05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر مولوی قیام‌الدین کشاف، رییس شورای سراسری علمای...

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

مهترلام/ 4 جوزا / باختر درنتیجۀ اصابت یک مرمی هاوان بریک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 7 ????? 1398 ، 11:16

انتخابات کامیابی مردم و باخت طالبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۷  میزان
مردم افغانستان با وجود تهدید های گسترده امنیتی٬ از روز رای دهی عبور کردندو طالبان به مقصد شان٬ که کشاندن انتخابات به بحران امنیتی بود موفق نشدند.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد:مردم افغانستان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور٬ بار دیگر به دموکراسی لبیک گفتند و طالبان که تهدید به مختل کردن این روند کرده بودند ٬موفق نشدند .
آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی می گویند: حضور مردم در مراکز رای دهی پاسخ روشن به گروه طالبان بود که در روز های اخیر برای باز داشتن مردم ازشرکت در انتخابات٬ ازهر شیوه کار گرفتند مگرسرانجام در این مبارزه مردم برنده شدند و طالبان باختند.
امریکا در جریان نه دورمذاکره با طالبان٬ به بسیاری خواست های این گروه تمکین کرده بود. که در پی آن از طالبان یک هیولا و یک قهرمان کاذب ساخته شد واین گروه فکر می کردبه چنان  حدی رسیده است که می تواند یک روند ملی و سرنوشت ساز را به هیچ مبدل کند.
مگردرایت و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و شرکت وسیع مردم درانتخابات٬نشان داد که طالبان در محاسبه شان زیاد غلط کرده بودند٬هم مردم افغانستان و هم فرزندان آنان را که در نیروهای امنیتی دفاعی کشور خدمت می کنند دست کم گرفته بودند .
مسوولان امنیتی و دفاعی می گویند که طالبان برای اخلال روند انتخابات تلاش های زیادی کردند مگر انتخابات برگزار شد و مردم به مردم سالاری رای دادند.
مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله  می گویدکه طالبان در روز انتخابات ۶۸ تحرک را بر مرکزهای رأی‌دهی در سراسر کشور انجام دادند، اما موفق نبودند.
به گفته اندرابی٬از ۵۳۷۲مرکز رای دهی در مجموع، ۴۶۸ مرکز رأی‌دهی به دلیل تهدیدهای امنیتی، عدم حضور کارمندان کمیسیون انتخابات و مشکلات تخنیکی بسته ماندند.
اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که در جریان انتخابات هیچ رویداد بزرگی که قابل نگرانی باشد در کشور رخ نداد٬ حمله‌های طالبان به مراتب نسبت به انتخابات‌های گذشته کمتر بود و نیروهای امنیتی توانستند طرح‌ حمله‌های این گروه را خنثی کنند.
مقام های وزارت داخله می گویند، بیشترین تهدید و تحرک طالبان در روز انتخابات در  تخار، لوگر، کنر، پکتیا، پکتیکا، جوزجان، فاریاب، کندز و قندهار بود ودر شماری از ولایت ها از جمله بغلان، بدخشان، غور، فاریاب، غزنی، کاپیسا و کابل نیز از انفجار و حمله‌های تهاجمی طالبان اخباری منتشر شده است.
گفته شده است که طالبان در روز انتخابات مراکز کندز٬فراه ٬ارزگان٬میدان وردک...را هدف حمله های راکتی قرار دادند در کنذز باعث شهادت یک زن شدند ودر ترینکوت ارزگان یک کودک را با مادرش کشتند.
در حوادث برخاسته از حمله هراس افگنانه در کشوردوتن از افراد پولیس جان باختند. سه نظامی افغان و ۳۷ غیر نظامی زخمی شده‌اند.
اما تلفات طالبان به مراتب بیشتر از تلفات نیروهای دولتی و افراد ملکی در کشور است. تنها ۷۲ نفر از طالبان در حمله های هوایی نیروهای افغان درلوگر٬غزنی و میدان وردک کشته شدند در غور٬کندز و در ولسوالی های چهارگانه غوربند هم طالبان متحمل تلفات شده اند.
باید گفت که برنامه امنیتی انتخابات در سه مرحله ترتیب شده است که با ختم روند رای دهی  دو مرحله این برنامه به پایان رسیده است و مرحله سوم که تامین امنیت روند انتقال مواد حساس انتخاباتی است آغازشد در این مرحله مواد حساس انتخاباتی از محلات رای دهی به مرکز ولسوالی و بعد مرکز ولایت و سرانجام به مرکز کمیسیون انتخابات انتقال می یابد .
عصمت الله مل معاون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: روند انتقال این مواد به مراکز ولایات، شاید سه روز را در بر بگیرد.
برنامه امنیتی انتخابات نمایانگر آن است که نیروهای دفاعی و امنیتی کشورقادر به انجام ماموریت هایی اند که درگذشته بدون هماهنگی و همکاری نیروهای خارجی امکان پذیر نبود ٬این خود یک موفقیت است .
قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان اعلام شود . صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.