22 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روند  توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد خانواده در لوگر آغاز شد:

پل علم / ۲۱ سرطان/باختر روند توزیع مواد خوراکی به پنجصد...

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

مردی چهارعضوخانواده اش را درفاریاب به قتل رساند

میمنه /21 سرطان/ باختر یک مرد درشهرمیمنۀ فاریاب زن،دوپسرویک دخترش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 30 ???? 1398 ، 10:58

نهاد حمایت از کودکان: دو سوم کودکان افغانستان از رفتن به بیرون از خانه می‌ترسند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 30 عقرب / باختر
دریک نظرسنجی تازه نهاد حمایت از کودکان نشان می‌دهد که دو سوم کودکان افغانستان به دلیل امکان انفجار، آدم‌ربایی و درگیری‌های مسلحانه از رفتن به بیرون از خانه می‌ترسند.
به گزارش آژانس باختر: نهاد حمایت از کودکان در افغانستان این نظرسنجی را بر اساس گفت‌ وگو با ۶۰۰ پدر و مادر و ۹۰ کودک در چهار ولایت؛ کابل، بلخ، سرپل و فاریاب انجام داده است. نتایج این تحقیق امروز بیستم نوامبر همزمان با روز جهانی کودک منتشر شده است.
در نظرسنجی این موسسه آمده است که ۹۵ درصد والدین گفته‌اند کودکان آنان شاهد درگیری و جنگ بوده‌اند. این رقم در ولایت کابل ۶۵ درصد بوده است.
بربنیاد این نظر سنجی 38  درصد والدین گفته‌اند کودکان‌شان پس از مشاهده این حوادث، به خودشان آسیب می‌زنند، ۷۳ درصد گفته‌اند کودکان دچار احساس ترس و اضطراب می‌شوند و ۴۸ درصد گفته‌اند کودکان دچار اندوه طولانی می‌شوند و کابوس می‌بینند.
بخش بزرگی از مصاحبه شوندگان در این نظرسنجی گفتند که کودکان در راه رفتن به مکتب، فروشگاه، و یا زمانی که نزدیک یک ساختمان دولتی و یا پوسته  بازرسی می‌شوند و حتی هنگام بازی با دوستان‌شان در بیرون از خانه ، احساس ناامنی می‌کنند.
این نهاد همچنان تاکید دارد  که به دلیل ترس ناشی از این وضعیت شمار زیادی از کودکان در افغانستان از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند و دسترسی کمی به خدمات حمایتی و مشورتی برای مقابله با این مشکلات دارند.
اونو وان مانین ، رییس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید: بعد از هجده سال، جنگ در افغانستان بسیار عادی شده است، به ندرت کودکی از شنیدن صدای یک انفجار و یا عبور کردن از کنار بقایای وحشتناک انفجار یک بمب تکان می‌خورد. همه این‌ها تبدیل به روزمرگی آزاردهنده شده است. سی سال از کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل می‌گذرد. چرا ما هنوز نمی‌توانیم کودکان بی‌گناه را از آسیب‌های جنگ حفظ کنیم .
او گفته است ٬ تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که کودکان افغان با بحران روحی روبه رو هستند ؛ با خشونت‌ها محاصره شده‌اند اما به خدمات حمایتی کافی برای مقابله با این وضعیت دسترسی ندارند.
نهاد حمایت از کودکان گفته است که  ادامه جنگ و درگیری تهدید جدی برای آموزش و پرورش کودکان است.
رییس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید آموزش حق اساسی کودکان است و نباید به خاطر خطرناک بودن رفتن به مکتب، از این حق محروم شوند.
دفتر خیریه حمایت از کودکان یک نهاد غیردولتی بین‌المللی است که از سال ۱۹۱۹ تاکنون در ۱۲۰ کشور جهان فعالیت دارد. این نهاد از سال ۱۹۷۶ تاکنون در افغانستان فعالیت دارد .
به گفته این نهاد حدود ۷۰۰ هزار کودک در افغانستان تحت پوشش آن قرار دارند. جاوید

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.