25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حملۀ طالبان در غزنی عقب زده شد

غزنی/25اسد/باختر حملۀ طالبان مسلح در غزنی دیروز عقب زده شد و...

قطعنامه امریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای نیآورد

نیویارک/ بی بی سی/25 اسد/ باختر اعضای شورای امنیت سازمان ملل...

ملل متحد: هشت کودک بیجاشده سوریه در اثر پیامدهای گرسنگی جان باختند

ملل متحد: هشت کودک بیجاشده سوریه در اثر پیامدهای گرسنگی جان باختند

ژنیو/دویچوله/۲۵ اسد/ باختر سازمان ملل متحد از مرگ هشت کودک به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 25 ??? 1398 ، 13:11

تعهد تازه دولت در امر مبارزه با زور مندان و غصبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  ۲۵  جدی باختر
محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان درتازه ترین اظهارات خود گفته است ، فهرست افرادی که در غصب زمین دست دارند تهیه  خواهد شد و زمین‌های غصب‌شده را به صاحبان آن برمی‎گرداند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد:محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در دیدار با شماری از نمایندگان ناحیه پنجم شهر کابل تعهد دولت افغانستان را در امر مبارزه با غاصبین زمین در کشور تازه کرد و گفت که فهرست زمین‌های غصب‌شده به زودی ترتیب خواهد شد٬هویت غاصبان افشا و ممنوع‌الخروج خواهند شد.و زمین‌های غصب‌شده‌ مردم را دوباره به آنانا تسلیم می‌کند.
چند ساعتی از این گفته های رییس جمهور سپری نشده بود که رسانه ها از قول لوی سارنوالی گزارش دادند که  جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی ممنوع‌الخروج شد.
لوی سارنوالی در نامه‌یی گفته است که جواد پیکار به اتهام فساد از سوی رییس جمهوری ممنوع‌الخروج شده است.
جواد پیکار متهم است که در ترکیه جایدادهایی را خریداری کرده است  و شماری از افراد را خلاف حکم ریاست جمهوری در مربوطات وزارت شهرسازی و اراضی به حیث سرپرست گماشته است.
اتهام غصب زمین نیز بر او مطرذح شده  است.
این در حالی است که چندی قبل، جواد پیکار، خود گفته بود ، افرادی که زمین‌های عامه و دولتی را غصب کرده‌ اند، تفکیک و شناسایی شده‌ اند.
پیش از این نیز بارها رییس جمهور غنی، گفته است که یک میلیون جریب زمین، در شهرها غصب شده است و ۱۳ هزار غاصب زمین نیز در پیوند به این قضایا شناسایی شده اند.
غصب زمین یک  معضل سخت و حساس اجتماعی درافغانستان است .
عامل بسا از منازعه ها در کشور غصب زمین است در کنار آن غصب زمین باعث آن شده است که دولت نتواند پروژه و برنامه عام المنفعه٬ بخصوص ساخت و ساز مکاتب و تاسیسات صحی و دیگر پروژه های مردمی را تطبیق کند.
باآن که غصب زمین دولت را در تحقق پروژه های عامه با مشکل مواجه کرده است ٬مگر این کار برای افراد و اشخاص معین و مشخص یک منبع خوب درآمد بوده است.
طی چند سال گذشته، میلیاردها دالر از بابت غصب زمین به جیب مافیای زمین سرازیر شده است.
به اساس ارقام نهاد های رسمی تاکنون  یک میلیون دو صد ونود وهفت هزار(           ۱۲۹۷۰۰۰)جریب زمین دولتی در ۳۴ ولایت کشور غصب شده است.
منابع دیگر ادعا دارند که حدود ۴٫۵میلیون جریب زمین در کشور غصب شده است.  گفته شده است که بیشترین زمین‌های دولتی در  کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، کندز، کاپیسا، بغلان، تخار، نیمروز، خوست، لوگر و غزنی غصب است.
غاصبین زمین در کشور افراد شهروندان عادی نیستند.
خانۀ آزادی افغانستان نهاد غیر حکومتی که بر چگونگی غصب زمین در کشور تحقیق دارد می گوید شماری از سران اقوام، زورمندان محلی، شماری از فرماندهان جهادی، سران برخی از احزاب سیاسی، بزرگان قریه‌ها، متنفذان، شماری از کارکنان شاروالی ها شماری از افسران  بلند پایه اردو و پولیس، شماری  از اعضای شورای ملی و ، شوراهای ولایتی، شماری از مسوولان محلی در ولایت ها ... بیشترین زمین‌های دولتی را طی چند سال گذشته، غصب کرده‌اند.
معلوم شود که در فهرست ریاست جمهوری چه کسانی اند و نهاد های عدلی و دستگاه قضایی که خود متهم به مصلحت گرایی اند با این فهرست چگونه برخورد خواهند کرد.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.