18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله کنندگان برکندک محافظت عامۀ غزنی سرکوب شدند

حمله کنندگان برکندک محافظت عامۀ غزنی سرکوب شدند

غزنی / ۱۸ اسد / باختر پس از نزدیک به دوساعت...

اطلاعیۀ وزارت کار و امور اجتماعی

کابل / ۱۸ اسد / باختر به دلیل تکمیل نشدن اجندای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 3 ????? 1398 ، 12:47

رایزنی های سیاسی در قطر٬ستیزه جویی در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر  ۳   سنبله
یک فرد انتحاری که مواد انفجاری را در لباس هایش پنهان ساخته بود شنبه شب کاروانی از وسایط نظامیان خارجی در صیاد ولایت پروان از سوی آماج قرار داد.
مقامات محلی در پروان گفته اند که در این حادثه دو فرد ملکی که افغان اند زخم برداشته اند وچهار دکان در محل واقعه تخریب شده است.
منابع خبری نظامیان حمایت بین المللی درافغانستان تایید کرده اندکه کاروانی ازوسایط نظامیان امریکایی در پروان آماج قرار گرفته است مگر به نظامیان امریکایی آسیبی نرسیده است برخلاف طالبان که در این حادثه ادعا مسوولیت کرده اند گفته اند که دراین حمله چهار تانک نظامیان خارجی را تخریب کرده اند و چند عسکرخارجی را کشته اند٬ادعایی که از سوی نظامیان خارجی در افغانستان رد شد.
در کمتر از یک ماه٬ این دومین بار است که نظامیان امریکایی در افغانستان هدف حمله هراس افگنانه قرار می گیرند.
در۷ اسد سال روان دوعسکر امریکایی در یک بیز نظامی در شاولیکوت قندهار از سوی یک فرد نفوذی طالبان هدف قرار گرفتند و کشته شدند.
این وقایع نشان دهنده آن است که نشست های مکرر دوحه نتوانسته  است از بار خشونت بکاهد حتا امریکاییان که در نشست های دوحه بیشتر به فکرنظامیان خود اند نتوانسته اند که طالبان را متقاعد کنند که از خشونت در برابرنظامیان امریکایی دست بکشند.
در جریان سال جاری عیسوی که نمایندگان طالبان و امریکا٬ ۹ دور مذاکرات رابا هم سپری کرده اند چهارده عسکر امریکایی در افغانستان کشته شدند.
شمار تلفات نظامیان آمریکایی درافغانستان درسال ۲۰۱۸ میلادی به سیزده عسکر می رسد هنوز که تا ختم سال جاری عیسوی چهار ماه دیگر باقی مانده است احتمال ازدیاد تلفات همچنان وجود دارد. 
بارک اوباما رییس جمهوری پیشین امریکا در دسامبر سال 2014 میلادی به طور رسمی به ماموریت جنگی نظامیان کشورش را در افغانستان پایان داد و بخش اعظم نظامیان های امریکایی از افغانستان خارج شدند.
از زمان حضور نظامی آمریکا در افغانستان در سال 2001 میلادی تاکنون  ۲۴۰۰
نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شده اند که بیشترین تلفات این نظامیان که به ۵۰۰ نفر می رسد به سال ۲۰۱۰ میلادی برمی  گردد که طالبان نفس تازه گرفتند ٬روابط شان را با شمار دیگری از کشور ها گسترش دادند در حالی که امریکا به عنوان رهبری کننده ایتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنی٬ نظاره گر اوضاع بود و کمتر در پی مجازات پاکستان که حامی اصلی طالبان است برآمد.
آگاهان سیاسی افغان می گویند با آن که امریکا و طالبان  تا کنون نه دور از مذاکرات را با هم سپری کرده اند مگر در رابطه به آتش بسی که حرکت اولی به سوی اعتماد سازی در گفت وگو های صلح است گام نبرداشته اند ودروجود تلاش های سیاسی٬ ضربه نظامی را هم به عنوان یک تکتیک نظامی-سیاسی حفظ کرده اند.
این آگاهان می گویند اگر طالبان و امریکا به یک تفاهم در خصوص صلح هم برسند مگرخشونت ادامه خواهد یافت زیرا از یک طرف دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا می‌گوید به هیچکس در افغانستان اعتماد ندارد و ازاین رو حتا پس از رسیدن به توافق٬ خواستار حفظ نظامیان اطلاعاتی در افغانستان است و طالبان نیز در مقابل همواره بر موضع خود مبنی بر خروج همه نظامیان خارجی از افغانستان پافشاری می‌کنند.
در کنار این دو مورد٬ جناح بندی های درونی طالبان و وجود دیدگاه متفاوت میان آنان در خصوص صلح با امریکا٬ این امکان وجود دارد که بعد از امضای تفاهمنامه با امریکا٬ گروه های انشعابی طالبان به جنگ شان با نظامیان باقی مانده امریکایی در افغانستان ادامه دهند.
این آگاهان می گویند بهتر بود که امریکاییان در گام نخست٬ مساله ختم خشونت را با طالبان مطرح می کردند و بعد به جزئیات می رفتند مگر امریکا به امتیازدهی سریع به طالبان رو آورد و این کار به قیمت جان شماری از عساکر آن کشور در افغانستان تمام شد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.