28 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

کابل باختر ۲۷ اسد جلسۀ سرقوماندانی اعلی قوای مسلح، به ریاست...

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر۲۷ اسد باختر یک قومندان گروه طالبان درحمله نظامیان در...

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

شهرفراه ۲۷ اسد باختر کارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه آغازشد. مسوولان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 17 اسد 1398 ، 10:49

اکسپرس تربیون: عدم ثبات در مرزهای شرقی پاکستان٬ تلاش های صلح در افغانستان را لطمه می زند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۱۷   اسد
حکومت هند با حذف ماده ۳۷۰ قانون اساسی آن کشور٬به خود مختار بودن ایالت جمووکشمیر خاتمه بخشید و آن را جزخاک هند اعلام داشته است.
کشمیرکه بعد از جدایی پاکستان ازهند٬میان دو کشور تقسیم شد٬ یک معضل همیشه حاد در روابط دو کشور است. هند و پاکستان دو بار روی مساله کشمیر باهم جنگیده اند که در هردوجنگ٬ پاکستان مغلوب شده است.
پاکستان کشمیر تحت اداره هند را سرزمین های اشغال شده می داند وهند برتمامی بخش های کشمیر ادعا مسوولیت دارد.
تصمیم اخیرحکومت هند٬مشکلات میان هند وپاکستان را جدی ترکرده است واین در حالی است که امریکا با طالبان وارد گفت وگو اند٬هردو طرف در آستانه امضای یک توافق نامه اند.
مذاکرات امریکا با طالبان با مساعی پاکستان آغازشد و با تلاش های پاکستان تا مرزی امضای یک توافق نامه پیش رفته است مگربااقدام اخیرهند٬ پاکستانی می کوشند تامعضل کشمیررا با معضل افغانستان ربط دهند.
روزنامه اکسپرس تربیون در شماره اخیر خود در خصوص انکشافات تازه مطلبی را به نشر سپرده و گفته است که پاکستان عدم ثبات در مرزهای شرقی این کشور با هند ممکن است به تلاش های اسلام آباد برای کمک به پیشبرد صلح در همسایه غربی خود افغانستان لطمه بزند.
اکسپرس تربیون نوشته است (اسلام آباد با کاخ سفید درخصوص پیامدهای منفی بحران کشمیر و تشدید تنش های مرزی میان پاکستان و هند بر فرآیند صلح افغانستان تماس گرفته است.
پاکستان از طریق کانال دیپلماتیک آمریکاییان را مطلع کرده است که اقدام اخیر دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جمو و کشمیر نه تنها تبعات سنگینی بر منطقه شبه قاره می گذارد بلکه این وضعیت تلاش ها برای رسیدن به حل سیاسی بحران افغانستان را به طور بالقوه با خطر مواجه می کند.
روایت اکسپرس تربیون مواضع سابق رهبران سیاسی و نظامی پاکستان را برجسته می کند که از نظر اسلام آباد دلیل تنش های مرزی این کشور با هند، ترفند دهلی نو برای کاهش نقش پاکستان در بحث افغانستان و سنگ اندازی در مسیر توجه ویژه طرف پاکستانی برای مراقب از مرزهای غربی خود با افغانستان است.
ناظران سیاسی در پاکستان می گویند: حرکت جدید هند در بحث کشمیر بار دیگر تنش ها میان دو همسایه هسته ای را تشدید کرده تا جایی که هند قبل از اعلام رسمی تصمیم خود برای لغو امتیازات ویژه کشمیر، هزاران نفر از نظامیان خود را به این منطقه اعزام کرد.
اکسپرس تربیون نوشت: وضعیت فعلی در کشمیر و اوضاع مرزی پاکستان و هند زمانی در حال رخ دادن است که اسلام آباد در حال تسهیل فرآیند صلح افغانستان که این روزهای وارد مرحله حساسی شده است، می باشد.
زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان هفته گذشته با سفر به اسلام آباد با رهبران سیاسی و نظامی پاکستان دیدار کرد. به نظر می رسید که تحولات مربوط به مذاکرات با طالبان در این نشست ها مطرح شود که البته علاوه بر این موضوع مقام های پاکستانی تنش ها با هند و موضوع کشمیر را نیز با طرف آمریکایی مطرح کردند.
منابع خبری پاکستان با اشاره به سفر خانم «آلیس ولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا به اسلام آباد، گفتند: آلیس ولز طی امروز و فردا با مقامات ارشد پاکستانی دیدار می کند و به نظر می رسد اسلام آباد وضعیت بحرانی کشمیر و تبعات احتمالی آن بر صلح افغانستان را با هیئت آمریکایی مطرح کند.
یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه پاکستان به شرط فاش نشدن نامش در گفت وگوبا اکسپرس تربیون گفته: پاکستان پیش از تحولات اخیر در کشمیر، به صراحت به زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا گفته بود که دهلی نو درصدد انجام اقدامی بزرگتر جهت تحت تاثیر قراردادن تلاش های صلح در افغانستان است.) صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.