06 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تجلیل از روزقابله ها دربغلان

تجلیل از روزقابله ها دربغلان

پلخمری /باختر/ ۶/ جوزا ازروزجهانی قابله ها امروز درولایت بغلان تجلیل...

توزیع موادخوراکی وغیرخوراکی برای افرادمتضرر دربغلان

توزیع موادخوراکی وغیرخوراکی برای افرادمتضرر دربغلان

پلخمری / باختر/ ۶/ جوزا اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی...

پیشروی نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی اندر غزنی

پیشروی نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی اندر غزنی

غزنی 6 جوزا باختر مسوولان امنیتی می‌گویند که نیروهای دفاعی و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 30 دلو 1397 ، 12:57

ملا برادر رییس دفتر طالبان در دوحه مگر نظر بند در پاکستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29دلو
در حالی که از گماشته شدن ملا عبدالغنی برادر به عنوان رییس مذاکره‌کننده طالبان در دوحه قطر حدودیک ماه می گذرد او همچنان از صحنه غایب است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد ٬ حدود یک ماه قبل ٬ ملا  هبت الله سردسته گروه طالبان ٬ ملا غنی برادر را به عنوان رییس هیئت مذاکره کننده آن گروه در دفتر قطر گماشت .
از ملا غنی برادر به عنوان چهره معتدل در گروه طالبان یاد می شود که تمایل به گفت و گو های صلح با حکومت حامد کرزی داشت و به همین دلیل نه سال قبل از سوی استخبارات نظامی پاکستان بازداشت و یک دوره  یی پرمشقت زندان را سپری کرد سرانجام پاکستان او را به درخواست امریکا از بند رها ساخت و یک ماه قبل عبدالغنی برادر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان منصوب شد.
طالبان گفتند این اقدام به منظور تقویت موضع آن گروه و مدیریت درست فرایند مذاکرات با آمریکا اتخاذ شده است. مگر از آن زمان تاکنون ٬ ملا غنی برادر در هیچ گفت و گو صلح حضور نیافته است  واقعیت این است که ملا برادر هیچگاهی به دفتر طالبان در قطر نیامده است  .
ملأ عبدالغنی برادر فرد شماره دو گروه طالبان بود که با ملأ عمرسردسته اولی این گروه که به گونه یی مرموزی در پاکستان جان داد، در پایه‌گذاری این گروه نقش داشت او در سال ۲۰۱۰ در پاکستان در عملیاتی دستگیر شد وباعث بروز بی اعتمادی میان طالبان و مقامات پاکستانی شد . به تعقیب گرفتاری ملا برادر شماری دیگری از چهره های مطرح این گروه نیز از سوی استخبارات نظامی پاکستان بازداشت شدند ٬ شماری کشته و شماری هم حبس طویل را سپری کردند.
با آن که زلمی خلیلزاد آزادی ملا غنی برادر را کار خود می داند مگر عدم حضور او در صحنه ٬یک ضربه بزرگ به این گروه و اعتبار دیپلماتیک خلیلزاد محسوب می شود  .
سید اکبر آغا یکی از اعضای پیشین رهبری طالبان که حالا در کابل زندگی می کند   می گوید که ملا برادر تا هنوز به قطر نرفته است .
سید اکبر که کوشیده است عدم حضور ملا غنی را در دفتر دوحه توجیه سازی کند ، می گوید  (ملا برادر چندین سال را در زندان سپری کرد واز مسایل به دور مانده است به خاطر داخل شدن به میدان به زمان نیاز دارد.)
او  نقش اصلی ملا برادررا  قبولاندن فیصله ها بر طالبان می داند نه مذاکرات.
وی می افزاید با آنکه ملا برادر به حیث رییس دفتر طالبان در قطر تعیین شدهاست  اما تاکنون به دوحه نرفته است .
ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان هم گفته که ملا برادر تا هنوز به قطر نرفته اما کارش را آغاز کرده است .
احمد سعیدی آگاه امور سیاسی که تحولات در مذاکرات امریکا و طالبان را تعقیب می کند می گوید که عدم سفر ملا غنی برادر به قطر دیدگاه اختلافی میان این دو گروه و دید گاه اختلافی میان قطر و عربستان سعودی است.
قرار بود که هیئت طالبان در اسلام آباد با ولیعهد سعودی دیدار کند مگر قطر برای اعضای دفتر دوحه اجازه این دیدار را نداد و دلیل آن جا داشتن شماری از اعضای دفتردوحه در فهرست سیاه  سازمان ملل وانمود شد در حالی که اعضای همین دفتر فبل از این به مسکو ٬ ایران و جا هایی دیگر سفر کرده اند مگر مساله جا داشتن نام شماری از اعضای دفتر این گروه در فهرست سیاه مطرح نبود .
سعیدی به ادامه گفت عربستان هم به نوبه خود از سفر ملا غنی برادر به دوحه جلوگیری کرده است در اصل دیدگاه متفاوت در میان رهبری طالبان (شاخه) ملا هبت الله در حال شکل گیری است و این گروه به زودی از هم جدا خواهند شد یکی طرفدار سعودی و دیگر طرفدار قطر خواهند شد .
شماری دیگر از آگاهان سیاسی می گویند که در اصل ملا غنی برادر دچار مشکلات روانی است و نمی تواند تصمیم بگیرد او اکنون به یک شخص فاقد اراده تبدیل شده است که دیگر کاری از او ساخته نیست .
شماری هم می گویند که برای ملا غنی گفته شده بود که به تنهایی به دوحه برود و خانواده او در پاکستان باقی بماند  ملا غنی این حرکت را نوعی گروگان گیری می داند و حاضر نه شده است که بدون خانواده خود پاکستان را ترک کند.
شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند که استخبارات نظامی پاکستان از خانواده های قومندان ورهبران طالبان به عنوان حربه فشار کار می گیرد و آنها را نمی گذارد تا فرمان این سازمان سرپیچی کنند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.