17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با نمایندگان اتاق تجارت زنان صحبت کرد

محمد اشرف غنی با نمایندگان اتاق تجارت زنان صحبت کرد

کابل / 17 حمل / باختر محمد اشرف غنی، رییس جمهور...

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

چهار طالب مسلح در لغمان کشته شدند

مهترلام/17 حمل/باختر چهار طالب مسلح در درگیری با نظامیان در لغمان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 3 ??? 1398 ، 13:01

نشست نمایندگان ویژه در واشنگتن ! // کابلوف ٬ امکان برگشت طالبان به قدرت از احتمال به دور است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۳  حمل 
در حالی که روسیه ٬ چین و شمار دیگری کشور های ذی نفع در قضیه افغانستان از نحوه برگزاری شش دور نشست نمایندگان امریکا و طالبان خوشنود به نظر نمی رسند و آن را پر از ابهام می دانند ٬امریکا بادیپلماتان روسیه، اتحادیه اروپا و چین دراین خصوص گفت و گو کرده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ٬ واشنگتن به روز های ۲۱ و ۲۲ ماه جاری عیسوی میزبان نشست دیپلماتان روسیه ٬ چین و اتحادیه اروپا بود .
مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه این کشور ها برگزار شد و آنها  درباره روند صلح در افغانستان گفت و گو کردند .
در این نشست روی کمک جامعۀ جهانی در روند صلح افغانستان بحث شد و اینکه تمام جوانب چگونه می‌توانند در روند صلح پیشرفت و در ختم جنگ طولانی نقش شان را بازی کنند.
ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان، ، دنگ خیجون نماینده ویژه چین برای افغانستان و رولاند کوبیا نماینده اتحادیه اروپا به میزبانی زلمی خلیل زاد در این نشست شرکت داشتند.
زلمی خلیل‌زاد نماینده ويژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان برای همقطاران خود در این نشست گفت  ما به حاکمیت افغانستانی احترام داریم، صلح را برای همه مردم افغانستان می خواهیم و به دنبال افغانستانِ هستیم که هیچگاهی تهدیدی برای هیچ یک ما نباشد.
به باور آگاهان سیاسی افغان ٬ امریکا با سازماندهی نشست واشنگتن تلاش دارد تا به انتقاد هایی که در مورد مذاکرات آن کشور با طالبان وجود دارد ، پاسخ گوید.
منابع در افغانستان و همچنان مقامات  کشور های روسیه ٬ چین ٬ ایران ... مذاکرات دوحه میان نمایندگان امریکا و طالبان را پر از ابهام دانسته اند.
این آگاهان می گویند کشور های زیادی اند که منافع تعریف شده در افغانستان دارند در حالی که امریکا ٬ پاکستان و شماری از کشور های حوزه خلیج فارس  تلاش کردند تا این قضیه را در اداره و انحصار خود داشته باشند  مگر فشار کشور های دیگر٬ امریکا را وا داشت تا در خصوص  مذاکرات دوحه برای کشور های روسیه و چین و همین قسم اتحادیه اروپا معلومات دهد و حتا همکاری آنها را در پیشرفت این مذاکرات تمنا کند .
پیش از این، ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان درباره چارچوب گفت و گوهای امریکا با طالبان گفته بود، که برای روسیه مهم است که درباره مذاکرات اخیر امریکا و نمایندگان طالبان آگاه شود.
آگاهان سیاسی افغان همچنان می گویند که نشست واشنگتن این پیام را می دهد که هیچ کشور نمی تواند در قضیه افغانستان خود را تمام اختیار بداند بل وضعیت پیچیده منطقه یی شمار زیادی از کشور ها را وارد بحث افغانستان کرده است و آنها ازمنافع شان در افغانستان تعریف خود را دارند.
این آگاهان می گویند که نشست واشنگتن نمونه یی از شکل گیری یک اجماع بین المللی در باره افغانستان است و این مساله را می رساند که کشور های بیرونی باید از تک روی در خصوص مساله افغانستان دوری کنند.
گفته می شود که طالبان و امریکا در 5 دور مذاکرات شان در دوحه قطرپیشرفت هایی داشته اندکه یکی آن مشارکت طالبان در نظام سیاسی افغانستان است . مگر خلیل زاد گفته است که تا کنون گفت و گو های دوحه نهایی نشده است و بحث نظام آینده کار افغان ها است   .
درهمین حال ، وزارت خارجه روسیه اظهار داشت، طالبان می خواهند که روسیه ضامن توافق میان آنها با ایالات متحده شود.
طالبان در تلاش اند تا اطمینان حاصل کنند که روسیه و تعدادی از کشورهای دیگر توافقات احتمالی آنها با ایالات متحده را ضمانت کنند.
اما ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای  افغانستان بیان کرده است که برگشت طالبان به قدرت درافغانستان وانحصار قدرت از سوی آنها دراین کشور از احتمال دوراست .
به گفته کابلوف، به افغانها باید  این امکان فراهم  شود که آینده  خود را  خودشان  تعیین کنند. تا درافغانستان یک حکومت دموکراتیک باید  روی کار بیاید ، اما این عبارت  تعریف های زیاد دارد  و افغان ها دموکراسی  خود  را خواهند  داشت.
به گفته  کابلوف به تمام اقشار جامعه افغانستان باید حق داده شود که در تعیین سرنوشت  خود سهم بگیرند .با آن که روسیه و امریکا تلاش دارند تا دیدگاه شان را در رابطه به قضیه افغانستان نزدیک کنند  مگر افغان ها بر افغانی سازی روند گفت و گو های صلح تاکید دارند و می گویند که اگر بیرونی ها از معضل افغانستان استفاده ابزاری نکنند و این کشور را به حال خودش بگذارند مساله افغانستان در چند روز معدود حل خواهد شد و کافی است بیرونی ها مداخله نکنند .  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.