27 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

گشایش نمایشگاه تصویرسازی در پوهنتون هرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر در ابتدا برگ بود عنوان...

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

آغازکارترمیم پل پشتون درهرات

شهرهرات ۲۷ سنبله باختر مسوولان در ریاست حفظ و مراقبت سرک‌های...

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

دستیابی صد ها خانواده روستا نشین به آب نوشیدنی درننگرهار

شهرجلال آباد ۲۷ سنبله باختر صدها خانواده روستا نشین در ننگرهار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 22 جوزا 1398 ، 11:50

آگاهان امور نظامی می گویند که قوت نظامی است که طالبان را به صلح وا می دارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر    ۲۲ جوزا
قومندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان(ماموریت حمایت قاطع )می گویدکه طالبان همچنان از صلح امتناع می ورزند٬ پس ضرور است که در کنار تلاش های صلح ٬روی عملیات های نظامی هم تمرکز شود .
جنرال سکات میلر قومندان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان که روز گذشته در مشارکت با ماموریت ارشد نظامی افغانستان از هرات بازدید کرد واضح کرد که با وجود تلاش های مداوم سیاسی ٬طالبان به خواست مردم افغانستان که رسیدن به صلح است پاسخ مثبت نمی دهند وصلح را نمی پذیرند . پس لازم است که در کنار تلاش های سیاسی در افغانستان ٬ روی گزینه های نظامی نیز در این کشور پرداخته شود.
میلرگفت که خروج نیروهای خارجی از افغانستان در گرو رسیدن این کشور به صلح است.
قومندانان   نیروهای بین المللی در افغانستان به این باور اند که افزایش فشار های نظامی بر طالبان ٬ زمینه گفت وگو های صلح را فراهم می کند .
آنان تاکید دارند که ظرفیت های لازم برای صلح در افغانستان وجود دارد که باید از آن استفاده شود.
دیوبتلر،سخنگوی ماموریت قاطع در افغانستان گفت که مردم افغانستان خواهان صلح  در کشور شان اند و خروج نیروهای خارجی از افغانستان هم وابسته به صلح در این کشور است . در نهایت هدف ما دستیابی به صلح است ومتعهد با نیروهای افغان در رسیدن به این هدف هستیم.
این گفته ها درحالی بیان می شود که طالبان به خواست جامعه جهانی و مردم افغانستان مبنی بر گفت و گو های مستقیم با دولت افغانستان و آتش بس جواب مثبت نداده اند ٬ آنان خروج نیروهای خارجی را از افغانستان پیش شرط مذاکره شان با دولت افغانستان می دانند.
کارشناسان نظامی در افغانستان به این باوراند که قوت های منطقه یی برنامه های شان را در وجود طالبان تشکیل داده اند، تا از یک طرف تحرک رقبای منطقه یی شانرا در وجود  طالبان مهار کنند و ازطرف دیگر توسعه طلبی آمریکا را در منطقه به چالش بکشند.
در این جا طالبان یک مهره اند و تنها مامور انجام برنامه هایی اند که استخبارات کشور های دیگر برای آنان می دهند روی همین هدف است که طالبان را تجهیز می کنند .
از دید این کارشناسان ٬طالبان برای سیاست و مصالحه خلق نشده اند بل برای انجام ماجرا و ادامه تنش زاده شده اند .
کشور هایی که از طالبان حمایت می کنند منافع شان را  درادامه جنگ درافغانستان  می دانند و طالبان را خوب مدیریت و اداره می کنند.
پس موقف و موضع طالبان در حال و آینده معلوم است٬ سرمایه گذاری سیاسی بالای این گروه یک بحث عبث است بهتر است که با این گروه با زبان خود شان صحبت شود .
این آگاهان از موقف گیری اخیر سرپرست وزارت دفاع افغانستان که تاکید دارد نیروهای دفاعی وامنیتی از حالت دفاعی بیرون شده اند و بعد از این نیروهای ارتش ابتکار عمل را به دست خواهند گرفت ٬حمایت می کنند وواپس گیری دو ولسوالی را در ولایت غزنی از نزد طالبان نشانه از تعهد این نیروها برای خاتمه بخشیدن به ماجراجویی های طالبان می دانند .
این آگاهان تاکید دارند که بهتراست قاطعیت علیه طالبان حفظ  شود تا بدانند  که این نیروهای دولتی اند که در میدان جنگ دست بالا دارند  و این گروه از خیال بافی های خود که گویا قوت آنان در میدان جنگ ٬امتیاز در میز مذاکره است کوتاه آیند. ختم تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.