14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوصدوپنجاه خانواده درکابل ازآب آشامیدنی بهره مند شدند

کابل/ 14 اسد /باختر دوصدوپنجاه خانواده امروز درقریۀ بتخاك پايين ولسوالی...

ششصد شاگرد درهرات صاحب مکتب شدند

کابل / 14 اسد /باختر ششصد دانش آموز با اعمار...

رسیدگی به وضعیت صحی مجروحان حمله انتحاری ننگرهار

رسیدگی به وضعیت صحی مجروحان حمله انتحاری ننگرهار

کابل / ۱۴ اسد/ باختر داکترعبدالقدیر قدیرسرپرست معینیت مالی و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 17 ??? 1398 ، 12:28

احتمال سرازیر شدن برف کوچ در بخش‌های از کشور متصور است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۱۷جدی/ باختر
نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان می‌پذیرد که برف باری‌های اخیر عمدتاً برای باشندگان مناطق دور افتاده مشکل آفریده است.
به گزارش آژانس باختر، فهیم می گوید که برنامۀ بازگشایی راه‌های مسدود شده، امروز سه‌شنبه از سر گرفته می‌شود: “راه‌های برخی مناطق دور افتاده در غور، بامیان و دایکندی از اثر برف باری مسدود شده است.
در روز های اخیر هفته اکثر مناطق افغانستان هوا آفتابی خواهد بود و این فرصت خوبی است برای واحد‌های عملیاتی که برای بازنگهداشتن راه‌های مواصلاتی توظیف شده اند که فعالیت خود را آغاز کنند و موانع را از سر راه‌ها در مناطق دور افتاده بر طرف کنند.”
وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان افزود که از وقوع رویداد‌های طبیعی بزرگ مانند برف کوچ که منجر به تلفات و خساره‌ها شده باشد، گزارش نرسیده است.
فهیم تاکید کرد که باید محتاط بود، زیرا در شاهراه سالنگ و نیز مسیر بدخشان خطر سرازیر شدن برف کوچ در روز‌های آینده وجود دارد:” خطر برف کوچ در شاهراه سالنگ و در بخش‌هایی از بدخشان وجود دارد. موتر‌های خود را با وسایل زمستانی تجهیز کنند. به اخبار و اطلاعات از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در مورد وضعیت جوی توجه کنند.”
فهیم گفت، شاهراه‌های عمومی که کابل را به دیگر بخش‌های کشور وصل می‌کند، عمدتاً باز است.
در این حال رییس شورای ولایتی دایکندی می‌گوید که راه‌های اکثریت روستاهای این ولایت در اثر برفباری از پنجشنبه به این سو بسته شده است.
به گفته وی، اگر حکومت برای بازگشایی راه‌ها به موقع اقدام نکند، دامنۀ مشکلات کنونی گسترده تر خواهد شد. قریه‌های کوچک حتی با ولسوالی‌ها وصل نیست. این جا که شهر نیست، دره‌های عجیب و غریب و راه‌های دشوار گذر وجود دارد. مردم به تنگ آمده اند. متأسفانه که حکومت تنها کوتل‌ها را در نظر گرفته است. حتی مسیر ولسوالی تا کوتل قناغ را در نظر نگرفته است که برای دو روز بسته بود. دیروز یک زن حامله را سر شانه تا سرک عمومی انتقال دادند.”
نرسیدن به موقع کمک‌های اولیه به نیازمندان در سرمای زمستان، انتقادی است که در سال‌های گذشته نیز از اداره‌های مسئول حکومت افغانستان صورت گرفته است.
اما وزیر دولت در امور رسیدگی به رویداد‌های طبیعی افغانستان می‌گوید که امسال کمک‌های لازم پیش از فرا رسیدن زمستان به مرکز‌های ولایت‌ها منتقل شده است.
ادارۀ هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد “اوچا” سال روان میلادی را سال دشواری برای افراد فقیر و تنگ دست در افغانستان پیش‌بینی کرده است.
این اداره به تازگی گفته است که نُه میلیون و چهارصد هزار تن را در افغانستان شناسایی کرده که امسال بنابر جنگ و رویداد‌های طبیعی، به کمک‌های بشری نیاز خواهند داشت.فرشته

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.