???????? ، 18 ??? 1398 ، 10:30

شهروندان کابل از ناامنی ها در پایتخت به ستوه آمده اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۱۸جدی/ باختر
میزان باجگیری و رهزنی‌های مسلحانه در کابل به اوج خود رسیده است و هیچ جای در کابل امن نیست ٬پولیس کجاست و چرا به داد مردم نمی رسد؟
این گفته های میلیون ها شهروند کابل است که از رهزنی های مسلحانه و باجگیری ها در شهر به ستوه آمده اند.
آمار ادارات پولیس خود می رساند که حداقل در یک شبانه روز در کابل٬ پنج رویداد جرمی اتفاق می افتد در حالی که منابع دیگرمی گویند که حداقل در یک شبانه روز در کابل ده واقعه جدی جنایی رخ می دهد و گراف قتل بیشتر از هر واقعه دیگر است.
شهریان مطرح می کنند که  در بسیاری حالات پولیس یا در گرفتاری مجرمان نا توان و نظاره گر است و یا این که جرئت و تحرکی برای مهارتحرکات جرمی ندارد.
اکثر وقایع جرمی در نزدیکی های پاسگاه پولیس رخ داده است مگر مساله جدی گرفته نشده است .
به گونه مثال ٬شام روز جمعه ۱۳ جدی٬ جوانی به نام نجیب الله که در مارکیت داوود زی دکان داشت در ساحه ده افغانان کابل در چند متری پاسگاه پولیس  با ضرب گلوله کشته شد و رهزنان به سادگی و آرامی کلید موتروی را گرفتند وبا موتر دزدی شده ساحه را ترک کردند.
شام روز شنبه جوانی ۲۲ ساله به نام علی سینا که در پوهنتون امریکایی افغانستان  در ساحه دشت برچی ناحیه سیزدهم شهر کابل درس می خواند بعد ازآن که با دزدان مقاومت کرد و نمی گذاشت که  تلیفون و لبتابش به یغما برود با ضربات چاقو کشته شدو باشنده دیگری کابل به نام مسیح الله شب گذشته در یک سالون عروسی در ساحه میدان هوایی کابل کشته شد.
شام روز یکشنبه ۱۵ جدی٬ پنج عضو یک خانواده در ساحه خیرخانه کابل به گونه مرموزکشته شدند٬امنیت ملی مسبب این حادثه معرفی شده است مگر امنیت در این باره چیزی نگفته است رییس جمهور هیئتی را توظیف کرده است که این رویداد را بررسی کنند .
این وقابع نشان می دهد کوچه و جاده های کابل به کشتارگاه مردم مبدل شده است٬هرلحظه و هر ساعت بیم آن می رود که حادثه یی اتفاق افتد٬جان گرفته شود و زندگی یی برباد رود.
رویدادهای جرمی‌ در شهر در حالی نگرانی باشند‌گان کابل را برانگیخته است که بازار خریدوفروش انوع و اقسام سلاح‌های بدون مجوز در شهر کابل هم‌چنان گرم است
  هیچ نقطه در کابل امن نیست و پولیس هم چیزی نکرده است و این باعث شده است که مردم باور و اعتمادی نسبت به پولیس و نهاد های دیگر امنیتی نداشته باشند.
صفحات اجتماعی همه روزه صدها جرم و جنایت را برملا می کند و نارسایی های زیادی را به رخ مسوولان می کشد.
وضعیت تا اندازه یی زشت و آشفته است که در نشست اخیر شورای وزیران ٬ناامن بودن کابل و ازدیاد وقایع جرمی جز آجندا بود٬ در ولسی جرگه نمایندگان به استجواب قومندان امنیه ولایت کابل رای دادند ومجلس سنا به فراخواندن مسوولان ارشد بخش نظامی فیصله کرده است.
بالاتر ازآن٬سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در یک نشست اضطراری با معاون امنیت ملی و قومندان امنیه ولایت کابل ٬وضعیت نگران کننده امنیتی در کابل را با آنان مطرح کرد و دستور بازنگری برنامه های امنیتی در شهر کابل داد.
مگر این گفته ها و برنامه ها نتوانسته است برای خانواده های  قربانیان آرامش خاطر به بار آورد .
خانواده های قربانیان منجمله خانواده علی سینا٬ مسوولان پولیس  و مسوولان حکومتی را به دروغ گویی و فریب متهم می کنند و می گویند آنان می آیند بررسی و تحقیق خود را می کنند٬دلجویی  می کنند٬ گپ های دلگرم کننده می زنند مگر تاکنون هیچ مجرمی گرفتار نشده است و هیچ رهزنی پاداش اعمال زشت خود را نگرفته است.
شهریان مطرح می کنند :مشکل در این است که اول مجرم شناسایی نمی شود ٬اگر شد مشکل مجرم دردستگاه پولیس حل می شود٬اگر پولیس با مجرم جدی بود٬ نهاد های عدلی کارشان را درست انجام نمی دهند و در آخر هم دستگاه قضایی یک روند کاری نفس گیر دارد واین سبب شده است که عدالت به گونه درست عملی نشود و مجرمین از تاخیر در حکم محاکم سود برند.
ناتوانی پولیس و نهاد های دیگر در حل مشکلات مردم و کاهش وقایع جرمی در پایتخت سبب شده است که شماری از باشندگان کابل برنامه های انترنیتی را ٬ راه کنندو از طریق شبکه های اجتماعی٬ مردم را برای مقابله با انواع خشونت وعوامل ناامنی در کابل بسیج کنند و کار زار مبارزه با ناامنی را زیر عنوان (کابل امن نیست‌‌ ) به راه اندازند.
مگروزارت داخله و قومندانی امنیه کابل ادعا مطرح شده در خصوص ناامن بودن پایتخت و این که رهزنان مسلح و دزدان حرفه یی ٬کابل را به محکمه صحرایی مبدل کرده اند نمی پذیرند وتاکید دارند که پولیس در کابل با دستآورد عمل کرده است.
به گفته مروه امینی، معاون  سخنگوی وزارت داخله ٬ پولیس در ۹ ماه گذشته توانسته است که گراف جرایم جنایی را ۴۵ درصد کاهش دهد این آمار نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که جرایم جنایی به هر دلیلی در سطح کشور کاهش داشته است.
مروه امینی افزود: ما در سه ماه گذشته موفق به کشف و دستگیری چندین گروه بزرگ سارقین در سطح کلان شده‌ایم که آنان در کشتارهای هدفمندانه و سرقت‌های بزرگ دست داشتند.
او به ادامه گفت که  وزارت داخله برای کاهش جرایم جنایی برنامه جمع‌آوری وسایط نقلیه فاقد اسناد، اسناد جعلی، موترهای شیشه سیاه و موترسایکل‌های بدون اسناد را روی دست گرفت تا بتواند میزان جرایم را به حداقل برساند وپولیس توانسته است  ۷۵ الی ۸۰ درصد از قضایای جرمی را کشف کنندو مجرمان آن را بازداشت کند.
فردوس فرامرزسخنگوی پولیس کابل در رابطه به وضعیت امنیتی کابل وازدیاد وقایع جرمی به خبرنگارآژانس باختر گفت:تمام نگرانی های شهروندان کابل برای ما قابل درک است.
مگر این که ادعا شود پولیس ناتوان و در حل مشکل عاجز است این حرف قابل قبول نیست.
تنها در میان ۱۵ روز ما ۱۰۳ مجرم را در کابل بازداشت کردیم و سه مجرم دیگر در درگیری با پولیس کشته شدند این برای مجرمان ثابت می کند که ما با آنان شوخی نداریم بل جدی و قاطع هستیم.
برای تامین امنیت بهتر در شهر٬روی تامین امنیت جاده ها و کوچه ها برنامه ریزی صورت گرفته است .
او می گوید٬عاملان وقایع جرمی (رهزنی و باجگیری) را بیشتر افراد زیر سن ۲۰ سال تشکیل می دهند. به خانواده ها ٬ بزرگان گذر و قوم٬ ملا امامان مساجد... لازمی است که در اداره وتربیت فرزندان شان جدی باشند و با پولیس هم همکاری داشته باشند .
او تاکید دارد امنیت در کابل زمانی تامین شده می تواند که مردم با نهاد های امنیتی همکاری داشته باشند.مگر شهریان کابل می گویند که مسوولان پولیس ودیگر نهاد های امنیتی همیشه متکی به ارقام حرف می زنند و همیشه به گذشته پناه می برند که در گدشته این کار شده است و آن کار شده است در حالی مشکل مردم که ناامنی قتل و دزدی باجگیری و رهرنی ... است همچنان به قوت خود باقی مانده است. صائم فریبا

Last modified on ???? ، 21 ??? 1398 ، 06:40
manager

Latest from manager

back to top