24 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

42 میلیون دالر لیلام می شود

42 میلیون دالر لیلام می شود

کابل/ 24 سرطان/ باختر دافغانستان بانک الی مبلغ 42 میلیون دالر...

حاصلات گندم کندز کاهش یافته است

حاصلات گندم کندز کاهش یافته است

کندز/24سرطان/باختر مسوولان زراعت کندز می گویند که حاصلات گندم آن ولایت...

مشرانوجرگه: جلو ا اعماربلند منزل‌های خودسر وغیرقانونی ګرفته شود

مشرانوجرگه: جلو ا اعماربلند منزل‌های خودسر وغیرقانونی ګرفته شود

کابل/ ۲۴ سرطان /باختر درنشستی هیئت اداری مشرانوجرگه به ریاست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 26 ????? 1398 ، 10:10

گالوپ: هشتادوپنج در صد مردم افغانستان از زندگی روز مره شان رنج می برند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر   ۲۶  سنبله
ادامه جنگ در افغانستان٬ درکنار پیامد های زشت دیگر٬ باعث افسردگی روحی در میان مردم افغانستان شده است  وروان مردم این کشوررا سخت آسیب رسانده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: یافته های نهاد تحقیقی بین المللی (گالوپ) نشان می دهد که هشتادوپنج در صد مردم افغانستان از زندگی روزمره شان رنج می برند و نسبت به آینده بی باوراند.
این نهاد تحقیقی گفته است که افغانان در زندگی روزمره شان پیشرفت قابل ملاحظه یی نداشته اند و۸۵ در صد آنان در زندگی روزمره شان دچار مشکلات اند و این رقم بلندترین آماردر سطح جهان است.
گالوپ در یک نظر سنجی یی که در سال ۲۰۱۸ میلادی در رابطه به وضعیت زندگی افغانان و امید آنان به آینده انجام داده است و دیروز۲۵سنبله این نظر سنجی راهمگانی کرد در آن٬ تذکر داده است که میزان امید به زندگی میان افغانان در پایین‌ترین سطح نسبت به هرکشور دیگر قرار دارد و ۳۶ درصد افغانان گفته اند که همه روزه موقع خندیدن در زندگی شان مساعد نمی‌شود. بربنیاد این نظرسنجی، خوشحالی افغانان در مقایسه با سال ۲۰۱۶ ،۵۲ در صد کاهش یافته است.
در این نظرسنجی آمده است که ۵۲ درصد افغانان گفته اند که در حال حاضر، نسبت به گذشته " احساس نگرانی" بیشتری دارند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ ،۴۲ درصد بود.
نصف افغانانی که در این نظر سنجی اشتراک کرده اند، گفته اند که تجربه لذت بردن و یا برخورد احترام‌ آمیز، همه روزه در زندگی شان تکرار نمی‌شود.
در نظرسنجی گالوپ آمده است: "برای دوسال پی درپی و در ۲۰۱۸ نیز هیچ افغانی زندگی آینده خود را به گونه مثبت که همراه با پیشرفت باشد، ارزیابی نکرده است. در عین حال، ۸۵ درصد افغانانی که ‌های زندگی خود را بسیار ضعیف ارزیابی کرده اند یا رنج می‌کشند. این جدیدترین ریکارد نه تنها برای افغانستان، بلکه برای جهان است. این کشور همچنان پررنج ترین کشور در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ بود."
گالوپ  است  که نظرسنجی آنان این مساله را واضح می‌ کند که جنگ‌های شدید زندگی روزمره مردم را "ویران" می‌کند و شاخص‌های "به زیستی" تصویری از ناامیدی و رنج در میان افغا‌نان را می‌دهد.
گالوپ به این نظر است که میزان پایین مصوونیت و امنیت، سبب شده است که افغانان فرصت اندک برای بهبود وضعیت اقتصادی و یا بازسازی زیرساخت‌های مهم "مانند سرک‌ها، مکاتب، تسهیلات صحی" داشته باشند و درگیری در حومه شهرها سبب شده است که افغانان مجبور به فرار شوند و به مراکز شهرها مانند کابل هجوم بیآورند، مکانی که به گفته گالوپ "فقر و بیکاری در آنجا حکم‌فرما است."
بربنیاد سروی گالوپ، سطح ناامیدی، عدم پیشرفت و غمگینی در میان افغانان بیشتر از هر زمان دیگر و بلندتر از هرجای دیگر جهان است.
گالوپ می‌گوید که این نخستین بار است که چنین ارقام پایین را ثبت کرده است.
به گفته گالوپ، در این نظرسنجی، با دو-سوم کسانی که صحبت شده است ، پایین‌تر از ۳۵ سال سن داشته اند.
گالوپ درگزارش خود به مساله ختم مذاکرات صلح ایالات متحده و طالبان اشاره کرده است  و تذکر داده است(ختم مذاکرات صلح ایالات متحده و طالبان خبر خوب برای بسیاری از افغانانی بود که ترس از خروج نیروهای امریکایی داشتند، نیروهایی که جنگ علیه طالبان را در سراسر کشور تقویت می‌کند)
با آن که منابع رسمی در خصوص گزارش اخیرگالوپ اظهار نظرنکرده است٬ مگرمقام های وزارت صحت عامه قبل از این گفته اند که پنجاه در صد از مردم افغانستان از تکالیف روانی رنج می برند و تکالیف روانی در بین زنان افغان نسبت به مردان این کشور دوچند است. ادامه جنگ٬ بیشتر شده است وقایع هراس افگنانه٬ گسترش فقر٬ مبهم بودن آینده سیاسی درکشور٬ مهاجرت٬ دوری خانواده ها٬ بیکاری٬ افزایش جگرخونی، کم علاقگی به زندگی، خشونت های خانوادگی دلایلی اند که مردم افغانستان بیشتربه این تکلیف مبتلا شوند.
در همین حال یافته‌های یک تحقیق تازه بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که در ماه گذشته میلادی تلفات جنگ در افغانستان بیشتر از مجموع تلفات جنگ در سوریه و یمن بوده است. این تحقیق دریافته است که هیچ روزی در ماه اسدبدون حادثه تروریستی و یا جنگی نبوده است و روزانه به طور میانگین ۷۴ نفر در افغانستان جان‌شان را از دست داده اند.
این گفته در حالی بیان می شود که دولت افغانستان برای کاهش خشونت ها وبرای دریافت یک راه حل دایمی برای معضل افغانستان تاکید برآتش بس  با گروه های مسلح مخالف و آغازگفت های سیاسی میان افغانان دارد. فراخوانی که از سوی گروه های مسلح مخالف نه تنها رد شده است٬ بل این گروه ها ٬این فراخوان را با خشونت جواب داده اند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.