21 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تجلیل از روز جهانی مبارزه با فساد اداری در پنجشیر

بازارک /۲۰قوس/ باختر از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز...

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر کارساخت وترمیم یک جاده در شاهراه...

رقابت های دوش در قول اردوی سیلاب برگزارشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر رقابت های دوش در قول اردوی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 4 سرطان 1398 ، 13:31

تاکید سرمنشی ناتو برایفای نقش مثبت کشورهای منطقه٬ در حل معضل افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 4 سرطان  باختر
قراراست وزیران دفاع  کشورهای عضو ناتو وهمکاران این سازمان به روز پنجشنبه هفته روان نشستی را در بروکسل برگزارکنند که مساله  صلح وامنیت در افغانستان یک بحث محوری خواهد بود .
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد ٬ تا دور روز دیگر اجلاس وزرای دفاع ناتو همکاران این سازمان در بروکسل برگزار خواهد شد.در آن اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان ٬ جنرال اسکات میلر قومندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان، نیکلاسکی نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در این کشورو همچنین نمایند‌گان سازمان ملل‌متحد، اتحادیۀ اروپا و بانک جهانی اشتراک می‌کنند.
وزیر خارجه پاکستان نیز به اجلاس دعوت شده است
مساله صلح و امنیت در افغانستان یک بحث محوری دراین اجلاس است.
ناتو یکی از متحدان افغانستان در جنگ علیه هراس افگنی است، این سازمان بعد از امریکا بزرگترین نیروی نظامی را دراین کشوردارد.
نشست ناتو درست زمانی برنامه ریزی شده است که تلاش ها برای حل سیاسی قضیه افغانستان تند ترشده است .
بیجینگ و تهران در هفته گذشته از هیئت طالبان میزبانی کردند٬ روسیه به بهانه صدمین سالروز تامین روابط دپیلماتیک میان کابل و مسکو ٬ نشستی را با شرکت نمایندگان طالبان و سیاسیون افغان سازماندهی کرد٬ پاکستان هم میزبان شماری از چهره سیاسی بود٬هفتمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان به زودی آغاز می شود و محمد اشرف غنی رییس جمهور اسلامی افغانستان برای ایجاد فضای اعتماد و همکاری به زودی به پاکستان خواهد رفت .
در آستانه اجلاس وزرای دفاع ناتو وسفر رییس جمهوری اسلامی افغانستان به پاکستان، وزیر خارجه پاکستان به بروکسل رفته است و با سرمنشی ناتوملاقات کرده است.
ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در این ملاقات بر آغاز هرچه زودتر گفت وگو میان  افغانان تأکید کرده‌است.
سرمنشی ناتو گفته‌است که همه کشورهای منطقه باید برای صلح در افغانستان نقش مثبت بازی کنند چون امنیت و ثبات در افغانستان به نفع همۀ منطقه است.
آگاهان می گویند که این گفته های سرمنشی ناتو٬ این پیام را برای پاکستان می دهد که این کشور باید در رویکردش در برابر افغانستان تجدید نظر کند واین واقعیت را که افغانستان یک کشور غیر قابل برگشت به گذشته است بپذیرد.
این آگاهان می گویندکه اعاده ثبات در افغانستان ٬برای ناتو اهمیت زیادی دارد این سازمان در افغانستان حضور مستقیم نظامی دارد و هزینه بزرگ ٬ از بر حضورش در افغانستان چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ منابع انسانی می پردازد.در حالی که ماجراجویی های شماری معین از کشور ها ماموریت ناتورا در افغانستان طولانی ترو پر هزینه تر کرده است واین برای ناتو قابل قبول نیست .
ناتو که  امنیت اروپا را در گروه امنیت افغانستان می داند و افراط گرایی مذهبی را برخاسته از ناامنی های جاری در منطقه می داند در صدد است برای حل معضل افغانستان وارد عمل شود وبرای رسیدن به صلح در افغانستان٬ همکاری کشور های منطقه وفرا منطقه را لازمی می داند و در این میان بیشتر از همه به همکاری پاکستان نیاز دارد.
این گفته های سرمنشی ناتو که می گوید(همه کشورهای منطقه باید برای صلح در افغانستان نقش مثبت بازی کنند چون امنیت و ثبات در افغانستان به نفع همۀ منطقه است) می رساند که ناتو از بازی چندگانه شماری از کشورها در قضیه افغانستان خسته شده است ومی کوشد به این گونه ناهنجاری ها خاتمه دهد.
آگاهان سیاسی افغان به این باور اند که سرمنشی ناتو با دعوت از وزیرخارجه پاکستان به بروکسل آنهم در آستانه سفر رییس جمهوری اسلامی افغانستان به پاکستان،از پاکستان می خواهد که موقف آنکشوردرقبال  افغانستان صریح وواضح باشد وراه همکاری را با این کشور در پیش گیرد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.