05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

محمد اشرف غنی نماز عید سعید فطر را در ارگ ادا کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

مولوی قیام‌الدین کشاف رییس شورای سراسری علمای افغانستان، وفات کرد

کابل/ 4 جوزا /باختر مولوی قیام‌الدین کشاف، رییس شورای سراسری علمای...

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

اصابت مرمی هاوان درلغمان جان چهارتن راگرفت

مهترلام/ 4 جوزا / باختر درنتیجۀ اصابت یک مرمی هاوان بریک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 28 ????? 1398 ، 12:45

روسیه نگران حضور طالبان در شمال افغانستان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/    ۲۸  میزان/ باختر
الکساندر مانیلوف یک مقام ارشد نظامی کشور های مشترک المنافع٬ در حالی ادعا حضور هشت هزار هراس افگن در مرز افغانستان با تاجکستان را دارد که یک عضو ارشد طالبان از همکاری های مالی روسیه وشمار دیگری ازکشورها با آن گروه سخن گفته است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ ریيس خدمات هماهنگی شورای فرماندهی نیروهای سرحدی کشورهای مشترک المنافع در نشستی در منسک پایتخت بلاروس از حضور حدود ۸ هزار عضو گروه های طالبان و داعش درماورای سرحدمیان افغانستان و تاجکستان، سخن گفته است.
وی افزوده است، امروزما شاهد وضعیت دشوار در سرحد تاجکستان – افغانستان هستیم. درسرحدات افغانستان با تاجکستان  تعداد زیادی از اعضای گروه طالبان و اعضای «دولت اسلامی»تجمع کرده اند. براساس آمار ما، حدود ۸ هزار جنگجویی که از مناطق جنگی سوریه، عراق و دیگر مناطق آمده انددر سرحدات افغانستان با تاجکستان حضور دارند که از مناطق قفقاز، قاره افریقا – کشور های عربی و پاکستان اند.
این افسر ارشد روسیه در حالی از حضور هشت هزار هراس افگن در سرحدات تاجکستان و افغانستان یاد می کند که دولت افغانستان رقم داعشیان را خیلی کم می داند.
مقام های افغان شمار داعشیان در افغانستان را تا مرز ۲۵۰۰ نفر می دانند. همچنان آنان می گویند که در افغانستان در کنار طالبان و گروه داعش٬اضافه از بیست گروه دیگر تروریستی فعالیت دارند . که هر کدام با یک کشور بیرونی ٬به خصوص پاکستان رابطه دارند٬ دستور می گیرند و عمل می کنند.
این مقام ها همچنان گفته اند که بعضی از کشورها در خصوص تعداد داعشیان در افغانستان مبالغه می کنند تا تاثیر و نفوذ بیشتری بر کشورهای منطقه منجمله کشور های آسیای میانه داشته باشند.در همین حال یک عضو پیشین گروه طالبان  مدعی شده است که طالبان از کشور های روسیه٬پاکستان و ایران کمک مالی دریافت کرده اند.
معتصم آغا جان در یک کنفرانس بین المللی در شهرهرات مدعی شد که طالبان کمک های مالی از این سه کشور دریافت کرده اند.
روسیه تنها به داشتن روابط سیاسی با گروه طالبان اعتراف کرده است و اما هر نوع روابط مالی و تسلیحاتی را با این گروه رد کرده است.
در حالی که بحث حضور هراس افگنان خارجی در افغانستان که در کنار طالبان و داعشیان علیه نظام و مردم افغانستان در جنگ اند٬ داغ تر می شود یک شهروند ایران که گفته است عضو داعش است خود را در ننگرهار تسلیم نیروهای امنیتی کرده است.
مقام های محلی درننگرهارگفته اند یک عضو ایرانی شاخه خراسان گروه داعش روز گذشته به نیروهای سرحدی تسلیم شده است.
نظامیان در دشت ارچی کندز٬ یک عضو پاکستانی گروه طالبان را که با خانواده اش در دشت ارچی زندگی می کرد٬ بازداشت کرده اند.
مقام های امنیتی در شمال افغانستان به استناد گفته اند که یک جنرال پاکستانی به نام ارشاد حسین که به شیخ مطیع الله مشهور است٬ جنگ طالبان را در شمال افغانستان رهبری می کند.
جنرال روسی در حالی از حضور ۸ هزار هراس افگن درسرحدات تاجکستان سخن می گوید که جنرال پاکستانی جنگ را در شمال افغانستان رهبری می کند.
بهتر است که مقام های روسی به جای ترویج نگرانی و اضطراب از وجود گروه دهشت افگن داعش در منطقه ٬ واقعیت های موجود در افغانستان را بپذیرند واوضاع در کشور ما را از مسیر همگرایی و همکاری ارزیابی کنند .  تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.