??????? ، 26 ????? 1397 ، 10:48

نامزد بی‌رقیب انتخابات ولسی جرگه

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر 26 میزان
در میدان رقابت‌های انتخابات پارلمانی افغانستان، کسی که هیچ رقیبی در برابر خود ندارد، مردی از اقلیت‌های مذهبی سیک و هندو است. این دو اقلیت، می‌توانند تنها یک نماینده به پارلمان بفرستند.
نرندر سنگه، تاجری که تجربه کار سیاسی ندارد، شاید تا چند روز دیگر عضو عالی‌ترین مرجع قانون‌گذاری افغانستان ‌شود.
او پسر بزرگ اوتار سنگه خالصه است. مردی که برای رقابت در انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده بود ولی چند روز بعد از ثبت نام در حمله انتحاری در شهر جلال آباد در جولای/ژوئیه امسال کشته شد.
بعد از مرگ پدر آقای سنگه با حمایت هندوها و سیک‌ها پا جای پای پدرش گذاشت و برای شرکت در رقابت‌های انتخابات پارلمانی ثبت نام کرد.
و بعد از مرگ پدر برای درمان زخم‌هایی که از این حادثه برداشته بود، به هند برده شد.
بعد از طی مراحل درمان وقتی به افغانستان بازگشت، هندوها و سیک‌ها پیشنهاد نامزدی در انتخابات پارلمانی افغانستان را به او دادند. انتخابی از سر ناگریزی زیرا در انفجار ننگرهار بیشتر بزرگان این فرقه‌های مذهبی کشته شده بودند.
و خود را شهروند اصیل افغانستان می‌داند و می‌گوید:" دولت و جامعه جهانی باید حقوق ما را بدهند و امروز جای افتخار است که هندوباوران نماینده‌ای به مجلس می‌فرستند."
وتار سنگه خالصه، پدر نرندر سنگه، ۵۵ ساله بود و سابقه حضور در مجلس سنای افغانستان را داشت.
او همزمان با سفر اشرف غنی، رئیس جمهوری در ماه جولای سال جاری میلادی به جلال آباد رفت. به امید نمایندگی از مردمش نامزد انتخابات پیش روی مجلس شد ولی در اولین حمله مستقیم به این اقلیت مذهبی کشته شد.
هندوها و سیک‌های افغانستان در انتخابات پیش‌رو یک نامزد دارند و کل کشور برای آنها یک حوزه انتخاباتی است.
بیشتر اعضای این اقلیت‌ها ساکن ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، خوست و ننگرهار هستند ولی تنها در ولایت هلمند، کابل و ننگرهار از این اقلیت‌ها حدود ۱۱۰۰ رای‌دهنده برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.
آقای سنگه تنها نامزد هندوها و سیک‌ها در سراسر افغانستان، بدون رقیب است. او به دلیل اینکه رقیب ندارد، کارزار وسیع تبلیغاتی به راه نینداخته بود.
ذبیح علم

manager

Latest from manager

back to top