29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 17 اسد 1397 ، 10:47

با داعشی های تسلیم شده چه باید کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 17/ اسد
تسلیمی بیش از 250 عضو گروه داعش و رهبران محلی آنان درولایت جوزجان باعث واکنش های درکشور شده است اکثریت مطلق مردم به محاکمه آنان به عنوان جنایتکاران تاکید دارند.
به گزارش آژانس باختر ، اخیراً اضافه از 250 عضو گروه داعش درولایت جوزجان تسلیم نیروهای امنیتی شدند.
درمیان تسلیم شده گان مولوی حبیب الرحمن سردسته داعش در شمال افغانستان و مفتی نعمت الله معاون این گروه نیز دیده میشود. برعلاوه افراد نظامی ، سی خانواده از افراد داعش نیز به سوی نیروهای آمده اند.
تسلیمی داعشی ها گروه که لجوج و تک رو اند یک حرف عادی و تصادفی بوده نمی تواند .
داعشی ها و طالبان از مدت ها به اینسو درولایت های جوزجان و سرپل باهم درگیر جنگ های خونین بودند که درحالات محاکمه صحرایی و حملات تهاجمی برمنازل مسکونی قوماندانان این دو گروه را نیز در پی داشته است .
مگر درروزهای اخیر جنگ میان داعشی ها و طالبان شدت بیشتر پیدا کرد و داعشی ها در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان که مقر اصلی آنها درشمال شناخته میشود درمحاصره طالبان قرارگرفتند و ساحه محاصره با گذشت هر روز تنگتر میشد و خلاف تصور طالبان دراین نبردها دست بالایی پیدا کردند و هر روز درمقابل داعشی ها قوی ترتبارز کردند.
(از داعش به عنوان یک جریان تهدید کننده امنیت آسیامیانه و روسیه یاد میشود این کشور ها بیشتر از هر کشور دیگر نگران قوت گیری داعش درافغانستان بودند.
روسیه صریحاً امریکا را شکل گیری و قوت گیری داعش درافغانستان دخیل میداند )برخی راباور براین است که طالبان با حمایت تسلیحاتی و مالی روسیه و کشورهای دیگر قادر به پیشروی در برابر داعش شد و سرانجام این گروه درشمال افغانستان تضعیف شد .
آنچه مهم است روآوردن داعشی ها به شمول سرگروه های آنان به نیروهای دولتی است با آنکه وزارت دفاع افغانستان میگوید که داعشی از اثر فشار حملات نیروهای دولتی و ضربات هوایی و توپچی تسلیم نیروهای امنیتی شدند مگر این گفته ها نمیتواند آرامش خاطر را برای مردم ،بخصوص آنانیکه درساحه نفوذ داعش ها زندگی کردند و مظالم زیادی را متحمل شدند باز گرداند .
حرف های زیادی درخصوص روآوردن داعشی ها به سوی نیروهای دولتی وجود دارد حتاگفته میشودکه تسلیمی گروه داعش به نیروهای دولتی یک برنامه معین و از قبل طرح شده بود که به این ترتیب داعشی ها از شکار طالبان درامان ماندند و نابودی آنها درشمال قطعی نشد . حرف که نیروهای دولتی آن را رد می نمایند .
واکنش ها درخصوص رجوع داعشی ها به سوی نیروهای دولتی بحث برانگیز بوده است برخی آن را تسلیمی گفته اند ، بعضی ها هم از آن به عنوان یکجا شدن داعش با پروسه صلح یاد کرده اند شماری هم داعشی های تسلیم شده را مهمان ناخوانده گفته اند و رییس اجرائیه دوکتورعبدالله از آنها به عنوان اسرای جنگی یادکرده مگر مردم بر محاکمه آنان تاکید دارد.
باشنده گان ولایت جوزجان با راه اندازی اعتراضات میگویند افرادگروه تروریستی داعش که در اواخر با پروسه  صلح پیوسته اند مرتکب جرایم جنگی وبشری شده اند باید مجازات شوند درغیرآن خودی شان را آتش می زنند .
معترضان ولسوالی های درزآب و قوشتپه میگویند افرادی که به صلح پیوسته اند به نزدیکان آنان تجاوز جنسی کرده شماری را سربریده اند وشماری را هم آتش زده اند و این افراد ازتجاوز به کودکان هم دریغ نکرده اند باید آنان هرچه زودتر مجازات شوند.
والی ولایت جوزجان درواکنش به تظاهرات مردمی میگوید بیشتر از 140 شکایت از باشندگان آنولسوالی ها رسماً به امنیت ملی فرستاده شده است و به گفته او هئیت از کابل نیز جهت بازپرسی از افراد داعش که با پروسه صلح پیوسته اند به جوزجان آمده است.
مسوولان محلی نیز با تائید اینکه گروه تروریستی داعش در دوسال گذشته درولسوالی های درزآب و قوشتپه دست به آزار و اذیت مردم زده زنان وکودکان را مورد تجاوز جنسی قرار داده  ودراختطاف ها  قتل ها زنجیره یی ، غارت اموال مردم دخیل اند این گروه تروریستی از میان کودکان در ولسوالی های یاد شده  و بخش های دیگر جوزجان و سرپل سرباز گیری نموده حتا یک باشنده توشتپه گفته است که داعشیان پسر و دخترم را نکاح کردند باید این ها مجازات و محاکمه شوند.
جنرال جاوید کوهستانی آگاه مسایل نظامی وسیاسی نیز بیان داشته است تسلیم شدن داعش یک صحنه سازی اطلاعاتی و اظهارات مقامات دولتی مبنی بر تسلیم شدن سرگروه های گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان نادرست و بی اساس است .
کوهستانی که یادآور شد که مولوی حبیب الرحمن سرگروه داعش درشمال باشنده شولگره ولایت بلخ چند سال پیش  تسلیم  جنرال دوستم شد و به کابل آمد مگر دوباره با داعشی ها یکجا شد.
به گفته کوهستانی از سه ماه گذشته طالبان از ولایت های ارزگان ،هلمند ، زابل و نیمروز حدود سه هزار نیرو را برای سرکوپ داعش به شمال کشور آوردندو درحالی که شماری از اعضای این گروه به همراه مولوی حبیب الرحمن درمحاصره طالبان قرار داشتند توسط چرخبال ها نجات داده شدند.
او تاکید کرد گروه موسوم به داعش درشمال افغانستان یک پروژه است و اکنون دولت ازآن ها غرض رسیدن به اهداف ویژه خود نگهداری میکند .
وحید مژده کارشناس امورسیاسی نیز گفته است که مقامات در خصوص داعش از گذشته ها تا امروز تناقض گویی های زیادی داشته اند یکی از این تناقض گویی ها روی پرواز های چرخبال های مشکوک در شمال بوده است .
پرواز چرخبال های ناشناس درشمال افغانستان بارها مورد اعتراض نماینده گان مردم در پارلمان و فعالان جامعه سیاسی و مدنی قرار گرفته است حتا روسیه و کشورهای دیگر نسبت به آن اعتراض کرده اند.
طالبان نیز بارها اظهار داشته اندکه هروقت داعش را در جنگ شکست میدهندوچرخبال های ناتو ود ولت از این گروه تروریستی حمایت میکند.
مژده تاکید دارد که اینگروه ازسال های پیش با دولت در ارتباط بوده است و تسلیم شدن آنها به نیروهای دولتی بی معنی است .
واکنش دربرابر افراد تسلیم شده داعش در بیرون از افغانستان نیز جدی و تند است .
نیویارک تایمز تسلیمی داعشی هارا سوال برانگیز دانسته و نوشته است  که تروریست های داعشی زندانیان با مهمانان دولت افغانستان ؟
این روزنامه به ادامه گفته است  نحوه برخورد دولت افغانستان با تروریست های تسلیم شده داعش و حضور در مهمانخانه نشان میدهد که آنان مهمانانی برای دولت هستند درمطلب نشر شده آمده است نحوه برخورد دولت افغانستان با تروریست های تسلیم شده داعش و اجازه یافتن آنها به استفاده از تیلفون همراه نگهداشتن وسایل مشخص و حضور دریک مهمان خانه نشان میدهدکه این تروریست ها بیشتر مهمانی برای دولت هستند.
نیویارک تایمز نگاشته است مولوی حبیب الرحمن سرگروه داعش درشمال افغانستان در حالی دوران حبس خود را آغاز گروه که وقتی مقابل تربیون خبری قرار گرفت درسمت چپ اش قوماندان امنیه جوزجان و در پشت سرش نیز مجموعه از دیگر مقامات افغان حضور داشتند.
درادامه این گزارش آمده است که یکی از حاضرین درکنار سرگروه داعش یک گیلاس اب را قرار میدهد تا درصورت لزوم قوماندان گروه تروریستی داعش رفع تشنگی کند وی ضمن تشکر از میزبان خود با لحن شدید مقامات دولتی هشدار میدهد تا به توافقی که با یکدیگر داشتند پا بند بماند.
نیویارک تایمر نوشته است که این تروریست های داعشی از مقامات خواست تا حمایت فردی آنها تامین شود و به تعهداتی که شده است نیز دولت متحد بماند  تازمینه همکاری برای دیگر افرادی که علیه دولت میجنگند نیز مهیا شود به نقل از نوشته نیویارک تایمز تشخیص اینکه آنها زندانی باشند مشکل بود به نوشته این روز نامه برخی از افسران پولیس با ابراز نارضایتی از نحوه برخورد دولت با تروریست های داعش گفتند چرا به جای رفتار به آن ها مانند مهمانانی محترم اجازه نداریم طالبان آن ها را بکشند.
فیض محمد تکان باشنده شهر شبرغان گفت آنچه را مردم به آدرس داعش گفتند حقیقت دارد مگر این گفته ها جای را نمیگیرد این بار اول نیست که داعشی ها تسلیم میشوند درگذشته نیز شماری زیادی از افراد طالبان و داعشی بنام پروسه صلح تسلیم دولت شدند مگر بعداً که فرصت یافتند پول و امکانات بدست آوردند افراد دولتی را کشتند پوسته و تاسیسات عامه را آتش زد و تخریب نمودند و مجدداً به جای اول خود رفتند دراین گیر و دار کی مسوول است؟ تکان به یک نکته اشاره میکند که سرمایه گذاری بالای داعش و طالب تکرار یک تجربه ناکام است .
جنرال رادمنش سرپرست سخنگوی وزارت دفاع ملی در رابطه به تسلیم شدن گروه تروریستی داعش درولایت جوزجان و به نیروهای امنیتی به آژانس باختر گفت ما قبلاً نیز گفته بودیم که درهر جائیکه دشمن چه گروه تروریستی داعش و یا گروه های مخالف دیگر باشد مورد حملات هوایی ، توپچی و عملیات های زمینی قرار میدهیم .
درولسوالی درزآب ولایت جوزجان نیز گروه تروریستی داعش را زیر فشار های هوایی و زمینی گرفتیم و آنان چاره جز تسلیم شدن نداشتند و توسط طیاره های ما نجات داده نشده اند بلکه فشار بیشتر حملات هوایی آنان را مجبور به تسلیم شدن نمود این گروه با همه تجهیزات جنگی به نیروهای ما تسلیم شد نیروهای همه سلاح و تجهیزات دست داشته آنان را گرفتیم و بعداً آنها  به شبرغان آنان را انتقال دادیم ما وظیفه خود را انجام دادیم .
رادمنش گفت اینکه آنان فعلاً چگونه و درکجا اند کار ما نیست مربوط به آن ارگان ها اندکه این اسیران را تسلیم شده اند.
وزارت داخله هم میگوید که با تسلیم شدگان داعش آنچه قانون حکم میکند برخورد صورت خواهد گرفت .
قوماندان امنیه جوزجان گفته است که مردم درخصوص افراد تسلیم شده داعش حق دادخواهی دارند ومیتوانند با اسناد و مدارک به نهادهای عدلی مراجعه کنند.
هارون چخانسوری سخنگوی رییس جمهور هم تاکید داردکه دولت هیچگاهی از تروریستان حمایت نکرده و نمیکند و با افرادتسلیم شده داعش با در نظر داشت  به قوانین بین المللی که حقوق اسرای جنگی را مشخص می سازد برخورد خواهد شد.
اوگفت، هرگاه نسبت به افرادتسلیم شده داعش ادعا وجودداشته باشد افراد شان میتوانند ادعای ادعای شان را با نهادهای مسوول مطرح سازند.
مگر باشندگان جوزجان میگویندکه این گفته ها آنان را مصئونیت روحی بخشیده نمیتواند باید یک محکمه ویژه غرض رسیدگی به جنایتکاران داعش ایجاد گردد و دولت به هر سو ظن دراین خصوص خاتمه بخشد.
ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.