنگ گفته است  گزارش‌ها و معلومات اولیه نشان می‌دهد عناصری از جنایت علیه بشریت در این رویداد وجود دارد. رویدادی که یکی از جرایم جدی بین المللی است و می‌تواند در محکمه بین المللی و محاکم عدلی و قضایی افغانستان ، بررسی شود.
باآنکه یونیما اولین یافته های گزارش اش را از کشتار غیرنظامیان در درۀ میرزااولنگ ولایت سرپل نشر کرد  از گروه های مسلح مخالف دولت خواست که هدف گیری عمدی غیرنظامیان را متوقف کنند و نیز از تحقیقات وبررسی درباره حادثه میرزا اولنگ  حمایت  میکند تاکید داردکه دفتر هیئت معاونیت  سازمان ملل متحد با خساره مندان آن کمک خواهد کرد . #   جاوید روشان

دوشنبه ، 30 اسد 1396 ، 11:16

فشارها بر پاکستان ازدیاد میابد

Written by manager

کابل باختر/ 30/ اسد:
در حالیکه پاکستان همواره از رابطه اش با طالبان چشم پوشی کرده ، شواهد تازه وجود دارد که نشان میدهداین گروه ابزاری در دست پاکستان است و پاکستان از طالبان در جنگ نیابتی خود در کشور های دیگر منجمله افغانستان و هند استفاده می کند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: به تازه گی یک مقام ارشد اردوی آمریکا گفته است که پاکستان نباید خاک اش را به هدف حملات تروریستی علیه کشورهای همسایه به کار ببرد، جنرال جوزف ووتل قوماندان عمومی نیروهای مرکزی آمریکا که به تازه گی از اسلام آباد دیدار کرد در ملاقات خود با جنرال قمر بجوا رئیس ستاد ارتش پاکستان که فرد قدرتمند در تصمیم گیری های سیاسی، نظامی و استخباراتی آن کشوراست دیدار کرد .  او به این جنرال چهار ستاره ارتش پاکستان گفته که نباید خاک پاکستان عامل بی ثباتی کشورهای همسایه و منبع برای تمویل شبکه های تروریستی باشد  و نباید از پاکستان علیه کشور های دیگر برنامه های تروریستی طراحی شود.
جنرال ووتل هشدار داده است اگر پاکستان در تعقیت رهبران طالبان به شمول رهبران شبکه حقانی کوتاه آید، آمریکا چگونگی همکاری پاکستان یا گروه های تروریستی را بررسی خواهد کرد.
قبل از جنرال جوزف ووتل، مک ماستر مشاور امنیت ملی آمریکا، جمیز ماتیس وزیر دفاع، جنرال نیکلسون قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، جان مکین و لیکن گراهام سناتوران برجسته جمهوری خواهان، ریئس کمیته امنیت داخلی مجلس سنای آمریکا، رئیس کمیته تسلیحات مجلس نمایندگان آمریکا هم از روابط تنگا تنگ پاکستان با طالبان و گروه های هراس افگن دیگر سخن گفته اند و حتا هشدار داده اند که پاکستان یا با آمریکا باشد یا با تروریستان.
در کنار این گفته ها به تازه گی ادارۀ امنیت ملی افغانستان یک عضو سازمان استخبارات نظامی پاکستان (آی، اس، آی) را در کابل بازداشت کرده و این شخص که الله نور نام دارد میگوید که در اداره های 314 و 21 آی، اس، آی کار کرده است، این دو اداره مصروف فعالیت های جاسوسی و هراس افگنانه در افغانستان، هند و ایران بوده، ضمنا مسوولیت حمایت از رهبران طالبان و مصئونیت آنها را به عهده دارند و در بخش های صحی، خدمات پولی، امکانات لوژستیکی، تامین امنیت خانواده های آنان و برابر نمودن امکانات آموزشی برای اطفال، رهبران طالبان کار میکنند و رهبران طالبان و خانواده های آنان در صورتیکه ضرورت به تداوی پیدا کنند در شفاخانه الخیر و سنگین و هم در شفاخانه های اول ارتش پاکستان در بخش  وی آی پی  تحت مداوا قرار می گیرند.
به گفته الله نور، محافظان رهبران پاکستان افراد وابسته به آی، اس، آی اند و در تمامی جلسات رهبری طالبان، جنرال های پنجابی این سازمان حضور دارند و برنامه میدهند.
این همه گفته ها نمایانگر دخیل بودن عمیق پاکستان در قضایای منطقه یی و همکاری این کشور با سازمان های تروریستی است.
آگاهان سیاسی و مردم افغانستان تاکید بر این دارند که در چنین معاملات تنها ملامت کردن کافی نیست، اکنون پاکستان شریرترین کشور جهان است ماجراجویی های زیادی را دنبال میکند و سیاست های چند پهلو را تعقیب می نماید.
پس بهتر است که با این کشور به گونه برخورد شود که لازم حال آن کشور است  .
در گام نخست این دولت افغانستان است که باید در پی یک اجماع بین المللی برآید و در آن پاکستان را منزوی ساخته ، تنبه کند.
حرف دومی توجه امریکا است که بلند ترین هزینه جنگ علیه هراس افگنی را میپردازد باید در استراتیژی خود در قبال افغانستان، به فکر مجازات شدید پاکستان به عنوان عامل اصلی ناهنجاری های کنونی در افغانستان و عامل کشتار عساکر امریکایی و افغان باشد.
تنبه پاکستان به اقدامات عملی نیاز دارد نه انتقادو ملامت کردن .# تحلیل سیاسی

کابل باختر 29  اسد
افزایش تولید هیروئین افغانستان هزینه جنگ امریکا و مبارزات سیاسی انتخابات های آنکشور را تمویل میکند .
جیمزدین یکی ازمسوولین اجرائیه رسانه( ویترنزتودی )امریکایی با ابراز این مطلب نوشته است که ماموریت نظامی امریکا  در افغانستان ساحات  تولید مواد مخدررا بیشتر وآزاد ساخته است و این کار  امریکا روسیه و کشور های دیگر را براشفته ساخته است.
گزارش گرآژانس باخترمینگارد : این تحلیلگر امریکایی گفته است که درقاچاق مواد مخدر و بخصوص هیروئین در کنار افغان ها کسانی دیگر هم دست دارند که این مواد و مواد ممد تولید هیروهین رابه افغانستان و از فغانستان به بیرون انتقال میدهند و بازار های امریکا را دربخش استفاده از مواد مخدر گرم ساخته است .
برخی از مقامات امریکا یی درروز بین المللی  مبارزه علیه مواد مخدر در کابل گفته اند، هیروئین افغانستان به بازار های امریکا یی وارد میشود که این مواد مخدر توسط نظامیان وبرخی قراردادیان امریکایی به آن کشور انتقال میابدو حاصل این قاچاق  درمبارزات انتخاباتی و عملیات های مخفی سی آی ای به مصرف میرسد . او میگوید که دستان پنهان در این روند دخیل اند .
جیمزدین مسوول اجرائیه رسانه ویترنز تودی  تاکید کرده است نه تنها قراردادیان ونظامیان امریکایی بلکه افراد ملکی نیز در قاچاق وانتقال هیروئین شریک اند که در داخل افغانستان وخارج ازافغانستان از طریق پرواز های هوای تنظیم میگردد.او تاکید دارد که قاچاق وانتقال هیرویین به امریکا افزایش یافته است و درآمد آن در مبارزات انتخاباتی وعملیات های مخفی سازمان استخباراتی امریکا مصرف میشود.
وی افروده است معلومات ما همین است که بیشترین مقدارهیرویین که از طریق عملیات های مخفی  بدست می آید یعنی انتقال آن از طریق گمرگات عادی صورت نمی گیرد بلکه آنان از خود شرکت های هوایی  خاص دارند زیراین قراردادیان دراطراف  مقامات برجسته وزارت دفاع واداره سازمان استخباراتی قرار دارند و از این کار بیشتر نفع میبرند.
این بار اول نیست که تحلیلگر امریکا از افزایش تولید قاچاق مواد مخدربخصوص هیروئین دربازار های گرم امریکا پرده برمیدارد مقامات روسیه نیز از بی توجی امریکا در زمینه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ابراز نگرانی کرده است .
وزیر خارجه روسیه در نشست خبری سالانه این وزارت اعلام کرد که از امریکا و ناتو در افغانستان خواسته تا به قاچاق هیروئین و تجارت مواد مخدر در افغانستان پایان دهند.
لاوروف می گوید که امریکا و ناتو از عساکر خود برای محافظت از کشت، تولید و قاچاق هروئین از افغانستان به سایر کشورهای جهان استفاده می‌کند.
لاوروف با اشاره به اینکه افغانستان هم اکنون 90 فیصد هروئین جهان را تامین می‌کند با متهم کردن امریکا به نادیده گرفتن این مسئله، گفته است  که این آمار نشانگر آزادی در تجارت، کشت و تولید هروئین در افغانستان است.
برخی اگاهان نیز به این باوراند با وجود اینکه دولت همواره تاکید کرده‌است که کشت و تجارت مواد مخدر نقش اساسی در دوام جنگ و تامین مالی مخالفان مسلح دولت در افغانستان دارد، امریکا و ناتو در امر مبارزه با کشت و تجارت مواد مخدر صادقانه عمل نکرده‌اند.
تا اکنون مقامات امریکایی و افغان در خصوص ادعا مطرح شده از سوی رسانه امریکایی و وزیر خارجه روسیه واکنش نشان نداده اند، مگر مقامات افغان قبلا گفته اند که قاچاق مواد مخدر در این کشور یک مشکل داخلی نیست  بل یک معضل فرا منطقه است که باید در یک اجماع جهانی حل گردد.
مقامات افغان میگویند که از کشت  و تولید  مواد مخدر بیشتر مافیای جهانی سود برده است سهم کشاورزان افغان در  مساله اندک  وکم  است و بیشتر کشور های دیگر اند که از تولید مواد مخدر در افغانستان سود برده اند.
باید گفت که امریکا  وبریتانیا قبلا قویترین حامیان دولت افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر بودند مگر حالا کمک های این دو کشوردر این راستا کاملا متوقف شده است . ختم جاوید روشان

کابل   باختر   29   اسد
تجلیل از 28  اسد سالروز استرداد  اسقلال  کشور تجلیل از یک رویداد با عظمت است وانتظار این است که از رویداد های تاریخی وملی  به گونه تجلیل شود که شان و عظمت آنها بیشتر برجسته گردد
مفسر آژانس باختر مینگارد : از 28 اسد سالروز استردا د استقلال کشورروز گدشته به گونه گسترده  در سراسر کشور تجلیل شد .
اشتراک همه گان  درتجلیل از این رخداد بزرگ نشان میدهد عشق به  وطن ،آزادی و زندگی همچنان در تار وپود فرزندان افغان زنده است مگر تاکید مردم براین است که از رویدا د های ملی ، تاریخی ومذهبی در کشور به شکلی تجلیل شود که شایسته آن است.
کسب استقلال یا رویداد های تاریخی دیگر یک حادثه یا یک رویدا د تصادفی بوده نمیتوانند همه خون بها و حاصل مبازرات ، قهرمانی ها و فداکاری های است که نیاکان ما و فرزندان این کشور،آن را به جان خریدند تا ما هویت و افتخار داشته باشیم، این گونه رویداد ها، یادگاری از غازیان ، شهدا وبزرگان  ما اند که باید به گونه در تجلیل و یاد آوری از انها دست به کار شویم که عظمت و رشادت انها را پاسداری کرده باشیم.
شهروندان بخصوص جوانان ما باید با تشخیص ، عظمت  وبزرگی این رویداد ها عمل کنند نباید آن را فرصت برای تفریح و افراط تلقی نمایند  ونباید در بهانه تجلیل، برای دیگران مزاحمت خلق نمود.
ما در آینده ها رویداد های دیگر ملی و یا هم مذهبی را در پیشرو داریم به تجلیل و گرامیداشت آنها  خوایم پرداخت بهتر که از همین حالا بیاموزیم که نباید در برابر آنها برخورد سطحی  داشته و یا با کوتاه نگری عمل کنیم ، این گونه رویداد ها مال همه مردم افغانستان اند که باید دریک بینش  وسیع وملی با آنها  برخورد شود  برخورد سطحی و کوتاه نگری شماری از شهروندان  بخصوص جوانان  که با مزاحمت ها  وخلق مشکلات  همراه باشدمیتواند ما را به ابتذال بکشاند درفرجام باید از ابتذال دوری کرد  ختم تحلیل سیاسی

کابل باختر 25 اسد
اشرف غنی، رییس جمهور کشور در دیدار با تهمینه جنجوا ، معین وزارت امور خارجه پاکستان از او خواسته تا نگرانی های امنیتی افغانستان را با رهبری جدید پاکستان شریک سازد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: رئیس جمهور غنی اخیرا ، در این ملاقات با خانم تهمینه جنجوا، معین وزارت امور خارجه پاکستان نگرانی های امنیتی افغانستان و موضوع حملات راکتی را که بالای ولایات نزدیک خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی انجام شده، مطرح کرد و از وی خواست تا این نگرانی ها را با رهبری جدید پاکستان شریک سازد.
غنی تاکید نمود که باید اقدامات اساسی و عملی مبتنی بر موافقه اجلاس لندن، از سوی پاکستان روی دست گرفته شود و جانب سومی از این روند، نظارت همه جانبه و بی طرفانه نماید تا نتیجه قابل انتظار که به نفع دو کشور باشد، به دست آید.
در همین حال معین وزارت خارجه پاکستان نیز گفت که کشورش نیز نگران اوضاع امنیتی منطقه می باشد. وی خاطر نشان ساخت که او نگرانی های مطرح شده افغانستان را با رهبری جدید پاکستان شریک خواهد ساخت.
رئیس جمهور، با اشاره به خطر تروریزم در منطقه گفت که باید هیچ تفکیکی میان تروریزم خوب و بد صورت نگیرد، زیرا این یک خطر جدی و مشترک برای مردم دو کشور به شمار می رود و فعالیت های گروه های تروریستی، به زیان  همه ماست.
این گفته ها در حالی بیان میشود که وضعیت امنیتی نه تنها در افغانستان بل در منطقه یک حالت ملتهب را به خود گرفته واگر برای بهبود وضعیت جاری اقدام نشود معضل موجود به یک بحران فرا گیر و غیر قابل مهار تبدیل خواهد شد.
در چنین یک وضعیت این گروه های افراطی  ودسته های تروریستی خواهند بود که نفع میبرند.
انچه در منطقه میگذرد یک وضعیت نگران گننده و قابل درک است
با آنکه همه تروریزم را یک خطر میدانند مگر هنوز هم اندیشه و فکر باطل ، استفاده  از تروریزم به عنوان افزار در بازی سیاسی و استخباراتی در میان بعضی از کشور های منطقه بخصوص پاکستان مطرح است  و هنوز هم حرف از تروریست خوب  وبد وجود دارد.
در حالیکه هراس افگنی و افراط گرایی خود را پدیده یکسان دانسته و یگدیگر را لازم و ملزوم هم فکر میکنند  ودر تبانی با هم عمل میکنند مگر کشور های منطقه با آنکه رنج  وآلام ناشی از فعالیت های هراس افگنانه رایکسان  متحمل میشوند برای تعریف واحد از هراس افگنی به نتیجه نه رسیده اند .
تروریزم جز  پدیده زشت چیزی دیگری نیست وبرخورد سلیقوی با آن جزایجاد فقدان امنیتی پیامدی دیگری ندارد پس مبارزه برای جبران این فقدان حتمی است زیرا  ترورستان همواره در پی کشتار، خونریزی و وحشت در میان مردم هستند آنان در افغانستان و پاکستان خون های زیادی را ریختند اما پاکستان بین تروریستان فرق قایل بوده و برای آنان نام خوب و بد را نشانی کرده اند از نظر پاکستان تروریست خوب انانی هستند که در افغانستان حمله میکنند و تروریست بد آنانی که در پاکستان حملات تروریستی انجام میدهند.
اما از نظر افغانستان فرقه‌گرایی و تروریزم در همه شکل‌های آن، چه در جاده های پاریس یا لندن باشد، چه در جاده های بغداد و بیروت، و یا هم در جاده های افغانستان و پاکستان آدم کشی،دشمنی با بشریت است این گونه فعالیت ها از دید مردم افغانستان مردود ومحکوم است و تعریف خوب و بد برای  افغانان مطرح نیست.
پس لازم است که پاکستان نگرانی های امنیتی افغانستان را جدی بگیرد  وبا گروه های هراس افگن برخورد یکسان داشته باشد ختم تحلیل سیاسی

کابل باختر  25 اسد 
وزارت خارجه امریکا گزارش سالانۀ خود در مورد آزادی های مذهبی در سطح جهان اعلام داشت، دربخش مربوط به افغانستان در این گزارش گفته شده است (اقلیت شیعه  و اقلیت های دیگر مذهبی در این کشور شکایت کرده اند که حکومت افغانستان در مناطق با اکثریت شیعه، حفظ امنیت را نادیده گرفته است و پیروان سایر اقلیت های مذهبی هم مشکلات خود را دارند.
در این گزارش با نکوهش اعمال داعش در جهان، تاکید گردیده است که شاخۀ خراسان آن گروه و طالبان افغان "به حملات خود علیه اقلیت های مذهبی به خاطر عقاید آنان و یا ارتباط شان با حکومت افغانستان، ادامه می دهند واز قول سیک ها، هندوها، مسیحیان و سایر اقلیت های غیر مسلمان مقیم در افغانستان می نگارد که آنان هنوز به "آزار و اذیت و گاه گاهی خشونت" مواجه می شوند.
این گزارش به نقل از رهبران اقلیت های مذهبی می نگارد که شمار "عبادتگاه ها برای هندو ها و سیک ها در افغانستان در حال کاهش است و تعدادی از آن اقلیت ها به خاطر عدم موجودیت فرصت های کاری، مجبور به مهاجرت به سایر کشور ها شده اند".
هندو های افغان در این گزارش گفته اند که قادر به ادای مراسم مذهبی شان در ملای عام می باشند؛ اما، مسیحیان می گویند که به خاطر موجودیت افکار خصمانه نسبت به جنبش مسیحیت، به طور خصوصی عبادت می کنند تا از تبعیض و آزار و اذیت اجتماعی دوری جویند،  در این گزارش به نقل از نماینده گان اقلیت های مذهبی در افغانستان  گفته شده  محاکم در این  کشور "عین حقوقی را که به مسلمانان قایل اند برای غیر مسلمانان قایل نیستند.
در گزارش آمده است که در افغانستان، بر اساس قانون، تولید و انتشار آثار خلاف اصول اسلام یا توهین به ادیان دیگر، ممنوع بوده، هر نوع "توهین لفظی و یا فزیکی بر پیروان مذاهب مختلف در آن کشور جزای عدلی را در پی دارد".
وزارت خارجه امریکا در گزارش ۲۰۱۶ آزادی‌های مذهبی در جهان اذعان می دارد که طی "دو سال اخیر هیچ گزارشی از محاکمه کسی به اتهام ارتداد یا توهین به مقدسات در افغانستان در دست نیست؛ اما، افغان های که به ادیان دیگر رو آورده اند گفته اند که از مجازات حکومت و یا انتقام جویی خانواده و جامعه، هراسان اند"
تا اکنون مقامات افغان در مورد گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا در مورد  آزادی مذاهب در افغانستان چیزی نگفته اند مگر شماری  فعالان جامعه مدنی فعالان اجتماعی و مدافعان حقوق بشر گفته اند که این گزارش یا در عالم بی خبری تهیه شده  و این که با افراد و اشخاص مغرض صحبت گردیده است، قانون اساسی افغانستان آزادی اجرای مناسک دینی و مذهبی را تضمین کرده است.
ماده دوم قانون اساسی افغانستان صراحت دارد(دین دولت جمهوری اسلامی افغانستان دین مقدس اسلام است ، پیروان سایر ادیان در پیروی از دین و اجرای مراسم دینی شان در حدود احکام قانون آزاد میباشند )
این نشان میدهد که در افغانستان تعصب دینی و مذهبی وجود ندارد  وافغانستان در حالیکه روز ها ،  ماهها و سالهای دشواررا سپری کرده واز چهار دهه شاهد مشکلات جدی است مگر هیچ زمانی جنگ مذهبی را شاهد نبوده و هیپگاه بر اقلیت های مذهبی حمله نشده و هیچگاه چون کشور های همسایه بر آزادی های مذهبی  اقلیت های دینی  محدویت وضع نشده است.
این فعالان تاکید دارند بهتربود که در تهیه گزارش با نهاد های افغان هماهنگی میشد  ختم عبدالخالق

کابل باختر 25 اسد
دره میرزا اولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل طی ده روز تسلط و حاکمیت گروه های تکفیری طالبان و داعش شاهد جنایت و وحشت و بربریت بود که در زندگی بشر کمتر اتفاق افتاده است.
مفسر آژانس باختر مینگارد: نیروهای امنیتی روز گذشته دره میرزا اولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل را دوباره از چنگ گروه های تروریستی بیرون کردند.
این دره شنبه شب هفته گذشته به گونه مشترک ذریعه گروه طالبان و داعشی ها سقوط داده شد
گروه هائیکه در گذشته از میله تفنگ یکدیگر را نشانه میگرفتند مگردر قضیه دره میرزا ولنگ در تبانی و همسوئی با هم عمل کردند.
نیروهای امنیتی با تسلط دوباره بر این دره ،با سه گور دسته جمعی برخوردند حداقل 42 باشنده میرزا ولنگ  در این سه گور مدفون بودند.
شماری سربریده شده شماری هم به گوله بسته شده بودند و شماری هم به گونه فجیع و غیر انسانی سلاخی گردیده بودند.
در میان اجساد شهدا اجساد سه کودک وجود داشت که با بی رحمی تمام به قتل رسیده بودند.
داعشی ها که در تبانی با طالبان در میرزا اولنگ عمل کردند مسئوولیت قتل 52 باشنده این محل را به عهده گرفتند و با افتخار از این جنایت شان یاد کردند.
آیاد قتل یک زن، یک کودک و یک جوان ، یک پیر بالاخره یک انسان و یک مسلمان به فخر فروشی دارد که این دو گروه به آن می بالند.
ده روز تسلط براین دره، نشان داد که گروه های تکفیری طالبان و داعشی ها مرتکب چه وحشت، چه دهشت، چه بربریت و چه حرکات وحشیانه شدند. با تاسف انها این گونه اعمال زشت و فجیع شان را از نام و از آدرس دین پاک و انسان ساز اسلام انجام میدهند.
در حالیکه اسلام قتل یک نفس را بدون دلیل و توجیه شرعی مردود میداند و عامل آن را به عذاب دایمی هشدار میدهد.
از طرف دیگر طالبان و داعشی ها که با شعار راندن نیروهای خارجی،  انفاذشریعت و آزادی کشور با خشونت تمام فعالیت میکنند در باره شهدا میرزا اولنگ چه جوابی دارند؟
آیا آنها از این کشور نبودند؟ آیا آنها انسان نبوند؟ آیا آنها مسلمان نبودند؟
همه صفات نیک در وجود شهدا میرزا ولنگ وجود داشت مگر جرم آنان این بود که به بربریت و وحشی گری های گروه های تکفیری همسوئی و همنوائی نداشتند
این دو گروه (طالبان و داعشی ها )در جنایات شان در میرزا ولنگ فراتر از جنایت جنگی پیش رفتند تاریخ معاصر بشری از نازی ها و صربی ها به عنوان جنایتکاران یاد میکند که در برابر بشریت قرار گرفتند
مگر اعمال را  که  طالب و داعش در افغانستان انجام دادند نازی ها در کشور های اشغالی نکرده بودند و صرب ها در بوسینا انجام نداده بودند.
لازم است که عملکرد این دو گروه که در حقیقت از یک آدرس و یک نام برخوردار اند از سوی نهاد های بین المللی مورد بررسی قرار گیرد و عاملان جنایت میرزا ولنگ و حوادث دیگر تروریستی در افغانستان در محکمه بین المللی به اعمال زشت و پلید شان پاسخ گویند و همراه با آنها حمایت کننده گان شان نیز مجرمان جنگی معرفی شوند.
میرزا ولنگ یک داستان غم انگیز و حکایه از یک جنایت ضد اسلامی و ضد انسانی است  که نه تنها طالبان و داعشی ها را رو سیاه ساخت بل حمایت کنندگان قدیمی و تازه این دو گروه را نیزشرمسار ساخته است .
تحلیل سیاسی 

چهارشنبه ، 25 اسد 1396 ، 10:44

تمجید طالبان از خود! ؟: ما گروه ملی هستیم

Written by manager

کابل باختر     25  اسد
گروه طالبان در یک نامه سرگشاده عنوانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در کنا رآنکه خواستار خروج نیروهای امریکایی وکشور های دیگر از افغانستان شده اند به تمجید از خود نیز پرداخته  وخود رایک گروه ملی معرفی کرده اند
گزارشگر اژانس باختر مینگارد :طالبان افغان روز سه شنبه با نشر "نامۀ سرگشاده" عنوانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، بار دیگر خواستار خروج قوای امریکایی از افغانستان شدند انها در این نامه خود را  یک گروه با مسوولیت ملی  سیاسی  و نظامی در منطقه خوانده اند  وهشدار داده اند که امریکا نباید کاری کند تا طالبان به سوی حریفان این کشور دست دراز نمایند
طالبان در این نامۀ با اشاره به جنگ ۱۶ سالۀ امریکا در افغانستان از رئیس جمهور ترامپ به صفت "یک رهبر مسوول" خواسته اند تا از تکرار اشتباهات رهبران پیشین ایالات متحده جلوگیری کرده و به خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان تصمیم بگیرد
طالبان همچنان اشاره کرده اند که ایالات متحده در بیش از یک و نیم دهۀ گذشته با قربانی دادن هزاران سرباز و صرف میلیاردها دالر حکومتی را در افغانستان حمایت می کنند که در آن رئیس جمهور با معاون خود گذاره می‌کند
در نامه آمده است "هم اکنون شما می بینید که جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که به جرایم جنگی متهم است، بر خلاف اشرف غنی در بیرون کشور ائتلاف می سازد، در داخل کشور والیان در مقابل وی رئیس جمهور غنی ایستاده و اعضای پارلمان خواستار کناره گیری وی از قدرت اند".
این نامه به زبان‌های انگلیسی، پشتو، دری، عربی و اردو، طالبان را یک گروه منظم و با مسوولیت ملی، نظامی و سیاسی در منطقه خوانده و گفته شده است که این گروه از "فتنه‌ها" جلوگیری کرده است، اما در نامه هشدار داده شده است که ایالات متحده نباید کاری کند که طالبان مجبور شوند به سوی حریفان امریکا دست دراز کنند
به باوراگاهان سیاسی افغان طالبان در این نامه تلاش کرده اند تا توجه رئیس جمهور ترامپ را بسوی خود جلب نمایند
این اگاهان میگویند نشراین نامه با یک برنامه همراه است ترامپ به زودی راهبرد جنگی کشورش را در قبال افغانستان ارائه خواهد کرد او به برنامه ریزی های دقیق تر و جدی تر در قبال افغانستان تاکید دارد  وبرخلاف دو ریس جمهور پیشن امریکا ، اوباما و بوش که نمیخواستند ار عاملان خارجی جنگ افغانستان یاد کنند ترامپ به صراحت پاکستان را دمسوول ادامه بحران خارجی در افغانستان میداند از ایران  ، روسیه وشماری از کشور هی حوزه خلیج فارس نیر یاد می نماید که طالبان را حمایت میکنند
ترامپ تاکید دارد که در راهبرد تازه جنگ امریکا درافغانستان به عوامل بیرونی این معضل توجه خواهد شد و برنامه جنگ امریکا فراتر از افغانستان خواهد بود
نامه طالبان عنوانی ترامپ در استانه چنین یک تصمیم امریکا نشر شده است
طالبان بانشر این نامه تلاش کرده اند تا توجه ترامپ را به خود جلب نمایند
به گفته این آگاهان ، در این نامه طالبان همچنان  به  افزار بودن شان و روابط شان باکشور های دیگر اعتراف کرده اند انها به ترامپ گفته اند که اگر لازم شود به سوی حریفان امریکا دست دراز خواهند کرد این میتواند اشاره به روابط گرم  وهمکاری صمیمانه باشد که در حال حاضر میان طالبان ، روسیه ، چین و ایران وجود دارد
چنانچه نامه طالبان همزمان با گفته های ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان نشر میشود
کابلوف هم به مستعمره بودن افغانستان و ناکامی امریکا در این کشور اشاره است این اگاهان میگویند در نامه طالبان و گفته های کابلوف بعضی مشابهت ها وجود دارد که میتئاند قابل تاءمل باشد
حرف دیگر در نامه طالبان اشاره به شماری از مسوولان حکومتی است که ازانها به عنوان جنایت کاران جنگی یاد شده است
این اگاهان این گفته های طالبان رامضحک میدانند گروه که خود هر روز با ریختن خون انسانها ، قتل   و انتحار، انفجار و سلاخی کردن مردم مسلمان ما سر وکار دارد چگونه میتواند از جنایات جنگی به ادرس دیگران سخن گویند
طالبان که عامل جنایت اخیر در دره میرزا  ولنگ  سر پل اند قتل عام مردم این دره را چگونه جواب میدهند جهاد یا جنایت جنگی؟
ضمناً این گروه از ملی بودن ومنظم بودن خود یاد کرده است
اگر به گذشته و ایجاد گروه طالبان در بیست سال گذشته نگاه کنیم این جریان به عنوان یک پروژه استخباراتی از سوی برخی کشور ها عربی ، پاکستان و امریکا و انگلیس به میدان امد و حالا هم برای بسیاری از کشور ها افزار است ایران از این گروهبرای سبوتاژ پروژه های عمرانی استفاده میکند، پاکستان برای مقاصد منطقه یی ،روسیه برای کنترول داعش ، عرب ها برای تحت فشار قرار دادن ایران، امریکا برای نفود به اسیا میانه ترکیه برای رسیدن به رویا ترکستان کبیروبه همین ترتیب کشور های دیگر طالبان را برای مقاصد دیگر استعمال و استفاده میکنند پس ملی بودن طالبان در چه تعریف میشود؟
طالبان در این نامه خود همچنان گفته اند که گویا ازفتنه ها جلوگیری کرده اند مگر نه گفته اند از کدام فتنه ها؟
به باور مردم افغانستان طالبان خود عامل فتنه در کشور اند حمله بر مساجد ، حمله بر نمازگزان ، حمله برشرکت کنندگان مراسم مذهبی قتل عام مردم به جرم پیرو بودن یک مذهب خاص  ویک قوم خاص ... اعمال فتنه انگیز بوده است که از سوی طالبان سر زده پس این گروه شریر و متحجر از کدام فتنه جلوگیری کرده است ؟
از طرف دیگر طالبان  و قماش انها داعشی ها ها روز با انجام یک عمل تروریستی در افغانستان و تهدید کشور های دیگر از جغرافیای افغانستان  ثابت ساخته اند که یک تهدید در برابر دیگران اند پس  لازم که اول راه انسانیت را انتخاب کنند و تابت سازند که یک گروه متعهد به ارزش انسانی و اسلامی اند نه دشمن بشریت
به باور آگاهان سیاسی این نامه طالبان یک حرکت تبلیغی است که فقط حودش شان را ارامش می بخشد  تحلیل سیاسی

سه شنبه ، 24 اسد 1396 ، 04:07

تعصب مصیبت است

Written by manager

کابل باختر 24 اسد
اختلاف قومی  و سیاسی میتواند  بلند ترین  و زشتترین پدیده باشد  که کشور را به سوی  بربادی  و سقوط ، سوق دهد،  مگر آنکه مردم بسیج شوند و علیه  ناهنجاری و نابسامانی که ازنام سمت ، زبان و قوم بروز نموده ایستادگی کنند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: اخیرآ یک تحلیل گر ودیپلومات امریکایی که شناخت وسیع از افغانستان و سابقه کار در این کشور را دارد در یکی از نشریه های امریکا به بررسی  اختلافات جاری درافغانستان که از اختلافات  قومی وسیاسی  منشا میگیرد  پرداخته وبرای رئیس جمهوری امریکا  که در آستانه تکمیل  طرح راهبردی  آنکشور درمورد  جنگ افغانستان است  مشوره داده که  مشکلات  واختلافات قومی و سیاسی  راکه درحال حاضرگریبانگیر مردم افغانستان است فراموش نکند  زیرا این مشکلات فراتر از  تهدید های مسلحانه در افغانستان است  واحتمال سقوط دولت افغانستان به دلیل اختلافات  قومی و سیاسی  بیشتر از خطر طالبان میباشد.
گفته های این دیپلومات امریکایی میتواند  در ابعاد مختلف مورد بحث باشد.
دراین جا حرف ما روی ماموریت و اهداف راهبردی امریکا  در افغانستان نیست ویا اینکه  اقای بارنی روبین که خود تحلیل گر مسایل  سیاسی  ودیپلومات امریکایی  چه دیدگاه وچه نظری در مورد افغانستان دارد میتواند دیدگاه شخصی سیاسی ویا هم حرکتی روی منافع کشورش باشد .
مگر این واقعیت  تلخ را نمیتوان درجامعه  امروزی  افغانستان نا دیده گرفت  که حلقات معین  ومشخصی  اند  که ماموریت دارند  و گماشته شده اند  تا اختلافات  قومی ، سمتی  زبانی و سیاسی  را در این کشور ترویج  وحاد سازند.
این خطر اکنون درجامعه افغان محسوس است ، تمایلات  قومی ، سمتی و سیاسی امروز  چاق تر میشود  وهرروز پهنای آن گسترده تر میگردد. 
این گونه مشکلات و  ناهنجاری های اجتماعی بنام های گوناگون در جامعه ما قابل لمس ست اگرجلو آن  گرفته نشود وبرای  ملت سازی انهم  به مفهوم واقعی آن گام برداشته نشود با صراحت میتوان گفت که تروریزم ، افراط گرایی ومداخله بیرونی این کشور را از پا نه انداخت، مگرچسپیدن به مسایل تیره  و سیاه چون قومی و سمتی  این کشور راخرد و خمیر خواهد کرد.
فراموش نکنیم  که حلقات معین وجود دارند  که درپی تشدید مشکلات ازمسیر های مختلف اند که یکی آن هم  تشدید اختلافات قومی و عمیق ساختن بحران سیاسی درکشور است
ما همیشه از تاریخ پنجهزارساله افغانستان سخن گفته ایم اقوام که امروز درافغانستان زندگی میکنند نشانه ویادگاری  همان اقوام اند که پنچ هزارسال قبل برادرانه در این خطه زندگی داشتند انها پنجهزار سال رادر برادری تحمل و درک
سپری نمودند مگر حالا فرزندان انها به عناوین مختلف جدا ساخته شده اند .این نمایانگر آن است که افغانستان درچوکات یک برنامه و توطئه کلان  بیرونی  درحال ازهم پاشیدن است.  دشمنان این کشور از هرنسخه علیه  این کشور کارگرفته مگر هیچ نسخه نتوانست اقوام با هم برادر افغانستان را از هم جدا سازد  و حالا از آخرین نسخه که بزرع تخم نقاق و بدبینی  است کار گرفته میشود  . اگرملت افغان دربرابر اینگونه دسایس به مفهوم  واقعی  آن یک ملت نشوند غوطه ور شدن افغانستان دریک بحران غیر مهار نا ممکن نخواهد بود .
بیائیدکه همه باهم با یک  صدا به تعصب نه بگویم  زیرا تعصب مصیبت است و میتواند جامعه  را زوال کند . 

کابل باختر 23 اسد
مردم افغانستان از مسوولان نظام میخواهند تا در برابر پدیده زشت و ناهنجار فساد اداری در کشور گام های صریح تر برداشته شود و در این خصوص پاسخ های روشن به مردم ارائه گردد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی روز گذشته در یک نشست رسمی از گسترش فساد اداری در کشور سخن گفت. او به صراحت اظهار داشت ( فساد اداری در کشور طغیان کرده و باید در چنین یک وضعیت و اوضاع باید به  مردم همواره آگاهی داده شود).
این مقام ارشد حکومتی در حالی از طغیانی شدن فساد اداری در کشور سخن میگوید که پدیده زشت و ناهنجاراین فساد به یک هویت بد و نا میمون برای افغانستان و مردم آن مبدل گردیده که گسترش این پدیده نه تنها مردم ما را خسته ساخته بل جامعه جهانی که چرخ حکومتداری به کمک آنها در گردش است نیز از این وضعیت بر آشفته اند و ادامه کمک های شان را با افغانستان منوط با شروط و شرایط دانسته اند که یکی آن مبارزه شفاف در امر مبارزه با فساد  و کنترول حکومت به چشمه های عایداتی کشور است.
در جریان یکی در سال اخیر حکومت افغانستان غرض نایل شدن برمعضل فساد اداری و مهار این پدیده کار های را انجام داده که موفقیت های هم داشته است.
یکی از این دستاورد ها، ایجاد مرکز عدلی و قضائی مبارزه با فساد اداری است. این مرکز تا اکنون شماری از افراد آلوده به فساد را به میز محاکمه کشانده است که در میان آنها شماری از افسران ارشد و مقامات نظامی، مسوولان روسای برخی از نهاد های حکومتی و متخلفین قرار داد ها و مقروضین بانک ها را شامل میشود.
این نشان میدهد که حرکت های در امر مبارزه با فساد در کشور آغاز گردیده ، امیدواری ها برای مهار این پدیده را بیشتر ساخته است.
با آنکه آغاز این حرکت امیدوار کننده است مگر تاکید مردم این است تا گام ها در امر مبارزه با فساد اداری در کشور صریح تر گردد و مفسدین در رده های ابتدائی، متوسط ،بالا و مفسدین بزرگ در چنگ قانون گیر آیند و پاسخگوی اعمال و نیات بد شان شوند.
مردم افغانستان از مسوولان میخواهند تا برنامه های مبارزه علیه فساد اداری  را در کشور گسترده تر سازند .
جمعی از مردم را باور به این است که همه در برابر پدیده ناهنجار فساد با انتقاد صحبت میکنند و همه مساله  فساد اداری در افغانستان را با نقد و انتقاد دنبال میکنند واین مسوولیت مسولان نظام است تا  به دور نمودن نام این پدیده از هویت افغانستان ومردم ان اقدام کنند .
لازم است تا مردم از طریق رسانه ها بیشتر در جریان قرار گیرند که سرنوشت مفسدین گیر مانده درچنگ  قانون به کجا انجامید و آن مفسدین که از قانون فرار میکنند و یا از سوی زور مندان حمایت میشوند با آنها چه کار میشود؟
فساد اداری در افغانستان به یک پدیده فراگیر تبدیل شده که میتوان به ان یک معضل ملی نام نهاد و مهار آن هم وابستگی به بسیج ملی دارد، مردم، مسوولان نظام و رسانه ها، منابر، فعالان جامعه مدنی ... باید یکی شوند تا این پدیده را مهار کرد
ذهن ها و فکر ها برای مبارزه با فساد اداری در کشور آماده است مگر روند مبارزه به یک مدیریت سالم نیاز دارد باید چنین یک مدیریت ایجاد گردد.# تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL