25 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 25 عقرب 1398 ، 12:48

ادامه رابطه میان طالبان و القاعده

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۵ عقرب/ باختر
یک نظامی ارشد امریکایی می‌گوید که طالبان روابط نیرومندی با شبکۀ القاعده دارند.
جنرال دیوید پترویس  که مدتی  قومندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان بود در مقالۀ مشترکی با ونس سرچوک، یک کارشناس امور امنیتی امریکا، نوشته‌است که طالبان در تلاش اند تا با بیرون شدن تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان، حکومت این کشور را سرنگون کنند.
جنرال پترویس در این مقاله که در واشنگتن پست چاپ شده گفته است «تعهد طالبان برای استفاده نشدن خاک افغانستان، به معنای قطع رابطه آنان با القاعده وهراس‌افگنان دیگری که از پناهگاۀ امن در پاکستان سود می‌برند، نیست. یک توافق صلح که این خطر را نادیده بگیرد، معنای چندان نمی‌دهد. طالبان باید اراده شان را به قطع رابطه با گروه‌های هراس‌افگن و همکاری فعال با امریکا برای جنگ با هراس‌افگنان نشان دهند.)
این جنرال چهار ستاره امریکا در حالی از روابط نزدیک طالبان با القاعده سخن می گوید که آگاهان سیاسی در افغانستان تاکید دارند که رابطه طالبان با سازمان های هراس افگن دیگر٬ ازیک مرجع واحد اداره ومدیریت می شود.
این آگاهان می گویند که تنها القاعده نیست که طالبان را در سرباز گیری و دریافت منابع مالی کمک می کند٬ تقریبا تمامی احزاب و جریان های سیاسی مذهبی و قومی در پاکستان٬طالبان را حمایت می کنند ودر راه اندازی برنامه حمایت از طالبان و تامین رابطه آنان با القاعده و سازمان های دیگر تروریستی و هراس افگن٬ آی اس٬آی به عنوان مبتکر و رهنما عمل می کند.
این آگاهان٬ به گزارش وزارت خارجه امریکا و گزارش اخیر کانگرس آن کشور در خصوص رابطه طالبان٬ القاعده و آی اس آی اشاره کرده اند.
چندی قبل وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه خوداز حضور القاعده در کنار طالبان سخن یادکرده  است و تذکر داده است(  با وجود آنکه پاکستان از مصالحه سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان ابراز حمایت کرد، اما فعالیت طالبان و شبکه حقانی را در پناهگاه های امن این گروه‌ها در خاک پاکستان محدود نکرده است.
... حکومت پاکستان در محدود کردن فعالیت گروه های لشکر طیبه و جیش محمد نیز ناکام مانده است؛ گروه هایی که در داخل پاکستان پول جمع آوری می‌کنند، جلب و جذب می‌کنند و آموزش می‌بینند.
گروه های لشکر طیبه و جیش محمد مستقر در پاکستان، در افغانستان و هند، حملات مرگباری  راه اندازی کرده اند).
در گزارش همچنان گفته شده است( بقایای رهبری گروه القاعده در افغانستان، پاکستان، سوریه و کشور های شرق میانه هنوز هم فعالیت دارد و گروه های منطقه یی دهشت افگنی در سال ۲۰۱۸ نیز کشورها را تهدید کردند) .
این آگاهان می گویندکارشناسان سیاسی و نظامی در افغانستان می گویند که امریکا در طول یک سال و چند ماه اخیر باردیگر تلاش کرد که از نفوذ سازمان های استخباراتی و ارتش پاکستان بر طالبان افغان بکاهد و امتیازاتی در برابر پاکستان قایل شد مگر گزارش وزارت خارجه امریکا و بعد هم گزارش کانگرس امریکا نشان می دهد که امریکا از عدم همکاری وبازی چند گانه پاکستان خسته شده است .
همچنان یافته‌های یک گزارش تازۀ کانگرس ایالات متحدۀ امریکا نشان می‌دهد که پاکستان از چندین دهه به این‌سو نقش فعال اما منفی را در قبال افغانستان بازی می‌کند.
در گزارش کانگرس گفته شده است( پاکستان هنوز هم با گروه‌های هراس‌افگن به ویژه شبکۀ حقانی رابطه دارد و هنوز هم پناهگاه هراس‌افگنان در پاکستان یک تهدید در برابر افغانستان است.
... پاکستان ممکن است به جای یک حکومت نیرومند و متحد، یک حکومت ضعیف و بی ثبات را در افغانستان ترجیح بدهد  ... ارتش پاکستان از نقش هند در افغانستان نگران است و ظاهرأ طالبان را یک ابزار خوب و معتبر در برابر این نقش دهلی‌نو می‌پندارد.)
این دو گزارش نمایانگر آن است که ابعاد بیرونی مشکل افغانستان پیچیده تر از هر وقت دیگر است و کلانترین معضل درحل قضیه افغانستان٬ بی باوری کشور های بیگانه است که این کشور را میدان سیاست٬ بازی و رقابت شان تعیین کرده اند٬در افغانستان پروژه سازی می کنند ٬ از سازمان ها و جریان سیاسی و افراطی استفاده ابزاری می کنند و حتا مشکلات افغانستان را بزرگ نمایی می کنند تا به اهداف شان برسند.
برای حل همچو مشکلات و ایستادگی در برابر توطیه های بیرونی٬ افغانان فقط یک راه دارند و آن را پناه بردن به وحدت ملی و تحکیم قدرت مرکزی است .   تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.