08 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

امیرکویت درگذشت

امیرکویت درگذشت

کابل / ۸ میزان / باختر امیرکویت به عمرنودویک سالگی درگذشت. آژانس...

 داکترعبدالله با رییس مجلس سنای پاکستان دیدارکرد

داکترعبدالله با رییس مجلس سنای پاکستان دیدارکرد

کابل / ۸ میزان / باختر داکترعبدالله عبدالله رییس شورای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 22 ????? 1398 ، 04:27

کشته شدن ۴۰۰ غیر نظامی درده روزگذشته در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل22 سرطان باختر
گروه عدالت خواهی وحفاظت از افراد ملکی درتازه ترین گزارش خود گفته است که درده روزگذشته دربرخی نقاط افغانستان 400 غیرنظامی کشته وزخمی شده اند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد : عزیراحمد تسل رییس گروه عدالت خواهی وحفاظت از افراد ملکی به رسانه ها گفته است که یافته های گزارش این نهاد نشان می دهد که درده روزگذشته هشتاد فرد ملکی کشته شده اند و بیش از سه صد تن دیگر زخمی شده اند که درمیان این ارقام شماری از زنان وکودکان نیزشامل اند .
به گفته وی رقم زیاد کشته شدگان  وزخمیان درمیان  افراد ملکی ناشی از حملات انتحاری وانفجاری  گروه طالبان و نیز حملات هوایی وشبانه یی نیروهای  مشترک افغان و نیروهای خارجی بوده است .
وی تصریح کرده است که بیشترین تلفات که برافراد ملکی وارد شده رویداد های شهرهای کابل وغزنی  می باشد که دراثرآن ده ها غیرنظامی کشته وزخمی شده اند
درجریان دو حمله خونبار در دو هفته گذشته درمربوطات  شهرکابل وشهرغزنی که از سوی گروه طالبان سازمان دهی  شده بود بیشترافرادملکی  به شمول شاگردان مکتب کشته وزخمی شدند.
این گزارش درحالی رقم کشته و زخمی شدگان افراد ملکی را به گونه تکان دهنده منتشرکرد که مساله تلفات ملکی در منازعات جنگی ووقایع هراس افگنانه در افغانستان همیشه بحث برانگیز بوده است و با وجود تعهد ووعده ها این مشکل همچنان پا برجاست.
طالبان که عمده ترین گروه مسلح مخالف دولت افغانستان اند بیشتراز هر گروه دیگر در تلفات ملکی نقش دارد.
باور ها براین است که این گروه با تغییر دهی منظم تکتیک های جنگی و ازدیاد حملات مسلحانه در صدد تثبیت موقف خود در میدان سیاست است.
سهم این گروه دربروز تلفات ملکی بیشترازهرگروه دیگراست ٬ این گروه روز گذشته عامل انجام یک حمله انتحاری در یک محفل عروسی در ننگرهار بود٬در همین روز سه دهقان در قریه های شیر آباد و کورک در حومه مرکزولایت سرپل از سوی طالبان به دلیل نپرداختن زکات از سوی طالبان تیر باران شدند به همین ترتیب طالبان در روز های اخیر ٬آن هم با تشدید حملات مسلحانه شان٬ در بسیاری نقاط کشور باعث بروز تلفات به روستانشینان و مردم ملکی شده اند.
در حالی که دولت افغانستان برای جلوگیری از تلفات ملکی٬ اقداماتی روی دست گرفته است.
یکی از پیشنهاد های  دولت انفاذ آتش بس در جریان گفت وگو های سیاسی است که میان امریکا و طالبان ادامه دارد.
طالبان این فراخوان دولت را رد کرده اند و برادامه جنگ تاکید دارند
ادامه جنگ در ذات خود عامل ادامه کشتار وخونریزی است در حالی که آتش بس می توانست جان ها ی زیادی را نجات دهد و حفظ کند
این خود تفاوت دیدگاه میان دولت و طالبان است که اولی برای نجات مردم و سرزمین شان فکر می کند  و دومی برای تخریب وادامه جنگ .
باید گفت که حمله انتحاری که دیروز در یک محفل عروسی درولسوالی بچیراگام ننگرهار انجام شد عامل آن یک کودک بود و این نشان می دهد که مخالفان مسلح حتا از کودکان برای انجام فعالیت های هراس افگنانه شان کار می گیرند.
این گروه ها هچنان ازکودکان  به گونه منظم سرباز گیری می کنند در حالی که دولت افغانستان تاکید دارد که شهروندان زیرهژده سال نمی توانند در صفوف نهاد های نظامی کار کنند. روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.