09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بازارک ۸جوزا باختر با ثبت بیست وهفت مورد جدید مبتلا به...

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

کابل/ 8 جوزا/ باختر پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان...

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

کابل/ 8 جوزا/ باختر کمیته اضطرار کابل، یک دوره میترخوانی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 18 ????? 1398 ، 13:04

تمرکز گروه های هراس افگن برنهاد های اکادمیک ٬خطری که باید جدی گرفته شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۱۸   سرطان
سال پارتصویربردار یک شبکه تلویزیونی در یک حمله هراس افگنان در کابل جان باخت. پدر رامزاحمدی می گوید که برای شناسایی و بازداشت عاملان این جنایت لحظه شماری می کرد ولی هرگز فکر نمی کرد که سرنخ این جنایت درپوهنتون کابل باشد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد٬در سنبله سال پار٬ کلپ پهلوانی میوند درناحیه سیزدهم شهر کابل ٬ هدف یک حمله هراس افگنان قرار گرفت که درآن سی ورزشکار جان باختند و نود ورزشکاردیگر زخم برداشتند .
رامزاحمدی تصویر بردار تلویزیون طلوع که برای پوشش خبری آن واقعه به ساحه رفته بود نیز کشته شد.
داعش مسوولیت حمله را به عهده گرفت. خانواده های قربانیان از دولت خواستار شناسایی و مجازات عاملان این جنایت شدند.
نورالله احمدی پدررامز به رسانه ها گفته است زمانی که خبر شد عاملان حمله براین کلپ ورزشی بازداشت شده اند زیاد خوشحال شد مگر هرگز تصور نمی کرد که سرنخ این جنایت در پوهنتون کابل باشد .
اخیرا اداره امنیت ملی بانشر خبرنامه گفته است( منسوبان  قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات هدفمند یک شبکه گروه تروریستی داعش را که مسوولیت جلب و جذب و سازماندهی حملات تروریستی و تخریبی را به‌عهده داشت از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند.از بازداشت شده‌ گان به نام‌های٬مبشر مسلمیار استاد پوهنتون کابل٬احمد طارق و احمد فاروق فارغ التحصیلان این پوهنتون نام برده شده است.)
در خبرنامه آمده است (احمد طارق و احمد فاروق اعتراف کرده‌اند که از سوی سه استاد پوهنتون کابل ظاهر داعی، معروف راسخ و مبشر مسلمیار به گروه «داعش» جذب شده‌اند.این سه نفر قبل از این از سوی امنیت ملی بازداشت شده اند.)
بازداشت شدگان گفته اند که آنان جوانان را در مرحله اول به سلفیت بارومندمی ‌کردند و بعدا به سوی داعش سوق می‌دادند.
امنیت ملی می گوید که گرفتار شدگان یا به گونه مستیم و یا به شکل دیگر در حملات هراس افگنان در کلپ میوند ٬ انفجار موتر حامل کمیسیون مستقل اصلاحات اداری  و خدمات ملکی در جاده دارالامان ٬حمله برمیدان هوایی بین المللی حامد کرزی، اعزام جوانان به ننگرهارغرض پیوستن با داعش وچندواقعه دیگر دخیل بوده اند.
گرفتاری چنداستاد پوهنتون و چند دانش آموز آنهم از یک نهاد معتبر اکادمیک در کشور یک زنگ خطر است که می رساند اگر نجنبید نهاد های اکادمیک به مراکز ترویج نفرت پراگنی٬ افراطیت٬ ترور ووحشت مبدل می شوند
آگاهان سیاسی و مردم ٬کار امنیت ملی را در شناسایی و بازداشت عاملان این شبکه ستودنی می دانند مگر هشدار می دهند اگر این وضعیت(ترویج افراط گرایی ) درنهادهای اکادمیک مهار نشود نهادهای اکادمیک نه تنها سیاسی خواهند شد بل مراکز ترویج افراطیت ٬هراس افگنی و نفرت پراگنی خواهند شد.
دولتمردان افغانستان بارها گفته اند که آنان مخالف سیاسی کردن و قومی کردن نهاد های علمی ٬تحصیلی و آموزشی در کشور اند وبرای هیچ حلقه و جریان اجازه نمی دهند که این نهاد ها را کانون توطیه و دسایس کنند.
در گذشته ها خبرهای از ترویج افراط گرایی وهراس افگنی در نهاد های اکادمیک در کشور وجود داشت وبازداشت شماری ازاستادان خبرساز شد، اما هیچگاهی این موضوع جدی گرفته نشد.
مگر دخیل بودن مستقیم شماری از استادان و دانش جویان در فعالیت های هراس افگنانه٬ حالا از مرز خبرساز شدن گذشته است و به یک نگرانی جدی درمحیط اکادمیک و خانواده ها مبدل شده است .
مردم تاکید دارند مبارزه با عاملان ترویج تندروی در محیط و محلات اکادمیک باید به یک روند مردمی مبدل شود و این تنها کار امنیت ملی نیست.مردم ونهادهای ملی باید در این امرخطیربسیج شوند.
حفیظ منصور فعال سیاسی و نماینده پیشین مردم در پارلمان٬ به این باور است که تدریس مضمون ثقافت اسلامی در پوهنتون ها ٬ عامل ترویج افراط گرایی است و شماری از استادان با تدریس این مضمون ٬برنامه واهداف خود را دنبال می کنند.
حفیظ منصور می گوید که مضمون ثقافت اسلامی درپوهنتون ها ذهن جوانان را به افراطیت سوق می دهد .
منصور در صحبتی با خبر نگار آژانس باختر گفت سالهاست که در پوهنتون های افغانستان افراطیت زیر عنوان مضمون ثقافت اسلامی به جوانان تدریس می شود و باز داشت استادان پوهنتون کابل نمی تواند بر این مشکل نقطه پایان بگذارد .
به نظر منصور مشکل عمده محتوای مضمون ثقافت اسلامی است که جوانان چشم وگوش بسته را شکار وتندرو تربیه می کند .
منصور می گوید، ثقافت اسلامی باید تمدن اسلامی را تشریح کند به جوانان درس اعتماد به نفس دهد ،بر حکومتداری خوب وعلم دوستی مسلمانان تاکید کند ،از همزیستی بین جامعه اسلامی وغیر مسلمانان بحث کند ،به جهانیان نمونه هایی از زندگی مسالمت آمیز نشان دهد در رابطه به تجارت ،زنان سیاستمدار ونویسندگان به جوانان معلومات دهد که متاسفانه چنین نیست ویک بخشی از پوهنځی شرعیات مصروف تدوین کتاب های خاص افراط گرایی است .
منصور می گوید: از چندین سال به اینسو شاهد رشد افراطیت در پوهنتون ها بوده ایم  وبارها دیدیم که دانش آموزان به طرفداری القاعده وداعش راهپیمایی کرده اند وحکومت به گرفتاری محصلان پرداخته است .
در حالی که مشکل با بازداشت ها حل نمی شود وما طی چندین مقاله وبرنامه ها مشکل را ریشه یابی کردیم از دولت خواستاربازنگری محتوای ثقافت اسلامی توسط استادان ودانشمندان اعتدال پسند ومیانه روشدیم اما متاسفانه که بازنگری از سوی مسوولان نمایشی بود
منصور می گوید در ترویج افراطیت در پوهنتون کابل رهبری پوهنتون نقش مستقیم دارد زیرا با آنکه به موضوع پی پرده است اما اقدام مسوولانه نمی کند .
جنرال عبدالواحدطاقت آ گاه مسایل امنیتی ٬از باز داشت های اخیر درپوهنتون کابل به گمان همدستی با گروه های افراطی استقبال می کند و می گوید که شماری استادان در سال های اخیر به گونه ای به ترویج افراطیت می پردازند حتی محصلان را تهدید به آموزش مضامین افراطی کرده اند ومی گویند که اگر در مضمون یاد شده  نمره بلند نگیرند در سایر مضامین نیز ناکام خواهند شد .
طاقت می گویدچنین استادان باید بازداشت و محاکمه شوند زیرا با آینده نسل جوان بازی می کنند .وی به این باور است که با باز داشت چنین استادان فضا برای آموزش محصلان بیشتر باز می شود وبه خاطر آرام با آموزش می پردازند.
شینکی کروخیل نماینده مردم در ولسی جرگه هم از باز داشت های اخیردر پوهنتون کابل استقبال کرده می گوید: از آنجایی که مراکز آموزشی خیلی حساس است چون محل تجمع جوانان است ودر چنین اجتماعات دشمن به آسانی می تواند راه پیداکند وجوانان ا تحت تاثیر خود قرار دهد واز آنان به خاطر بر آورده شدن اهداف خود استفاده کند  از این رو برنهاد های کشفی وامنیتی است که چنین مکان ها را به دقت زیر نظر داشته باشند .
کروخیل می گوید، ما متاثر بودن محصلان را از استادان نادیده گرفته نمی توانیم پس در انتخاب استادان باید دقت لازم صورت گیرد وبازداشت استادان به هیچ وجه توهین به استاد نیست بل احتیاط لازم به خاطر نجات اولاد وطن است واستادان نیز باید با نهاد های ذیربط همکاری کنند وهرگاه شواهد واسناد علیه استادان باز داشت شده وجود نداشته باشد ومجرم بودن شان به اثبات نرسد دوباره رها خواهند شد .
او تاکید داردکه پوهنتون کابل  در زمینه‌ استخدام استاد٬ شیوه  سختگیرانه ‌تری روی دست گیرد. در حالی که امروز روند استخدام کادر علمی در پوهنتون های افغانستان فاجعه‌ بار است.
مساله بازداشت چند استاد پوهنتون کابل به اتهام دخیل بودن در فعالیت های هراس افگنانه باعث مباحثی در مجلس سنا نیز شد شماری از اعضای مشرانو جرگه آن را تایید کردند و شماری هم آنرا بی بنیاد خواندند مگر ذکیه سنگین یکی از این سناتوران تاکید براین دارد که باید به اداره امنیت ملی فرصت داده شود تا کار خود را دنبال کند.
وقایع اخیردرپوهنتون کابل نشان می دهد که دستان پیدا و پنهان در صدد تقابل جوانان ٬ دراین محیط اکادمیک اندواگر خطرتمرکز گروه های هراس افگن برنهاد های اکادمیک ٬ جدی گرفته نشود پیامد آن  زشت و ناگوار خواهد بود ختم تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.