18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تهدید مخالفان و تدبیر افغانان

تهدید مخالفان و تدبیر افغانان

کابل/ 18 اسد/ باختر لویه جرگۀ مشورتی صلح دیروز در کابل...

کار روز دوم لویه جرگه مشورتی صلح آغازشد

کار روز دوم لویه جرگه مشورتی صلح آغازشد

کابل/ 18 اسد/ باختر کمیته های موظف در دومین روز لویه...

استادان پوهنتون ننگرهار تفریحگاهی بنام ناکامورا در آن پوهنتون ساختند

استادان پوهنتون ننگرهار تفریحگاهی بنام ناکامورا در آن پوهنتون ساختند

جلال آباد/ ۱۸ اسد/ باختر استادان پوهنتون ننگرهار برای ارج گذاری...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 12 ??? 1398 ، 13:24

پیکارهای انتخاباتی٬ خاموش وکمرنگ!؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر   ۱۲   اسد
باآن که از آغاز مبارزات انتخاباتی در کشورحدود یک هفته سپری می شود مگراین پیکارها٬ رنگ و بوی خود را ندارد.
به گزارش آژانس باختر:ازآغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان یک هفته سپری شد مگر پیکار های انتخاباتی تحرک و جوش لازم ندارد.
درآغازین روز این روند تنهاسه نامزد ریاست جمهوری( محمد اشرف غنی٬ داکتر عبدالله و عنایت الله حفیظ ) کارزار انتخاباتی شان را آغاز کردند و در حضور داشت هواخواهان شان برنامه های شان را  معرفی کردند بعد هم یکی دو نامزد با حضور درجمعی از مردم ازخود وبرنامه های شان گفتند. در کل پیکار های انتخاباتی هژده نامزد ریاست جمهوری خاموش و آرام است.
عوامل متعددی وجود دارد که برپیکار های انتخاباتی در کشورسایه افگنده است.
در گام نخست٬ روند صلح که امریکا با طالبان در پیش گرفته است مردم و حتا شماری از نامزدان ریاست جمهوری را نسبت به آینده بی باور کرده است.
مسایل امنیتی هم یک مورد قابل بحث در کمرنگ شدن پیکار های انتخاباتی است.
شماری ازنامزدان٬دونامزد ریاست جمهوری(محمداشرف غنی و داکتر عبدالله) را متهم می کنند که از امکانات دولتی برای خود استفاده می کنند درحالی که کمیسیون انتخابات بر استفاده یکسان و متوازن از امکانات دولتی برای همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری  تاکید دارد
و نامزدانی هم اند که خود هیچ نوع امکانات ندارند٬ حتا دفتر برای تنظیم امورو مدیریت برنامه های انتخاباتی شان ندارندونمی توانندبرای خودبرنامه ریزی کنند
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ادعا دارد که روند انتخابات به سود یک یا دو نامزد انتخابات مهندسی شده است٬ شهاب حکیمی رییس این شورا هشدارداده است٬ تا زمانی که روند انتخابات بهبود نیابد آنان روند انتخابات را تحریم می کنند.
شهاب حکیمی به آژنس باخترگفت که اشرف غنی وداکتر عبدالله از امکانات دولتی دربرنامه های انتخاباتی استفاده می کنند ازهمین جهت چهارده عضو شورا از دومین روز شروع مبارزات٬ انتخابات را تهدید به تحریم کرده بودند و روز پنجشنبه اعلامیه پانزده فقره یی نشر کردند که در آن گفته شده است که هرنوع استفاده از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی غیر مجاز است.
حکیمی می گوید: قسمی که دیده می شودرییس جمهورمحمد اشرف غنی  به نام  افتتاح پروژه ها ویا دیدار بزرگان به ولایات سفر می کند  که مردم را به دادن رای تشویق کند .
حکیمی گفت اعضای شورا با سفرای کشورهای حمایه کننده انتخابات نیز دیدار کردند  وآنان به نامزدان اطمینان دادند که در حل مشکل تلاش می کنند .
حکیمی افزود: تا زمانی که استفاده سوازامکانات دولتی ادامه دارد٬ ما به تحریم ادامه می دهیم  ونمی خواهیم که رییس جمهور با تقلب حاکم بر سرنوشت افغانان شود. 
ناصر عمر مسوول نشرات داکتر فرامرزنامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری٬دلیل کمرنگ بودن پیکارها را عدم دسترسی به امکانات دولتی می داند او به آژانس باختر گفت: محمد اشرف غنی رییس جمهوری بر خلاف قانون٬  تمام  بل بورد های حکومتی را در سطح کشور به نام تجلیل از صدمین سالگرد جشن استقلال به خود اختصاص داده است و در کنار عکس امان الله خان تصاویر خود را به نمایش گذاشته است .
ناصر عمر گفت: با امکانات دست داشته برنامه های تبلیغاتی تمنا فعال است چه از طریق رسانه های تصویری ،صوتی وچاپی  اما نبود امکانات مالی وقرار گرفتن تمام امکانات دولتی در اختیار دو فرد که در راس قدرت قرار دارند٬ برنامه های آنان را کمرنگ تر نشان می دهد.
نعیم ایوب زاده رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان چهار عامل عمده را در کمرنگ کردن انتخابات اثر گذار می داند .
ایوب زاده می گوید: عامل اول جامعه جهانی است که با  پیش کردن مساله صلح با طالبان انتخابات را کمرنگ کرد که این مساله سبب شد جامعه جهانی کمک هایش را کاهش دهد وبا پخش ونشر دیدگاه های ضد ونقیض اعتبار انتخابات را در سطح ملی وبین المللی ضربه زد .
عامل دوم معامله گری های سیاسون در انتخابات های 20014 و20018است زیرا اکنون سیاسون به این باور رسیده اند که دیگر آرای مردم سرنوشت ساز نیست وآنچه نتیجه می دهد معامله گری است از این رو نمی خواهند ذریعه پیکارها تبلیغ کنند وقناعت مردم را فراهم کنند.
ایوب زاده ناکارایی کمیسیون انتخابات را عامل سوم می داند ومی گوید کمیسیون های انتخاباتی نتوانسته اند که اعتماد سازی کنند ومردم هنوز هم نسبت به کار این کمسیون ها خوشبین نیستند .
دو نامزدی که در راس قدرت قرار دارند باعث شده اند که تلاش هاینامزدان دیگر تحت شعاع قرارگیرد.این دو بیشترین منابع را در اختیار دارند از امکانات دولتی به نفع  شان در برنامه انتخاباتی استفاده می کنند .
اما ایوب زاده می افزاید که نهاد آنان با دسته های  انتخاباتی دیدار ونشست هایی داشته است وانان را متقاعد کرده است که به تحریم های شان پایان دهند که روند انتخابات تقویت شود.
در همین حال ارگ ریاست جمهوری گفته است که انتخابات یک روند ملی است و ریاست جمهوری در کار کمیسیون های انتخاباتی مداخله نمی کند.
کمیسیون مستقل انتخابات هم گفته است که کار آنان مستقل است و به هیچ نهاد و شخص اجازه مداخله در کارشان را نمی دهند و با هژده نامزد به عنوان نامزد انتخابات برخورد می شود موقف رسمی آنان مورد بحث نیست.
وکمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هم گفته است که آنان آماده رسیدگی به شکایات نامزدان شاکی اند. صائم  فززانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.