03 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 7 سنبله 1397 ، 12:44

ازدیاد وقایع جرمی درکابل و توجیه سازی مسوولان ؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 7/ سنبله
افزایش جرایم جنایی و قتل های هدفمند درکابل وشهر های دیگر افغانستان مردم را نگران ساخته و اگر به این معضل توجه نشود نباید توقع رشد اقتصادی ، ثبات سیاسی و حفظ ارزش های اخلاقی و فرهنگی را داشت .
به گزارش آژانس باختر ، بد تر شدن اوضاع امنیتی وازدیاد وقایع تروریستی وجنایی درکابل و سایر شهرهای کشور موجب نگرانی مردم و سکتور خصوصی شده است.
کابل وشهرهای دیگر هرروز شاهد قتل های هدفمند، سرقت های مسلحانه، رهزنی های خیابانی و وقایع دیگر جرمی است وقایع که روبه افزون بوده مگر برای مهار آن کمتر کار شده است.
اگر به کتاب ثبت وقایع جنایی درادارات پولیس درکابل و شهرهای دیگر دقیق شویم این وقایع هرروز در کابل و شهر های دیگر تکرار میشود.
تنها درهفته جاری کابل ، شاهد چند قتل و سرقت های مسلحانه بوده است ازقتل یک باشنده قول آبچکان گرفته تا ترور دوخلبان نیروی هوایی و یا هم قتل مرموز جلال الدین صالحی نامزد احتمالی انتخابات شورای ملی در ولسوالی شکردره .
درکنار قتل ها ، سرقت های مسلحانه ، رهزنی های خیابانی ، آدم ربایی ووقایع دیگر جرمی نیز برنگرانی مردم افزوده است، موجودیت چنین یک وضعیت برکسب و کار ، تجارت و فعالیت های اقتصادی ، نظام آموزشی ، اخلاق اجتماعی و ارزش های فرهنگی اثر بد گذاشته است.
میرافغان ځاځی رییس شورای سراسری صرافان افغانستان صریحاً گفته است که امنیت درکل افغانستان بخصوص پایتخت تامین نیست و سرمایه گذاران درتهدید اول بندهای مافیای و جنایتکاران حرفوی قرار دارند.
دوشیزه مهناز صافی باشنده کارته پروان که دوشب قبل شاهد قتل وبا خبرشدن ازیک قضیه قتل درمحله شان شوک دیده است میگوید که درهیچ جا احساس امنیت و مصئونیت نمیشود. مانند این دو باشندگان دیگری هم از کابل هستند که از امنیت شکننده در پایتخت شاکی اند . معضل که در هرات ، مزارشریف ، قندهار ، جلال آباد ... نیز محسوس است.
جنرال جاوید کوهستانی آگاه امورنظامی از رابطه به وضعیت شکننده امنیتی درکابل گفت: متاسفانه با گذشت هر روز گراف جرایم جنایی و جنایات سازمان یافته درشهر کابل روبه افزون است و افزایش بیشتر مثل قتل ، اختطاف  ، سرقت های مسلحانه ،جرایم اقتصادی فروش موادمخدر و غیره امسال این ها به شدت روز افزون است .
وی با اشاره به عوامل ازدیاد چنین وقایع گفت کم بود تشکیلات پولیس نظر به نفوذ مردم درشهر ها ، انکشاف نامتوازن وغیر پلانی که زمینه را برای شبکه های تروریستی مهیا میسازد،محدودیت پولیس بخش کشف و استخبارات ، مدیریت ضعیف عدم همکاری مردم با پولیس ، بی باوری مردم دربرابر پولیس ، این همه و همه سبب شده تا گراف جرایم جنایی و اقتصادی بیشتر گردد و حتی در برخی از موارد مانند قتل ها ودیگر جرایم پولیس بعداز ساعت ها درمحل وقوع حادثه حضور می یابد که این گونه بی مسوولیتی ها خود مردم را نا خشنود ساخته است .
کوهستانی آوردن اصلاحات دردستگاه پولیس را یک امر حتمی میداندکه این کار میتواندسطح جرایم را کاهش دهد .
همچنان دولت با برنامه ریزی های متنوع خواهد توانست وضعیت را کنترول کند.
جنرال کوهستانی اضافه داشته و میگوید با آنکه وزارت امور داخله درظرف 24 ساعت چندین تغییرات و تبدیلی ها را انجام میدهد که این تبدیلی ها در رده های بالایی آن وزارت نبوده بلکه از بست های پائین سربازی یا ساتنمنی و یا کسانیکه واسطه ندارند شروع شده است و بیشتر تقرری های این وزارت تحت نفوذ زورمندان ووکلا وغیره افراد صورت میگیرد و آنهم کسانی  به کرسی ها جا گزین میشوند که تحصیلات عالی و مسلکی و نظامی ندارند حتی بیشتر این افراد از سواد کافی برخوردار نمی باشند .
وزارت امور داخله با داشتن چند معاون متعدد و مشاورین بی شمار باید در هنگام وقوع حادثه و یا رویداد ها رسیدگی نماید.
کوهستانی میگوید اینکه گراف جرایم افزایش یافته و پولیس نتوانسته به عرصه وقت به محل حاضر شود دلیل براین است که برخی از افراد جنایت کاران ، سرگروپ ها و زورمندان با پولیس حوزه چند گانه شهر کابل مناسبات شخصی کاری و یا اینکه خانوادگی دارند بدین لحاظ پولیس مسوولیت بیشتر احساس نکرده و سبب نا امنی و افزایش جرایم میشود.
امامنابع پولیس حرف های دیگری دارند که میتوان به آن توجیه سازی نا امنی ها و یا هم فرار از وضعیت ها .
حشمت الله ستانکزی سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کابل میگوید: بیشتر وقایع و قتل های درکابل ناشی از خصومت های شخصی میباشد.
وی کشته شدن دو پیلوت را در مربوطات حوزه 15 پولیس، ترور و کشته شدن دو دختر جوان و یک پسر جوان را در مربوطات حوزه دوم پولیس درساحه کارته پروان و کشته شدن یک جوان را درساحه ده افغانان خصومت های شخصی عنوان نموده گفت، پولیس بیشترین تلاش های اش را برای امنیت بهتر انجام میدهد چنانچه درماه که گذشت اضافه از 300 تن به ارتکاب جرایم جنایی از قبیل قتل ، سرقت های مسلحانه ، کیسه بری و چپاول گری ازساحات مختلف شهر کابل بازداشت نموده است.
به گفته ستانکزی گراف جرایم جنایی درتمامی حوزه های شهر کابل بخصوص ساحات غیر پلانی و خانه های رهایشی که درمناطق غیر حکومتی اتفاق می افتد زیرا درچنین محلات نیروهای پولیس به گونه فزیکی وجود ندارد.
ستانکزی اضافه میداردکه درمربوطات هر حوزه که اتفاقات جرایم جنایی بخصوص قتل ها بیشتر رخ میدهد آمرین حوزه های ساحات آسیب دیده در بررسی قرار میگیرند.  چنانچه در رابطه به قتل دوپیلوت که بتاریخ 5 سنبله درساحه خواجه بغرا خیرخانه مربوط حوزه 15 پولیس، آمرحوزه و دیگر منسوبین موظف تحت بررسی قرار گرفته است.
مگر این گفته های حشمت الله ستانکزی نمیتواند قانع کننده باشد او قتل های انجام شده درکابل را ناشی از خصومت های شخصی میداند مگرنمی داند که قتل ، قتل است اگر به اساس خصومت شخصی باشد یک تصادف باشد و یا هم یک امر برنامه ریزی شده ازسوی باندهای سیاسی و تبهکار در اینجا زندگی یک انسان ، متلاشی شدن یک خانواده و برهم ریختن نظم اجتماعی مطرح است .
کار شناسان نظامی با این گفته هایی که قتل را ناشی از خصومت های شخصی توجیه میکنند، درحالیکه مسوولیت پولیس حفظ جان شهروندان است.
نجیب الله دانش سخنگوی وزارت امورداخله نیز از کاهش وقایع جرمی سخن میگوید ووقایع اتفاق افتاده را کم ارزش جلوه میدهد او ضمناً از تدابیر پولیس برای مهار همچو مشکلات سخن میگوید .
آنچه در این بحث مهم است درک از وضعیت شکننده امنیتی درپایتخت است که باید به عنوان یک واقعیت تلخ مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و در برابر آن با برنامه و اندیشه عمل شود توجیه سازی زیبنده حال مسوولان نیست .
ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.