09 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن یک قومندان اردوی محلی در کابل

کشته شدن یک قومندان اردوی محلی در کابل

کابل/ ۸ دلو/ باختر یک قومندان اردوی محلی امروز در کابل...

رییس جمهوری خطاب به اشتراک کنندگان گفتمان ملی: صدای شما رسا، صریح و شفاف است

رییس جمهوری خطاب به اشتراک کنندگان گفتمان ملی: صدای شما رسا، صریح و شفاف است

کابل/۸ دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به ادامۀ...

مشاور امنیت ملی، دشمن را با تمام قوت سرکوب کنید اما به زندگی مردم ملکی توجه کند

مشاور امنیت ملی، دشمن را با تمام قوت سرکوب کنید اما به زندگی مردم ملکی توجه کند

کابل/۸دلو/باختر مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز در شبرغان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 24 حمل 1398 ، 12:42

واکنش ها در برابر اعلام عملیات الفتح از سوی طالبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر   ۲۴ حمل
طالبان روز گذشته عملیات بهاری شان را زیر نام الفتح آغاز کردند
طالبان در اعلامیه یی گفته اند که در این عملیات برگرفتن ساحات بیشتر و شهر ها تمرکز خواهد شد.
طالبان در حالی از آغاز عملیات بهاری شان سخن می گویند که قرار است تا یک هفته دیگر این گروه دور تازه یی از مذاکرات را با نمایندگان امریکا در دوحه قطر آغاز کنند .
تا کنون طالبان و امریکاییان پنج دور از مذاکرات شان را سپری کرده اند
اعلامیه اخیر طالبان واکنش هایی را در پی داشته است 
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در واکنش به اعلامیه طالبان در خصوص "عملیات بهاری" این گروه در تویترخود نوشت که این اعلان طالبان یک اقدام بی‌باکانه و توهین آمیز بود. طالبان با این کار خود بی‌پروایی‌شان را به صلح که خواست تمام ملت افغان  است نشان دادند.
خلیل‌زاد در تویتر خود هم‌چنان از پاکستان، قطر و کشورهای دیگری که خواهان صلح در افغانستان می‌باشند خواست که  این اعلان طالبان را تقبیح کنند.
نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در یک پیام دیگر خود در تویتر نوشته است ‌اگر طالبان این اعلان خود را عملی کنند، صرف رنج افغان‌ها را بیشتر می‌سازند و هزاران افغان دیگر قربانی خواهند شد.
زلمی خلیل‌زاد نوشته است اعلان جنگ به پیشرفت در تلاش‌های صلح کمک نمی‌کند. او گفته است در یک زمانی که تمام افغان‌ها باید برای تعیین آینده مشترک خود دست به دست هم بدهند بلند کردن صدای جنگ نشان می‌دهد که طالبان به راه گذشته خود روان هستند.
وزارت دفاع ملی در واکنش به اعلامیه طالبان و آغاز عملیات الفتح آن گروه نگاشته است طالبان تروریست پس از شکست های افتضاح آمیز در ارغنجخواه ولایت بدخشان، سانچارک ولایت سرپل، مقر ولایت غزنی، آبکمری و بالامرغاب ولایت بادغیس، سرخورده شدند با اعلام عملیات‌ الفتح  می‌خواهند مورال کاذب برای جنگجویان خود خلق کنند و از همین رو، به پروپاگند و تبلیغات اتکا می کنند.
نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از قابلیت‌های محاربوی بیشتری برخوردار هستند. قوای هوایی افغان به شکل بی سابقه تقویت شده و به قابلیت‌ اجرای عملیات‌های هدفمند دست یافته‌است . نیروهای خاص پولیس، امنیت ملی و کماندوهای اردوی ملی از لحاظ کمیت دوچند شده اند و با پیشرفته ترین تکنالوژی های جنگی مجهز هستند.
هماهنگی در سطوح مختلف به سطح بی پیشینه  یی بهتر شده است. این دلایل باعث شده است  که در میدان جنگ، ما بالای دشمنان افغانستان برتری چشمگیر داشته باشیم.
روزنامۀ دیلی میل هم در همین مورد نوشته است.
عملیات سالانۀ بهاری طالبان معمولاً آغازگر فصل جنگ است.
اما این اعلام تازۀ طالبان ٬ تا حد زیادی نمایشی است، چون که این گروه در جریان زمستان‌های گذشته هم در برابر نیروهای افغان و امریکایی در مناطق مختلف افغانستان به نبرد ادامه داده است. مگر موفقیت نداشتند.
سخنگوی ماموریت حمایت قاطع اعلام کرد که اعضای رهبری این ماموریت در نشست  روز جمعه خود  یکبار دیگر تعهد شان را بر ادامه پشتیبانی نیروهای امنیتی افغان اعلام کردند.
دف بتلرسخنگوی نیروهای بین المللی در افغانستان گفته است «طالبان، روز جمعه  در پیامی به جای صلح، خشونت را انتخاب کردند. با وجود این که برای اولین بار در چهل سال گذشته یک فرصت عالی برای افغانستان از بهر دستیابی به صلح به وجود آمده است، طالبان خشونت را انتخاب کردند.»
جنرال سکات میلر، قومندان عمومی ماموریت پشتیبانی قاطع با اشاره به اعلامیهٔ طالبان گفته است که طالبان اراده مردم افغانستان را رد کرده اند  و تعهد سپرده اند تا بیشتر به خشونت ها دامن بزنند.
باید گفت پیش از این، یک منبع در کمیسیون امور فرهنگی طالبان گفته بود، که این گروه در سال روان خورشیدی آغاز عملیات بهاری را اعلام نخواهد کرد.
مگر اعلام عملیات بهاری الفتح نشان می دهد که طالبان روی یک حرف ایستاده نیستند حرف و عمل شان یکی نیست .   تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.