08 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تلفات اعتراضات در هند افزایش یافت

تلفات اعتراضات در هند افزایش یافت

دهلی جدید/وی او ای/ 8حوت/ باختر تلفات ناشی از برخوردها در...

سی میلیون دالر لیلام می شود

سی میلیون دالر لیلام می شود

کابل /۸حوت / باختر بانک مرکزی مبلغ ۳۰میلیون دالر را شنبه...

هفت طالب در بلخ کشته شدند

هفت طالب در بلخ کشته شدند

مزارشریف/ 8 حوت/باختر هفت طالب مسلح در انفجار ماین جاسازی شده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 20 ????? 1398 ، 11:16

تدامیچی یاماموتو : مشکل افغانستان فقط با مذاکرات مستقیم میان مردم این کشور قابل حل است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۲۰   سنبله
بعدازآن که رییس جمهوری امریکا مذاکرات صلح آن کشور با طالبان را لغو کرد٬ نماینده ویژه سازمان ملل٬ خواستارمذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان شده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: شورای امنیت سازمان ملل به روز سه شنبه در یک نشست ویژه٬ وضعیت کنونی در افغانستان را مورد بحث قرار داد.
این نشست درست زمانی برگزار شد که رییس جمهوری امریکا مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان را لغو کرد و هشدار داد که دشمن (طالبان) را می کوبد.
طالبان نیز در واکنش به اقدام ترامپ برادامه جنگ در افغانستان تاکید داشته است.
تصمیم ترامپ وواکنش طالبان٬نگرانی ها را ازتشدید جنگ در افغانستان زیاد  کرده است و بیم آن می رود که طالبان فصل تازه یی از حملات شان را که بمب گذاری و حمله های انتحاری است آغاز کنند که قربانی اولی آن شهروندان افغان خواهند بود.
مگر تدامیچی یاماموتونماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می گوید: اختلافات فقط با مذاکرات مستقیم میان مردم افغانستان قابل حل است.
تدامیچی یاماموتو به روز (سه‌شنبه) در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: تلاش‌های یک سال گذشته در افغانستان  امیدواری‌ زیادی را برای دورنمای صلح در افغانستان ایجاد کرده بود و هنوز هم یک نکته برای همه واضح است که حل بحران افغانستان بدون مذاکرات مستقیم، همه جانبه و فراگیر نا ممکن است."
او تأکید کرد که این بسیار "مهم و لازمی" است که به زودترین فرصت مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود.
او تلاش های انجام شده در خصوص مذاکرات سیاسی میان افغانان را ستودنی خواند و تاکید کرد که این کوشش‌ها فرصت دسترسی به مذاکرات مستقیم بین افغآنان را در آیندۀ نزدیک فراهم کرده است و نباید متوقف شود.
نماینده سرمنشی سازمان ملل وضعیت افغانستان را حساس خواند و گفت (وقتی که تصور یک مذاکرات موثر به حقیقت تبدیل می‌شود٬ چالش‌ها و مشکلات هم بیشتر می‌شود. مرحله نهایی که راه برای مذاکرات بین‌الافغانی باز می‌کند٬ دشوارتر می‌شود و به معامله حساس نیاز دارد و در این مرحله به همکاری همه ما ضرورت است. )
یاماموتو، مذاکرات غیر رسمی اخیر بین نمایندگان جامعه افغانستان و طالبان در مسکو و دوحه را یک فرصت برای درک متقابل در افغانستان عنوان کرد.واظهار امید کرد این تجربه دوام کند و مذاکرات عمیق تر شود و یک نتیجه مثمر به بار آورد.
او یاد آور شد(مذاکرات صلح باید خشونت را کاهش دهد و در نهایت آتش‌بس حاصل شود.)
او همچنان در مورد افزایش تلفات ملکی در افغانستان اظهار نگرانی کرد.
نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان اظهار امیدواری کرده است که انتخابات به وقت و زمان آن برگزار شود و از طالبان خواسته است در برابر برنامه انتخابات از خشونت کار نگیرند
به باور آگاهان سیاسی افغان٬گفته های تدامیچی یاماموتو بیشتر با دید گاه و نظر دولتمردان افغان   همسویی و همخوانی دارد.
دولت افغانستان هم قبل از رسیدن به هرتوافق صلح بر ختم خشونت تاکید دارد٬ در حالی که طالبان ازدیاد خشونت در زمان مذاکرات سیاسی را٬ راه امتیازگیری می دانند و از خشونت برای رسیدن به مقاصد سیاسی به عنوان یک تکتیک استفاده می کنند
نماینده سرمنشی سازمان ملل راه حل معضل موجود درافغانستان را از مسیر گفت وگو های مستقیم میان افغانان امکان پذیر می داند دولت افغانستان هم می گوید که تنهاافغانان اند که می توانند مشکل کشورشان را حل کنند.دولتمردان  افغانستان بر شکل گیری هر چه زودتر گفت وگوها میان افعانان تاکید دارند و هشدار داده اند که روند حل سیاسی معضل افغانستان باید با مالکیت افغانان ادامه پیدا کند ٬خارجیان در آن مداخله نداشته باشند٬ زیرا نقش آنان تنها تسهیل کننده این روند است و بس.
مساله دیگر که نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان روی آن تمرکز داشته است ازدیاد تلفات ملکی در افغانستان است.
این مساله همیشه یک مساله نگران کننده برای دولت ومردم افغانستان است٬ گروه های مسلح مخالف همیشه از منازل مسکونی٬ اماکن عامه وعام المنفعه به عنوان موضع استفاده کرده اند محلات مسکونی و افراد ملکی را سپر ساخته اند. و برمناطق مسکونی و افراد ملکی به گونه بی رویه حمله می کنند و در هر حادثه و حمله٬ بیشترین تلفات را به افراد ملکی رسانیده اند.
اگر حرف از بروز تلفات ملکی از سوی نیروهای دولتی باشد٬ بازهم این گروه عامل اند زیرا آنان در مناطق مسکونی موضع می گیرند و باعث می شوند تا افراد ملکی آسیب ببینند.
نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد به مساله انتخابات در افغانستان که در کمتر ازبیست روز دیگر برگزار خواهد ٬شد نیز تماس گرفته است.
به باور افغانان ٬انتخابات یک حرکت مردمی به سوی ایجاد یک نظام مبتنی برآرای مردم است که دولت افغانستان مصمم به برگزاری آن است در حالی که طالبان بر اخلال و سپوتاژ این برنامه ملی تاکید کرده اند واین نشان می دهد که طالبان از نظر٬رای و دیدگاه مردم نسبت به خود در هراس اند ومانع برگزاری چنین یک برنامه ملی می شوند.
این آگاهان می گویند:توقع مردم افغانستان از سازمان ملل متحد این است که تنها به ارائه گزارش و یا بررسی اوضاع اکتفا نکند بل به عنوان یک نهاد معتبر بین المللی که صلاحیت های اجرائیوی وافر دارد٬برای مجازات آنانی داخل اقدام شود که باعث بروز ناهنجاری های جاری در افغانستان اند و هراس افگنی و افراط گرایی را ترویج وحمایت می کنند . تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.