???? ، 30 ????? 1398 ، 11:41

سازمان عفو بین الملل: بروز تلفات ملکی قابل توجیه نیست

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 30 سنبله / باختر
سازمان عفو بین‌الملل٬خواستار ختم خشونت در افغانستان شده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: سازمان عفوبین الملل در قبال حوادث زابل و ننگرهار واکنش نشان داده است و خواستار ختم خشونت در افغانستان شده است.
این سازمان گفته است که بروز تلفات ملکی در جریان جنگ با هر نام و عنوان که صورت گیرد قابل قبول نیست.
واکنش های جهانی در رابطه به ازدیاد تلفات ملکی در افغانستان زمانی بیشتر شد که به روز پنجشنبه درپی یک حمله انتحاری در زابل٬ اضافه از چهل نفر ازباشندگان قلات به شهادت رسیدند ویگانه شفاخانه ملکی این شهر به صورت کل تخریب شد.
در همین شب در پی حمله هوایی نیروهای خارجی بریک بخش ولسوالی خوگیانی ننگرهارهژده تن ازهموطنان ما شهید شدند.
این حمله ظاهرا بریک موضع گروه داعش انجام شده است که در آن شش فرد ملکی زخمی شده اند.مسوولان امنیتی ننگرهار تایید کردند که قربانیان این حادثه همه افراد ملکی اند .
سازمان عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) در اعلامیه یی این رویداد را تقبیح کرده و گفته است که نیروی هوایی قوای ایتلاف باید در جریان عملیات‌های هوایی شان به زندگی غیرنظامیان توجه کند و در حملات هوایی از احتیاط کار بگیرد.
سازمان عفو بین‌الملل همچنان حملهٔ انتحاری طالبان در زابل که در آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند را نیز تقبح کرده است.
در این حمله که در ظاهر امر یک نهاد استخبارتی هدف بوده است شفاخانه ملکی زابل که یگانه شفاخانه دولتی در آن  ولایت بود کاملا تخریب شده است.
این وقایع در ادامه حمله های  صورت گرفته است که غیر نظامیان در همایش انتخاباتی در پروان و درکابل درمقابل یک نهاد دولتی آماج قرارگرفتند وشمارزیادی شهید شدند.
عفوبین الملل از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که به ادامه خشونت‌ها در افغانستان پایان دهند.
دگروال سنی لگیت، یکی از سخنگویان نیروهای امریکایی در افغانستان به یک رسانه عربی گفته است که آنان ادعا مطرح شده در خصوص بروز تلفات ملکی را در خوگیانی بررسی می کنند.
باآن هم سنی لگیت تاکید دارد که نیروهای خارجی در ولسوالی خوگیانی ننگرهار، مواضع گروه داعش را هدف حملات هوایی قرار داده اند ٬ در این رویداد تلفات زیاد بر اعضای این گروه وارد شده است.
مسوولان محلی ننگرهارمی گویند حمله هوایی درست زمانی صورت گرفت که شماری از باشندگان این ولسوالی برای جمع آوری محصولات جلغوزه به یک جنگل رفته بودند.
سنی لگیت گفته است که آنان ادعاهای منبی بر وارد شدن تلفات بر غیرنظامیان در جریان عملیات‌های هوایی نیروهای خارجی در این ولایت را بررسی می‌کنند.
در همین حال محمد اشرف غنی که به روز جمعه برای  مبارزات انتخاباتی به ننگرهار رفته بود گفته است که الی برگزاری انتخابات عملیات های شبانه متوقف خواهد شد.
عفو بین الملل در حالی خشونت علیه شهروندان ملکی در افغانستان را غیر قابل قبول می داند که مساله بروز تلفات ملکی همیشه یک مساله جنجال برانگیز بوده است. هم دولت افغانستان و هم نهاد های بین المللی آن را تقبیح کرده است و بر کاهش آن تاکید کرده اند مگر این معضل همچنان ادامه دارد.   تحلیل سیاسی

manager

Latest from manager

back to top