17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیۀ وزارت معارف

اعلامیۀ وزارت معارف

کابل / ۱۷ سرطان/ باختر جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان یک...

آب نوشیدنی دوصدوپنجاه خانواده درننگرهارفراهم می شود

کابل/ ۱۷ سرطان /باختر کارساخت یک شبکۀ آب‎رسانی را وزارت احیا...

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

تهران/ بی بی سی/ ۱۷ سرطان/ باختر در ایران سخنگوی وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 2 ????? 1398 ، 11:32

روزهای پایانی پیکارهای انتخاباتی وبی برنامگی نامزدان!

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲  میزان/ باختر  
پیکار های انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در آخرین روز های خود قرار دارد مگر مردم و آگاهان سیاسی می گویند که پیکار های انتخاباتی با بی برنامگی نامزدان همراه بوده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: فردا چهارشنبه آخرین روز پیکار های انتخاباتی ریاست جمهوری است.
از شش اسد سال جاری پیکار های انتخاباتی درکشور آغازشده است ٬ محمد‌اشرف غنی، عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، محمد‌حنیف اتمر، رحمت‌الله نبیل، احمد‌ولی مسعود، فرامرز تمنا، عبداللطیف پدرام، نورالحق علومی، زلمی رسول، حکیم تورسن، سید نورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، محمد‌شهاب حکیمی، محمد ابراهیم الکوزی، شیدا محمد ابدالی، غلام‌فاروق نجرابی و نور‌رحمان لیوال ۱۸ نفری اند که خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۸ نامزد کرده‌اند ووارد کارزارانتخاباتی شدند. مگر ازآغاز٬ این برنامه کم رنگ بود و شماری از نامزدان دراصل ازخود تحرکی نداشتند. هیچ گردهمایی یی برگزار نکردند وهیچ چیزی برای گفتن نداشتند.
داکتر زلمی رسول و شیدا محمد ابدالی به نفع دسته انتخاباتی محمد اشرف غنی انصراف دادند وحنیف اتمر که از نامزدان مطرح در انتخابات بود اصلا پیکار های انتخاباتی خود را آغاز نکرد و به حالت تعلیق درآورد.
یک فعال مدنی می گوید که شماری از نامزدان حتا دفتر نداشتند چه رسد به برنامه. 
آگاهان سیاسی وفعالان مدنی می گویند که مبارزات انتخاباتی در افغانستان معیاری نبود و نامزدان بیشتر به خود و رقبای شان پرداختند تا برنامه های شان.
ملیحه حبیب معلم در یکی از مکاتب شهر کابل می گویدکه مدت زمان پیکارهای انتخاباتی٬برای نامزدان این فرصت را مساعد کرد که  برنامه ها ٬ دیدگاه ها و نظرهای شان را برای مردم توضیح دهند که  اعتماد مردم را به خود جلب کنند ودر زمان برگزاری انتخابات دست بالا داشته باشند.
مگر باتاسف چنین نشد وشماری از نامزدان حرفی برای گفتن نداشتند بیشتر به خود پرداختند و بیشتر خود را تبلیغ کردند . شمار نامزدان هژده تن بود٬ مگر مردم فقط چند چهره محدود را دیدند که از خود گفتند وبه خود پرداختند.در کل مبارزات انتخاباتی با قاعده و اصول نبود.
احمدالله صمیم محصل پوهنتون کابل گفت: در جریان پیکار های انتخاباتی٬ شماری از ماموران دولتی (ملکی و نظامي) در برنامه های انتخاباتی شرکت داشتند و این خود نقض صریح فرمان رییس جمهور بود که تاکید داشت هیچ مامور دولتی در هییچ رده نمی تواند که از امکانات و منابع دولتی به نفع ویا ضرر یک نامزد استفاده کند مگر با تاسف چنین نشد.
او به شکابات شماری از نامزدان اشاره کرد که می گفتند امکانات دولتی در اختیار و انحصار یک  ویا دودسته انتخاباتی بود٬ سید نورالله جلیلی٬ نورالحق علومی و شمار دیگری از نامزدان در خصوص استفاده شماری معینی از نامزدان از امکانات دولتی شکایت های شان را درج کمیسیون شکایت های انتخاباتی کردند مگر شنیده نشد.
رفیق شهیرعضو پیشین ولسی جرگه و فعال مدنی از هرات می گوید که کشور با مشکلات نه بل با بحران مواجه است٬بحران امنیتی٬بحران اقتصادی٬ انحطاط فرهنگی و ده ها مشکل دیگر. مگر نامزدان نگفتند که برای حل ده ها مشکل و بحران در این کشور چه می کنند و چه برنامه دارند؟
نامزدان اگر چیزی هم گفتند خلاف ظرفیت های جاری در کشور و منطقه بود ٬ بیشتر به تکفیر یک دیگر پرداختند.افشا گری کردند٬ مگر راه اصلاح و بهبود را مشخص نکردند.
سمیرا رسا سخنگوی فیفا(فدراسیون نظارت بر انتخابات) می گوید که مردم در جریان مبارزه انتخاباتی با برنامه نامزدان آشنا نشدند در اصل پیکار های انتخاباتی آنان کشور محور نبود٬شهر محور بود در چند شهر بزرگ و مشخص٬خلاصه شد هیج نامزد به ولایت های ناامن نرفت٬ نامزدان بیشتر منتقد یک دیگر بودند ومناظره که میان نامزدان یک اصل در مبارزات انتخاباتی است ٬ اصلا صورت نگرفت
رسا می گوید که اکثر رای دهندگان در رابطه به برنامه و عمل نامزدان در خلای معلوماتی قرار دارند.
سجیه خبرنگارآزاد در رابطه به پیکار های انتخاباتی گفت: این که کارزار  انتخاباتی  بی  رنگ و رونق بودیک حقیقت است٬ عوامل زیادی  وجود  دارد که  می توان  آنها دراین  مورد  شامل  بحث کرد .
درگام نخست  بی  باوری نامز دان  را نسبت  به انتخابات  و شفافیت آن  می توان  دراین موضوع دخیل دانست٬تجارب تلخ  انتخابات گذشته  کم کاری ها ، سرپوش گذاری٬  تخلفات  انتخاباتی  همه و همه دست به دست  هم داده است  واز اعتبار انتخابات به عنوان اصل اساسی  ودموکراسی  و مردم  سالاری  کاسته  است.
نباید  فراموش  کرد که  مردم هم  نسبت  به این روند  و نسبت به  عملکرد  نهادهای مسوول  دراین  استقامت چندان باور مند نیستند ، درکنار آن مرد م  تجربه  کار زار های انتخاباتی  گذشته رادارند٬وعده هایی که نامزدان در کار زار های انتخاباتی  شان به مردم  دادند درزمان  حکومت داری ورسیدن به قدرت  همه را کنار  گذاشتند. تامین  عدالت ایجاد تغییرمثبت در دسترخوان های مردم  ، جلوگیری از بیکاری ٬ ایجاد  فرصت  های شغلی  ، تامین  صلح  سراسری ، جلب گروه های  مخالف به روند  صلح  ، گریز از قوم  پرستی  ، سمت گرایی  و برتری جویی  ها ٬ ثبات مردم خاتمه بخشیدن به سلطه زورگویان و قانون شکنان ٬ مبارزه  جدی  با فقر، فساد ، مواد مخدر همه وعده های بود که داده شده بود  .
اما یکی  از این وعده ها به گونه کامل عملی  نشد  ، میزان  فقر درکشور به بالاتر از پنجاه فیصد  رسید  . هجوم بیکاران به دروازه های اروپا رسید  وناامنی  ها گسترش  یافت  وتا درب خانه ، مسجد ، مکتب  وسالون  های عروسی  ، کورس  های آموزشی  ، تکیه خانه ها  رسید. به رای مردم  ، اراده مردم  درانتخابات ارزش ندادند و ده ها موضوع دیگر٬ عواملی است  که  به اصل انتخابات منحیث مولفه اساسی  دموکراسی  صدمه وارد کرده است و انتخابات را بی رنگ و رونق کرده است.  حضور نامزدان  متعدد و فاقد برنامه عنصر دیگری است  که  کارزار های انتخاباتی  را بی رنگ کرده است.
این بحث طولانی  است٬ نمی شود  برتمام ابعاد آن درمختصرفرصت پرداخت اما یک  چیزروشن است که اگر بازهم تجارب تلخ تکرار شود  مردم دگر به دموکراسی  ، مردم سالاری  وانتخابات باور نخواهند کرد  ، زیرا آنان نمی خواهند  با اراده والای شان بازی شود .
با این همه گفته ها مردم به سوی انتخابات وبه سوی صندوق های رای می روند٬آنچه مهم است این است که تجارب تلخ گذشته تکرار نشود و مسوولان کمیسیون های انتخاباتی باید بدانند که کوچکترین غفلت٬ تعلل٬ سازش و معامله پیامد فاجعه باری در قبال خواهد داشت که هیچکسی نخواهد توانست آن را مهار کند.
با وصف همه کاستی ها و دشواری ها مردم باید به مراکز رای دهی بروند ودراین روند بزرگ ملی فعالانه اشتراک کنند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.