22 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عملیات هوایی در بدخشان جان دوازده طالب را گرفت

عملیات هوایی در بدخشان جان دوازده طالب را گرفت

بدخشان/ 21قوس/ باختر دوازده طالب مسلح به شمول یک قومندان...

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات در حضورداشت رییس جمهوری به امضا شد

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات در حضورداشت رییس جمهوری به امضا شد

کابل/ 21قوس/ باختر در حضورداشت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

وزارت صحت عامه از روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی تجلیل کرد

وزارت صحت عامه از روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی تجلیل کرد

کابل/ 21قوس/ باختر وزارت صحت‌عامه ،امروز از روز جهانی پوشش صحی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 26 اسد 1398 ، 13:05

واکنش ها در رابطه به صلح احتمالی امریکا و طالبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 26 اسد / باختر
دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا دیشب درباره پیشرفت وآماد گی ها برا ی امضای توافقنامه صلح با گروه طالبان  با مشاورانش دیدار کرده است .
بربنیاد  گزارش های نشرشده٬ این دیدار در باشگاه گلف ترامپ درایالت نیوجرسی انجام شد که درآن مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پومپیو وزیر امور خارجه ، جنرال دانفورد قومندان ستاد مشترک ارتش آمریکا  ،جان بولتون مشاورامنیت ملی وزلمی خلیلزاد نماینده  خاص امریکا برای صلح افغانستان اشتراک  داشتند.
گزارشگرآژنس باخترمی نگارد: دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا بعدازاین دیدار درصفحه  تویترخود نوشته است که این دیدار به خوبی برگزار شده است  و امریکا امیدوار است در صورت امکان به توافق برسد.
درهمین حال کاخ سفید تاکید کرده است که دراین دیدار، گفت وگوها درباره مذاکرات صلح با طالبان و آشتی ملی در افغانستان و درعین حال نحوه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، متمرکزبوده است.
کاخ سفید همچنان دربیانیه یی درباره پیشرفت در آماد گی ها برای امضای توافقنامه صلح با طالبان گفته است که نشست دیشب دونالد ترامپ  رییس جمهور ایالات متحده امریکا و مشاورانش در باره این توافقنامه، بسیار خوب بوده است.
این درحالیست که  لیندسی گراهام، یک سناتور امریکایی  به دونالد ترامپ  رییس‌جمهور امریکا هشدار می‌دهد که توافق بد می‌تواند تروریزم را در تمام جهان گسترش دهد .
این سناتور امریکایی، در تویترش نگاشته‌است که ترامپ، باید از اشتباهات باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده امریکا بیآموزد.
این سناتور امریکایی، هم‌چنان تصریح کرده است که نیروهای امریکایی برای جلوگیری از حملۀ هراس‌افگنان بر ایالات متحده، در افغانستان حضور دارند زیرا هرگونه توافق با گروه طالبان ،یک توافق صلح نیست ، بل،این راه را برای یک حمله دیگربالای امریکا ومنافع این کشوردرسراسر جهان هموار می کند.
او از ترامپ خواسته‌است که به مشوره‌های تیم امنیتی‌اش گوش دهد و توافقی را امضا نکند که باعث شود دوباره تروریزم در افغانستان جان بگیرد.
اظهارات این سناتورامریکایی درباره توافقنامه صلح درافغانستان درحالی ابراز می شود که درپایان دور نشست هشتم  گفت وگو ها ، میان نمایندگان امریکا وطالبان درقطر، سخنگوی طالبان گفته است ، قرار است اعضای هیئت گفت وگوکننده امریکا و طالبان، درباره موارد بحث شده، با رهبران شان مشوره کنند.
ازسوی هم خلیلزاد درتویترش نوشته است  که امریکا برای صلح در افغانستان می کوشد و رهبران تمامی طرف های جنگ در افغانستان باید این موضوع را با قلب های شان بپذیرند.
با این حال اگرامریکا و طالبان توافقنامه صلح را امضا کنند همچنان انتظارآن  می رود که شماری از  نیروهای امریکایی ازافغانستان بیرون شوند  درحال حاضر  شمار این نیروها در افغانستان به ۱۵ هزارتن می رسد.
مگر روسیه بازیگر دیگر منطقه در قضیه افغانستان٬ که گفته می شود روابط نزدیک با طالبان دارد ازپیشرفت های جاری میان طالبان و امریکا چندان راضی به نظر نمی رسد.
مقام های این کشور گفته اند٬روسیه به دنبال جزئیات گفت ‌وگوهای قطراست آنان
تاکید دارند توافق آمریکا و طالبان در افغانستان صلح نمی‌آورد
ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان به روز نامه ایزوستیا چاپ مسکو گفته است: مسکو انتظار دارد که واشنگتن به زودی نتیجه گفت‌ وگوها با طالبان را به اشتراک بگذارد.
این روزنامه همچنان به نقل از کارشناسان روسی نوشته است که توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان، صلح و امنیت را برای افغانستان به ارمغان نخواهد آورد و تنها برای دو طرف دستیابی به اهداف شان را ممکن می کند.
در همین حال ازبکستان و چین روند صلح آمیز افغانستان را بررسی کردند
عصمت‌الله ایرگاش‌اف نماینده ویژه ریس جمهور ازبکستان برای افغانستان با جیانگیان سفیر چین در «تاشکند» دیدار کرد و هر دوروند صلح  افغانستان را بررسی کردند.
در این دیدار طرفین درباره پیشبرد روند صلح آمیزمیان افغانان، چشم اندازهای اجرایی طرح های بزرگ زیربنایی در قلمرو افغانستان و همچنان چگونگی همکاری های ازبکستان و چین در زمینه ارائه کمک به آموزش کادرهای افغانی تبادل نظر کردند.
جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم گفته است که برای تهران صلح از مجرای حکومت افغانستان قابل فبول است .
مقام های ایرانی قبل از این گفته بودند که آنان خواستار مشارکت طالبان در قدرت سیاسی  در افغانستان اند مگر هیچگاهی خواستار سپردن تمامی قدرت به این گروه در افغانستان نیستند.
این گفته ها نشان می دهد که غیر از افغانان٬ کشور های دیگر هم نسبت به صلح احتمالی امریکا با طالبان شک و تردید دارند.
مقام های افغان پیش از این گفته بودند که حل قضیه افغانستان در کنار یک اجماع قوی داخلی به یک اجماع نیرومند منطقه یی و فرا منطقه یی نیر نیاز دارد.
مگر پیشرفت های اخیر نشان می دهدکه طالبان و امریکا حضور کشور های منطقه و فرا منطقه را در قضیه افغانستان فراموش کرده اند. روشان 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.