04 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مرحله نهایی آزمایش چهارمین واکسین ویروس کرونادرامریکا آغاز شد

مرحله نهایی آزمایش چهارمین واکسین ویروس کرونادرامریکا آغاز شد

واشنگتن/ وی او ای /۴ميزان/باختر شرکت داروسازی امریکایی جانسن وجانسن...

ريیس جمهورغنی وصدراعظم پاکستان،صحبت تیلفونی کردند

ريیس جمهورغنی وصدراعظم پاکستان،صحبت تیلفونی کردند

کابل/ ۴میزان / باختر محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 28 ??? 1398 ، 11:47

طالبان گروهی که از منافع ملی تعریف ندارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۲۸   حمل
سخنگوی گروه طالبان گفته است که این گروه  با امریکا در مورد آتش بس گفت و گو نمی کند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ٬  زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان دو روز قبل در تویترش از طالبان خواست تا به آتش بس موافقه کنند.
او نوشته است (سریعترین راه برای جلوگیری از تلفات، توافق به یک آتش بس است. رهبران ارشد طالبان باید اجازه دهند به نمایند گان شان تا به میز مذاکره حاضر شوند و من فشارهایم را برای این موضوع (آتش بس) ادامه خواهم داد. مردم افغانستان حق دارند و می خواهند که یک آتش بس همه جانبه داشته باشند و گفتگوها به یک صلح پایدار بینجامد. ایالات متحده امریکا درکنار مردم افغانستان ایستاده است . )
قبل از خلیلزاد مقامات و نهاد های مردمی در افغانستان بار ها از طالبان خواسته اند تا غرض ایجاد فضای باور و اعتماد، آتش بس با نیروهای دولتی را بپذیرند خواستی که طالبان همیشه از آن انکار کرده اند .
آتش‌بس، یکی از موضوعات جدال برانگیز در فرایند گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان طالبان و نمایندگان ایالات متحدۀ آمریکا بوده است.
قسمی که انتظار می رفت طالبان به درخواست زلمی خلیلزاد هم جواب رد داده اند در حالی که تاکنون پنج دور از مذاکرات  را با خوشبینی  با او سپری کرده اند .
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با یک رسانه خصوصی گفته است ( طالبان در مورد اعلام آتش‌بس با نمایندگان ایالات متحدۀ آمریکا گفت‌وگو نخواهند کرد.)
او بر جنگ با نیروهای  امریکایی تاکید کرده است .
مساله آتش بس درست زمانی مطرح می شود که طالبان عملیات الفتح شان را آغاز کرده اند ودر حداقل بیست ولایت کشور درگیر نبرد با نیروهای  دولتی اند .
نیروهای امریکایی در افغانستان که طالبان به جنگ علیه آنان تاکید کرده اند در صحنه حضور ندارند  بار اصلی جنگ را نیروهای افغان و طالبان که هر دو افغان اند متحمل می شوند درحالی که فرزندان رهبران طالبان در معیشت به سر می برند و امریکایی ها هم نظاره گر جنگ اند نه حریف میدان .
آتش بس می توانست جان بسیاری افغان ها را در میدان جنگ نجات دهد و از ویرانی بیشتر جلوگیری کند در حالی که ادامه جنگ فقط دشمنان مردم افغانستان را خوشحال می کند و آنان را به اهداف راهبردی شان می رساند.
حرف دیگر که طالبان آنرا محور بحث قرار می دهند شکل گیری یک نظام مطابق به میل آنهاست در حالیکه مردم افغانستان تاکید بر عدم برگشت به گذشته اند .
رژیم تنگ و تاریک طالبان که از اسلام و مسلمانان تعریف دیگری داشت دیگر در میان مردم جا ندارد  امارت طالبان دیگر پذیرفتنی نیست .
مگر طالبان که در بستر جدید سیاسی تا اندازه یی خود را موفق احساس می کنند از خواست شان مبنی بر ایجاد یک نظام دلخواه شان کوتاه نیامده اند.
سخنگوی گروه طالبان گفته است(طالبان در افغانستان نظام اسلامی تشکیل خواهند داد و به همۀ امور براساس قوانین اسلامی رسیدگی خواهند کرد.)
برای مردم افغانستان شریعت و دین کدام حرف نو نیست مگر حرف نو برای آنها اسلام و شریعت تحریف شده از سوی طالبان است که بیشتر اسلام ستیزانه است.
سخنگوی گروه طالبان می گوید ( موضع طالبان برای تشکیل حکومت اسلامی در نشست آیندۀ سیاستمداران افغانستان در قطر ابلاغ خواهد شد و اگر در این زمینه مخالفتی به میان بیاید، این گروه اقدام‌های بعدی را روی دست خواهد گرفت.  )
از این گفته ها بر می آید که طالبان رویای برگشت به قدرت را در سر دارند و در این خصوص سفارشی برخورد می کنند و به خود اعتماد و باور دارند. در حالی مردم برای آنان در یک پیام واضح گفته اند که آنها می توانند بخشی از روند سیاسی در کشور باشند مساله شکل گیری نظام کار مردم است و آن را قانون اساسی تعیین می کند .
باید گفت که روسیه و ایران که تازه با طالبان سر شور می دهند نیز گفته اند که برگشت افغانستان به نظام امارتی  قابل قبول نیست .
مساله دیگر در روند  گفت و گو های صلح  رعایت حقوق زنان است مساله یی که نگرانی زنان را در روند با خود دارد .
ذبیح‌الله مجاهد در مورد آزادی‌ زنان می‌گوید، (آزادی‌ زنان را عالمای دین مشخص می‌کنند و این آزادی‌ها در حدی خواهد بود که در اسلام گفته شده است.
به گفتۀ مجاهد، آزادی‌های زنان براساس فرهنگ غربی برای این گروه پذیرفتنی نیست.)
از گفته های سخنگوی گروه طالبان بر می آید که این گروه طرزتفکر خود  را دارد وبیشتر در پی گرفتن امتیاز است تا.
بهتر خواهد بود که سیاسیون افغان که به زودی با نمایندگان طالبان در دوحه می بستندخواهند دید زبان واحد و هماهنگ در برابر خواست های ماجراجویانه طالبان داشته باشند تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.