05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

کابل باختر/ ۵/ سرطان درمرحله دوم انتخابات کرسی ریاست ولسی جرگه...

برگزاری نمایشگاه  نقاشی و خطاطی

برگزاری نمایشگاه نقاشی و خطاطی

کابل 4 سرطان / باختر به پیشواز از، صدمین سال روز...

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

کابل باختر ۵ سرطان پولیس کابل، شب گذشته در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 1 میزان 1397 ، 12:37

خلیلزاد و چالش ها درماموریت جدید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر اول میزان
زلمی خلیلزاد امریکایی افغانی تبار  یک ماموریت پر چالش را در افغانستان آغاز کرده است .
وزیر خارجه امریکا میگوید، این دیپلومات افغانی تبار امریکا ٬گفتگوهای صلح با طالبان را رهبری خواهد کرد.
زلمی خلیلزاد پیش از این به عنوان سفیر امریکا در افغانستان و عراق و نماینده دایمی آنکشوردر سازمالن ملل متحد کار کرده است
وزیر خارجه امریکا درحالی ازحضور خلیل زاد در مذاکرات با طالبان سخن میگوید که امریکا تاکنون چهار دور مذاکرات با طالبان را سپری کرده است.
در چهاردور قبلی این مذاکرات ٬معاون وزارت خارجه امریکا از کشورش در نمایندگی میکرد .
مایک پامیئو وزیر خارجه امریکا گفته است مطمین هستم که خلیل زاد توانایی به موفقیت رسانیدن ماموریت بر قراری صلح در افغانستان را دارد  او گفته است  که زلمی خلیلزاد تلاش های واشنگتن را در باره چگونگی پیشتیبانی از گفتگو های صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینه سازی این گفتگو ها رهبری خواهد کرد و در این گفتگو ها شرکت خواهد داشت.
به گفته وزیر خارجه امریکا ٬ خلیل زاد که خود زاده افغانستان است از رسم و عنعنات افغان ها خوب اگاه  بوده با سیاسیون زیادی در افغانستان اشنایی دارد
اینها دلایل اند که میتوان گفت خلیزاد در ماموریت تازه اش موفق خواهد بود
باید گفت که زلمی خلیلزاد هنگام ماموریتش در افغانستان موضع واضحی در قبال پاکستان داشت و انکشور را صریحا به دخالت در امور افغانستان میکرد بدون شک حلقات مشخصی درپاکستان از وظیفه تازه خلیلزاد ناخوش اند
گفته های وجود دارد که درخواست مکرر پاکستان از قصر سفید بود که خلیزاد از سفارت امریکا در کابل  عزل شد. 
باور ها براین است که امریکا باتعیین یک امریکایی افغانی تبار میکوشد تا زبان طالبان رابیشتر و بهتر بداند خلیلزاد  از بافت های فرهنگی و سیاسی منطقه با خبر است و ظرفیت ایجاد تحولات زیاد را دارد.
رابین رافایل، معاون پیشین وزارت خارجۀ امریکا در امور جنوب آسیا،که از اوضاع افغانستان آگاهی زیادی دارد و در روند صلح افغانستان حتا در زمان حکومت مجاهدین هم فعال بود در صحبت با یک رسانه یی  امریکایی گزینش خلیلزاد را در این سمت، نشانۀ جدیت حکومت رئیس جمهور دونالد ترمپ به حل سیاسی معضل افغانستان توصیف کرده است.
خانم رافایل گفت "فکر می کنم جنگ بیش از حد دراز شد و همه، به شمول طالبان، این را درک می کنند که همه چیز در افغانستان بسیار به هم ریخته و بازیگران بسیار زیاد وارد آن شده است که اگر به ابعاد سیاسی و نظامی اوضاع افغانستان توجه نشود، ممکن آن کشور به سوریۀ دیگر مبدل شود."
با وجود چنین یک خوش باوری ٬ شماری از آگاهان سیاسی افغان خلیلزاد را یک دپلومات ناکام میدانند که هنگام  ماموریت در افغانستان کاری موثری انجام نداد بل در حالات منفی تمام شد .
گماشتن خلیلزاد به عنوان مشاور وزیر خارجه امریکا در امور افغانستان درست زمانی صورت میگیرد که افغانستان با تحولات تازه روبرو است انتخابات پارلمانی٬ انتخابات ریاست جمهوری٬ روند گفتگو ها با طالبان ٬ ظهور داعش ٬ فعال شدن روسیه در قضیه افغانستان و همسویی این کشور با طالبان ٬ دوری پاکستان از امریکا و نزدیکی آنکشور با روسیه و چین  انکشافات تازه است  که در ماموریت های قبلی خلیلزاد وجود نداشت مگر حالا خلیلزاد با آنها روبروست که چگونگی مدیریت و خلاقیت او را در ماموریت جدید واضح خواهد ساخت. صائم شوخک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.