14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوصدوپنجاه خانواده درکابل ازآب آشامیدنی بهره مند شدند

کابل/ 14 اسد /باختر دوصدوپنجاه خانواده امروز درقریۀ بتخاك پايين ولسوالی...

ششصد شاگرد درهرات صاحب مکتب شدند

کابل / 14 اسد /باختر ششصد دانش آموز با اعمار...

رسیدگی به وضعیت صحی مجروحان حمله انتحاری ننگرهار

رسیدگی به وضعیت صحی مجروحان حمله انتحاری ننگرهار

کابل / ۱۴ اسد/ باختر داکترعبدالقدیر قدیرسرپرست معینیت مالی و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 16 ??? 1398 ، 10:35

آغاز دور جدیدی از مذاکرات در قطر! // طالبان: آتش بس در برنامه ما نیست

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /  ۵  جدی/ باختر
طالبان بار دیگر گفته اند که آتش بس در برنامه آنان نیست و این گروه تا رسیدن به توافق کلی با امریکا٬بحث آتش بس را مطرح نخواهد کرد.
به گزارش آژانس باختر:زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغانستان وارد دوحه شد تا دور تازه یی از مذاکرات با طالبان راآغاز کند.
مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان حدود یک ماه قبل بعد از آن خاتمه یافت که نمایندگان طالبان برای مشوره با رهبران شان٬ روی انفاذ آتش بس و کاهش خشونت ها از دوحه به پاکستان رفتند.
باآن که رهبری این گروه( شورای کویته) که در پاکستان مخفی است نسبت به آتش بس از خود تمایل نشان داد مگرسهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در دوحه اعلام داشت که بحث آتش مطرح نیست و آن گروه الی رسیدن به یک توافق کلی با امریکا٬مساله آتش بس را به بحث نخواهد گرفت.
مساله آتش بحث و کاهش خشونت٬ تقاضای اولی دولت افغانستان برای آغاز مذاکره با مخالفان مسلح است پیامی که ازمسیر امریکاییان به گوش طالبان رسانیده شده است.
اما طالبان با وجود اصرار جامعه بین المللی  حاضر نشده اند که تن به آتش بس دهند.
شماری این موضع گیری طالبان را ناشی از قوت این گروه در میدان جنگ می دانند واین گونه تعبییر می کنند که گویا طالبان در میدان جنگ دست بالای دارند به همین دلیل از موضع قدرت حرف می زنند٬در حالی که طالبان با وجود تحرکاتی که در جریان سال جاری داشتند٬ نتوانسته اند حتا به یک واحد اداری تسلط پیدا کنند.
پس طالبان برای چه از آتش بس در هراس اند و این فراخوان را نمی پذیرند؟
شماری باور دارند که آتش بس برای گروه طالبان یک آزمون مهم محسوب می شود،رهبران این گروه دچار اختلاف اند شورای کویته که به گونه مستقیم از سوی استخبارات پاکستان اداره می شود  به این نتیجه رسیده است که طالبان یک دست نیستند اگر آنان دستورآتش بس دهند وآن رعایت نشود٬آنان دیگر نمی توانند طالبان را یک گروه واحد بگویند وخود ادعا رهبری را مطرح کنند.
احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان می گوید؛  آتش بس هم می تواند اقدامی برای رسیدن به صلح در افغانستان باشد٬ مگرطالبان از انفاذ آن هراس دارند
این کارشناس مسایل سیاسی می گوید طالبان اگر آتش بس را حفظ کنند نمایانگر یک دست بودن آنان است اگر نتوانند نشان می دهد که طالبان دیگر یک دست نیستند و دیگر وحدت عمل و نظر در میان آنان دیده نمی شود.
شماری دیگر این مساله را مطرح می کنند که آتش بس درعید قربان سال پار٬طالبان را در حالت دشواری قرار داده بود٬دولت و امریکاییان آن را به یک دستآویز تبلیغاتی مبدل کردند و صد ها جنگجوی طالب زمانی که زندگی در شهر ها رادیدند دیگر به جبهه جنگ نرفتند.
رهبری طالبان بیم دارند که با انفاذ آتش بس٬ وقایع سال ۹۷ بار دیگر تکرار نشود.
تنها مساله عدم بازگشت طالبان به جهبه جنگ نیست که طالبان رهبری طالبان را در انفاذ آتش بس دو دله کرده است
رهبری این گروه به این باور است که اگر آتش بس را بپذیرند٬نمی توانند بر فشار های نظامی شان ادامه دهند٬ در حالی که وضعیت در سطح منطقه به نفع آنان است.
یک عضو دفتر سیاسی طالبان ٬آتش بس را برای طالبان یک دسیسه دانسته است سهیل شاهین  گفته است ؛ احتمال دسیسه  در جریان آتش بس وجود دارد تا حملاتی را انجام دهند و به دنبال آن از پراگندگی بین طالبان سخن گفته شود.
مگر این گفته نمی تواند توجیه پذیر باشد واقعیت این است که طالبان در مدیریت آتش بس و بقا ووحدت شان تردید دارند.
مسعوده کرخی آگاه امور سیاسی هراس طالبان از آتش بس را به خاطر عدم اعتماد طالبان از امریکا وافراد مسلح طالبان می داند.
کرخی به خبرنگارآژانس باختر گفت: طالبان بر صداقت امریکا مشکوک اند و می ترسند که با امضا آتش بس ونشستن بر میز مذاکره با افغانان٬ امریکا پایش را از این معامله بیرون کشیده آنان را به حال خود شان رها نکند کرخی با اشاره به حادثه شش درک کابل٬ که در ماه سنبله سال جاری اتفاق افتاد می گوید: امریکا بعداز حمله طالبان در شش درک کابل که جان باختند یک شهروند امریکا را در پی داشت مذاکره با طالبان را به تعویق انداخت.
بر این اساس٬ طالبان پافشاری دارند که نخست تواقفنامه صلح که ضمانت های منطقوی را داشته باشد به امضا برسانند وبعد مساله آتش بس را مطرح کنند
این عضو پیشین ولسی جرگه به این مساله نیز اشاره کرد که ترس از دست دادن افراد مسلح ٬نزد رهبری طالبان یک موضوع اساسی است وطالبان حاضر نمی شوند آتش بس را قبل از موافقتنامه بپذیرند .
کرخی می گوید طالبان از آتش بس قبلی که به مناسبت های عید داشتند وتعدادی زیادی افراد مسلح آنان که  داخل شهرها شدند از جنگ دست کشیدند ودوباره به میدان های جنگ بر نگشتند.چیزی های آموخته اند.
وی می افزاید که اکنون در شمال کشور گروه های دیگر نیز در حال سرباز گیری اند وطالبان نمی خواهند افراد شان به دیگر گروه ها بپیوندند.
اما عتیق الله امرخیل آگاه دیگر امور سیاسی بر مذاکرات صلح وطرح آتش بس بی باور است .
امرخیل می گوید مذاکرات صلح یک مانور سیاسی است وهیچ نتیجه ای را به دنبال نخواهد داشت .
وی می افزاید که حکومت افغانستان هم این موضوع را می داند وتاکید بر آتش بس دارد.
امرخیل می گوید خواست های امریکا وطالبان در تقابل قرار دارد دو شرط نخست طالبان خروج کلی عساکر امریکا از افغانستان است وخواست دیگر آنان تشکیل امارت است که امریکا هرگزبا آن توافق نخواهد کرد.
امرخیل در برابراین پرسش که چرا امریکا مانور سیاسی را به راه انداخته است ؟گفت امریکا می خواهد هر دو طرف یعنی حکومت وطالبان را راضی نگهدارد که در آینده از آنان استفاده کند وطالبان هم به خاطر نشان دادن قدرت خود به حکومت افغانستان وگرفتن امتیاز بیشتر ٬با امریکاییان  به گفت وگو  می پردازند.
این گفته ها نشان دهنده آن است که افغانستان همچنان دچار بازی های سیاسی است٬ و نشست های دوحه ٬ فقط نمایشی و ظاهری است. در اینجا دقت و هشیاری سیاسی دولت و مردم افغانستان مورد بحث است که چگونه خود و کشور شان را از منجلاب این بازی ها که به قیمت جان افغانان تمام می شود نجات دهند . تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.