24 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

برنامۀ میثاق امنیتی دولت، درنشستی  بیان شد

برنامۀ میثاق امنیتی دولت، درنشستی بیان شد

کابل 24 سرطان /باختر صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور، سترپاسوال عبدالصبور...

رییس شورای علمای بدخشان وفات کرد

رییس شورای علمای بدخشان وفات کرد

فیض آباد: ۲۴ سرطان باختر الحاج سناتور مولانا سعد الله ابو...

حامدکرزی وداکترعبدالله روی روند صلح صحبت کردند

حامدکرزی وداکترعبدالله روی روند صلح صحبت کردند

کابل /24 سرطان/باختر حامدکرزی رییس جمهورپیشین کشوروداکترعبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 26 ????? 1397 ، 10:51

دستگاه بیومتریک چگونه کار می کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل – باختر-26 میزان
این دستگاه شبیه موبایل‌ با صفحه‌ نسبتا بزرگ است که در بالای آن چشم یا لنز الکترونیکی برای ثبت نشان انگشت قرار دارد. در پشت این دستگاه لنز دوربین و فلاش برای گرفتن عکس رای‌دهنده و پشت و روی تذکره/شناسنامه تعبیه شده است.
دستگاه بیومتریک ساخت کشور آلمان است و به همراه خود یک پاور بانک برای شارژ برقی دارد که در مواقع ضروری به عنوان منبع تغذیه شارژ از آن استفاده می‌شود.
درج مشخصات هر فرد رای‌دهنده (دو انگشت اشاره، عکس چهره، عکس تذکره و برچسب) ۴۰۰ کیلو بایت ظرفیت حافظه داخلی دستگاه را اشغال می‌کند.
هر مرکز رای‌دهی برای ۶۰۰‌ رای‌دهنده در نظر گرفته شده است که درج اطلاعات این عده در مجموع کمتر از یک گیگابایت حافظه نیاز دارد و این دستگاه این ظرفیت را دارد.
تمام هزینه‌های خرید این دستگاه را دولت به عهده گرفته است و اداره تدارکات ملی در خریداری آن نقش داشته است. هنوز مشخص نیست که برای تهیه حدود ۲۲ هزار پایه ماشین بیومتریک چه مبلغی قرار است پرداخته شود.
ثبت مشخصات هر رای‌دهنده از ۴۰ ثانیه تا یک دقیقه زمان می‌برد که در این خلال این مدت اثر انگشت، عکس چهره و عکس پشت و روی تذکره رای‌دهنده گرفته می‌شود.
هر دستگاه می‌تواند از ۸ تا ۱۰ ساعت با چارچ باطری خود کار کند. در کنار این دستگاه یک پاور بانک نیز برای چارچ مجدد در نظر گرفته شده است. البته اکثر محلات رای‌گیری در ساختمان مکاتب/مدارس دولتی است که برق دارند و اگر برق نداشته باشند تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا از ژنراتور برای تامین برق آن استفاده شود.
در هر مرکز رای‌دهی یک کارمند تثبیت هویت وظیفه استفاده از این دستگاه و پرینت بارکد هر فرد رای‌دهنده را بر عهده دارد. این کارمند توسط اداره احصائیه مرکزی آموزش داده می‌شود. بارکد در کنار برگه رای‌دهی الصاق شده و به همراه آن به صندوق رای انداخته می‌شود.
"سرور" یا پایگاه داده مرکزی در کمیسیون انتخابات در شهر کابل است و مراکز رای‌دهی که انترنت دارند با این مرکز وصل می‌شوند و اطلاعات آنها در سرور مرکزی انتخابات ثبت می‌شود.
این دستگاه بیومتریک قابلیت کار در حالت آفلاین را هم دارد و پس از پایان یافتن رای‌گیری، این دستگاه به مرکز کمیسیون انتخابات انتقال داده می‌شود.
اطلاعات ثبت شده در این دستگاه را فقط کارمندان اداره مرکزی می‌توانند از حالت رمزگزاری شده بخوانند و برای بقیه چنین امکانی در نظر گرفته نشده است.
کمیسیون انتخابات می‌گوید اطلاعات درج شده در هرکدام از دستگاه‌های بیومتریک، یا در همان روز از راه اتصال به شبکه انترنیت به پایگاه مرکزی در کابل منتقل می‌شود و یا هم در صورت عدم دسترسی به انترنیت، وقتی دستگاه‌ها به کابل برده شدند، اطلاعات شان وارد آن پایگاه می‌شود.
اگر شخصی بیش از یک بار در رای‌دهی شرکت کرده باشد، دستگاه آن را شناسایی و ردیابی می‌کند و صرفا یک رای او شامل رقم کلی آرا می‌شود و باقی آرا به صورت خودکار باطل خواهند شد.
در افغانستان ۲۱ هزار محل رای‌گیری در نظر گرفته شده که هرکدام یک دستگاه بیومتریک در اختیار خواهند داشت. یک هزار دستگاه اضافی نیز در نظر گرفته شده است و اگر در محلی دستگاهی به هر دلیلی قابل استفاده نباشد، دستگاه جدید جاگزین آن گردد.خلیل 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.