30 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پرتاب هاوان طالبان در کندز از افراد ملکی قربانی گرفت

پرتاب هاوان طالبان در کندز از افراد ملکی قربانی گرفت

کندز/ 29 دلو /باختر در اثر پرتاب یک هاوان طالبان بر...

ده طالب در هرات با نظامیان پیوستند

ده طالب در هرات با نظامیان پیوستند

هرات/29 دلو/ باختر ده طالب در هرات با منسوبان امنیتی و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 18 ????? 1398 ، 09:50

قتل عاصم عمر٬یک پیروزی برای دولت و یک رسوایی دیگر برای طالبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۱۸ میزان
یکشنبه شب ۳۱ سنبله سال جاری حمله بر یک مراسم عروسی در موسی قلعه هلمند و کشته شدن شماری از افراد ملکی در این حادثه خبر ساز شد٬ مگردر وجود این خبر٬چگونگی حضور و قتل عاصم عمر یکی از رهبران القاعده در این حادثه در حاشیه قرار گرفت.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد:یک شنبه شب ۳۱ سنبله سال جاری نیروهای دولتی از زمین و هوا عملیاتی را در ولسوالی موسی قلعه هلمند انجام دادند.
عملیات نیروهای دولتی در برابر  یک دسته نیرومند مسلح انجام شد که وابسته به شبکه القاعد بود مگر با تاسف در جریان عملیات به غیر نظامیان تلفات وارد شد.
بروز تلفات ملکی در موسی قلعه به زودی رسانه یی شد وشماری از باشندگان موسی قلعه دست به تظاهرات زدند. و ملامت کردن نیروهای دولتی آغاز شد.
بعضی از اعضای شورای ولایتی ادعا کردند که نیروهای دولتی بر یک محفل عروسی حمله کرده اند و زنان و کودکان را کشته اند.
مگر منابع وابسته به والی هلمند گفتند که هدف از راه اندازی عملیات متلاشی کردن یک دسته هراس افگن بود وافراد ملکی انفجار یک انبار جنگ افزار هراس افگنان کشته اند. مگر هیچ کسی نه گفت که در این عملیات یک رهبر کلیدی القاعده با چند تن از همکارانش کشته شده است.
برخی منابع می گویند که حلقاتی در هلمند تلاش کردند تا از مساله بروز تلفات در موسی قلعه بهره گیری کنند و این حادثه٬ یک فرصت خوب تبلیغاتی برای آنان بود که با تاسف چنین هم شد و طالبان مرگ چند فرد ملکی را یک دستآویز خوب یافتند و احساسات مردم را برانگیختند. و به این ترتیب٬ تلاش شد که حضور و مرگ عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قاره هند کتمان شود.
باآن که قتل افراد ملکی به هر دلیل و انگیزه یی که صورت گرفته است مردود و قابل تقبیح است ونمی توان برای توجیه آن٬ واژه سازی کرد مگر یک  مسله قابل دقت است که طالبان بار دیگر خود را در عقب مردم پنهان کردند و بار دیگر عامل بروز یک فاجعه شدند.
واقعه موسی قلعه واقعیت ها و در عین حال زاویه های پنهان دیگرهم دارد که باید به آن پرداخته شود.
اداره امنیت ملی افغانستان بعد از سپری شدن هفده روز  از این واقعه اعلام داشت که عاصم عمررهبرالقاعده در شبه قاره هند در جمع کشته شدگان موسی قلعه است. این می رساند که طالبان والقاعده هنوزهم روابط تنگاتنگ با هم  دارند و شهروندان پاکستان در پیوند دهی این دو نقش کلیدی داشتند و دارند.
عاصم عمر رهبر القاعده در شبه قاره هند که در ۳۱ سنبله در موسی قلعه هلمندآنهم در کنار طالبان کشته شد٬ هندی الاصل بود و به پاکستان فرار کرده بود و در کراچی پاکستان زندگی می کرد و دو زن داشت .
عاصم ٬گذشته فعالیت در لشکر طیبه و حزب المجاهدین پاکستان را نیز داشت و بعد که مورد توجه القاعده قرار گرفت جذب آن سازمان شد و به یکتن ازاعضای کلیدی القاعده مبدل شد و به رهبری بخش شبه قاره هند در سازمان القاعده رسید.
در کنارعاصم عمرپاکستانی٬ ابوریحان فرد ارتباطی میان ایمن الظواهری و عاصم عمر٬ مدنی، قریشی و‌ کرامت اعضای دیگر القاعده نیزدر حادثه موسی قلعه کشته شدند.
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که در عملیات موسی قلعه ۲۲ طالب خارجی را کشته شدند و ۱۴ تن دیگر‌ آنان گرفتار شدند در میان گرفتارشدگان پنج هراس افگن پاکستانی ویک شهروند بنگله دیش هم شامل اند.
همچنان گفته شده است که  در عملیات  نیروهای افغان در محل تخته پل در نزدیکی مرکز ولسوالی موسی قلعه پنج فرد مهم القاعده کشته شدند و سه زن عضو شبکه القاعده که به زبان انگلیسی و اردو صحبت می‌ کنند بازداشت شدند.
حالا افشا شده است که ازمیان زنان بازداشت شده یکی‌ آن  ٬بی بی ثروت٬ زن دوم عاصم عمراست
منابع امنیتی گفته اند عاصم عمر روابط خود را از آدرس شورای کویته با طالبان قوی ساخته بود و در ایجاد این روابط ملا گل آغا مسوول مالی شورای کویته، صدر ابراهیم مسوول ایجاد روابط میان شورای کویته و ایران و ملا نعیم نقش مهم بازی کرده اند.
عاصم عمر به همین گونه با ملا مزمل که معاون وزارت دفاع طالبان بود ودر غزنی کشته شد رابطه نزدیک داشت.
آگاهان سیاسی افغان می گویند که با آن که در عملیات۳۱ سنبله در هلمند شماری از افرادملکی جان دادند مگر این عملیات برای دولت افغانستان یک پیروزی وبرای طالبان یک رسوایی بود.
دولت با این عملیات افراد کلیدی القاعده را که در افغانستان دست به کشتار وویرانی می زدند نابود کرد و طالبان که روابط شان را با القاعده کتمان می کردند رسوا شدند و این مساله بار دیگر وضاحت یافت که طالبان وحامیان بیرونی شان در عقب مردم پنهان می شوند هر محل حتا محافل خوشی و غم مردم برای آنها یک پوشش ویک سپر است  تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.