27 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن ده داعشی وتخریب چهارده مرکز هراس افگنان درننگرهار

کشته شدن ده داعشی وتخریب چهارده مرکز هراس افگنان درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۷ میزان باختر ده عضو گروه داعش دریک حمله...

انباری ازجنگ افزارطالبان دریک مسجد درقندهارکشف شد

شهرقندهار۲۷ میزان باختر یک انبار جنگ افزار گروه طالبان ازمسجدی درقندهار...

مهلت سه ماهه برای پاکستان ازسوی سازمان نظارت جهانی بر پولشویی

مهلت سه ماهه برای پاکستان ازسوی سازمان نظارت جهانی بر پولشویی

کابل 27 میزان / باختر گروه خاص اقدام مالی علیه پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 25 حوت 1397 ، 11:39

آیندۀ افغانستان را قانون اساسی و اراده ملی تعیین می کند نه نسخه های بیرونی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   25   حوت 
آیندۀ افغانستان مربوط به مردم این کشور است و تنها مردم افغانستان اند که می توانند آیندۀ سیاسی خود را تعیین کنند . نسخه های بیرونی گره گشاه مشکل نیست.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ، ششمین دور مذاکرات  میان نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه قطر خاتمه یافت مگر ازجزییات  کمتر اطلاعی در دست است.
مردم افغانستان از ابهاماتی که در گفت و گو های صلح میان طالبان و امریکا  وجود دارد نگران اند و هشدار می دهند که هر نوع توافق در غیاب دولت افغانستان که نماینده مشروع و قانونی مردم این کشوراست نزد مردم افغانستان اعتبار ندارد مگر آنکه رعایت قانون اساسی و ارزش های ملی در آن یک اصل باشد .در وجود چنین یک دیدگاه ،جایی برای پذیرش  نسخه های فرمایشی  اصلا وجود ندارد  مگر با تاسف بعضی چهره ها و حلقات برای خود حق می دهند  که در مسایل ابراز نظر کنند که شامل حیطه صلاحیت آنها نیست و ربطی برای آنها ندارد .
به تاز گی، عمران خان  نخست وزیر پاکستان از ایجاد حکومت جدید در افغانستان سخن گفته است .
او  با اشاره به دور اخیر مذاکرات بین امریکا و گروه طالبان گفته است که صلح به زودی در افغانستان برقرار می‌شود.
عمران خان این اظهارات  را در منطقه قبایلی باجور بیان کرده است و گفته است مذاکرت با طالبان آغاز شده است. یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد، حکومتی که از همه افغان‌ها نمایندگی خواهد کرد. جنگ خاتمه می‌یابد و صلح در آنجا (افغانستان) برقرار می‌شود
اگاهان سیاسی این گفته های عمران را خیال بافی تصور می کنند پاکستان  که خود با انبوهی از مشکلات مواجه است و نخست وزیر عمران خان کار های خانگی زیادی دارد که باید برای بهبود زندگی مردم پاکستان انجام دهد مگرخود را زحمت می دهد و برای کشور نسخه و برنامه تعیین می کند که از خود صاحب دارد ، قانون اساسی و نظام منتخب دارد.
او شاید برای بیرون شدن از انزوا که پاکستان را تهدید می کند برای امریکا تعهدات داشته باشد و شاید هم بعضی سفارش های  او در مذاکرات طالبان و امریکا مد نظر گرفته شده باشد مگر انجام هر تصمیم گیری سیاسی به مردم افغانستان بر می گردد .
صلح یک ایده آرمانی برای مردم افغانستان است مگر مردم ما صلح آبرومندانه را ترجیع می دهند  نه صلح ذلت بار که نسخه آن در راولپندی و یا ایوان صدرتهیه شده باشد .
آنانی که برای افغانستان نسخه می دهند و راه حل را نشانی می کنند باید بدانند که مردم افغانستان در اول وانجام هر نوع مذاکره و انکشاف  در کنار دولت منتخب شان اند .  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.