03 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر در ادامه سلسله نشست‌های مشورتی با سفارت‌ها...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 15 میزان 1398 ، 06:46

جنگ و صلح در دست طالبان نیست ٬ آنان مهره هایی درسیاست کشورهای بیرونی اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 15 میزان /باختر
نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه گفته است که اگرامریکا جنگ را انتخاب کند طالبان نیز با این گروه جنگ خواهد کرد .
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: ضمیرکابلوف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان  این بار در جایگاه سخنگوی طالبان قرار گرفته است  و از آدرس این گروه تهدید کرده است (اگر امریکا جنگ کند طالبان نیز جنگ خواهد کرد) این گفته ها درست زمانی بیان می شود که ترامپ رییس جمهوری امریکا با کشته شدن یک عسکر آن کشور در افغانستان٬ تلاش های یک ساله فرستاده ویژه خود٬زلمی خلیلزاد را هیچ کرد و مذاکرات پر نتیجه امریکا با طالبان را لغو شده اعلام کرد.
در حالی که در حمله شش درک کابل که حدود یک ماه قبل رخ داد و درآن یک عسکر امریکایی کشته شد یازده غیر نظامی افغان نیز جان باختند و قبل از آن در جریان یک سالی که امریکا و طالبان نه دور مذاکرات را سپری کردند طالبان مکرر دست به حمله های هراس افگنانه زدند و جان شمار زیادی از افغانان را گرفتند مگر نه قصر سفید٬نه کریلین و نه دیگرانلب شور ندادند و از عملکرد طالبان شکوه نکردند. مگر مرگ یک عسکر امریکایی همه چیز را درهم و برهم کرد.
طالبان که در نه دور مذاکرات با نمایندگان امریکا خلاف تصورشان٬ امتیازهای زیادی به دست آورده بودند با تصمیم ترامپ خود را در صحنه سیاسی منزوی یافتند٬ به خصوص تشدید حمله های نیروهای حمایت قاطع در روز های اخیر این گروه را ناتوان تر از هر وقت دیگر کرده است.
حالا طالبان با انگیزه و برنامه دوستان قدیم وجدید در پی هویت سازی دو باره برای خود اند و تلاش دارند ازهرامکان برای رسیدن به موقعیت از دست رفته استفاده کنند.
این گروه در اولین روز هایی که ترامپ تصمیم به قطع مذاکره با طالبان گرفت  قصر کرملین را دق الباب کردند٬به بیجینگ رفتند و یک شبه سر و کله معاون سیاسی شان ملا غنی برادر که به تازگی یک دوره ذلت بار زندان را نزد پنجابیان سپری کرده بود در تهران پیدا شد و بالاخره ملاغنی برادر در اسلام آباد به رکاب آنانی رسید که زنجیر به گردنش انداخته بود و با تحقیر تمام زندانی اش کرده بودند.
طالبان در پی هویت سازی دو باره به خود اند مگر نمی دانند در مسایل جاری در افغانستان ومنطقه٬ ابزار ووسیله یی بیش نیستند.
پیشرفت های اخیر در صحنه سیاسی افغانستان نشان  داد که هر کشور منافع تعریف شده در افغانستان دارد٬ چیزی که وجود ندارد و تعریف نمی شود منافع افغانستان است.
سیر حوادث ثابت کرد ٬ هر کشورروی منافع خود درافغانستان حرکت می کند٬ امریکا باکشته شدن یک عسکر خود دستآورد نه دور مذاکره با طالبان را هیچ می کند٬ با لغو مذاکرات امریکا و طالبان٬ روسیه و چین که حضور امریکا را در افغانستان خطر برای منافع خود می دانند در پی چاره سازی می شوند و پاکستان که در بازی های سیاسی قدرت های بزرگ٬سهم طفیلی گونه یی دارد نیز منافع خود را در خطر می بیند ودست به کار می شود.
عمران خان نخست وزیر پاکستان در دیدار اخیر خود با ترامپ خواستار از سرگیری مذاکرات امریکا و طالبان شده است و این درخواست در دیدار اخیرخلیلزاد از اسلام آباد و دیدار یک هیئت سنای امریکا هم مطرح  شده است و حالا کابلوف می گوید که امریکا و طالبان برای از سر گیری مذاکرات تمایل دارند و از روسیه خواسته شده است که  در این قسمت همکاری کند.
نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان به یک رسانه هندی گفته است که طالبان از روسیه خواسته ‌است تا برای ازسرگیری گفت‌ وگوهای صلح کمک کند.
او می‌گوید که طالبان هنوز هم آماده استند که گفت ‌وگوهای صلح ازسر گرفته شود و توافق‌نامه میان این گروه و امریکا نهایی شود.
کابلوف واضح کرده است (وقتی‌که هر دو طرف می‌خواهند که با هم دیگر گفت ‌وگو کنند و به کمک نیاز دارند، ما حاضر هستیم که به بهترین شکل کمک کنیم.)
با وجود آن که این دیپلمات روسی کوشیده است از موضع یک میانجی صحبت کند  مگر لحن تندی را به آدرس امریکاییان به کار برده است و تهدید کرده است( اگر امریکاییان جنگ را انتخاب کنند، طالبان نیز آمادۀ جنگ استند.)
کابلوف با تاکید گفته است طالبان هنوز هم آماده استند که گفت‌ وگوها را از سر بگیرند و توافق‌نامه را نهایی کنند٬ اما اگر امریکاییان جنگ را انتخاب کنند، آنان برای جنگ نیز آماده استند.
او به این ترتیب از موضع طالبان در قضایای جاری حمایت کرده است و این ثابت می کند که جنگ و صلح دردست طالبان نیست بل آنان مهره هایی در سیاست کشور های بیرونی اند که برای منافع یکی صلح می کنند و برای منافع دیگری می جنگنند
در این بازی خون ووحشت بازنده مردم افغانستان اند که قربانی چنین ماجرا ها می شوند.
مگر طالبان بدانند که تیره بختی افغانستان زمانی آغاز شد که کاخ کرملین چهل سال قبل با یک تصمیم عجولانه و دور از خرد٬ دستور لشکر کشی به افغانستان را  داد و سرنوشت یک کشورآرام را دگرگون کرد و زمینه رقابت ومداخله کشور های دیگر را در افغانستان فراهم کرد کریملین باید مسوولیت اخلاقی چهل سال ناهنجاری در افغانستان را قبول کند و در گفت وگو های صلح  صادقانه عمل کند. تحلیل سیاسی 

Last modified on دوشنبه ، 15 میزان 1398 ، 09:22

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.