???????? ، 10 ????? 1398 ، 11:06

سفر نمادین هیئت طالبان به اسلام آباد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۱۰  میزان
رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که هیئت طالبان به ریاست ملا غنی برادر٬ رییس دفترسیاسی این گروه از دوحه به اسلام آباد رفته است که روی مسایل مهم با مقام های پاکستانی گفت و گو کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: ملا غنی برادر٬رییس دفتر سیاسی طالبان در دوحه در یک سفر نمادین به اسلام آباد رفته است .
سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در دوحه به رسانه های پاکستانی گفته است که ملا برادر هنگام اقامت در پاکستان با مقام های آن کشور روی مسایل مهم به بحث خواهد پرداخت مگر نگفت که این مسایل مهم کدام ها است و نقش پاکستان در حل آن چگونه است؟
طالبان در تلاش اند که مذاکرات لغو شده امریکا با آن گروه را دو باره زنده کنند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا مذاکره با طالبان را٬بعد از آن که یک شهروند امریکا به تاریخ ۱۴ سنبله در یک حمله انتحاری در کابل کشته شد لغو اعلام کرد.
طالبان در آن حمله ادعا مسوولیت کردند و دونالد ترامپ٬ مذاکرات در حال نهایی شدن با طالبان را لغو کرد.
از زمان لغو این مذاکرات هیئت سیاسی طالبان سفر هایی  به روسیه ٬چین وایران و حالا پاکستان انجام داده است. این سفرها بیشتر بر جلب حمایت این کشورها از روند گفت وگو های  طالبان با امریکا صورت گرفته است.
کشورهایی که هیئت طالبان به آن سفر کرده است٬متهم به حمایت از طالبان اند.
آگاهان سیاسی افغان٬ سفر هیئت طالبان از دوحه به اسلام آباد را نمادین می دانندو می گویند که هیئت سیاسی این گروه در دوحه از رهبران طالبان موسوم به شورای کویته دستور می گیرند٬ شورای کویته در پاکستان فعال است و درچتر حمایت ارتش پاکستان به سر می برد .
این آگاهان می گویند که اسلام آباد نسبت به یک هیئت نمادین در قطر٬بیشتر به رهبران طالبان در پاکستان دسترسی دارد٬رفت و آمد هیئت سیاسی طالبان به پاکستان بیشتر شکل گزارش دهی و گرفتن مشوره دارد ومقام های پاکستانی برای گفت و گو روی مسایلی که سهیل شاهین آن را عمده ومهم می داند ضرورت بحث با طالبان را ندارند.
این آگاهان تاکید دارند که دفتر طالبان یک دفتر نمادین است و دقیق ترین نشانی برای رسیدن به رهبری طالبان که در پاکستان به سر می برند جنرال های آی اس آی اند.
باید گفت ٫ملا غنی برادر که در حال حاضر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر است چند سال به دلیل تمایل به صلح در افغانستان٬ از سوی استخبارات نظامی پاکستان زندانی بود.
عکسی که ازدوره زندان این عضو ارشد طالبان در صفحات اجتماعی نشر شده است نهایت تحقیر کننده و اسفباربار است.
ملاغنی بیشتر ازهر عضو طالبان از نیات استخبارات پاکستان آگاه است . تحلیل سیاسی

manager

Latest from manager

back to top