25 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت معارف

اطلاعیه وزارت معارف

کابل باختر24 سرطان وزارت معارف هرنوع جمع آوری پول از دانش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 14 اسد 1397 ، 10:32

مذاکرات دوحه و فرمان برداری طالبان از امریکا

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/14اسد
در حالیکه حرف از گفتگو های طالبان با امریکایی ها است و هر دو طرف تائید کرده اند که چند دور از مذاکرات را سپری نموده اند نشانه های وجود دارد که این گفتگو ها پیشرفت های داشته است.
به گزارش آژانس باختر، طالبان و امریکایی ها چند دور از مذاکرات را سپری کرده اند با آنکه منابع وابسته به طالبان گفته اند که این مذاکرات تازه آغاز گردیده است و امریکایی ها هم  گفته اند که تازه به آدرس این گروه در دوحه قطر مراجعه کرده اند  مگر اخباری وجود دارد که طالبان  وامریکایی ها از گذشته ها با هم در تماس بوده اند مگر حالا  آنهم در انکشافات تازه سیاسی به آن شکل علنی بخشیده اند.
رسانه های غربی و پاکستانی افشا ساخته اند که طالبان با امریکایی ها مکرر دیدار های داشته اند و سفارت امریکا در اسلام آباد در خصوص شکل گیری تماس با رهبران طالبان که در پاکستان مخفی اند پیشگام بوده است.
این رسانه ها ٬نقش منابع سیاسی و استخباراتی پاکستان  را در تسهیل بخشی به این گفتگو ها در خور اهمیت گفته  اند با آنکه طالبان در باره نشست های گذشته حرفی به زبان نمی آورند ونشست اخیر را فاقد اهمیت دانسته وگفته اند نمی شود این دیدار را مذاکره نام نهاد اما خوشبین اند که بتوانند راه را برای مذاکرات بعدی هموار کنند .
مگرآگاهان سیاسی میگویند که این گفته های طالبان را نمیتوان جدی گرفت به جز از آنکه آن را یک ترفند و حاشیه روی سیاسی نام نهاد زیرا در مذاکره میان امریکا و طالبان بسیاری از مسایل در حال حل شدن است.
طالبان که در گذشته خروج نیروهای امریکایی را به عنوان پیش شرط مطالبه میکردند مگر حالا چنین تاکیدی وجود ندارد بل حالا تاکید طالبان بر مشارکت در قدرت و توسعه اراضی است .


برخی منابع غربی گفته اند که طالبان در جریان مذاکرات اخیر با نمایندگان امریکا به صورت غیر رسمی با حضور نظامی سربازان خارجی بعد از تشکیل یک حکومت فراگیر در کشور مخالفت نشان نداده اند وگفته اند که در این تصمیم سهیم خواهند بود .
بر اساس تبصره مطبوعات امریکا یی طالبان خواستار اصلاح قانون اساسی ،نظام سیاسی باز ومشارکت طالبان در حکومت اند وهمچنان با درک واقعیت ها وتجارب گذشته خواهان زندگی باثبات وتحت یک حکومت فراگیر ،مشروع محافظت از حقوق بشر وجلوگیری از تجارت مواد مخدر اند  .
دیپلوماتان امریکایی که در مذاکره با طالبان حضور داشته اند گفته اند که آنچه برای آنها واضح گردیده خسته بودن طالبان از جنگ است.
باید گفت که دولت افغانستان بار ها طالبان را به مذاکره دعوت کرد مگر این گروه به آن جواب رد داد نه تنها دولت افغانستان ومردم این کشور طالبان را به صلح فراخوا ندند بل علمای اسلام از کشور های مختلف  جهان  جنگ طالبان را خلاف شرع دانستند و از این گروه خواستند تا به صلح که امر خداوند است پاسخ گویند مگر طالبان تمامی درخواست ها را نادیده گرفتند و جنگ شان را در افغانستان جهاد نام گذاشتند وتاکید میکردند که الی خروج آخرین سربازبه جهاد شان ادامه میدهند آنها به نام جهاد و مبارزه با حضور خارجی چه کشتار  وویرانی که در کشور نکردند و چه تعداد از هموطنان ما را که نه کشتند  مگر حالا به تمکین امریکایی ها ازگفته های شان مبنی بر خروج نیروهای خارجی  کوتاه میایند بل خواستار مشارکت در قدرت میشوند و ساحه و جغرافیای نفوذ میخواهند  معلوم شد که درد طالبان چه بود .  عبدالخالق ٬   نعمت
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.