26 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مسوول بمب گذاری گروه طالبان درتخار کشته شدند

مسوول بمب گذاری گروه طالبان درتخار کشته شدند

شهرتالقان ۲۵ میزان باختر مسوول کمیته نظامی گروه طالبان در تخار...

شاهراه کابل – قندهار ازسوی تظاهر کنندگان بسته شد

میدان شهر۲۵ میزان باختر شاهراه کابل – قندهار ازسوی تظاهر کنندگان...

طالبان در زابل و ارزگان متحمل تلفات شدند

طالبان در زابل و ارزگان متحمل تلفات شدند

شهرقلات ۲۵ میزان باختر هفت طالب مسلح در حمله های هوایی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 15 سرطان 1398 ، 12:43

عمران خان با هیئت سیاسی طالبان دیدار می کند. // آگاهان: پاکستان چرا شورای کویته را وا دار به صلح نمی کند؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۱۵ سرطان 
رادیوی رسمی پاکستان گزارش داده است که عمران خان نخست وزیر آن کشور در نظر دارد تا با نمایندگان طالبان دیدار کند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد٬ رادیوی پاکستان گفته است که این ملاقات بعد از آن برنامه ریزی خواهد شد که دولت افغانستان با آن موافقت کند.
اگر این دیدار عملی شود عمران خان خواهد کوشید تا طالبان را ترغیب به مذاکره با دولت افغانستان کند.
مقامات پاکستانی گفته اند که این ملاقات با موافقت حکومت افغانستان صورت خواهد گرفت و دولت پاکستان از جزئیات آن دولت افغانستان را آگاه خواهد کرد. چند ماه قبل نیز حکومت پاکستان با دعوت از هیئت سیاسی طالبان در قطر خواست تا مساله صلح افغانستان را با طالبان مطرح کند .مگر مخالفت حکومت افغانستان ٬پاکستان را وا داشت تا از این برنامه خودعقب نشینی کند.
از پاکستان به عنوان کشوری یاد می شود که درمیان طالبان نفوذ بیشتر دارد و حرکت اخیر پاکستان مبنی بردعوت از هیئت سیاسی طالبان می تواند یک حرف نمادین باشد.
در موجودیت شورای کویته طالبان که هسته رهبری این گروه را تشکیل می دهد دعوت از یک هیئت بی صلاحیت و تشریفاتی در دوحه چگونه توجیه شده می تواند؟
بهترین مسیر برای وا دارکردن طالبان به صلح فشار آوردن برشورای کویته است ٬ شورای کویته که از سوی ملا هبت الله رهبری می شوددر پاکستان فعال است. در کنار این شورا٬ تمامی قومندانان رده اول طالبان به گونه یی در پاکستان حضور دارند که خود شان در داخل افغانستان اند وخانواده های شان در پاکستان به سر می برند به این ترتیب می توان گفت که پاکستان تا دعوت از  یک هیئت نمادین در دوحه ٬از نفوذ خودبرهسته سیاسی و نظامی گروه طالبان استفاده کند .
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در آخرین سفر به پاکستان به گونه ٬ صریح اظهار داشت که میان پاکستان و طالبان رابطه محکم وجود دارد بهتر است که پاکستان ازاین رابطه در مسیر خوب کار گیرد و طالبان را به صلح در افغانستان وا دارد.
آگاهان سیاسی مطرح می کنند که پاکستان با همگانی سازی این خبر که گویا نخست وزیرعمران خان با هیئت سیاسی طالبان دیدار خواهد کرد٬این پیام را می دهد که پاکستان بر طالبان  نفوذ ندارد و از آدرس رهبری آن آگاه نیست .
محمد اشرف غنی در سفرخود به پاکستان گفت که به گذشته نمی رود بل می خواهد مشکلات میان دو کشوردر محور روابط  دو دولت حل شود و از پاکستان خواست که از روابط نزدیک خود با طالبان برای صلح و رفاه استفاده کند .
این آگاهان می گویند که پاکستان در روشنایی روابط تازه میان کابل و اسلام آباد٬می تواند که به جای دفتر بی صلاحیت دوحه٬ شورای کویته را که آدرس دقیق تر ونزدیکتر برای پاکستان است٬وا دارد که به صلح در افغانستان تن دهد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.