07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 28 ??? 1397 ، 12:32

افغانستان و امارات متحده عربی ٬ متعهد به رشد همکاری و همگرایی منطقه یی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۲۸  حوت 

روابط میان افغانستان و امارات متحده عربی نمونه یی از همکاری و همگرایی  منطقه یی است که می تواند اجماع  شکل یافته  میان کشور های منطقه را بیشتر تقویت کند .
گزارشگر آژانس باختر می نگارد٬ محمد اشرف غنی اوایل هفته جاری در یک سفر رسمی به امارات متحده عربی رفت و در کنار دیدار با مقام‌های آن کشور، چندین موافقت نامه همکاری در عرصه های مختلف میان دو کشور به امضا رسید.
این  تفاهمنامه در بخش‌های انکشاف انرژی، زراعت، معادن، معارف، فرهنگ و ورزش امضا شد. همچنان مقام امارات متحده عربی متعهد شدند  که برای بازار یابی به خصوص خرید زعفران افغانی زمینه سازی می کنند .
امارات متحدۀ عربی یک کشور با اهمیت برای افغانستان شمرده می شود این کشور در کنار آن که یک اقتصاد بلند دارد  به عنوان  پیوند دهنده تجارت جهانی تبارز کرده است  در حال حاضر اضافه از سه صد هزار شهروند افغان در امارت متحده عربی مصروف کار وبار و دادو ستد تجاری اند و افغان ها  یکی از سرمایه گذاران مطرح در آن کشور شمرده می شوند .
همچنان این کشور در حل قضیه افغانستان نقش محوری دارد و به  گونه یی بر طالبان نیز  نفوذ هم دارد  و در این اواخر میزبان نشست طالبان و امریکا نیز بود.
امارت متحده عربی با پاکستان نیز روابط عمیق سیاسی ٬ اقتصادی و حتا نظامی دارد در حالی که پاکستان عامل اصلی تشدید بحران موجود در افغانستان است  امارت متحده عربی می تواند که پاکستان را ترغیب کند که به جای  ماجراجویی در بحران افغانستان مانند امارات  و افغانستان راه همکاری و همگرایی منطقه یی را در پیش گیرد .
همچنان طالبان را هم می تواند تشویق کند که  معضل جاری در افغانستان را معضل ملی فکر کنند و آماده  گفت و گو های مستقبم با دولت این کشور شوند.
در بخش اقتصادی ٬ امارات متحده عربی با اقتصاد بالا و اعتبار که در میان سرمایه گذاران کشور های دیگر دارد می تواند سرمایه گذاران خارجی  و همچنان سرمایه گذاران امارات متحده عربی را تشویق کنند در افغانستان سرمایه گذاری کنند .
سرمایه گذاری های که پیش امارات متحده عربی در افغانستان انجام داده است شده ٬ سرمایه گذاری های موثر است که اگر انکشاف یابد می تواند در کاهش فقر و اشتغال یابی در افغانستان موثر تمام شود .
در کل میان افغانستان و امارات متحده عربی فرصت های زیادی برای رشد همکاری ها در عرصه گوناکون وجود دارد که اگر بر آن  سرمایه گذاری شوددر قسمت دریافت شغل و کاهش فقر در افغانستان موثر تمام می شود.
امارت متحده عربی حامی خوب دولت ومردم افغانستان در مسایل سیاسی و اقتصادی است .
روابط دو کشور نمونه از همکاری و همگرایی منطقه شمرده می شود .  تحلیل سیاسی 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.