05 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خوشبینی شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید

خوشبینی شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید

شهرقندهار۵ ثورباختر شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید...

آوارگی صدها روستا نشین درجریان نبردهای مرگبار طالبان وداعشیان در ننگرهار

آوارگی صدها روستا نشین درجریان نبردهای مرگبار طالبان وداعشیان در ننگرهار

شهرجلال آباد ۵ ثورباختر درحالیکه نبرد ها میان افراد وابسته به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 27 قوس 1390 ، 13:04

کارشناسان : کشیده گی ها میان پاکستان و امریکا، پاکستان را ضعیف میسازد

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

شماری از تحلیلگران سیاسی به این باور اند که کشیده گی ها میان ایالات متحد امریکا و پاکستان اثرات مثبت را درقبال افغانستان دارد به باور آگاهان پاکستان که جز متحدین در مبارزه علیه تروریزم بود اخیراً در اثر کشته شدن بیست و چهار نظامی آن توسط نیروهای امریکا روابط اش با امریکا رو به سردی گرائید و راه های اکمالاتی نیروهای ناتو و ائتلاف را از طریق مرزهایش به افغانستان مسدود ساخت و مشکلات را به ناتو و ائتلاف به باور آورده است.

حدود چهل در صد تدارکات و کالا های غیر تسلیحاتی نیروهای خارجی در افغانستان از طریق مرزهای پاکستان به افغانستان منتقل میشود این در حالیست که امریکا ییها به گونه افزونی راه های بدیل از طریق آسیای میانه را مورد استفاده قرار میدهند.

پاکستان سال گذشته نیز مرز شمال غربی اش را برای یازده روز به روی لاری ها و تانکرهای ناتو پس از آن بست که یک هلیکوپتر ناتو در یک حمله در امتداد سرحد دو سرباز پاکستانی را کشت.

اما به باور تحلیلگران اکنون نیروهای ناتو و ائتلاف مجبور اند که راه های بدیل اکمالاتی شان را از طریق آسیای میانه و شمال افغانستان مساعد سازند که تا اندازه در مورد این راه های اکمالاتی سرمایه گذاری نیز صورت گرفته است و افغانستان میتواند که در انتقال اموال تجاری خود نیز از آن استفاده نماید.

هارون میر، یکی از تحلیلگران در مورد به خبرنگار آژانس اطلاعاتی باختر گفت: " از یکسو ما از لحاظ اقتصادی وابسته به پاکستان هستیم و هم نقش پاکستان در روند صلح اثر گذار است و از سوی دیگر پاکستان منبع تمام مشکلات در ارتباط دهشت افگنی، تروریزم و عدم ثبات در افغانستان است.

که متاسفانه جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا در این مورد حرف های مردم ما را گوش نمیداد و چون روابط اش با پاکستان خوب بود و از حقایق چشم پوشی میکردند ولی خوشبختانه امروز تمام حقایق برای امریکایی ها و ناتو برملا شده و حتی در اذهان مردم امریکا نیز علیه پاکستان چیز های می گردد.

میر افزود که چون پاکستان از نگاه اقتصادی و تجهیز نظامی از جانب جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا مورد حمایت قرار دارد و این کشیده گی ها باعث تضعیف پاکستان خواهد شدو دیگر این کشور توان مداخله علیه افغانستان از دست میدهد.

به گفته میر، پاکستان راه های اکمالاتی نیروهای ناتو و ائتلاف را مسدود ساخته و طبیعی است که ناتو و امریکا دچار مشکلات میشوند. او گفت " من یقین دارم که امریکا و ناتو در مقابل راه های بدیل آن را از طریق شمال افغانستان جستجو کرده اند و سرمایه گذاری های نیز در این راستا صورت گرفته است چون افغانستان توان ایجاد راه های اکمالاتی را از طریق شمال کشور را ندارد و این بهترین فرصت برای حکومت است تا ازین فرصت استفاده نماید."

در همین حال نورالحق علومی تحلیلگر دیگری میگوید،پاکستان یکی از راه های اکمالاتی تجاری افغانستان است و اخیراً روابط اش با ایالات متحده امریکا به تیره گی کشیده، اگر پاکستان برنامه دارد که در قدم اول راه های اکمالاتی نیروهای ناتو و ائتلاف را در مرزهای خود مسدود ساخته و در قدم دوم مشکلات را برای انتقال اموال تجاری کشور ما به وجود آورد، بالای مردم افغانستان نیز فشار آمدنی است.

او گفت ،ا ما باور دارم که امریکا و ناتو به زودی راه های اکمالاتی شمال کشور را فعال می سازند و مشکلات شان را مرفوع می نمایند و در پهلوی آن برای افغانستان یک فرصت خوب است و افغانستان میتواند از این طریق مشکلات تجاری خود را مرفوع سازد.

Administrator

Administrator

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer Curabitur metus Nulla ipsum pellentesque. Nunc sem eget habitasse urna Nam Curabitur eget senectus iaculis porta. Neque wisi nibh Proin id tincidunt metus Vivamus semper Nam Maecenas.

Website: www.joomshaper.com

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.