04 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمیسیون رسانه یی مراسم  افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کابل باختر 4 ثور کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای...

تطبیق ۱۰۰۶ پروژه در ولایت های کشور، ۱۴ میلیون روز کاری ایجاد کرد

کابل باختر 4 ثور مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا وانکشاف دهات...

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

فیض آباد 4 ثور باختر حمله طالبان دیشب بالای ولسوالی کران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 10 اسد 1397 ، 07:45

طرح بیرون شدن نیروهای دفاعی از مناطق روستایی و کم جمعیت! این طرح جنگ فغانستان را به کدام مسیر خواهد برد ؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/10/ اسد
درافغانستان طرحی درحال اجرا است که به موجب آن نیروهای دفاعی از مناطق روستایی و کم جمعیت بیرون میشوند طرح که واکنش  از دید آگاهان بوی تشدید جنگ میدهد واکنش های تندی را درمیان مردم کارشناسان نظامی و آگاه سیاسی درپی داشته است.
گزارشگر آژانس باخترمینگارد ، اخیراً مطبوعات امریکایی به شمول نیویارک تایمز خبر را به نشر رسانیده اند که حکایه از عقب نشینی نیروهای افغان از مناطق کم جمعیت دارد.
نیویارک که دراین خصوص به گفته های سه مقام امریکایی استنادمیکند که  از عقب نشینی نیروهای حکومتی را از مناطق کم جمعیت ، روستایی و دور افتاده جلوگیری از حملات علیه قوای نظامی افغاان و کاهش اسیب پذیری های این نیروها خوانده است.
مقامات امریکایی به این باور اند که تحقق طرح جدید موجب خواهد شد تا طالبان و سایر گروه ها مناطق را که قبلاً در تصرف خود داشتند حفظ خواهند کرد و حکومت افغانستان امنیت مراکز نیروها عمده را تامین خواهد کرد.
نیویارک تایمز از ذکر نام این سه مقام امریکایی خود داری نموده است
مگر درکابل حرف دیگری است .
مقامات در وزارت دفاع افغانستان میگویندکه این طرح جز برنامه های راهبردی امنیتی است که حمایت نیروهای بین المللی را با خود دارد.
جنرال محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به ما گفت وزارت دفاع ملی طرحی را روی دست دارد تا نیروهای دفاعی از مناطق دور افتاده و کم جمعیت و مناطق که از لحاظ راهبردی درموقعیت مناسب قرار ندارند عقب نشینی خواهد کرد و در مناطق مهم مستقر خواهد شد.
اوتاکید دارد که با تحقق این طرح قرارگاه ها و پایگاه های اصلی تقویت میشود.
رادمنش تاکید داردکه دراین طرح تنها بیرون کشیدن نیروهای دفاعی مطرح است قطعاً نیروهای پولیس و نیروهای محلی اردوی ملی در ساحه باقی خواهند ماند . و اردوی ملی حافظ  تمامی جغرافیای کشور خواهد بود.
مگر این گفته ها نمیتواند قناعت کارشناسان نظامی ،آگاه هان سیاسی نمایندگان مردم در شورای ملی و بخشی از مردم را فراهم سازد.
این آگاهان میگویندکه این طرح قبل از آنکه ازسوی مقامات افغان اعلام شود از سوی رسانه های امریکایی اعلام گردید که نشان میدهد امریکا دراین طرح دخیل است و میتواند سرنخ از یک معامله و یا یک بازی تازه سیاسی باشد.
این آگاهان میگویند طرح یاد شده قبل از آن که ازسوی وزارت دفاع افغانستان اعلام گردد طرح بود که ازسوی گلبدین حکمتیار که رهبر یک شاخه از حزب اسلامی را رهبری میکند پیشکش گردیده که با واکنش جدی مواجه شد.
عبدالحی آخند زاده رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان از این طرح به عنوان یک معامله یاد کرد که هیچ وقت نخواهد توانست افغانستان را به صلح برساند.
او تاکید داردکه با طالبان باید صلح شود مگر این صلح باید بر مبنای قانون اساسی باشد و دراین صلح نباید روی سرنوشت مردم در ولایت ها معامله شود این گونه طرح ها برای مردم افغانستان ،قابل قبول نیست .
احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی دراین رابطه گفته است طرح پیشنهادی امریکا تضمین کننده منافع مخالفان مسلح دولت است او میگوید که پروسه ترک مناطق کم جمعیت و غیر استراتیژیک از چندی به این سوء آغاز شده و هم اکنون نیروهای ارتش ملی از مناطق دورافتاده ولایت های پکتیا ، غزنی ، غور و فراه عقب نشینی کرده اند ودربرخی ولایات دیگر نیز این پروسه درحال تطبیق است .
سعیدی بیان داشته است که مردمان روستانشین هم از جمع شهروندان افغانستان اند و بالای حکومت حق دارند که امنیت شان را تامین کند ووظیفه دولت تنها حفاظت از شهر ها نیست بلکه دولت باید سرتاسری و ملی باشد .
به باور سعیدی این طرح سبب افزایش نا امنی ها درکشور و باعث گسترش فعالیت های تروریستان درافغانستان خواهد شد.
او اضافه داشت که طرح جدید امریکا هرگز به نفع منافع ملی افغانستان نیست بل به گونه غیر مستقیم نشان دهنده حمایت از طالبان است که این خود یک حرکت ظالمانه خواهد بود تا یک روستا یا چندین روستا را به دلیل کم بودن جمعیت آن به مصرف بگیریم و بگذاریم که تحت ظلم افراد تفنگ دار قرار بگیرند و از تمامی خدمات اجتماعی از آموزش پرورش تا ارائه خدمات صحی محروم شوند.
سعیدی تاکید داردکه این کار خلاف قانون اساسی ، ارزش های انسانی و حقوق بشری است .
مسوولان شورای عالی صلح درواکنش به این طرح گفته است که موضح جدید امریکا میتواند برای روند صلح درافغانستان مفید واقع شود اما هشدار میدهد که مذاکرات مستقیم میان امریکا و طالبان به معنی این نیست که دولت افغانستان مردم و نهادهای جامعه مدنی دراین روند نقش نداشته باشند.
یک نماینده مردم کندهار در شورای ملی میگویدکه امریکا در صدد است تا جنگ جاری درافغانستان را به نفع خود مصادره کند وغرض رسیدن به این هدف حالا راه معامله گری ها را در پیش گرفت و طالبان را یک جریان حذف ناشدنی معرفی کند به تحقیق  این طرح امریکا روابط تیره خود را با پاکستان بهبود می بخشد و دیگر این اتهام،  که طالبان درپاکستان پایگاه دارند مطرح نخواهد شد زیرا طالبان مکان های امن درداخل افغانستان خواهند داشت .
این عضو شورای ملی میگوید که اجرا شدن این طرح به معنای به مخاطره انداختن حاکمیت  ملی است نه یک طرح ملی
مگر عبداللطیف پدرام رهبر کنگره ملی و نماینده مردم بدخشان در شورای ملی میگوید که قضیه طالبان یک قضیه جدی است که جامعه جهانی به ویژه امریکا را متوجه خود ساخته است امریکایی ها میخواهند با این گروه مذاکره کنند و تاکید دارند که قضیه افغانستان باید از راه گفتگو ها حل گردد و من هم تاکید دارم که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد  واگر قرار باشد مساله طالبان حل شود این مشکل در چهار چوب یک نظام فدرالی قابل حل خواهد بود.
درهمین حال یک روز نامه پاکستانی فاش ساخته است که طالبان در مذاکره با امریکا خواستار حاکمیت برسیزده ولایت کشور اند آنها گفته اندکه جزی از دولت خواهند بود مگر باید برخی ولایت ها را اداره کنند.
باید گفت که دولت افغانستان بارها گفته است که روند صلح را به عنوان اولویت تعقیب میکند مگر دراین روند دستاورد های هفده سال گذشته و ارزش های که در قانون اساسی تسجیل یافته قربانی نخواهد شد .
معلوم گردد که طرح تا کدام اندازه ارزش های قانونی اساسی را پاس میدارد .
ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.