?????? ، 22 ??? 1398 ، 10:49

کانادا برای بررسی سانحه هوایی در تهران٬ گروه بین‌المللی هماهنگی تشکیل داد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۲ جدی/ باختر
افغانستان به گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به خانواده‌های قربانیان پرواز 752 پیوسته‌ است.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد؛ پرواز شماره 752 مربوط به یک طیاره اوکراینی است که در ساعات اولی صبح چهارشنبه 18 جدی در حومه تهران سقوط کرد وتمامی سرنشینانش که حدود 180 تن بودند کشته شدند 13 شهروند افغان که ۹آن تابعیت دو گانه  داشتند در جمع کشته شدگان اند.
با آن که در اولین ساعات این حادثه٬ مقام های ایرانی٬علل سقوط طیاره ایرانی را مشکلات تخنیکی اعلام کردند مگر امریکا و کاناد اکه شصت ونه شهروند آن در سانحه اخیر کشته شدند تاکید کردند که طیاره اوکراینی از اثر اصابت راکت واژگون شده است.
بالاخره ارتش ایران پذیرفت که این حادثه زاده یک خطای انسانی است.
امیرعالی حاجی زاده رییس نیروی هوا وفضای سپاه پاسداران روز گذشته در نشست خبری اعلام کرد که نیرو های آنان برای جلوگیری از حمله های احتمالی بر تهران در ساحه پرند در حومه تهران مستقر شده بودند و هنگامیکه یک روشنی در فضا پدیدار شد٬ آنان به گمان موشک کروز٬ شلیک کردند مگر با تاسف یک طیاره هدف قرار گرفت.
اوگفت ٬ فقط ده ثانیه وقت داشت که تصمیم بگیرد حاجی زاده این واقعه را زاده یک  خطای انسانی خواند ومسوولیت آن را به عهده گرفت.
تحولات تازه نشان می دهد که طیاره اوکراین در یک حادثه عمدی سرنگون شده است. در این ماجرا٬ سیزده افغان هم جان باختند واین مسولیت دولت افغانستان است که برای خانواده های قربانیان امتیاز خواهی و داد خواهی کند.
مردم می‌خواهند بدانند، افغانانی که در سقوط طیاره اوکراین  در تهران جان دست دادند، کی‌ها بودند و چه اقداماتی باید صورت بگیرد که حقوق بازماند‌گان آنان تامین شود.
اکنون این سوال مطرح است که دولت افغانستان در این خصوص چه کرده و چه می کند؟
رییس جمهوری افغانستان در یک صحبت تلیفونی با همتای اوکراینی اش در این مورد گفت ‌وگو کرده است وگفته است: ما امیدوار هستیم که مقامات مربوط ایرانی، جعبۀ سیاه را در اختیار تیم های بررسی کننده، قرار دهد.
ایران حاضر نبود که جعبه سیاه طیاره را در اختیارشرکت بوینگ که تولید کننده  طیاره سرنگون شده است و یا دولت امریکا قرار دهد. مگر حالا حاضر است که در مشارکت بین المللی روی جعبه سیاه تحقیق شود.
دستگاه دیپلماسی کشور و سفارت افغانستان در تهران باید این موضوع را مورد بررسی و تحقیق جدی قرار دهند.
حکومت افغانستان روز گذشته به گونه رسمی تأیید کرد که به گروه بین‌المللی هم‌آهنگی و پاسخ‌دهی به خانواده‌های قربانیان «پرواز PS752» که توسط کانادا طرح شده، است  پیوسته است.
به این ترتیب دولت افغانستان خواهد توانست جایگاه خود را در عدالت خواهی از شهروندان خود که در این حادثه جان داده اند محکم کند .
وزارت خارجه افغانستان با صدور اعلامیه یی گفته است(تمامی کشورهای اشتراک‌کننده در گروه بین المللی تماس ٬روی نیاز برای بررسی کامل و شفاف علل سقوط این طیاره تأکید کرده اند تا خانواده‌های قربانیان پاسخی را که می‌خواهند، دریافت کنند. آن‌ها هم‌چنان توافق کردند که در روزها و هفته‌های آینده  از نزدیک با هم کار کنند و با سایر شرکای بین‌المللی نیز جهت حصول اطمینان از شفافیت و حساب‌دهی در ارتباط با این حادثه المناک صحبت کنند.
این گروه از سوی کانادا ایجاد شد و افغانستان، اوکراین، انگلستان و سویدن به آن پیوسته‌اند.
ادریس زمان، سرپرست وزارت امور خارجه کشور، نیز اواخر روز گذشته با سفیر ایران در کابل دیدار داشت. سفیر ایران در این دیدار به زمان اطمینان داده است که در روند بررسی همه‌جانبه این حادثه همکاری می‌کند.)
غفور لیوال سفیر افغانستان در تهران گفته است  برای شناسایی اجساد قربانیان افغان که در سقوط طیارۀ مسافربری اوکراین در ایران کشته شدند. باید آزمایش «DNA» انجام شود.
زیرااجساد در وضعیتی نیستند که به‌طور معمول شناخته شوند وبرای شناسایی اجساد باید یکی از اعضای خانواده‌های قربانیان مراجعه کند و پس از آزمایش «DNA» تشخیص شود که بقایای اجساد مربوط کی است.
مردم مطرح می کنند٬ به هر شیوه و قیمت که می شود باید هویت افغانان کشته شده در این حادثه تثبیت شود و دولت حق آنان را که مظلومانه شهید شده اند حصول کند.
بر اساس قوانین، ایران در هر شرایطی باید به قربانیان این حادثه غرامت بپردازد. صائم

manager

Latest from manager

back to top