25 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 3 قوس 1398 ، 10:28

نگرانی سیگار از ازدیاد حمله های خودی در میان نظامیان افغان // وزارت های دفاع و داخله این نگرانی را بی مورد خواندند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۳  قوس/ باختر
وزارت های دفاع ملی و داخله٬ گزارش اخیر سیگار را که می گوید(از آغاز جون تا پایان اگست امسال٬ ۳۰ حملۀ خودی بر نیروهای امنیتی افغان اتفاق افتاده است) یک ادعا بی جا دانسته اند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان  ( سیگار) در گزارش تازه‌ خود  گفته است: (  پس از انتقال مسوولیت‌های امنیتی به نظامیان افغانستان، حملات خودی بر نیروهای امنیتی افغانستان وبین المللی به مشکل جدی مبدل شده است.تنها در سه ماه سال جاری میلادی ۳۰ حمله خودی در صفوف نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است.
از اول جنوری ۲۰۱۷ تا ۱۵ اگست همین سال، حدود ۵۴ حملۀ خودی در افغانستان ثبت شده است.
از این شمار حملات، ۴۸ حمله آن بر نظامیان افغانستان و ۶ حملۀ دیگر بر نیروهای امریکایی صورت گرفته است) .
سیگار به وقایعی اشاره کرده است که در قندهار٬ فراه و بخش های دیگر افغانستان اتفاق افتاده است که در آن افراد نفوذی دشمن با کشتن ویا مسموم کردن افراد پوسته های امنیتی باعث بروز تلفات شده اند ٬ اسلحه و امکانات دیگر حربی را به تاراج برده اند و به طرف گروه های مسلح مخالف فرار کرده اند.
آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی با آن که نمی توانند قیاس کنند که در طول سال جاری و سال های دیگر چه تعداد حمله های خودی در افغانستان صورت گرفته است٬مگر این مشکل را در نهاد های امنیتی یک مشکل عینی می دانند  و بر مهار هرچه زودتر آن تاکید می کنند.
آنان افراد نفوذی دشمن را که به آسانی می توانند به عنوان سربازو یا خدمه در نهاد های دفاعی و امنیتی جذب شوند ٬ عامل این کار می دانند
این آگاهان و کارشناسان تاکید دارند تا زمانی که نهاد های استخباراتی فعال نشوند و روند استخدام به اردو و پولیس بازنگری نشود  و در آن اصلاحات به میان نیاید و مقید نشود دشمن به آسانی درنهاد های امنیتی و دفاعی نفوذ خواهد کرد و باعث بروز تلفات و خسارات اسفبار خواهد شد.
اما وزارت های دفاع ملی و امور داخله این ادعا را نمی پذیرند٬منابع وابسته به این دو نهاد تاکید دارند به دلیل اقدامات پیش‌گیرانه نه تنها حملات خودی بیشتر نشده است ، بل در ماه‌های اخیر رو به کاهش بوده است.
فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع به آژانس باخترگفت که در سال‌های گذشته نگرانی‌ها از حملات خودی در میان نظامیان افغان وجود داشت٬ مگر با تدابیر وقایه یی وبرنامه ریزی های امنیتی این مشکل کاهش قابل ملاحظه یی یافته است و نگرانی وجود ندارد.
نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت، می گوید که پیش ازاین افراد نفوذی مخالفان مسلح در صفوف نیروهای پولیس فعالیت می کردند و در برخی موارد حملات خودی صورت می‌گرفت مگر حالا این مشکل کاهش یافته است واز نفوذ مخالفان مسلح در میان نیروهای امنیتی جلوگیری شده است و نگرانی‌ها در مورد حملات خودی نیز بی‌جا است.
با این هم٬ مردم انتظار دارند که برای حفظ جان فرزندان شان که در نهاد های دفاعی و امنیتی در حراست از مردم وکشور قرار دارند بیشتربرنامه ریزی شود. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.