04 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر در ادامه سلسله نشست‌های مشورتی با سفارت‌ها...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 28 قوس 1398 ، 08:45

مایکل والتز: برای روند صلح افغانستان ،آتش بس وکاهش خشونت ازجانب طالبان لازم است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 28 قوس / باختر
مایکل والتز عضو مجلس نمایندگان ایالات  متحده امریکا در تازه ترین اظهارات خود درباره مذاکرات امریکا و طالبان گفته است : برای پیشرفت درروند  گفت وگوهای صلح افغانستان ، آتش بس وکاهش خشونت ازجانب طالبان  لازم است.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد : والتزدراین اظهارات تاکید کرده است که گروه طالبان احتمالا  توانایی کنترول قومندانان و افراد  خود را ندارد ونگران است که اگر آتش بس را بپذیرد ، نتواند مانع حملات برخی  ازاین افراد  شود .
اوگفته است که از آغاردورگفت وگوهامیان نمایندگان امریکا و طالبان ، تاکنون این گروه نشان نداده است  که روابطش  را با گروه های دهشت افگن القاعده و شبکه حقانی قطع کرده باشد زیراین خود بی علاقه گی طالبان را نسبت به نتایج مثمر مذاکرات صلح ،نشان می دهد  .
اما زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان  شب گذشته درصفحه تویترش  نوشته است: ما به یک مرحله مهم درروند صلح افغانستان نزدیک می شویم زیرا مشوره های دو روزه ام درکابل ، مثمر بود.
خلیلزاد همچنان افزوده است دراین دو روز درکابل با سفیر امریکا، قومندان عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو درافغانستان، اشرف غنی رییس جمهور، عبدالله عبدالله ، حامد کرزی ، برخی ازفعالان  زن  ورهبران سیاسی مشوره کردم ودرمورد تلاش ها برای کاهش خشونت و مساعد کردن را ه برای مذاکرات بین الاافغانی ،بحث و گفت وگو کردیم .
این درحالیست که صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور نیز درتویترش نوشته است که محور اصلی  صحبت های  رییس جمهور محمد اشرف غنی با زلمی خلیلزاد  ، چگونگی  تامین  آتش بس و پرداختن به پناهگاه های امن طالبان دربیرون ا زافغانستان بوده است ورییس جمهور دراین دیدار نگرانی های خویش را مبنی برادامه خشونت ها از جانب طالبان ، بیان کرده است وهردوجانب ابراز امیدواری کرده اند که برای تامین صلح در افغانستان نخست آتش بس صورت گیرد.
این درحالیست که گفت و گوهای صلح میان نمایندگان امریکا وطالبان هفته گذشته برای شش روز ادامه داشت اما این نشست به  دلیل حمله گروه طالبان بر پایگاه هوایی بگرام که درنتیجه ان دو فرد ملکی کشته شدند و بیش از 70 تن دیگرمجروح شدند و خسارات هنگفتی به ساکنین محل وارد شد ، متوقف شد.
پس آن زلمی خلیلزاد به پاکستان سفرکرد و درصحفه توییتراش نوشت که مقام های پاکستانی تعهد کرده اند که درروند صلح افغانستان همکاری می کنند و نیز برای دوروز به کابل آمد و نتیتجه دیدارهایش را درکابل مثبت خواند و گفته است: ما به یک مرحله مهم درروند صلح افغانستان نزدیک شدیم .
به گفته آگاهان قراراست گفت وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا وطالبان درروزهای نزدیک درقطر ، از سرگرفته شود.  جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.