23 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر تجلیل به عمل آمد

کابل/ 23 عقرب /باختر وزارت صحت‌عامه ،از روز جهانی مبارزه با...

میرانوکلی ولسوالی اچین ازوجود افراد داعش پاکسازی شد

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر ساحه ستراتیژیک میرانو کلی در ننگرهار...

یک صدوبیست ودوملیون افغانی عاید بیست ودو روزه گمرک تورخم

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر گمرک تورخم درننگرهار درشرق کشور دربیست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 27 جوزا 1398 ، 13:14

رخصتی های تابستانی مدارس دینی در پاکستان و اوجگیری جنگ درافغانستان !

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 27 جوزا باختر
رخصتی های تابستانی مدارس دینی درپاکستان سبب شده است تا نیروی بشری طالبان تقویت شودو صحنه جنگ در افغانستان گرمتر شود.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد٬ در روز های اخیر درمیزان حملات گروه های هراس افگن در کشور ازدیاد به عمل آمده است  و این گونه فعالیت ها در ساحات جنوب غرب کشور بیشتر دیده می شود.
مسوولان امنیتی در ولایت قندهار به این باور اند که افزایش حملات گروه های هراس افگن در آن ولایت با رخصتی تابستانی مدارس دینی پاکستان پیوند داردو تاکید دارند که درپی رخصتی های تابستانی مدارس دینی پاکستان  بخشی از طلاب این مدارس، برای جنگ به افغانستان ، فرستاده می شوند.
تادین خان قومندان امنیه قندهار باابراز این نگرانی گفته است(جنگ درجنوب افغانستان درحالی افزایش یافته است که  فصل بهاراست واین برای طالبان فصل جنگ است ، زیرا که مدرسه های دینی پاکستان تعطیل شده اند و شاگردان مدرسه ها را به افغانستان می فرستند وبرای شان می گویند که بروید آن جا امریکایی ها  آمده اند  ودربرابر آنان جهاد کنید .)
اوتاکید دارد که همزمان با تلاش های صلح ، طالبان میدان های جنگ را درجنوب گرم نگهداشته اند  وبا این کار درگفت وگوهای صلح امتیاز طلبی می کنند  ونیزتلاش دارند تا خود را قدرتمند جلوه دهند .
تادین خان در گفت و گو با یک رسانه خصوصی تاکید کرده است که نیروهای دولتی نیزآمادگی های خود را دارند  وهرحمله طالبان را پاسخ خواهند داد.
   این نگرانی های مسوولان امنیتی قندهاردرحالی بیان می شود که ولسوالی های غورک ، شورابک ، شاه ولی کوت ومیوند قندهار این روزها گواه ازدیاد حملات گروه طالبان برنظامیان کشور بوده است.
مردمان محلی در این ولسوالی ها و مناطق سرحدی با پاکستان گفته اند که در روزهای اخیر به شمار افراد گروه طالبان درجبهات جنگ در کشور افزوده شده است .
مدارس دینی درپاکستان که گفته می شود از سوی تندروان و حامیان تروریزم حمایت می شود ٬ منبع اصلی سرباز گیری طالبان اند
اسناد موثق وجود دارد که در کنار تدریس مضامین اسلامی و فقهی دراین مدارس ٬ آموزش فعالیت های چریکی و نظامی ٬ استفاده از مواد انفجاری ٬ ساخت ماین های دستی و فنون جنگی نیز آموزش داده می شود .
وزارت دفاع امریکا نیز مدارس دینی پاکستان را پناهگاه تروریستان خواند و گفت  که استخبارات پاکستان  حملات شان را در افغانستان از همین مکان ها برنامه ریزی و اجرا می کنند
وزارت دفاع ایالات متحده امریکا  گفته است که  چندین گروه هراس افگن که برخاسته از مدارس دینی در ایالات شمال غربی و بلوچستان پاکستان  اند در مناطق مرزی افغانستان جابه جا اندو پناهگاه ها و مخفیگاه ها ایجاد کرده اند.
آگاهان سیاسی افغان به این باور اند که دولت افغانستان باید چگونگی استفاده از طلاب مدارس دینی پاکستان در جنگ افغانستان را از مجرای دیپلماتیک دنبال کند و این مساله را با سازمان ملل مطرح کند تا پاکستان در قبال شهروندان خوداحساس مسوولیت کند.   روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.