04 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

کابل باختر 4 حوت وزارت تحصیلات عالی به منظور تطبیق بهتر...

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

کابل باختر 4 حوت اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با انجنیر...

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

کابل باختر 4 حوت تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (641)

کابل باختر/ 30/ دلو
پنجاه و سومین نشست امنیتی مونیخ با حضور شماری از رهبران ومقامات بلند پایه کشورهای جهان با هدف بررسی بحران های جهانی درشهر مونیخ آلمان برگزارشد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد که نشست امنیتی مونیخ با توجه به شمار و اهمیت شرکت کنندگان سیاسی و دفاعی و پرداختن به مسایل مهم امنیت جهانی ، ازجمله نشست های با اهمیت دیپلوماتیک درجهان محسوب میشود .
نشست امنیتی مونیخ فعالیت درزمینه سیاست امنیت جهانی و است این نشست همه ساله در شهر مونیخ المان برگزار میشود و به طور خاص یک موضوع مهم امنیت بین المللی را مورد بررسی قرارمیدهد.
پنجاه و سومین نشست امنیتی مونیخ درحالی برگزار میگرددکه نظم بین المللی در بد ترین وضع خود قرار گرفته است رشد و فعالیت گروه های دهشت افگن از جمله داعش برای کشورهای جهان نگران کننده است وهمه روزه مردم جهان ازاین ناحیه قربانی جنایات گروه های دهشت افگن میشوند.
کشورهای بزرگ جهان که همیشه در نابودی گروه های دهشت افگنان بین المللی متعهد بوده اند اما هیچ همکاری مشترک با کشورهای که جهان و منطقه بر قرار نکرده اند و این فرصت خوبی برای رشد و فعالیت گروه های هراس افگن بین المللی در منطقه وجهان گردیده است که شاخه های این گروه های هراس افگن به تمام نقاط جهان درحال رشد است .
امریکا که یکی از کشورهای بزرگ دنیا است و برای مبارزه با گروه های هراس افگنان سالانه ها ملیارد ها دالر به مصرف می رساند خود نیز ازناحیه هراس افگنان در امان نیست سال گذشته امریکا شاهد چندین حادثه دهشت افگنی بود که عده از شهروندان آن کشور کشته و زخمی شدند و این نشان میدهد که گروه های افراط گرایی درآن کشور نیز نفوذ پیدا کرده اند.
به همین ترتیب کشور های اروپایی از جمله المان ، فرانسه گواه حملات گروه های هراس افگن بخصوص گروه داعش بوده که درآن شهروندان آنان کشته و زخمی شدند اما تاهنوز مردم این کشورها از اعمال هراس افگنی در ترس ووحشت اند.
درحال حاضر مردمان کشورهای سوریه ، عراق ، افغانستان ، پاکستان ، هند ، یمن از حضور فعالیت گروه های هراس افگنان بین المللی بخصوص داعش نگرانی دارند و همه روز قربانی میدهند.
موضوع مهم بین المللی دیگر همچون بحران اوکرین و رفع خاور میانه و همچنان کشور های چون فلیپین ، میانمار و بسیاری کشورهای دیگر جهان با فعالیت های افراط گرایان مذهبی مواجه اند.
درحال حاضر برای بیرون رفت از این چالش بزرگ که همچنان همه جهان را خود قرار داده است نشست مونیخ میتواند تا حدی در کاهش این تعهدات نایل اید.
اما نشست امنیتی مونیخ دراین مقطع زمانی نباید کلیشه یی باشد و یا به شکل تشریفاتی برگزار شود و تنها درروی کاغذ با باقی بماند.
نشست امنیتی مونیخ باید عوامل دهشت افگنی را ریشه یابی کند و حامیان آنان را به جامعه جهانی معرفی نماید و یک مدیریت و یک برنامه ریزی خوبی را در تامین امنیت جهانی گام بردارد و زمینه ساز آن شود تا کشور مشکلات یکدیگر را درک کنند.
کشورهای چون با استفاده از نشست امنیتی مونیخ برای ریشه کن ساختن گروه های دهشت افگن تلاش کنند که وحدت بیشتری داشته باشند و به بحران های جهانی واکنش مشترک نشان دهند زیرا فرقه گرایی و افراط گرایی مذهبی و هراس افگنی رشد یافته است و همه باید با همکاری یکدیگر با این چالش ها مقابله کنند.
نشست امنیتی مونیخ برای اولین بار درسال 1962 به منظور تبادل نظر میان اعضای اتلانتیک شمالی تشکیل شد اما درسال های اخیر و در پی گسترش آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

کابل باختر/ 30/ دلو
شماری از آگاهان سیاسی افغان میگویند که مقامات پاکستانی به تعقیب حوادث اخیر تروریستی در آنکشور، درپی مغشوش ساختن اذهان عامه درآن کشور و تکتیک های جدید در سطح منطقه است .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : پاکستان هفته گذشته شاهد وقایع چند حادثه تروریستی بود، دراین میان حادثه زیارت شاه قلندر در ایالت سند پرتلفات ترین حادثه بود به تعقیب این حوادث مقامات پاکستانی انگشت به سوی افغانستان گرفتند، مسوولان سفارت افغانستان را فرا خواندند و از موجودیت طراحان این گونه حملات درداخل افغانستان سخن گفتند، حتا آنها از عرف دیپلوماتیک پا بیرون کشیده دیپلوماتان افغان را به یک مرکز نظامی فراخواندند و یک لست 76 نفری از تروریستان را برای آنان سپردند که گویا درافغانستان فعالیت دارند.
همچنان به تعقیب این حوادث سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان با محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان ازطریق تیلفون صحبت کرد، سرتاج عزیز دراین صحبت تیلفونی این ادعا را تکرار کرد که تروریستان برای انجام این گونه حملات خاک افغانستان را استفاده میکنند.
اما آقای اتمر میگوید که افغانستان به هیچ جریان تروریستی اجازه نمی دهد از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده کنند .
او به همتای پاکستانی خود واضح ساخت که در هفته گذشته چهار حمله تروریستی در پاکستان صورت گرفته درحالیکه چهارده ماه گذشته بیش از سی هزار نفر درافغانستان درچنین حوادث شهید و یا هم زخمی شده اند و تروریست ها هنوزهم پناه گاه وزیر بنای حمایوی خود را درخارج از افغانستان دارند و ما چند بار از این پناه گاه ها برای مقامات پاکستانی یاد آور شده ایم و چند بار است که ما چنین لست ها را به شما میدهیم .
مشاور امنیت ملی گفته است، تروریستان که لست شان قبلاً از سوی افغانستان در اختیار پاکستان قرارگرفته در شهر ها و مناطق این کشور آزادانه فعالیت دارند واز آنجا حملات شان را در افغانستان تنظیم میکنند.
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان تائید کردکه جانب پاکستان یک لست 76 نفری تروریستان را به جانب افغانی سپرده که گویا درافغانستان بسرمیبرند و علیه پاکستان برنامه ریزی میکنند، وی گفته که دراین خصوص تحقیق وارزیابی میکند مگر توقع جانب افغانی این است که آنها نیز باید در رابطه به لست های ارائه شده از سوی افغانستان اقدام کنند.
جنرال رحت الله نبیل رییس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان دررابطه به ادعاهای مطرح شده از سوی پاکستان میگویدکه پاکستان به منظور آنکه بار ملامت را از خود دور کند با متهم ساختن افغانستان تکتیک جدیدی را در پیش گرفته است تا اذهان عامه به جای ضعف های موجود درپاکستان به فکر افغانستان و موجودیت هراس افگنان در این کشور شوند درحالیکه پاکستان منبع اصلی برای صدور افراط گرایی و تروریزم است امرالله صالح که وی نیز درگذشته ریاست اداره امنیت ملی افغانستان را به عهده داشت میگوید که در طول شانزده سال گذشته پاکستانی ها تا اندازه مناطق صفری در خط دیورند را کو بیدند تا این مناطق به پناهگاه اصلی تروریستان مبدل شود و اکنون هیچکسی برآن کنترول ندارند.
یک عضو شورای ملی میگوید که پاکستان فراخواندن مسوولان سفارت افغانستان را در یک مرکز نظامی درراولپندی حاوی این پیام است که اگر ضرورت شود ما بر جای همکاری دیپلوماتیک برخورد نظامی هم کرده میتوانیم آنها با اقدامات فوری و آنی چون فراخواندن مسوولان سفارت افغانستان به یک مرکز نظامی، بمباردمان مناطق بخشهای از افغانستان در ماورای خط دیورند و بستن گذرگاه های مرکزی ، درتلاش اند تا اذهان عامه در پاکستان را به سوی افغانستان معطوف دارند و نشان دهند که قربانی تروریزم در افغانستان اند درحالیکه نه تنها مردم پاکستان بل جهان به ثبات پاکستان واقف اند.
این آگاهان از حکومت افغانستان میخواهند تا به اقدامات باالمثل در برابر پاکستان متوسل شود، بستن گذرگاه های مرزی ازسوی پاکستان نمیتواند مشکل آفرین باشد اکنون ما در تجارت و واردات امتعه مورد نیاز راه های بدیل داریم بهتر است که افغانستان همکاری های منطقه یی منجمله همکاری در پروژه های بزرگ منطقه یی با پاکستان را بر حالت تعلیق در آورد و قیودات بیشتری بر ترانزیت آن کشور از مسیر افغانستان وضع کند تاپاکستان به خود آید.

کابل باختر 28 دلو
سرمنشی ناتو و وزیر دفاع امریکا بعداز اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو تاکید کردند که با افغانستان درامر مبارزه با هراس افگنی همکاری خواهندکرد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: اجلاس دوروزه وزراء دفاع کشورهای عضو ناتو روز گذشته کارش را در بروکسل خاتمه بخشید.
ادامه کمک ناتو باافغانستان یکی از مباحث محوری نشست یاد شده را تشکیل میداد.
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو و جیمز متیس وزیر دفاع ناتو درختم اجلاس وزراء دفاع ناتو تاکید کردندکه همکاری با افغانستان درامر مبارزه با هراس افگنی چون پانزده سال گذشته ادامه خواهد یافت.
سرمنشی ناتو گفت که ما از قضیه افغانستان درس های زیادی آموخته ایم ما باید روند آموزش دهی به نیروهای افغان را زود تر آغاز میکردیم تا آنها مسوولیت های امنیتی شان را بر عهده میگرفتند او تاکید کرد که ناتو و امریکا نمیگذارند تا افغانستان بار دیگر پناهگاه امن تروریستان باشد.
او میگوید که ناتو روی قضیه افغانستان به عنوان یک قضیه با اهمیت نگاه میکند.
جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به نوبه خودگفت امریکا از ناتو و هر ماموریت این سازمان حمایت میکند.
اعضای ناتو از سال 2001 میلادی درافغانستان حضور نظامی دارند که بعداز جنگ جهانی دوم بزرگترین ماموریت نظامی ناتو خارج از سرحدات اروپا را تشکیل میدهد.
این سازمان باختم سال 2014 میلادی شکل ماموریت اش را درافغانستان از امنیت و همکاری یا آیساف به ماموریت حمایت قاطع که در برگیرنده آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان است تغییر شکل داد با آنکه این سازمان ماموریت نظامی اش را در افغانستان خاتمه شده اعلام کرد مگر از انکشافات دوسال اخیر درافغانستان خرسند نیست و از قوت گرفتن حلقه های تروریستی دراین کشور نگران است.
با آنکه سرمنشی ناتو از حمایت دوامدار از افغانستان تاکید دارد شماری از کارشناسان نظامی افغان میگویندکه ناتو آن گونه که باید درافغانستان عمل میکرد عمل نکرده است.
روند آموزش و پرورش و پروسه تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان سطحی بوده و این امر سبب گردید تا اوضاع به سمت بی ثباتی بیشتر گام بردارد .
این آگاهان میگویند که قضیه افغانستان یک تصمیم جسورانه کار دارد یعنی تحریم کشور های حامی تروریزم وتجهیز نیروهای افغان راه مبارزه با هراس افگنی را کوتاه میسازد کم ساختن و یا زیاد نمودن تعداد عساکر دردی را دوا نمیکند.

پنجشنبه ، 28 دلو 1395 ، 11:33

نشست مسکو ! پیامد هاوواکنش ها

Written by manager

کابل باختر/ 28/ دلو
شماری ازآگاهان سیاسی افغان هشدار میدهندکه نباید نشست های نظیر نشست اخیر مسکو درمورد افغانستان حساسیت برانگیز باشد و باعث تازه شدن زخم های کهنه گردد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : نشست شش جانبه که به میزبانی روسیه و باشرکت کشورهای افغانستان ، ایران ، هند ،چین و پاکستان درشهر مسکو روی روند صلح افغانستان برگزار شده بود با تاکید براین مساله که طالبان باید به میز مذاکره حاضر ساخته شوند پایان یافت.
این نشست دوماه بعد از آن نشست صورت گرفت که درآن نمایندگان روسیه ،چین و پاکستان درنبود نماینده حکومت افغانستان درمسکو روی چگونگی اعاده صلح درافغانستان به مذاکره پرداختند .حکومت افغانستان این گفتگو ها را درنبود نماینده این کشور فاقد اعتبار خواند و گفتگو های صلح پیرامون افغانستان را مالکیت افغانها دانست. هند شریک همکاری های منطقه یی افغانستان نیز از نشست ماه دسمبر سال گذشته عیسوی درمسکو اظهار نارضایتی کرد این امرباعث شد تا گردانندگان این پروسه این بار درکنار افغانستان و هند از نماینده ایران نیز دعوت نمایند تا در آن شرکت کنند مگر عدم حضور نماینده امریکا کشورکه درافغانستان نیروی نظامی دارد و حامی اصلی حکومت افغانستان درصحنه نظامی و اقتصادی است پرسش برانگیز بوده میتواند، ناتو حامی دیگر دولت افغانستان نیز دراین اجلاس شرکت نداشت.
با آنکه دیپلوماتان درکشور های روسیه ، چین و پاکستان گفته اند که برگزاری چنین نشست ها جنبه مشوره دهی دارد مگر حضور پاکستان در نشست های که روی مساله افغانستان تصمیم گرفته میشود برای افغانها خبرخوشایند نیست، زیرا افغانها پاکستان را عامل اصلی ویرانی کشور شان میدانند ضمناً پاکستان دراغوا و باجگیری از قدرت های بزرگ تجربه های زیادی دارد.
شماری از آگاهان سیاسی میگویند که دعوت افغانستان ، هند وایران به اجلاس مسکو فقط یک حرکت واکنشی دربرابر انتقاد های است که درخصوص گردانندگان و طراحان این پروسه قراردارد.
طاهر هاشمی استاد پوهنتون و آگاه مسایل سیاسی به این عقیده است که نشست اخیر مسکو و وحدت نمایندگان افغانستان ، هند و ایران میتواند صحه گذاشتن و توجیه نتایج و فیصله های نشست است که درماه سپتمبر در مسکو با حضور نمایندگان روسیه ، چین و پاکستان و درعدم حضور نماینده افغانستان صورت گرفت .
یک دیپلومات افغان میگویدکه افغانستان خواستار یک اجماع بین المللی درخصوص حل مسایل منطقه یی که افغانستان یک بخش آن است متعهداست، مگر یک اجماع فراگیر که همه خود را در آن بیابند اگر از آنکه هدف چنین برگزاری حاشیه راندن کشور های دیگر باشد درگذشته نیز افغانستان و پاکستان شاهد برگزاری و نشست های دیپلوماتیک بوده اند مگر به دلیل بازی های سیاسی پاکستان این نشست ها موفقیت آمیز نبوده است . درگذشته پاکستان تلاش داشته تاکشور های نفوذ پذیر به قضایای منطقه یی را از مساله افغانستان به دور نگهدارد و حالا هم در  تلاش تحقق همچو برنامه است عدم حضور امریکا و کشورهای دیگر دراین گونه نشست ها راه رسیدن به صلح منطقه یی را طولانی تر میسازد.
عمر صمد دیپلومات سابق افغان که حالا در کانادا زندگی میکند به این باور است اگر نشست نظیر نشست مسکو به هدف صلح در منطقه و افغانستان باشد و با واقعیت ها دنبال گردد پس منظر خوبی خواهد داشت و اگر هدف ناکام ساختن دیگران چون سازمان ملل متحد و امریکا در خصوص حل بحران افغانستان و حاشیه قرار دادن آنها باشد این مساله منطقه وجهان را به سوی جنگ سرد رهنمایی خواهد کرد.
نشست اخیر درمسکو درحالی برگزار میشودکه دیپلوماتان روسی از تامین رابطه مسکو با طالبان سخن گفته اند و برخی منابع طالبان نیز تائید کرده اند که به هدف مبارزه با امریکا به حمایت روس ها نیاز دارند .
ضمناً اخباری مبنی بر داشتن روابط چین و ایران با طالبان وجود دارد و مسوولان محلی دربرخی از ولایت ها از همکاری های تسلیحاتی ولوژستیکی ایران و روسیه با طالبان حرف های زده اند.
آگاهان سیاسی افغان میگویندکه روسیه با تعمیق روابط با طالبان درصدد آن است تا نقش فعالتری درمساله افغانستان داشته باشد.
مسکو به این فکراست که از طالبان میتواند درمقابله و مهار ساختن داعش استفاده کند و حداقل داعش و طالب را در افغانستان مصروف سازد تا سرحدات شوروی سابق امن باشد که میتواند یک بازی سیاسی و جنگ نیابتی در افغانستان باشد .
کارشناسان غربی ، روس و افغان بارها از جنگ نیابتی و بازی های سیاسی کشور های دیگر درافغانستان هشدار داده اند. 

کابل باختر/ 27/ دلو
یک عضو ارشد گروه طالبان میگوید که پاکستان دروجود طالبان برای مقاصد خود کارکرده و این گروه را افزار ساخته است.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد ، ملا عبدالمنان نیازی یک عضو ارشد گروه طالبان میگوید پاکستان از زمان ایجاد گروه طالبان تاامروز برای مقاصد خود کارکرده است و این گروه را وسیله ساخته است.
نیازی میگوید که از زمان ایجاد طالبان بخصوص در پانزده سال گذشته پاکستان به نام طالبان و باجنگ با حکومت افغانستان پولهای زیادی را بدست آورد و برای منافع خود کار های زیادی کردند.
به گفته نیازی پاکستان هم از کشورهای حامی طالبان پول دریافت کرد و هم از ناتو امریکا به نام مبارزه با طالبان پول های زیادی را به جیب زد.
نیازی میگوید که پاکستان برای کار و عمل طالبان ارزش قایل نبود  پیروزی و یا شکست ما برای پاکستان مفهوم نداشت آنچه برای پاکستان مهم بود ادامه جنگ در افغانستان برباد دادن ارزش های جهاد در این کشور و مطیع ساختن افغانستان بود.
به گفته عبدالمنان نیازی پاکستان با هشیاری تمام ارزش های جهاد افغانستان را هیچ ساخت مجاهدین را به جان هم انداخت و مسایل قومی و مذهبی را میان مجاهدین دامن زد برای همه جناح از مجاهدین خوب و جانب مقابل را بد میگفت  و این شیوه را درمیان طالبان نیز تعقیب کرد.
ملا عبدالمنان نیازی که از اعضای ارشد طالبان بوده و درحال حاضر یک جناح از طالبان را رهبری میکند میگوید که ملاعمر رهبر طالبان ازسوی پاکستانی ها کشته شد .
همچنان رهبران دیگر طالبان چون ملا عبیدالله آخند ملا یاسر را در زندان انداخته وکشند همچنان چهره های مطرح طالبان چون ملا برادر ، ملا ترابی ... را زندانی ساخت .
ملا عبدالمنان نیازی همچنان گفت که داعش در عراق وسوریه چند بار برای پیام دادند تا درکنار آنها ایستاده شویم مگر ما رد کردیم . این عضو برجسته گروه طالبان از عربستان سعودی هم به عنوان کشوریاد کرد که از طالبان حمایت میکند.
به گفته نیازی، سعودی در صدد ایجاد یک مرکز قوی درافغانستان است که میتواند امنیت منطقه را با خطر مواجه سازد.
او از کشور های منطقه به شمول پاکستان و سعودی میخواهد تا افغانها را به حال خودشان رها کند.
نیازی همچنان تاکید دارد که ملا اختر منصور رهبر کشته شده طالبان و جانشین او ملا هبت الله رهبر کنونی طالبان همکاران نزدیک سازمان های استخباراتی پاکستان وابسته به سازمان های استخباراتی پاکستان بوده اند.
باید گفت که قبل از ملا عبدالمنان نیازی کاکازاده عضو دیگر گروه طالبان از نفوذ پاکستان برطالبان سخن گفته بود . همچنان ملا دادالله منصور مسوول کمیسیون نظامی طالبان نیز گفته بودکه پاکستان از طالبان حمایت میکند.
با آنکه درخصوص حمایت پاکستان از طالبان حرف های زیادی وجود دارد مگر اعتراف اعضای ارشد گروه طالبان به این مساله نمایانگرآن است که طالبان یک گروه فاقد اراده ووسیله برای اهداف بیگانگان بخصوص پاکستان است و این مساله با گذشت هر روز بیشتر افشاء میشود.       

کابل باختر/ 24/ دلو
والی نام نهاد طالبان برای ولایت هلمند از تصمیم اخیر رهبر آن گروه مبنی بر آوردن تغییرات در تشکیلات طالبان انتقاد کرد و ملا هبت الله را فاقد صلاحیت خوانده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : اخیراً ملا هبت الله رهبر گروه طالبان شانزده والی نام نهاد آن گروه و هفت عضو شورای کویته را از تشکیلات خود ساخته طالبان حذف کرد.
آنانیکه از تشکیلات طالبان حذف گردیده اند بیشتر افرادی اند که با رهبری جدید طالبان اختلافات جدی دارند و حتا با جناح های منقسم شده طالبان ارتباط دارند.
با آنکه مقامات افغان تصمیم اخیر رهبر گروه طالبان را مبنی برآوردن تغییرات در تشکیلات شان یک حرکت نمادین و تبلیغاتی میدانند وتاکید دارند که این تشکیلات برروند سیاسی واجتماعی کشور هیچ تاثیر نداشته ونخواهد داشت مگر این تغییرات درمیان گروه طالبان اثر گذار بوده است.
به تازگی ملا عبدالمنان که خود را والی هلمند میداند در اعلامیه گفته است که ازاین تصمیم ملا هبت الله ناراضی است و این تصمیم یک تصمیم خود سراست او تاکید داشته که ملا هبت الله درصدد تحکیم  قدرتش درمیان طالبان است و تغییرات اخیر هم به همین منظور صورت گرفته است ملا عبدالمنان هشدار داده است اگر ملا هبت الله درتصمیم خود تجدید نظر نکند او هم به گونه یی دیگر تصمیم میگیرد.
باید گفت که ولایت هلمند بزرگترین میدان جنگ طالبان است این ولایت به لحاظ داشتن منابع طبیعی و کشتزار عظیم خشخاش که منبع اصلی تمویل طالبان است و به دلیل راه داشتن به ولایت های متعدد و هم مرز بودن با پاکستان برای طالبان اهمیت زیادی دارد حتا طالبان درنظر داشتند تا شورای کویته شان را به همین ولایت انتقال دهند که نتوانستند.
به باور آگاهان سیاسی گفته های والی نام نهاد طالبان درهلمند به آدرس ملا هبت الله تنها یک انتقاد نیست بل یک هشدار است و نشان میدهدکه طالبان دیگر ازاین مرجع اداره نمی شوند.
گفته های ملا عبدالمنان عمق اختلافات طالبان را عمیق تر ساخت و این میتواند برای کوتاه ساختن حیات سیاسی و نظامی طالبان وبروز جریان های بدیل موثر باشد.
باید گفت که اخیراً سازمان استخبارات نظامی پاکستان به منظور تحکیم موقف ملا هبت الله یک لست پنجاه نفری گروه طالبان را تشکیل داده تا ترور شوند بعداز تشکیل این لست یک حمله انتحاری درمیان طالبان درولسوالی دشت ارچی کندز و به تعقیب آن انفجاری دریکی از مراکز طالبان در زابل رخ داد.
همچنان بعداز ترتیب این لست بودکه نزدیکان ملا محمد رسول آخند که خود را رهبر شاخه از طالبان میدانست تائید کردندکه او در کویته کشته شده است . معلوم نیست که والی خود خوانده طالبان ملا عبدالمنان درلست پنجاه نفری آی اس آی قرار دارد یا خیر ؟
مگر قوت و شدت عملکرد او در هلمند و تجهیز منظم او نشان میدهدکه آی اس آی به گونه دیگر از او حمایت میکند.

ناجیه امید

يكشنبه ، 24 دلو 1395 ، 07:06

استفاده طالبان از احساسات مردم

Written by manager

کابل باختر/ 24/ دلو
مقامات محلی درولایت هلمند میگویند که عامل حوادث اخیر در آن ولایت که با مرگ شماری از افراد ملکی همراه بود طالبان میباشند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : ناوقت روز جمعه دریک حمله هوایی برچند قریۀ درولایت هلمند شماری از افراد گروه طالبان کشته شدند . حمله درست زمانی صورت گرفت که طالبان برای تحرک نظامی آمادگی میگرفتند .
عملیات هوایی درسه قریه ولسوالی سنگین انجام شد گفته میشودکه دراین عملیات به طالبان مسلح تلفات جدی وارد شده است . درهمین حال انفجار یک ماین هاوان دریک منزل مسکونی درهمین ولسوالی مرگ یازده عضو خانواده را درپی داشت.
شماری از بزرگان قومی و باشندگان محل ادعا دارندکه در دو حادثه افراد ملکی آسیب دیده اند و به آنها تلفات وارد شده است .
آنها میگویندکه درحمله هوایی نزده فرد ملکی کشته شده و 20 نفر دیگر جراحت برداشته اند.
به تعقیب این دو حادثه مقامات محلی در ولایت هلمند بررسی های شان را آغاز کردند .آنها میگویند که اکنون تحقیقات شان تکمیل گردیده و به این نتیجه رسیده اند آنانیکه درحمله هوایی کشته شده اند همه افراد وابسته به گروه طالبان بوده اند.
عبدالجبار قهرمان نماینده مردم هلمند درولسی جرگه که درحال حاضر به عنوان مسوول نظامی آن ولایت گماشته شده است میگوید که کشته شدگان افراد طالبان اندکه از خانه های مردم به عنوان سنگر استفاده کرده اند.
او میگوید که دراین عملیات نیروهای داخلی و همکاران بین المللی ملامت نمی باشند حیات الله حیات والی هلمند هم گفته است که کشته شدگان افراد وابسته به گروه طالبان بوده اند.
درهمین حال شماری از باشندگان ولایت زابل روز گذشته در شهر قلات دست به تظاهرات زده و خواستار متوقف ساختن عملیات های شبانه درشهر صفا ولایت زابل شدند.
اخیراً نیروهای ویژه افغان عملیات را در شهر صفا زابل انجام دادند و هفت نفر را از یک منزل مسکونی گرفتار کردند.
تظاهر کننده گان ادعا دارند که بازداشت شده گان افراد عادی اند .
یک منبع مربوط به پولیس زون  میوند میگوید: وقایع اخیر درولایت های زابل و هلمند درحالی اتفاق می افتد که طالبان و قماش آنها داعشی ها عامل حوادث متعدد تروریستی بوده و تحرکات نظامی نیز داشته اند.
درپی گسترش فعالیت گروه های تروریستی طالب و داعش نیروهای امنیتی نیز برنامه های تدافعی و باز دارنده داشته اند حملات هوایی عملیات های اوپراتیفی ، عملیات های تصفیوی عملیات های خاص ... جز این برنامه ها است این عملیات ها با دقت و طبق برنامه انجام میشود عملکرد ما با طالبان وداعشی فرق فاحش دارد.
انتحارکنندگان این دو گروه خود را در هرجا انفجار میدهند آنها پروای جان اطفال ، زنان و افرادملکی را ندارند برای آنها مطرح نیست که دراین گونه حملات نظامیان کشته میشوند یا افراد ملکی، یک قرارگاه نظامی تخریب میشود یا یک مسجد و یایک مکتب درکل هدف آنها کشتن افغانها وتخریب این کشور است درحالیکه ما خوب میدانیم در کجا عملیات میکنم و طرف مقابل ماکی است.
یک منبع خبری پولیس زون میوند همچنان گفت: گروه طالبان درحالات که با خطر و تلفات مواجه میشوند با نیرنگ ها وشیوه های متعدد ودر حالات هم با فشار وزور باشندگان مناطق راکه خود درآن نفوذ و کنترول دارند احساساتی ساخته آنها را وا میدارند تا دست به تظاهرات زنند ، راه ها را مسدود نمایند و یا هم خواستار قطع عملیات های ماشوند .
درحالیکه در برابر حملات طالبان که صددرصد تلفات ملکی را در پی دارد آرام و خاموش اند چرا آنانیکه در هلمند زابل و یا جا های دیگر از تلفات ملکی شاکی اند و نیروهای امنیتی را هدف میدانند در برابر جنایت طالبان و یا قماش آنها داعشی ها که مسلمانان را در نمایندگی کابل بانک در شهر لشکرگاه به خون کشاندند و با انجام حمله تروریستی جان دهها هموطن ما رادردهمزنگ کابل مسجد باقرالعلوم ویا در ورودی ستره محکمه گرفتند خاموش بودند. چرا آنانیکه در زابل دست به تظاهرات زدند دربرابرگلوبریدن تبسم هشت ساله که درزابل صورت گرفت بی تفاوت بودند همۀ اینها نمایانگر آن است که اگر تظاهرات صورت میگیرد یک برنامه ساختگی از سوی طالبان بوده که نمیتواند اراده مردمی را بیان کند.
باید گفت که طالبان عامل اصلی بروز تلفات ملکی درافغانستان بوده اند و سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود این گفته ها را تائید کرده است.

شنبه ، 23 دلو 1395 ، 12:42

داعش فعالیت هایش را گسترش میدهد

Written by manager

آگاهان سیاسی : برنامه های امنیتی نیاز به بازنگری دارند
کابل باختر/ 23/ دلو
حوادث اخیر تروریستی درکشور این مساله را جدی تر میسازد تا برنامه های امنیتی تجدید نظر شود و آمادگی ها بیشتر گردد.
گزارش آژانس باختر مینگارد: اواخر هفته گذشته شش کارکن داخلی کمیته بین المللی صلیب سرخ با سرنوشت نایمونی مواجه شدند، آنها که برای مالداران نیازمند در ولایت شبرغان علوفه و برخی مواد اولیه دیگر انتقال میدادند در ساحات مربوط به ولسوالی خوش تیپه آن ولایت به دست افراد مسلح افتادند و یک سره کشته شدند.
افراد مسلح دو کارمند دیگر کمیته صلیب سرخ را با خود بردند که تلاش های نیروهای امنیتی برای پیدا نمودن آنها تا اکنون بی نتیجه بوده است .
داعش مسوولیت حمله بر کارکنان صلیب سرخ را برعهده گرفتند، یک روز قبل از این واقعه کابل شاهد یک حمله انتحاری در نزدیکی در ورودی ستره محکمه بود که از اثر آن شماری از کارکنان و افرادملکی دیگر به شهادت رسیدند، داعش دراین واقعه نیز ادعا مسوولیت کرد. این گروه که تازه در صحنه نظامی افغانستان ظاهر شده درچند واقعه خونین دیگر چون حادثه دهمزنگ و مسجد باقرالعلوم درکابل وچند حادثه تروریستی دیگر در ننگرهار ، بلخ ... ادعا مسوولیت کرده اند.
به باور آگاهان سیاسی و امنیتی افغان وقایع اخیر تروریستی که درذات خود وقایع بی پیشینه بوده میتواند نمیتواند تصادفی باشد. بل حلقات که داعش را به عنوان یک پروژه خلق کرده اند، درتلاش اند تا داعش را یک جریان اثر گذار در افغانستان معرفی کنند و داعش هم حساس ترین ماموریت های تروریستی را انجام میدهد که متیواند بر روند زندگی و اجتماعی افغانی اثر گذار باشد . به گونه مثال حمله بر اعتراض کنندگان در دهمزنگ و یا مسجد باقرالعلوم میتواند تقابل مذهبی را به میان آورد و یا حمله بر کارکنان ستره محکمه هشدار برآن باشد تا آنها دربرابر گروهک های تروریستی راه احتیاط را درپیش گیرند و به این ترتیب تامین عدل و قضاوت منصفانه را خدشه دار سازند.
این آگاهان میگویند که داعشی ها به گونه دقیق و سنجیده شده برنامه ریزی مینمایند، چنانچه آنها با قتل کارکنان صلیب سرخ در جوزجان عملاً فعالیت بزرگترین نهاد مدد رسانی جهان در کابل را به حالت تعلیق درآوردند.
درچند ولسوالی ولایت ننگرهار چون کوت و اچین ، طالبان نه تنها زندان ایجاد کردند و خود دست به محاکمه صحرایی زدند بل روند زندگی اجتماعی را درآن ولسوالی ها مختلف ساختند.
مشکل داعش تنها دراین موارد خلاص نمی شود به تازه گی اخباری به رسانه ها درز کرده است که میگویند، پسر جمعه نمنگانی رهبر مقتول تحریک اسلامی ازبکستان به ولایت سرپل آمده و عملاً به جذب افراد و سربازگیری مصروف است. درکنار او دهها تروریست از کشورهای آسیامیانه، پاکستان، اعراب و چیچنی ها قرار دارند. پسر نمنگانی از داعش بعیت  کرده و برای این گروه کار میکند .
این آگاهان میگویند که داعشی ها در صدد قدرت نمایی درافغانستان اند و در تلاش اند تا با گسترش فعالیت های هراس افگنانه خود را بر مردم افغانستان اثر گذار نشان دهند.
فعالیت های اخیر تروریستی که داعشی ها خود را با آن پیوند میدهند نمایانگر آن است که برنامه های امنیتی در خصوص مبارزه با هراس افگنی مشکلات معین خود را دارد . نهاد های امنیتی باید خط مبارزه با هراس افگنی را وسیع تر سازند و برای مقابله با چالش های موجود و چالش های که در آینده متصور است تدابیر بگیرند و برنامه های موجود را باز نگری کنند.  

چهارشنبه ، 20 دلو 1395 ، 12:30

سعودی ،طالبان را گروه افراطی خواند

Written by manager

کابل باختر/ 20/ دلو
منبعد اتباع پاکستان بعداز بررسی های امنیتی اجازه ورود به عربستان سعودی را دریافت میکنند
کمیته امنیتی شورای عربستان سعودی اعلام کرده است پس از این تمام اتباع پاکستانی قبل از استخدام درعربستان باید مورد بررسی های دقیق امنیتی قرارگیرند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: رییس کمیته امنیتی شورای عربستان سعودی تاکید کرده است به دلیل دخیل بودن اتباع پاکستانی در وقایع اخیر تروریستی در عربستان سعودی مقامات پاکستان اتباع خود را قبل از اعزام به عربستان سعودی مورد بررسی  قرار دهند.
این درحالیست که نیروهای امنیتی عربستان سعودی پانزده تبعه پاکستان را دررابطه با حملات اخیر دهشت افگنی درعربستان سعودی بازداشت کردند  درمیان بازداشت شدگان یک زن نیز شامل است .
درحال حاضر رسانه های عربستان سعودی گزارش داده اندکه درچهارماه گذشته سی و نه هزار تبعه پاکستانی به دلایل مختلفی ازسوی دولت عربستان سعودی اخراج شده اند.
حملات اخیر هراس افگنی در عربستان سعودی باعث شده است که رییس کمیته شورای وزیران عربستان سعودی انتقاد از گروه های افراطی را بیشتر سازند آنها گروه طالبان راگروه افراطی عنوان کرده بودند .
مقامات سعودی پاکستان را زادگاه جریان های افراطی میدانند.
این تصمیم کمیته امنیتی شورای عربستان سعودی درحالی اتخاذ میگردد که برخی گزارش ها حاکی از آنست که دولت عربستان در تشکیل گروه طالبان نقش اصلی داشته و این گروه از مجرای پاکستان مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار داده است .
ضمناً عربستان سعودی و شماری دیگری از کشورهای حوزه خلیج فارس متهم اندکه مدرسه دینی را درپاکستان حمایت مالی میکنند و این مدارس منبع اصلی صدور افراط گرایان اسلامی اند. 

کابل باختر/ 20/ دلو
کارشناسان نظامی کشور تاکید دارندکه غرض مدیریت بحران موجود درساحه امنیتی ، آوردن تغییرات و اصلاحات درنهادهای امنیتی و کشفی یک نیاز است .
به گزارش آژانس باختر ، روز گذشته دریک حمله انتحاری درکابل 21 نفر که همه افراد ملکی بودند جان شان را ازدست دادند و پنجاه نفر دیگر جراحت برداشتند . حادثه ناشی از یک حمله انتحاری بود ودرست زمانی صورت گرفت که کارکنان ستره محکمه درحال ترک نمودن محل کار و تجمع درپارکینگ وسایط آن اداره بودند.
حادثه دیروز درست یکماه بعداز حمله انتحاری رخ میدهد که درساحه دارالامان کابل در مقابل ساختمان الحاقیه شورای ملی به وقوع پیوست مشابهت حمله دیروز با حمله 2 جدی دراین است که هر دو حمله زمانی صورت میگیرد که مامورین این ادارات درحال ترک نمودن محل کارشان بودند.
هردو حمله انتحاری با در نظر داشت تلفات سنگین که از خود بجا گذاشت خونین دانسته شدند . قبل از این کابل و شهردیگر کشور شاهد رخ داد های خونین تروریستی بودند حمله بر ساختمان یک اداره امنیتی درحومه ارگ ریاست جمهوری ، وقوع یک حادثه تروریستی درمهمانخانه والی قندهار...حملات اند که چگونگی رسیدن تروریستان به این مکان ها با سوالاتی زیادی همراه بوده است  و خودی مسوولان امنیتی بخصوص مسوولان پولیس در کابل گفته اند که چگونگی رسیدن تروریستان به این گونه مکان را بررسی میکنند یعنی رسیدن تروریستان به اماکن مهم دولتی که شدیداً از آنها حفاظت میشودکه تنها برای مردم بل برای نهادهای امنیتی نیز پرسش برانگیز است مگر جواب مسوولان همیشه همین بوده است که این مساله را بررسی میکنند مگر هیچگاه از نتیجه بررسی شان به مردم ورسانه ها معلومات نداده اند.
تنها وقایع تروریستی نیست که مردم رانگران ساخته است بل فعالیت افراد مسلح غیر مسوول و رهزنان در پایتخت و شهرهای دیگر زندگی رابا چالش مواجه ساخته است اگر درولایت ها افراد مسلح غیر مسوول که بقایای جنگ های تنظیمی ویا رقابت های قوماندانان مسلح اند مردم را آزار و اذیت میکنند درکابل چپاولگری و رهزنی های سخت مردم را دچار تشویش و اضطراب ساخته است .
این نشان میدهد که کشور از لحاظ امنیتی به سوی یک بحران و یک خلا بزرگ روان است از انتحار و انفجار جلوگیری شد ه نمیتواند و در برابر باندهای بزرگ و کوچک جناتیکاران هم اقدامات صورت نگرفته است .
فعالیت های تروریستی ووقایع جنایی پا برگلو مردم گذاشته است.
شماری از کارشناسان امور امنیتی تاکید دارند که کشور از وضعیت امنیتی کشور با بحران مدیریت مواجه است و خلا های زیادی درکار مسوولان رده اول قرار دارد . آنها آوردن اصلاحات و تغییرات درنهادهای امنیتی بخصوص بخش کشفی را یک نیاز میدانند.
یکی از این کارشناسان جنرال عبدالواحد طاقت است وی که سابقه کار در سازمان امنیتی افغانستان در زمان حکومت دوکشور نجیب الله را داشت به خبرنگار آژانس باختر گفت : سکتور امنیتی با فقدان وظرفیت کاری مواجه است آنها در کشف برنامه ها و توطیه های تروریستی ناتوان اند این نهاد ها بخصوص اداره امنیت ملی کشور به یک تغییر کلی و بازسازی بنیادی ضرورت دارد ومسوولان نظام باید این مساله را جدی بگیرند.
او میگوید که مسوولان نظام باید بدانند که استخبارات و نهادهای کشفی درتحکیم پایه های یک نظام نقش کلی و اساسی دارند اگر استخبارات قوی نداشته باشیم نمیتوانیم اردو و پولیس قوی داشته باشیم زیرا این ارگانهای کشفی اند که افراد نفوذی دشمن را دربخش های دفاعی و امنیتی شناسایی می نمایند.
چنانچه ما نمونه های از حضور افراد نفوذی دشمن را درنهادهای دفاعی و امنیتی خود دیده ایم قتل دو امریکایی در هلمند ، قتل مشاوران امریکایی درداخل قرارگاه وزارت داخله ، قتل یک مشاور از سوی یک زن در قوماندانی امنیه ولایت کابل ... نمونه های از فعالیت های افراد نفوذی دردستگاه های امنیتی ودفاعی بوده است و بدون شک درآوردن تروریستان به داخل شهر افراد نفوذی نفش اساسی دارند.
جنرال طاقت میگوید که مسوولان نظام باید بدانند که استخبارات چشم و گوش یک نظام اند درحالیکه نهاد های کشفی ما مشکلات وخلا های معین خود را دارد این نهاد ها از لحاظ کادر در وضعیت خوبی قرار دارند مگر کادر ها در امنیت ملی از صلاحیت لازم برخور دار نیستند.
از طرف دیگر بعضی ازکشور چون امریکا و انگلیس مانع کار نهادهای کشفی افغانستان میشوند به گونه که آنها یک پروژه و یا یک دوسیه را که تعقیب میکنند این کشور به این نام که گویا آنها بالای این پروژه مصروف اند مانع ادامه کار نهادهای کشفی ما شده و به این ترتیب یک پروژه بزرگ استخباراتی ناقض میگردد.
جنرال طاقت میگوید که درافغانستان یک سیستم منظم امنیتی وجود دارد مگر این سیستم به کار نمی افتد زیرا ما صاحب صلاحیت های امنیتی خود نیستیم .
او  تاکید دارد که با درنظر داشت چنین یک وضعیت لازم است تا تغییرات و اصلاحات لازمی در نهادهای کشفی و دستگاه امنیتی به میان آاید درغیر آن وضعیت موجود امنیتی به سوی بحران پیش خواهد رفت زیرا مسوولان و ارگانهای امنیتی و نهادهای کشفی درکشور بخصوص کابل با خلاهازیادی مواجه اند.
جنرال عتیق الله امرخیل آگاه امورنظامی دررابطه به وضعیت امنیتی در کشور بخصوص درشهر کابل گفت وقایع تروریستی و جنایی همه وهمه از سال های گذشته بیشتر شده است.
دراین تنها وقایع تروریستی نه بلکه وقایع جنایی که همه مردم را نگران ساخته است ازکشتن و انفجار ها دزدی ها همه موارد اند که باشنده گان پایتخت را نگران ساخته است حتا باعث شده که از طرف شب که مردم درمحل وخانه های شان پیره نمایند .
امرخیل میگوید من به این باور هستم که از اصلاحات که درمیان نهادهای امنیتی باید صورت میگرفت بسیار وقت دیر شده و گذشته است .
زیرا من هیچ اقدامی ازسوی قوماندانی امنیه درراستا ی گرفتاری های سارقین ودیگر جرم های جنایی نمی بینم دراین باره هیچ عکس العمل ازسوی هیچ نهاد امنیتی صورت نگرفته است.
من نمیدانم که سبب چیست ؟ اینجا ضعف دروزارت امورداخله ، قوماندانی امنیه و دولت وجود دارد.
به گفته وی درشهر کابل برای تامین امنیت بهتر 21 حوزه امنیتی فعالیت دارند دیده نمیشودکه پولیس موظف این حوزه ها چه میکنند درحالیکه چور ، چپاول ، دزدی ها ، سرقت ها ی مسلحانه نه تنهاازطرف شب بلکه درروز روشن در محضرعام صورت میگیرد اما کسی نه می پرسد که چه شد وچه میشود.
با مسوولان که نه توانسته اند وظایف شانرا به خوبی انجام دهند جزا ببینند از آنها پرسان جدی صورت گیرید .
وی اضافه داشت دربرابر همه این بی مسوولیتی های نهادهای امنیتی طبیع است که مردم نگران اند وقتیکه در شهر کابل پرسان نباشد امنیت گرفته نشود دیگر نقاط کشور چه خواهد بود .؟
دولت هر چه زودتر دست بکار شود تا جرایم کاهش یافته و مردم زندگی آرام نمایدو روند اصلاحات دردستگاه امنیتی بخصوص رهبری پولیس ونهادهای کشفی درکابل را روی دست گیرند این مسوولان خلا های زیادی دارند.
یک عضو ولسی جرگه میگویدکه ما بارها از مسوولان امنیتی و کشفی درخصوص این مساله که تروریستان چگونه وارد کابل و شهر های دیگر میشوند سوالاتی را مطرح کرده ایم آنها همیشه از بررسی یاد کرده اندمگر هیچگاه از نتیجه بررسی شان چیزی نگفته اند واقعیت این است که آنها دربررسی های شان ناکام بوده اند.
او تاکیدداردکه مسوولان ادارات امنیتی به شمول حوزه ها به اساس وابستگی ها توظیف میشوند وشایستگی و ظرفیت مدنظر نیست و تازمانیکه کار به اهل آن سپرده نشود حادثه دیروز تروریستی درکابل و شهر های دیگر بار ، بار تکرار خواهد شد.
باید گفت که مسوولان نهادهای امنیتی دررابطه به گفته های این کارشناسان امنیتی اظهار نظر نکردند . درحالیکه آنها قبلاً از آوردن اصلاحات سخن گفته اند مگر این اصلاحات گسترده و اثر گذار نبوده است.
مردم آرزو دارند تا مسوولان درک سالم از مسوولیت های شان در قبال مردم داشته بانشد.

ناجیه امید

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL