23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

کابل باختر ۲۲ سرطان اعضای شبکه زنان افغان با قدردانی از...

افراد مسلح یک کارمندوزارت داخله رادرشکردره به شهادت رساندند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر افراد مسلح ناشناس یک کارمندوزارت امورداخله را...

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر داکترعبدالله باخانم شهرزاده هیرجی، سفیر والاحضرت آغاخان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 19 ??? 1398 ، 10:35

داعش ٬ گروهی که در افغانستان رو به شکست است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۱۹  حمل
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی داعش را یک پدیده صادر شده از پاکستان به افغانستان می داند و نسبت به شکست کلی این گروه در افغانستان مطمین است .
داکتر عبدالله که غرض شرکت در مجمع اقتصادی جهان در اردن به سر می برد می‌گوید که تروریستان داعش که از چند سال به این طرف  به عنوان یک تهدید جدی امنیتی در افغانستان شمرده می شوند  از مرزهای پاکستان وارد افغانستان شده بودند.  او تاکید دارد  که اعضای گروه تروریستی داعش همزمان با قوت گرفتن این گروه در عراق و سوریه همراه با خانواده‌های خود از مرزهای پاکستان وارد افغانستان شدند و سپس به یک تهدید عمده امنیتی در کشور بدل شدند.
رییس اجرایی یاد آور شد که داعش از کودکان کم سن و سال برای انجام فعالیت های هراس افگنانه کار می گیرد ،برای آنها افکار افراطی را آموزش می دهد  و این کودکان را به فعالیت های تروریستی می گمارد .
این گفته ها در حالی بیان می شود که شماری از کشور هایی که طراح پروژه داعش اند  در تلاش اند از مجرای اداره استخبارات نظامی پاکستان ٬ این گروه را جاگزین طالبان در افغانستان کنند.
شماری از آگاهان سیاسی و کار شناسان نظامی که انکشافات منطقه یی و فعالیت های داعش را تعقیب می کنند ، به این باور اند که داعش یک پروژه بدیل برای طالبان در منطقه اند ٬ روسیه ٬ ایران و چین به این بازی تازه استخباراتی پی برده اند و در تلاش اند تا با حفظ طالبان ٬ مانع قوت گیری داعش در افغانستان شوند روی همین دلیل است که روسیه و ایران از طالبان حمایت نظامی و سیاسی می کند .
قبل از داکتر عبدالله ٬ سرویس های استخباراتی روسیه یک گزارش را از چگونگی انتقال داعش از عراق و سوریه  به افغانستان منتشر کرد این گزارش در اختیار مقامات افغان و پاکستانی نیز قرار داده شده است.
سرویس های استخباراتی روسیه گفته اند  که حلقات در کشور های حوزه خلیج زمینه انتقال داعشی های شکست خورده از عراق و سوریه را از مسیر امارات متحده عربی به کراچی پاکستان  مساعد کرده اند ٬ داعشی ها با رسیدن با کراچی به پشاور و از آن جا به افغانستان انتقال می یابند.
حاجی ظاهر قدیر یکتن از شخصیت های جهادی وبزرگ قومی در ولایت ننگرهار
هم گفته است که جنگجویان خارجی با خانوداه های شان در شینوار دیده شده اند که بعد به شمال افغانستان  انتقال یافته اند .
در همین حال صد ها شهروند خارجی در ولایت سرپل با خانواده های شان  حضور دارند که تحت قومانده پسر جمعه نمنگانی به نفع داعش فعالیت دارند .
جمعه نمنگانی رهبر جنبش اسلامی ازبکستان بود که در جنگ افغانستان کشته شد
پسر او با افرادش در پاکستان حضور داشتند که بعد به افغانستان انتقال یافتند .
شماری از کارشناسان امور سیاسی بر این باوراند که پاکستان علی رغم ظاهراش مبنی برروند گفتو گو هاو تامین صلح در افغانستان فی الوقع در پی ختم جنگ در افغانستان نیستن بل تلاش می‌کنند که شکل جنگ را در کشور تغییر دهد.
بربنیاد ادعای این آگاهان، گروه داعش احتمالا پروژه بدیل خواهد بود که پس از توافقات صلح با گروه طالبان، در کشورتقویت خواهدشد و جنگ را دوام خواهد داد؛ براساس این ادعاها، پاکستان چنانچه در جریان چهل سال گذشته در جنگ افغانستان سرمایه گذاری کرده است، حمایت از داعش را نیز به عهده خواهد گرفت.
ستیزه جویان داعش  از سال ۱۳۸۹به بعد از ایجنسی های قبایلی اورکزی، وزیرستان شمالی و خیبر به ننگرهار سرازیر شدند. باشندگان ولسوالی اچین ننگرهارمی گویند نخستین گروه های ستیزه جویان پاکستانی در پی یک عملیات  ارتش پاکستان در آن سال از اورکزی به ولایت ننگرهار آمدند. آنها، اغلب با خانواده های شان، ظاهرا به دلیل این که از عملیات های نظامی ارتش پاکستان فرار کرده اند،داخل افغانستان می شدند. این ستیزه جویان از جمله در ولسوالی های اچین، نازیان، کوت، ده بالا، رودات و غنی خیل مستقر شدند. آن ها که خود را پناهجویان آواره می خواندند، خواهان حمایت مردم محل در ننگرهار شدند. مگر بعد معلوم شد که آنها مسلح اند و فعالیت های فراتر از یک مهاجر دارند .
داعش در افغانستان محصول  عملکرد ای اس ای است  تا کنون چهار رهبر نظامی داعش در افغانستان  کشته شده اند که سه تن آنان شهروندان پاکستان بودند  این نشان می دهد که داعش یک فصل دیگر از مداخلات پاکستان  در افغانستان خواهد بود  . مگر در افغانستان روحیه مبارزه با داعش قوی است و کشته شدن چهار رهبر آن در افغانستان ثابت می کند  که فرصت برای سر بلند کردن داعش در افغانستان وجود ندارد  واین گروه آنچنانی که رئیس اجرائیه می گوید رو به شکست است .  تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.