21 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تنش در روابط امریکا و روسیه افزایش یافته اشت

تنش در روابط امریکا و روسیه افزایش یافته اشت

کابل/ ۲۱ سرطان/ باختر بعد از آن که لوی درستیز ارتش...

حمله های تازه قوای هوایی درارزگان : هشت طالب مسلح  کشته شدند

حمله های تازه قوای هوایی درارزگان : هشت طالب مسلح کشته شدند

ترینکوت / ۲۱ سرطان/ باختر درحمله های قوای هوایی کشور امروزدر...

18 طالب مسلح در حمله هوایی کشته شد

18 طالب مسلح در حمله هوایی کشته شد

کابل/ 21سرطان / باختر هژده طالب مسلح دیشب در دو حمله...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 13 ????? 1398 ، 11:10

سیگار: بعداز توافق با طالبان جنگ در افغانستان ادامه خواهدیافت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر   ۱۳  سرطان
در حالی که نمایندگان امریکا و طالبان مصروف انجام مذاکرات صلح در دوحه قطر اند، سیگار یا اداره ویژه باررس امریکا برای بازسازی افغانستان می گوید حتی در صورت توافق صلح با طالبان، جنگ در افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.
در گزارش سیگارتذکررفته است ( نیروهای امنیتی افغان پس از این‌که با طالبان صلح صورت بگیرد نیز مجبور خواهند بود با ده‌ها گروه و سازمان تروریستی بجنگند٬ گروه‌های القاعده و داعش به‌عنوان تهدیدهای جدی برای امنیت افغانستان باقی خواهندماند و افغانستان همچنان با خطر سازمان‌های متعدد افراط‌گرایی روبه‌رو خواهد بود.حتی اگر مذاکرات قطر به یک توافق صلح بیانجامد، افغانستان همچنان نیازمند آمادگی برای محافظت از مردم در برابر تهدیدهای داخلی و بیرونی است.)
شماری از آگاهان سیاسی با این گفته های سیگار همنوا اند ومی گویند که توافق صلح با طالبان، آخر راه نیست بل گروه های دیگر هم وجود دارندکه به عنوان تهدید جدی فرا راه صلح در افغانستان باقی می مانند .
نهاد های امنیتی افغانستان می گویند ٬برعلاوه طالبان ٬ اضافه از بیست گروه دیگر در این کشورفعالیت دارند که نمی توان نقش و سهم آنان، در تخریب و بی ثباتی قابل بحث و دقت است.
این آگاهان به بازی کشورهای بیرونی هم اشاره می کند که می تواند وضعیت را در افغانستان آشفته نگهدارد ودر بستر چنین یک آشفتگی ٬اهداف راهبردی خود را دنبال کنند.
جنرال عبدالواحد طاقت آگاه امور سیاسی اظهارات اداره سیگار را سخن تازه نمی داند. وی می گوید، امریکا می خواهد پروژه جنگ افغانستان را بنام داعش پیش ببرد.
وی می افزاید امریکا بعد از برقراری صلح با طالبان ورسمیت بخشیدن حضور استخباراتی اش در افغانستان نیاز دارد تنور جنگ را در افغانستان گرم نگهدارد، از همین رو در ولایت های نورستان ،کنر،فاریاب عملا گروهای داعش فعالیت دارند وروزانه تعداد زیاد طالبان به آن می پیوندند .
طاقت می گوید امریکا دیگر نیاز به حضور نظامی در افغانستان ندارد به یک سلسله اهداف استراتیژیک که نیاز داشت رسید وبه یک سلسله اهداف دیگر که رسیدن به کشورهای بالکان از طریق آسیای مرکزی بود برایش در کوتاه مدت  ناممکن شد زیرا جابجایی عساکرروسیه در آسیای میانه از یک طرف وشکل گیری سازمان شانگهای از جانب دیگر٬ مانع رسیدنش به این اهداف شد، بنابراین نیروهای نظامی را اخراج می کند اما با ابراز نگرانی از داعش، می خواهدحضور استخباراتی اش را حفظ کند وباقوت بیشتر کار خواهد کرد و همچنان می خواهد  حمایت ناتو را با خود داشته باشد تا هر زمانی که بخواهد نیروهایش را از خلیج اعزام کند وبا این روش از یک طرف از مصارف گزاف جلوگیری می کند واز جانب دیگر خود را به صورت تدریجی به اهداف دراز مدتش که همانا رسیدن به کشور های بالکان است برساند .
جاوید کوهستانی با تایید اظهارات اداره بازرس ویژه ایالات متحده امریکا می گوید به یقین که در صلح با طالبان جنگ افغانستان به پایان نمی رسد چون که علاوه از طالبان گروه های دیگر تروریستی نیز در افغانستان فعالیت دارند وبه فعالیت های شان ادامه خواهند داد در قدم نخست خارجی های که با همراه طالبان اند منافع شان را درجنگ می بینند وبه صلح نخواهند پیوست اما اگر طالبان واقعا با دولت همراه شوند وبا نیروهای دولتی متحدانه علیه سایر گروهای تروریستی بجنگند جنگ کاهش میابد .
کوهستانی بااشاره به این موضوع که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا نسبت به امنیت افغانستان ابراز نگرانی می کند می گوید: رییس جمهوری امریکا با این گونه اظهارات می خواهد ٬ حضورش را در افغانستان توجیه کند.
اورځلا نعمت رییس نهاد تحقیقی افغانستان نیز به این باور است که در جنگ افغانستان گروه های محلی ،ملی وبین المللی در گیر استند وبه هیچ صورت با مصالحه با طالبان جنگ به پایان نمی رسد . به نطر نعمت صلح در افغانستان یک روند است آنهم مغلق وپیچیده ٬چون بازیگران متفاوت ،محلی ،ملی وبین المللی دارد واین بازیگران تا زمانی که به یک تعهد نرسند صلح به میان نمی آید .
نعمت افزود که ترامپ با اظهار نگرانی از امنیت آینده افغانستان می خواهد مسوولیت اش را در قبال نا امنی های احتمالی که بعد از خروج نظامیانش به میان می آید را رفع کند وبه دنیا بفهماند که مسوول نیست .
این آگاهان می گویند که در میان طالبان هم چهره های خطرناک و افراطی وجود دارد که با صلح احتمالی این گروه با امریکا، از طالبان خواهند برید و با گروه های دیگر به خصوص داعش یکجا خواهند شد .
پس صلح امریکا با طالبان یک صلح جامع نخواهد بود، بل زمینه را برای تبارز گروه های دیگر مساعد خواهد ساخت. در اینجا لازم است که اقتداردولت مرکزی افغانستان یک اصل باشد این دولت تقویت شود و ظرفیت ادغام گروه های دیگر را در خود پیدا کند . صائم فرزانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.