26 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فلم مستند "  تاریخچه تیاتر افغانستان  "  افتتاح و به نمایش گذاشته شد

فلم مستند " تاریخچه تیاتر افغانستان " افتتاح و به نمایش گذاشته شد

کابل باختر26 اسد پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر...

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

کابل باختر ۲۶ اسد شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه یی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 4 ثور 1398 ، 11:58

درموجودیت چندین گروه هراس افگن ٬ صلح با طالبان چه مفهوم خواهد داشت؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۴  ثور
آگاهان سیاسی مطرح می کنند که بحث صلح در افغانستان نباید یک بحث انحصاری و قید شده با یک گروه باشد، باید در این روند در های بیشتری گشوده شود
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ٬ روند گفت و گو ها میان امریکا و طالبان وارد مرحله حساس شده است و با آن که هر دو طرف نسبت به آن خوشبین اند کوشش می کنند تا با به کار گیری شیوه های گوناگون از یک دیگر امیتاز بگیرند .
شماری از آگاهان سیاسی به این باور اند ٬تمرکز گفت وگو ها با یک گروه خاص نمی تواند ما را به صلح برساند  زیرا غیر طالبان گروه های دیگری هم اند که می توانند عامل بی ثباتی در کشور باشند
کریم پوپل آگاه مسایل سیاسی که در اروپا زندگی می کند، دریک یاداشت نوشته است( در حوت سال ۱۳۹۵وزارت داخله افغانستان فهرست تمام گروه‌های تروریستی فعال در کشور را به سازمان پولیس انترپول تسلیم کرد.این گروه‌ها علاوه براین که علیه دولت افغانستان می‌جنگند اکثر شان مجرمان بین‌المللی اند که در قتل هزاران انسان دست دارند. در حال حاضر۳۲ مرکز آموزش تروریستی با ۸۵ رهبرعلیه افغانستان در پاکستان فعال است.تعداد مجموعی مخالفان مسلح خارجی نظر به موسم بین ۵۰۰۰۰- ۷۵۰۰۰ می رسد. نزدیک به ۱۶۸ گروه بزرگ و کوچک در افغانستان به فعالیتهای تروریستی مشغول اند.)
منابع امنیتی در افغانستتان  نیز گفته اند شبکه استخباراتی پاکستان( آی‌اس‌ای) ۱۶۸ گروه تروریستی بزرگ و کوچک را تجهیز و تمویل می‌‌کند و از این گروه‌های تروریستی علیه دولت افغانستان استفاده می‌کند.
طالبان، القاعده، شبکه حقانی، جندالله، نهضت اسلامی ازبکستان، لشکر طیبه و جیش‌ محمد٬ ایغور های چین و داعش  عمده ترین گروه هایی اند که به اشاره پاکستان علیه مردم  و دولت افغانستان در جنگ اند .
از این گفته ها معلوم می شود که دولت و مردم افغانستان تنها با طالبان در گیر نیستند بل گروه های تروریستی دیگری هم اندکه که در افغانستان بی ثباتی خلق می کنند وعامل مستقیم ناامنی های کنونی پنداشته می شوند.  در حالی که امریکا تنها با یک گروه از این گروه ها در حال مذاکره است . چه تضمینی وجود دارد اگر با طالبان صلح شود، گروه های دیگر هم ازآن پیروی خواهند کرد؟
احمد سعیدی آگاه امور سیاسی از مذاکرات به خاطر صلح با طالبان خوشبین است وی می گوید که دنیا به این عقیده است که طالبان مادرتمامی  جنایات اند واگر هسته مرکزی گروه های تروریستی که طالبان اند خنثی شودگروه های دیگر خود به خود ضعیف می شوند .
سعیدی می افزاید با آنکه امریکا گروه های چون القاعده ،جهش محمد وغیره را بنام گروه های تروریستی می شناسند اما نه امریکا آماده آشتی با ایشان است ونه آنها حاضر به مذاکره شده اند .
سعیدی در پاسخ به این پرسش که اگر مذاکرات صلح با طالبان نتیجه هم بدهد، در موجودیت  گروهای تروریستی می توان از صلح حرف زد ؟ گفت ٬که با آنکه تمام وقایع جاری بازی های سیاسی است اما باز هم اگر خدا خواسته باشد ویک حکومت قوی وبا قدرت به میان آید ودنیا هم مخلصانه افغانستان را کمک کند وسیاسیون هم اختلافات شان را کنار بگذارند ومتحدانه در پی ساختن یک افغانستان توانمند برآیند صلح برقرار خواهد شد .
عتیق الله امرخیل آگاه نظامی سایر گروه های تروریستی را کوچک وناتوان تر از آن می داند که بتوانند امنیت کشور را به خطر مواجه کنند .
وی می گوید هدف اصلی مذاکره با طالبان قطع جنگ، و رویارویی است واگر مذاکرات صلح نتیجه بدهد وطالبان صلح کنند حکومت افغانستان با طالبان یک قوت شده می تواند که گروه های دیگر را محو کند .
امر خیل در رابطه به احتمال ادامه حملات انتحاری بعد از صلح با طالبان گفت انتحار مساله جداگانه است هیچ کس نمی تواند تضمین کند که حمله انتحاری گم شود ودر بسیاری کشور ها این قسم حملات صورت می گیرد چنانچه به همین تازه گی شاهد حملات در سریلانکا بودیم.
جنرال عبدالواحد طاقت آگاه مسایل نظامی جنگ جاری در افغانستان را از بُعد دیگر می بیند به نظر طاقت جنگ فعلی در کنار اهداف سیاسی واستخباراتی پهلوی اقتصادی نیز دارد .
او می گوید  امریکا در افغانستان به اهداف سیاسی واستخباراتی خود نایل شده است، واکنون به فکر منافع اقتصادی است ویگانه وسیله یی که امریکا را به این هدف می رساند گروه داعش است . در بازی تازه امریکا٬ طالبان دیگر یک جریان تنبل و ناکام است و باید از صحنه حذف شود برای امریکا بدیل طالبان وجود دارد.
طاقت می گوید قرارتحقیقات که صورت گرفت ودر رسانه ها نشر شده است امریکا عاری از 16نوع منرال حیاتیست هرگاه به دسترسش قرار نگیرد عمر این کشور تا 25سال دیگر به اتمام می رسد به همین منظور گروه داعش تا سال 2050 جنگ را در این خطه پیش خواهد برد تا امریکا به هدف اقتصادی اش دست یابد .
طاقت در برابر پرسشی که جنگ هم هزینه بر می دارد، پس امریکا این هزینه را از کجا تمویل می کند گفت که مصارف جنگ افغانستان از طریق قاچاق مواد مخدر تمویل می شود چنانچه اعلام شده سالانه 110 میلیارد دالر از این بابت به دست می آورند.
طاقت باز هم افزود که جنگ کنونی اقتصادی است وهر جایی که منابع سرشار باشد امریکا خود را می رساند .
امریکا تلاش دارد تا برای طالبان هویت سازی کند و این گروه را جز روند سیاسی افغانستان سازد وبرخلاف داعش را رشد دهد .
شریف ثواب فعال جامعه مدنی می گوید  که در اصل عامل بی ثباتی افغانستان سازمان استنخباراتی پاکستان آی اس آی است  این آی اس آی است که گروه های تروریستی را در برابر افغانستان به کار می برد هر گروه تروریستی یی که در افغانستان فعالیت می کند از سوی همین سازمان هدایت می گیرد اگر صلح با طالبان شود استخبارات پاکستان از گروه های دیگر علیه مردم افغانستان استفاده خواهد کرد  پس صلح با طالبان یک صلح نیم بند و زود گذر خواهد بود.
این گفته ها در حالی بیان می شود که دولت افغانستان بر آوردن یک صلح فراگیر تاکید دارد که در آن تمامی گروه ها و اقشار دخیل باشند وحال و آینده افغانستان تضمین شود . صائم / فرزانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.