???? ، 13 ????? 1398 ، 11:26

کودکان قربانیان اصلی جنگ در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر  ۱۳  میزان
سازمان ملل آماری رامنتشرکرده است که نشان می دهد٬ حدودسیزده هزار کودک در افغانستان در جریان چهار سال گذشته کشته و یا زخمی شده اند. این ارقام تکان دهنده توصیف شده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد:سازمان ملل روز گذشته گزارش تازه یی را در مورد آسیب پذیری کودکان افغان در منازعات جنگی منتشر کرد.
در این گزارش گفته شده است که در طول چهار سال گذشته۳۵۰۰ کودک درمنازعه های جنگی ووقایع دیگر در افغانستان کشته شده اند و از اضافه از نه هزار کودک دیگر در این کشورزخم برداشته اند.
دراین گزارش همچنان گفته شده است که در چهار سال گذشته بیش از ۱۴ هزار مورد «تخلف جدی» در برابر کودکان در افغانستان به ثبت رسیده است.
آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل این گزارش  را هشدار دهنده خوانده است و  خشونت در برابر کودکان در افغانستان راتقبیح کرده است.
به استناد گزارش سازمان ملل متحد آمار تلفات کودکان در جریان سال‌های ۲۰۱۵ میلادی الی ۲۰۱۸ میلادی نزدیک یک سوم تمام قربانیان غیرنظامی در افغانستان را تشکیل می‌دهد. این آمار، افزایش ۸۲ درصدی در مقایسه با دورۀ زمانی چهار سال پیش از آن را نشان می‌دهد.
تلفات کودکان ناشی از حمله های هوایی از سال ۲۰۱۵ الی اکنون به شکل قابل‌ملاحظه یی افزایش یافته است.
در این گزارش آمده است که یک هزار و ۴۹ کودک از سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ قربانی حملات هوایی شده اند و از این جمله، ۴۶۴ کودک کشته شده اند.
در گزارش همچنان گفته شده است در چهار سال گذشته، ۲۷۴ مورد استخدام کودکان از سوی گروه‌های مسلح و نیروهای دولتی تثبیت شده است.
گوترش افزود که رقم واقعی استخدام کودکان در جنگ افغانستان می‌تواند به مراتب بیشتر باشد.
او به عنوان نمونه به گزارش‌های سال ۲۰۱۶ اشاره کرد که حاکی از استخدام بیش از سه هزار کودک تنها از سوی گروه‌های مسلح بود.
این گزارش در حالی نشرمی شود که افغانستان درزمره پنج کشور اول ناامن قرار دارد و هر روز گواه رویداد های مختلفی است که درآن بیشترین آسیب به مردمان ملکی می رسد.
درافغانستان٬ حمله های کورکورانه طالبان بیشتر از هر واقعه دیگر قابل دقت است . این گروه با انجام حمله های انتحاری و جا سازی ماین و هم با حمله بر مناطق مسکونی یا سپر کردن افراد ملکی ونواحی مسکونی به عنوان سپر انسانی٬بیشترین آسیب و تلفات را به کودکان و زنان و محلات مسکونی وارد کرده است.
در هیچ حادثه تروریستی نیست که به زنان و اطفال آسیب نرسیده باشد و در هیچ حادثه تروریستی نیست که در آن محلات مسکونی آسیب  ندیده باشد.
همچنان این گروه با موضع گرفتن در محلات مسکونی و یا با مخفی شدن در میان مردم باعث بروز تلفات ملکی شده است.
برای نهاد های بین المللی منجمله سازمان ملل متحد لازمی است که گزارش های خود را بر محور عوامل وقایع منتشر کنندوعامل اصلی بروزتلفات ملکی در افغانستان را تقبیح کنند و برای تنبیه و مجازات شان دست به کار شوند.
در قسمت استخدام کودکان در صفوف نیروهای مسلح افغانستان باید گفته شود که دولت افغانستان ٬سن ۱۸ سالگی را سن ورود به نیروهای مسلح تعیین کرده است واستخدام زیر سن در این نیروها تخطی از قانون است در حالی که مخالفان مسلح از کودکان نه تنها  به عنوان سربازاستفاده می کنند بل از آنان در حمل مواد انفجاری٬ قاچاق اسلحه٬ انتقال انتحار کنندگان٬ انتقال مواد مخدر... استفاده می کنند.
نیاز است که گروه های هراس افگن به دلیل کشتار بی رویه مردم از هر مسیر ممکن تنبیه شوند.تحلیل سیاسی

manager

Latest from manager

back to top