05 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

غزنی/ 5/ حوت/ باختر مسوولان محلی غزنی و شهروندان آن ولایت...

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

پلخمری/ 5/ حوت/ باختر ریاست زراعت بغلان کارزار بهاری ایجاد باغ...

صندوق بین‌المللی پول: کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند

واشنگتن/ فرانس 24/ پنجم حوت/ باختر صندوق بین المللی پول روز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 29 ????? 1398 ، 12:50

طالبان تغییر نکرده اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل    باختر   ۲۹   سرطان 
با آن که تلاش های سیاسی برای حل بحران افغانستان جدی ترشده است وطالبان وارد این روند شده اند مگر حوادث اخیر در کابل و بخش های دیگر کشورنشان می دهد که این گروه هنوز آماده تغییرنیستند وتحول پذیرنمی باشند.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد٬ درحمله موتر بمب که روز گذشته در٬ در ورودی پوهنتون کابل رخ داد ده تن از شهروندان کابل به شمول یک زن و یک کودک جان باختند وحدود چهل نفر دیگر زخمی شدند.
این حادثه زمانی رخ داد که هزاران متقاضی آزمون «استاژ قضایی» رهسپار این پوهنتون بودند. طالبان دست داشتن شان را در این حادثه رد کردند مگر نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزاردت داخله صریحا گفت که این کار٬ کار طالبان است.
یک روزقبل از حادثه کابل٬ هراس افگنان برقومندانی امنیه ولایت قندهار حمله کردند و باعث کشته شدن دوازده هموطن ما در این ولایت شدند٬ طالبان ادعا مسوولیت کردند وامنیت ملی با ارائه اسناد گفت که این برنامه در چمن کویته برنامه ریزی شده بود  واز همانجا مدیریت می شد.
چهار روز قبل ازاین حادثه٬ انفجاری یک ماین کارگذاری شده درخاکریزقندهار٬ به قیمت جان دوازده عضوی یک خانواده انجامید که از شهر قندهار روانه خاکریر برای شرکت در یک مراسم عروسی بودند.
طالبان٬ ظاهرا این ماین را غرض هدف قرار دادن وسایط نظامی جاسازی کرده بودند مگر جاده که ماین گذاری شده بود عمدتااز سوی افراد ووسایط ملکی مورد استفاده قرار می گیرد.
طالبان همچنان شب گذشته با سازماندهی انفجاری یک ماین در یک روستا در ولسوالی چپرهار ننگرهار یک زن و کودک را کشتند٬درخوگیانی غزنی٬ در حادثه مشابه٬پنج کودک کشته شدند٬ در سنگین هلمند٬ به شمول یک دهقان سه فردر ملکی با انفجار ماین جان باختند٬ در چهار بولک بلخ ٬ دره غوث الدین نجراب و جا های دیگر نیز در حوادث انفجار ماین به شهروندان ملکی تلفات وارد شده است.
همه این حوادث دربسترانکشافات تازه سیاسی رخ می دهدکه شامل مذاکرات طالبان و امریکا و دید و بازدیدسیاسیون افغان و نمایندگان طالبان را نیز شامل می شود.
اقدامات سبوتاژگرانه ویا امتیازطلبانه٬ طالبان تنها با این اقدامات خشن خلاصه نمی شود٬ طالبان ماه گذشته٬ فعالیت صلیب سرخ جهانی را در ساحه تحت نفوذ شان ممنوع کردند٬ هفته گذشته فعالیت اضافه از سی مرکز صحی را در میدان وردک٬متوقف کردند٬ با تهدید٬ مانع ادامه فعالیت یک رادیو خصوصی در غزنی شدند.
از تهدید شان دربرابر رسانه کوتاه نیامده اند(طالبان تهدید کرده اند که اگر رسانه ها٬به تبلیغات ونشراخبار که منافع طالبان را تهدیدمی کند پایان ندهند٬این رسانه ها ٬اهداف نظامی شان خواهد بود.
شماری ازمکاتب دخترانه درساحه تحت نفوذ طالبان همچنان مسدود باقی مانده است.
همه این مسایل در بسترتحولات تازه سیاسی رخ می دهد٬ تحولات که آینده را برای مردم افغانستان دلگرم کننده جلوه داد.
در نشست اخیر که میان سیاسیون افغان وطالبان دردوحه قطربرگزارشده بود. طالبان گفته بودند که نسبت به آموزش دختران مشکل ندارند همچنان درقطعنامه نشست دوحه هر دو طرف تعهد کردند که برای کاهش خشونت کارمی کنند٬ مگر سیر حوادث نشان می دهد که طالبان ازگذشته شان فاصله نگرفته اند.
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در واکنش به وقایع اخیر تروریستی گفته است ( طالبان یک بار دیگر با انجام این حملۀ وحشیانه نشان‌دادند که نیت آنان٬ تداوم جنگ، خشونت و کشتار افراد ملکی می‌باشد.)
یونیما حوادث اخیررا جنایات جنگی خوانده است
ووزارت تحصیلات عالی گفته است که هدف قرار دادن مراکز علمی و افراد جویای علم که هیچ ارتباطی با مسایل سیاسی و نظامی ندارند، یک عمل غیرانسانی و خلاف ارزش‌های بشری است. این وزارت از تمامی گروه‌های مسلح خواسته است که به بی‌طرفی نهادهای آموزشی احترام بگذارند و این نهادها را میدان جنگ و سیاست خود قرار ندهند.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در واکنش به حملات اخیر در کشور گفته است که گروه طالبان «باوری به صلح ندارد.»
به گفته عبدالله، در حملات موتربمب طالبان در کابل و قندهار، افراد ملکی آسیب دیده‌اند.
او افزوده است (این حملات بزدلانه نشان می‌دهد که برخلاف ادعاهای واهی، هیچ تغییری در تفکر تروریستی و خشونت‌باورانه طالبان به میان نیامده است)
وشورای امنیت ملی در واکنش به حملات ٬کابل و قندهار گفته است که گروه طالبان در جنگ «نامشروع» خود با بی‌رحمی تمام به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند
و نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، گفته است :( طالبان ضمن آن‌که از گفت‌ وگو با دولت سر باز می‌زنند، غیرنظامیان را نیز هدف حمله قرار می‌دهند. او افزود که گروه طالبان بزرگ‌ترین مانع صلح در افغانستان است.)
این ها همه نمایانگر آن است که طالبان تغییر نکرده اند و نباید به حرف های پشت میز چند عضو این گروه که صلاحیت اجرایی ندارند خوشبین بود بل بهتر است که با زبان خود شان با آنان گفت وگو شود. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.