24 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اختراع های دختران دستۀ رباتیک افغان درهرات رونمایی شد

اختراع های دختران دستۀ رباتیک افغان درهرات رونمایی شد

هرات /24 سرطان /باختر نخستین دستگاه تنفس مصنوعی دست ساخت دختران...

کار تثبیت حق مالکیت محل نصب پایه های برق انتقالی درجوزجان تکمیل شد

کابل/24 سرطان /باختر کار تثبیت حق مالکیت محل نصب پایه های...

فی انس طلا 1800دالر عرضه می شود

فی انس طلا 1800دالر عرضه می شود

کابل /24سرطان/ باختر فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 26 ???? 1398 ، 12:44

مبهم بودن برنامه تبادله زندانیان طالب با دو استاد پوهنتون امریکایی افغان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۲۶  عقرب/ باختر
سفیر امریکا در کابل تاخیر در مبادله سه عضو ارشد گروه طالبان را که در قید نیروهای امنیتی اند با حملات اخیراین گروه در لوگر و کابل پیوند می دهد.
به گزارش آژانس باختر؛جان‌بس، سفیر ایالات متحدۀ امریکا در کابل می‌گوید که تاخیر در مبادله و رهایی سه عضو ارشد گروه طالبان با حملات اخیرطالبان در لوگر و کابل پیوند دارد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان ۲۱عقرب رهایی مشروط سه عضو ارشد گروه طالبان ٬انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید را اعلام کرد.
یکی از شرایط برای آزادی این سه نفر٬ رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی افغان است که سه سال قبل ازسوی طالبان از ساحه دارالامان کابل ربوده شدند.
یک روز بعد از اعلام آزادی این سه عضو ارشد طالبان٬کاروان نیروهای خارجی که گفته شده است عساکرامریکایی بودند در ساحه پاتخواب شانه در حومه شهر پل علم لوگراز سوی یک مهاجم انتحاری هدف قرار گرفت.
فردا آن انفجار یک موتر بمب در نزدیکی موتر حامل مشاوران خارجی وزارت داخله در ناحیه پانزدهم شهر کابل٬ دوازده غیر نظامی را کشت و شماری را هم زخمی کرد در میان زخمیان چهار مشاور خارجی وزارت داخله نیز شامل اند . 
حالا جان‌بس،سفیر امریکا درکابل٬می گوید که این دوحادثه با تاخیر در برنامه تبادله زندانیان طالبان بادواستاد پوهنتون امریکایی افغان ارتباط دارد.
جان بس امروزدر تویترش نگاشته‌است که ایالات متحده دربارۀ گام‌های بعدی برای رهایی این سه تن، با حکومت افغانستان از نزدیک کار می‌کند.
او گفته است (صلح کردن به ‌معنای انتخاب دشوار است، اما این هم‌چنان نیاز به بازنگری دقیق شرایط موجود دارد. ما به‌عنوان شرکای راهبردی، در مراحل بعدی با دولت افغانستان از نزدیک کار خواهیم کرد.)
او همچنان گفته است (ما از اعلام رییس‌جمهور غنی برای آزادی سه زندانی طالبان برای توسعۀ صلح و تصمیم ارزیابی مجدد برای تعلیق انتقال آنان در پی حمله‌ها در لوگر و کابل پشتیبانی کردیم.)
اخباری وجود دارد که این سه عضو ارشد گروه طالبان تا قطر٬جاییکه دفتر سیاسی طالبان در آن وجود دارد و خانواده های رهبران آین گروه در آنجا زندگی می کنند٬ رسیدند مگر سرانجام دو باره به بگرام انتقال یافتند و دوباره در سلول های شان جا گرفتند.
با آن که تاکنون روشن نیست که چرا روند تبادلۀ این زندانیان انجام نشده‌است. مگر حکومت های افغانستان وامریکا ٬طالبان را متهم به کوتاهی در کار تبادله زندانیان کرده اند.
رولا غنی  بانوی اول پنجشنبه ۲۳ عقرب در یک سخنرانی در انستتیوت صلح ایالات متحده امریکا در شهر واشنگتن گفته است (دقیق نمی داند چرا معامله تبادله سه عضو ارشد گروه طالبان که در حبس حکومت افغانستان اند، با استادان پوهنتون امریکایی انجام نشد مگروضعیت بسیار پیچیده است و این ساده نیست. شاید یکی از طرف ها به وعده که داده بود، عمل نکرد و متاسفانه دو استاد رها نخواهند شد.)
میررحمان رحمانی رییس ولسی جرگه به دنبال تعلیق مبادله انس حقانی و دو عضو دیگر شبکه حقانی با دو استاد خارجی دانشگاه امریکایی افغانستان، گفت که احتمال دارد این دو استاد فوت کرده اند یا کشته شده باشند.
رحمانی گفت برهم خوردن تبادله‌ زندانیان، نشان می‌دهد که گروه طالبان «بی‌قول، بی‌اراده و فاقد تصمیم‌گیری» در مورد «صلح و جنگ» است و حتا در مورد آزادی زندانیان خودشان نیز صلاحیت دارند.
مگر این گفته های رحمانی از سوی منابع دیگر تایید نشده است
صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور در تویترش نگاشته‌است که (عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسۀ تبادله  شده است...دولت افغانستان پروسۀ تبادله را تحت بازنگری قرار می دهدو در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور اقدام خواهد کرد.) صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.